|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најпопуларните природни афродизијаци

www.doktori.mk, 12.8.2013
Афродизијаците или afrodisios, што на грчки означува љубовно уживање, претставуваат супстанци кои ја зголемуваат сексуалната желба кај луѓето. Постојат многу супстанци за кои се верува дека се афродизијаци кои се содржат во многу растенија и животни

image
/11


 

 

Многу од нив имаат занемарувачко дејство, но за некои од нив се смета дека имаат и силно афродизијачко дејство. Сепак, дали афродизијакот ќе делува на Вас или не зависи од тоа колку верувате во неговата ефикасност.

Подолу ќе Ви претставиме некои овошја и билки за кои луѓето уште од древните времиња сметале дека се моќни афродизијаци

 

 

Alstonia

 1

Овој афродизијак за прв пат почнал да се користи во Индија. Од растението се користи само семето кое ги иритира гениталиите, благодарејќи на супстанцата клорогенин и на тој начин доведува до поголема сексуална возбуда.

 

 

Банана

 2

Сите го знаеме и го користиме ова овошје во исхраната, но афродизијачката материја се наоѓа во кората на ова тропско овошје. Слична ваква материја може да се најде и во краставите жаби, но сепак ова другово немојте да го пробувате - може да биде токсично.

 

 

Какао

 3

Семето на ова растение е познато како многу добар афродизијак, но за да постигнете таков ефект треба да изедете голема количина на семе

 

 

Damiana

 4

Ова растение е познато уште многу одамна. Луѓето кои се занимавале со лечење врз база на билки ова растение го користеле како аналгетик. Листовите на ова растение биле познати древни Индиски афродизијаци и отсекогаш биле сметани за еден од најдобрите поттикнувачи на сексуалната желба. Освен како афродизијак, листовите на ова растение се користеле и како лек против депресија. И ден денес луѓето го користат како успешен природен лек против депресија

 

 

Кава-кава

 5

Ова претставува пијалок, добиен со гмечење на растението piper methisticum. Неговото дејство е слично на алкохолот - ако се претера со консумација ги успорува сите сетила.

 

 

Saw Palmetto

 6

Ова растение потекнува од Северна Америка и освен како афродизијак, неговите плодови имаат и неверојатно лековито дејство врз целиот урогенитален систем, како кај мажите така и кај жените. Ова растение се користи и како седатив, а е многу успешно и при лечењето на проширена простата кај мажите во поодминати години. Во светот се користи и како стимулатор за растење на градите кај жената, како и кај скоро сите видови сексуални пореметувања.

 

студент по медицина

doktori.mk.logo

 

 

 

Чекор кон полесно забременување!
Отсуството на информација за плодниот период во месечниот циклус на жената е причина број еден во неможноста за забремен...
7
Следење на овулација – исцедок од вагина (...
Како да го пратите природниот циклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на исцедок од вагината?
4
Планирам бебе. Што треба да преземам?
Одлучивте да создадете семејство (или да го зголемите веќе создаденото). Постојат чекори кои ќе ве доведат до крајот на ...
3
Подготовка за забременување
Обидете се да уживате во процесот на зачнување и не го сфаќајте како "работен" ангажман што треба по секоја цена д...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

IZBOR NA MASKO IME
Ane79

Pomognetemi da izberam edno od ovie iminja

David (31%)

Andrej (36%)

Mihail (33%)


Број на сите гласови: 196

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!