|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

На децата им треба пример

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Децата се осетливи на чувството на вина. Тие се плашат да ги разочараат родителите, па многупати знаат нешто да протолкуваат како критика, дури и кога немаме намера тоа да го направиме.
Клучни зборови:

image
/11


Најголемиот страв кај децата е оној дека родителите ќе престанат да ги сакаат, доколку бидат непослушни. Дали некогаш сте биле во ситуација да го видите вашето дете како прави нешто погрешно, а сепак негира дека го направило тоа? Очајнички се обидува да го задржи имиџот на добро дете, дете кое заслужува да биде сакано. Затоа едно од главните искуства кое детето треба да го доживее е токму она кога ќе погреши нешто, а вие ќе му простите. Таа ваша постапка ќе му даде до знаење дека родителската љубов не е нестабилна, туку толку силна, што може да го совлада моментот на бес и разочарување.

 

Вистината е едноставна - дете што е сакано и на кое му е простувано, ќе се формира во личност способна да сака и простува.

 

Децата треба да се чувствуваат сигурно. За да развие здрав дух, детето треба да го види светот како безбедно место, кое е пријателски настроено кон него. Подоцна, кога вашите деца самостојно ќе зачекорат во реалниот свет, ќе мора да ги предупредите за опасностите кои ги носат лошите луѓе и тоа ќе биде една од најтажните работи која ќе мора да ја направите, одземајќи им дел од невиноста која ги одбележала првите години од нивниот живот. Но додека се мали, треба да им дозволиме да веруваат во добрината на светот. Тој темел добро ќе им послужи кога ќе пораснат.

 

Како децата можат да научат да бидат добри луѓе?

Нема помоќен пример од родителите кои имаат богат духовен живот и кои го искажуваат своето почитување, љубов и грижа кон другите луѓе. Потрудете се децата да ве видат како давате пари на оние кои просат, стара облека во Црвен крст или на оние на кои им треба, како отстапувате место на стара личност, трудница во автобус, како покажувате љубов кон животните и тие ќе развијат способност да бидат внимателни кон сите живи суштества.

 

Нека видат како искажувате почит и толеранција кон ментално и физички хендикепираните лица, како и почитување кон луѓето од различна раса, нација, вера, па и тие ќе го научат тоа. Ова е посебни важно, бидејќи децата се несигурни во сопствената способност, подготвени да го потценат секој кој е ранлив и поинаков од нив. Затоа, ако на нашите деца им дадеме душевна храна и нега, која им е неопходна додека се мали, ќе направиме да пораснат во луѓе кои ќе уживаат во секој нов ден.

 

Зошто строгите мајки одгледуваат поуспешни...
Постојаните приговарања од вашата мајка од кои ве боли главата, всушност ќе ве направат подобра и поуспешна личност во ж...
23
Грицкање на ноктите
Грицкањето на ноктите е чест начин со кој децата се ослободуваат од интензивните, но минливи напнати ситуации кои им се ...
11
Што кога детето се плаши од фризер?
Викање, плачење и тргање се најчестите “несакани ефекти”, кога родителите ги носат своите деца за потстрижување во фризе...
4
Дали е добро децата да делат иста соба?
Многу родители се одлучуваат да ги стават своите деца да растат во заедничка соба во домот, без разлика дали е поради же...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali kolickata od prvoto dete bi ja iskoristile i za vtoroto?

Da (50%)

Ne (25%)

Mozebi (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!