|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

МЕДЕЛА наградува инспиративни приказни од доење!

Редакција Рингераја, 27.7.2020
По повод Светската недела на доењето Рингераја и Медела - организираат конкурс - ИЗБИРАМЕ ИНСПИРАТИВНА ПРИКАЗНА ОД ДОЕЊЕ! Право на учество имаат сите мајки. Со испраќање на својата приказна од доење, може да добиете ПОДАРОК ОД МЕДЕЛА

image
/11


Многу нешта би можеле да се научат од нечија приказна од доење.

Тука можете да ги најдете сите потешкотии со доењето, сите радости и триумфи.

Со раскажувањето на Вашата приказна од доење може да охрабрите некоја мајка да дои, може да и помогнете на некоја мајка која се соочува со потешкотии, или заедно да се радувате со некоја мајка која успешно дои.

Раскажете ни за Вашата длабока поврзаност со бебето и поврзете се со другите мајки кои дојат.

Раскажете ни за исконскиот начин на хранење, за единственото нешто што ги поврзува сите мајки од почетокот на човештвото.

Раскажете ни за оваа светска, природна и прастара практика.

Раскажете ни за Вашиот успех и за Вашиот неуспех.

Раскажете ни за црвените обравчиња и за заспивањето на малечкото на Вашите гради.

 

Ве повикуваме да ни ја раскажете ВАШАТА ПРИКАЗНА ОД ДОЕЊЕ!

 

 

МЕДЕЛА НАГРАДУВА 3 ИНСПИРАТИВНИ ПРИКАЗНИ ОД ДОЕЊЕ


Наградниот конкурс - "Избираме најинспиративна приказна од доење" трае од 27.07.2020 - 23.08.2020 година. Право на учество имаат сите мајки. Со пишување и испраќање на Вашата приказна од доење конкурирате за награди од Медела - производи за поддршка на доење.

На крајот на конкурсот спонзорот ќе ги избере 3-те најинспиративни приказни од доење,

кои добиваат производи од МЕДЕЛА:


- Сет производи за грижа на брадавки;

- Сет производи за складирање на мајчино млеко;

- Сет производи за стерилизација на производите за помош при доење;


Производите ќе бидат испратени на Ваша домашна адреса.


ИСПРАТЕТЕ ЈА СВОЈАТА ПРИКАЗНА ОД ДОЕЊЕ --->> 


 

Рurеlan 100 – крема за нега на брадавки

100 % чист ланолин за природна нега за осетливи и суви брадавици, хипо-алергена и без вештачки адитиви и конзерванси. Идеална крема која ги штити брадавиците од сушење за време на бременост, доењето и лактација и помага да се надополни природната маснотија која е намалена со честото доење. Нема потреба од отстранување пред доењето. Не остава траги на облеката. Пурелан кремата е многу безбедна, може да се користи и за сува бебешка кожа(пр.кај потсечени усни и суви ноздрви при прекумерено секнење при настинка).
Упатство за употреба и подготовка на брадавки:Измијте ги рацете пред употреба. По доењето, исцедете малку млеко и размачкајте преку брадавиците и околу нив и оставете да се исуши. Потоа нанесете мала количина од PuleranTM100. Не треба да се отстранува пред доењето.Состав: 100% ултра чист ланолин UPS/ EP1.Природен, без адитиви и конзерванси. 1USP:U.S. Phaemacopoela; EP:European Phaemacopoeia.

purelankrema

purelankrema1

 

Pump & Save bags - кеси за замрзнување на мајчино млеко

 

Breastmilk storage bags (25 pcs)- Кеси за чување на мајчино млеко Кеси за безбедно и хигиенско чување и замрзнување на мајчино млеко. Пумпата директно се става во кесата и се спречува губење и контаминација на млеко. Зазема помалку простор отколку чување во шишиња. Двојните ѕидови на кесата обезбедуваат долгорочно складирање. Претходно стерилизирани. се кеси идеални за собирање, чување и замрзнување на мајчино млеко со лесен конекторен адаптер за брзо и лесно складирање и се за еднократна употреба. Патентот за затварање прави кислородна бариера што го заштитува мајчиното млеко не дозволувајќи тоа да ги загуби скапоцените хранливи материи. Дното на кесата е така направено за истата да може да стои исправено безбедно и самостојно. Начин на употреба: Задолжително прочитајте го Упатството за употреба. Состав: надворешен слој од PET и внатрешен слој од LDPE филм. НЕ содржи Бисфенол-А (Bisphenol-A). Од хигиенски причини, производот не може да се врати по отворањето.

kesizamrznuvanje

kesizamrznuvanje1

Quick clean Microwave Bags – Кеси за во микробранова за стерилизирање. Сигурно и хигиенски ги остранува 99.9%од бактериите, мала и лесна за чување.Стерилизирањето трае 3мин. Начин на употреба: Задолжително прочитајте го Упатството за употреба. Состав: пластика НЕ содржи Бисфенол-А (Bisphenol-A). Од хигиенски причини, производот не може да се врати по отворањето.

 

kesizasterilizator

 

kesizasterilizator1

 

Раскажете ни ја Вашата приказна од доење! Приказната за првиот и сите следни денови!

Не штедете на емоции. Без оглед на тоа дали Вашето доење беше успешно, или не, споделете го со нас Вашето искуство.

Сакаме да објавиме различни приказни, не за некого да осудиме заради тоа што не дои, туку за некои драги идни мајки да прочитаат различни искуства, кои веруваме дека ќе им бидат од помош.

Сакаме мајките кои дојат, а кои се соочуваат со проблеми, да видат дека не се сами, дека има многу мамички кои поминуваат низ истото.

Потсетете се на милозвучниот звук на хранење на полузаспаното бебе, на црвените обравчиња и на заспаните очиња на Вашето бебенце и пишувајте... Веруваме дека ќе Ви капне некоја солза, не само Вас, туку и на нас кои читаме.

Со испраќање на Вашата приказна во Светската недела на доењето, помагате да се подигне свеста за важноста на овој чин, за благотворното дејство на течноста која извира од мајчиното срце.

 

ИСПРАТЕТЕ ЈА СВОЈАТА ПРИКАЗНА ОД ДОЕЊЕ --->> 

 

 Промоциска објава

Потврда за посветеноста на Medela на мајки...
Поддршката на мајките-доилки е во суштината на сe што правиме во Medela. Постоиме за да го подобриме здравјето на мајкит...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali koristite sediste vo kola za vaset_o dete?

Da (43%)

Ne (57%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!