|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како загадувањето на воздухот влијае на бременоста

Редакција Рингераја, 14.11.2018
Честитки за вашата бременост! Постојат многу работи за кои треба да се размислува сега. Лесно е да се избегнат морски плодови и алкохол за време на бременоста. Но, што е со воздухот што го дишете?!

image
/11


Со години научниците проучувале како загадувањето на воздухот влијае на бременоста, потенцијалните негативни ефекти од загадувањето на воздухот на бремените жени, како и на нивните бебиња, а прогнозата изгледа посериозно со секој наод.

 

Еве што треба да знаете за квалитетот на воздухот, од каде доаѓа загадувањето, и како може да избегнете дишење нездрав воздух додека го носите вашето бебе.

 

Што е загадување на воздухот?

Загадувањето на воздухот доаѓа во многу форми. Вообичаено, загадениот воздух е составен од озон, честички, азот диоксид, сулфур диоксид, издувни гасови на возилото, емисии во градежништвото, чад, прашина и хемикалии. Можете да бидете изложени на загадување на воздухот без разлика дали сте во мал или голем град.

 

Вообичаените симптоми на изложеност на загаденост на воздухот вклучуваат:

 

Кашлање

Кивање

Иритација на очите и синусите

Напредни респираторни заболувања како бронхитис и астма

Хроничен замор

Намален капацитет на белите дробови и отежнато дишење

Оштетување на белите дробови и срцето

Рак

Иако загадувањето на воздухот не е здраво за било кое живо суштество, тоа има најтешко влијание врз бремените жени, децата, бебињата, оние со проблеми со дишењето и постарите лица.

 

Потенцијални опасности при изложеност на загадување на воздухот за време на бременоста

Истражувањата секогаш откриваат посериозни податоци за тоа што може да направи загадениот воздух кај бремените жени и нивните бебиња. Еве некои од последиците

 

Ниска родилна тежина - идеалната бременост ќе донесе бебе од 2,7-4 килограми на 38-40 недели. Бебињата под 2,6 килограми се сметаат за бебиња со "ниска родилна тежина". Во просек, едно од секои 12 бебиња се раѓа со недоволна тежина - од разни причини - но изложеноста на загадување на воздухот додека жената е бремена, се шпекулира дека ја предизвика оваа компликација.

Интересна студија во Пекинг, еден од најлошите градови во светот за загадување на воздухот, направи чекори за поврзување на загадувањето на воздухот со ниската родилна тежина. Истражувачите ги проучувале жените кои биле бремени за време на Олимпијадата во Пекинг во 2008 година, двомесечен период кога градот имал задача да ги намали емисиите и да го подобри квалитетот на воздухот. Студијата покажала дека жените кои биле во осмиот месец од бременоста за време на Олимпијадата (во споредба со жените кои се породиле во текот на истиот календарски месец од претходните години), родиле бебиња кои биле потешки за 220 гр. Сè уште не е познато кој триместар, месец или недела е најранлив на ефектите од загадувањето на воздухот, но студијата сепак е огромна.

 

Предвремено раѓање - Според студијата на Институтот за животна средина во Стокхолм (СЕИ) на Универзитетот во Њујорк, речиси три милиони бебиња се раѓаат предвреме секоја година поради загадување на воздухот. Тоа значи дека 18 проценти од сите годишно предвремено родени бебиња  биле поврзани со изложеност на загадување на воздухот. Децата родени пред терминот имаат значителен ризик од невролошки нарушувања и трајни физички пречки. Додека предвременото раѓање може да се случи од многу причини, загадувањето на воздухот е она што треба да се обидете да го избегнете.

Аутизам - Алармантна студија на Харвард откри дека жените кои се изложени на загадување на големи цврсти честички за време на третиот триместар имале двапати поголеми шанси да донесат на свет дете со аутизам - особено ако живеат во близина на автопат каде што честичките се највисоки. Важно е да се напомене дека оваа студија покажа дека жените изложени на истите опасни нивоа на честички порано во бременоста не доживеале зголемен ризик да имаат дете со аутизам.

Астма - Загадувањето на воздухот ја влошува астмата. Кај бремени жени ова може да биде опасно бидејќи астмата може да предизвика прееклампсија, состојба која предизвикува покачен крвен притисок и намалена функција на црниот дроб и бубрезите. Кога астмата е добро управувана, вие и вашето бебе треба да бидете добро. Сепак, нелекуваната астма може да предизвика вашето бебе да страда од недостаток на кислород, што доведува до слаб раст, предвремено раѓање и ниска родилна тежина. Истражувањата, исто така, покажаа дека изложеноста на загадување на воздухот може да ги зголеми шансите на вашето бебе да развие астма подоцна во животот, бидејќи загадувањето на честички ја нарушува плацентата.

Проблеми со плодноста - Ако планирате да забремените, можеби ќе треба да бидете внимателни со воздухот што го дишете. Повеќето студии утврдиле дека загадувањето на воздухот придонесува за намалување на стапките на фертилитет кај мажите и жените. Некои истражувања, исто така, го поврзуваат загадувањето на воздухот со спонтани абортуси.

Начини да се заштитите од загадување на воздухот додека сте бремени

Невозможно е да се избегне секоја можна закана за вашето и за здравјето на вашето бебе, но има многу што можете да направите за да ја намалите вашата изложеност на загадување на воздухот.

 

Во 2014 година, Светската здравствена организација утврди дека 92 проценти од светското население живее во региони каде што квалитетот на воздухот е небезбеден. Дури и ако воздухот изгледа чист, може да биде загаден. Нека ви стане навика да барате извештај за индексот на квалитетот на воздухот за вашиот поштенски код.

3 чекори до здрава и лесна бременост
Одлуката да имате бебе е неверојатно возбудлив момент во животот. Но, дестинацијата „бебе“ неретко подразбира долг и теж...
14
Најдобрите фотографии од породување во 2019
Сликите навраќаат поплава од спомени за оние од нас кои имаа доволно среќа да родат дете. За оние моменти за време на по...
10
Видео: Низ колку слоеви се изведува царски...
Рачна изработка на она што навистина се случува за време на царскиот рез. Ова видео не е ништо помалку од неверојатно!
7
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ако ве изневери партнерот?
kikicka

Што би направиле доколку ве изневери партнерот?

Би му простила,човечки е да се прости (8%)

Би го напуштила во истиот момент (18%)

Би се разочарала,а понатаму незнам што би направила (70%)

Јас веќе го изневерив,така да сеедно ми е (4%)


Број на сите гласови: 100

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!