|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се намалат болестите кај децата?

Редакција Рингераја, 13.12.2012
Да се даде јасен и прецизен одговор на ова прашање е многу тешко. Некои причини за зголемување на бројот на болни деца се познати, но некои се во доменот на претпоставки

image
/11


 

 

Зошто многу деца се болни?


На климата тешко дека можеме да влијаеме, но неколку работи можеме да се обидеме да ги поправиме. Накратко:

 

Болните деца не треба да се ставаат во група. Знаеме дека не се исплаќа да бидеме на боледување, но тоа не смее да биде поважно од здравјето на детето. Заради тоа болните деца треба прво да оздрават, па потоа да се вратат во група. Тука нема компромис. Ова секако не важи за децата кои се малку настинати – малку им тече носето, малку поткашлуваат, но немаат покачена температура, убаво јадат и активни се. Ова може да се прогласи за нормална состојба во овој период од годината.

Треба да се пронајде на што е детето чувствително. Секое дете има некоја слаба точка.. Некое има проблеми со крајниците некое со алергиите, а некое лесно добива ди јареја. Задача на педијатарот е да го “намириса” проблемот кој хронично го мачи детето и да го излечи и санира во мера на детето да може да му се овозможи нормален живот и здрава социјализација. Тоа е во доменот на педијатарот кој го следи детето.

 

Здравата исхрана е столб на здравјето.  Веќе кажавме колку  здравата исхрана е важна за развојот на децата, но и за јакнење на одбранбените способности (имунитетот) Од мали нозе децата треба да се хранат здраво, па тој образец ќе остане и до крајот на животот. Што повеќе се користи  свежо овошје и зеленчук, интегрални житарки, нерафинирано масло и природни сокови, толку повеќе детето ќе добе неопдодни витамини и минерали.

 

Унапредување на хигиенските услови во градинките

Иако ситуацијата е подобра од порано, далеку е од идеална.  Шокантно звучи фактот дека има тоалети во училиштата во кои се влегува само ако се мора и подобро е да се “трпи” до дома. Тука се работи за катастрофална организација на средствата и немање на приоритети. Затоа мора да се продолжи борбата за максимално подобрување на хигиенските услови во објектите каде престојуваат многу деца.

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
22
Совладајте ја нескротливата Ешерихија коли
Инфекциите на уринарниот тракт се едни од најчестите клинички симптоми, кои се многу почести кај женската популација поч...
6
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
4
Зборувајте им на бебињата за да прозборат
Родителите во просек почнуваат да им читаат на децата дури кога имаат девет месеци или повеќе, а би требало многу порано...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

da odbereme masko ime
crvce

Da odbereme najubavo masko ime

Martin (20%)

Marko (39%)

Filip (41%)


Број на сите гласови: 162

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!