|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали сапунот пренесува бактерии?

Редакција Рингераја, 27.9.2018
“Најстрогата” студија која воопшто се занимавала со ова прашање е објавена во дамнешната 1965 година Во неа, научниците спровеле низа од експерменти во кои намерно ги заразиле своите раце со 5 милиони бактерии
Клучни зборови:

image
/11


Потоа, научниците ги миеле рацете со сапун, а натаму истиот тој сапун во тврда состојба го користел друг човек за миење раце. Откриле дека на таков начин бактериите не биле пренесени на другиот корисник и дека не постои никаква опасност, пишува The New York Times.

“Нивото на бактерии што може да се појават на сапунот, дури и во екстремни услови на употреба, не претставува опасност по здравјето”, истакнуваат научниците.

Овие податоци ги потврдува и истражувањето од 1988 година кое го нарачале самите производители на сапун. Имено, производителите заразиле парчиња од сапун со патогени бактерии, во тој случај со ешерихија коли, а 16 корисници ги измиле своите раце со таквиот сапун. Кај никој од испитаниците не се детектирани траги од бактерии по нивните раце. Заклучокот гласи дека постои само мал ризик во рутинското миење на рацете со претходно користен сапун.

Студиите кои се спроведувани после оваа пронашле присуство на бактерии на сапуните, но ниту во еден случај не е докажано дека сапунот е носител на инфекции. Напротив, неодамнешните студии и натаму тврдат дека сапуните ја победуваат инфекцијата, дури и во тек на епидемија како оние со ебола вирусот.

Се поставува дали сепак течниот сапун е подобар од обичниот?

Уште од осумдесеттите години од минатиот век научниците се занимаваат со различни противречности околу ова прашање. Но клучното прашање и натаму е дали можното присуство на бактерии претставува опасост од инфекции.

Центрите за контрола и превенција на болести сметаат дека миењето на рацете е првата и најважна линија за превенција од инфекции, а сапуните подеднакво се ефективни и течниот и оној во цврста состојба.

Влијаете ли негативно на Вашето дете?
Целта на родителите е да ги заштитат своите деца истовремено учејќи ги како да се заштитат самите себеси. Но постојат ро...
8
Фото: Шест правила за уредување на детска ...
Волшебно, посебно и безбедно: Овие насоки ќе ви помогнат полесно да изберете соодветен намештај за собата на своите деца
8
Креативни идеи за рециклажа на пластични ш...
Во рециклажа спаѓа се што може повторно да се искористи, а да не се фрли. По повод денот на планетата земја издвојуваме ...
6
Татко – најважната фигура во животот на ќе...
Таткото е една од најважните фигури во животот на ќерката. Ќе Ви откриеме зошто е толку одговорен за тоа девојчето да се...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

iminja za devojce
betistojoska

koe ime poveke vi se dopaga

viktorija (43%)

jovana (27%)

natalija (30%)


Број на сите гласови: 132

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!