|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мали тајни на забременувањето

Редакција Рингераја, 7.9.2015
Ако сте пар кој сака да има деца, можеби некој наш совет ќе Ви помогне тоа побрзо да го остварите. Дали знаевте дека...?

image
/11


 

 

 • Машките сперматозоиди можат да преживеат во просек два до три дена во телото на жената. Женската јајце клетка има максимален живот од 12-24 часа и тогаш жената е плодна. Идеален однос кој може да доведе до зачнување е два часа пред овулација.
 • И во сексот важат законите на гравитација. Секако дека може да забремените ако односот се случил во стоечка позиција, но таа положба сепак го отежнува доаѓањето на јајце клетката до сперматозоидот. На тој начин спермата лесно истекува од вагината, а би требало да тече кон внатре. Заради тоа, кога сакате да забремените избегнувајте секс од стоење, или положба кога жената е горе. Одлучете се за положба  во која двајцата лежите на страна, а мажот е зад жената.
 • Жените кои се заштитувале со контрацептивни средства не мораат подолго од другите да чекаат за зачнување. По престанувањето на апчињата за контрацепција потребно е малку време додека циклусот повторно се воспостави, но најчесто и во првиот циклус доаѓа до овулација. Дури се смета дека жените по престанувањето на таблетите се поплодни и дека имаат и друга овулација во месецот, бидејќи истата била подолго време спречувана.
 • Ако сте често во мрак, работите во ноќна смена, долго време сте будни, или излегувате и живеете ноќе, Вашето тело произведува мелатонин, хормон кој го успива телото и ја одложува или спречува овулацијата. Ако спиете дење, а сте активни ноќе, таквиот начин на живот може да го поремети Вашиот циклус и плодност, на кои им треба многу дневна светлина.
 • Колку почесто мажот доживува оргазам и ејакулира, квалитетот на спермата расте. Долгата апстиненција, за да се осигура квалитетот на сперматозоидите, нема смисла.
 • Обилната консумација на алкохол кај жената може да ја влоши редовноста на циклусот, менструацијата може да доцни и изостанува, а со тоа да задоцни или потполно да изостане овулацијата. Консумацијата на алкохол кај мажите влијае негативно на хормоните задолжени за производство на сперматозоиди и на нивниот број. Не морате потполно да се откажете од чаша пиво или вино на ден, но избегнувајте честа и обилна консумација на алкохол.
 • Жените кои сакаат да забременат можат слободно да патуваат, но би требало да се откажат од патување во егзотичните краеви. Промената на клима и евентуалната вакцинација можат да го исфрлат телото од рамнотежа и да го пореметат циклусот.
 • Ладниот туш ја поттикнува бројноста  на сперматозоидите, а со тоа ја зголемува и можноста за зачнување. Но ладниот туш пред секс нема да даде никакви резултати бидејќи сперматозоидите созреваат три месеци порано. Од друга страна, жешкиот туш има негативно дејство бидејќи може да го намали производството на сперматозоиди, а и ги оштетува истите.
 • Воспаленијата и инфекциите во устата можат толку да го оптеретат телото што и плодноста ќе биде намалена. Кај мажите може да дојде до производство на лоши сперматозоиди, а жените исто така треба да внимаваат на пломбите, бидејќи е утврдено дека амалгамските пломби можат да влијаат на плодноста.
 • Жената може да забремени и ако не доживее оргазам. Но оргазмот може да ги зголеми шансите за зачнување бидејќи доаѓа до контракција на материцата која ги повлекува сперматозоидите поблиску до јајце клетката.
 • Колку е предиграта поинтересна, толку вагината  на жената ќе биде повлажна. Тоа ја олеснува пенетрацијата и го подобрува транспортот на сперматозоидите кон јајце клетката.
 • Останете здрави во текот на зимата, јакнејќи го својот имунитет на природен начин. Препаратите против настинка и грип спречуваат влажнење на половите органи што е неповолно за забременување.
Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
4
Папа тест – класификација на наоди
Пред деталното објаснување и класификација на абнормалните наоди на Папа-тестот потребно е да се објаснат некои поими ко...
3
Следење на овулација – исцедок од вагина (...
Како да го пратите природниот циклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на исцедок од вагината?
3
Вонтелесно оплодување (ИВФ)
Отако ќе се воспостави дека вонтелесното забременување е единствен начин да забремените, треба да почнете да ја планират...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

seks
zagrizenaa

dali pomisluvate nekogas samite na seks bez da ve prinudi mazot?

ponekogas (61%)

skoro sekogas (34%)

nikogas (6%)


Број на сите гласови: 107

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!