|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е можно да се добие лажен тест за бременост?

Редакција Рингераја, 12.5.2021
Ништо не може да ви го промени животот толку, како што може да биде тест за бременост. Дали навистина може да добиете лажен тест за бременост? Излезе дека има неколку причини зошто вашиот тест можеби не е точен како што мислевте

image
/11


 

Природно е да се погоди нешто што може да го промени животот како што може да биде тест за бременост. Значи, дали навистина може да добиете лажен тест за бременост? Излезе дека има неколку причини зошто вашиот тест можеби не е точен како што мислевте. Дури пет проценти од сите тестови за бременост пријавуваат лажно-негативни резултати.
Разговаравме со д-р essесика Раниец од ЦЦРМ Плодност во Бостон, МР Репродуктивна ендокринологија и неплодност, за да разбереме што може да предизвика лажно-негативни и позитивни тестови за бременост.
Како да направите и прочитате тест за бременост
Пред да се осврнеме на причините за потенцијални лажни позитивни и негативни тестови, треба да опфатиме како да направите тест за бременост. За најдобра шанса за точни резултати, почекајте 1-2 недели откако ќе го пропуштите менструацијата пред да направите тест и користете урина од пишот од првото утро.
Извадете го пластичното капаче што го покрива прозорецот за апсорпција.
Седејќи на тоалетот, почнете да уринирате.
Ставете го абсорбентниот врв под вашиот прилив на урина 8-10 секунди.
Алтернативно, уринирајте во мала чиста чаша и натопете го апсорбирачкиот врв на тестот во урината околу 10 секунди.
Заменете го капачето и поставете го тестот рамно.
По 5 минути, проверете ги резултатите.
Запомнете да не го оставате тестот премногу долго, бидејќи тоа може да предизвика лажно позитивно.
Постојат три можни исходи за резултатите од тестот за бременост:
Позитивен резултат (евентуално бремена): Во контролниот прозорец во овој случај ќе видите две ленти - опсег за контрола и тест. Лентите може да бидат малку избледени или темни; или едниот и другиот случај значат дека тестот е позитивен се додека се гледаат обете опсези. Тест линијата е често полесна во боја од контролната линија, во зависност од нивото на хормонот.
Негативен резултат (не е бремена): видлива е само контролната линија и нема обоена лента во тест-регионот на контролниот прозорец.
Невалиден тест: ако не е видлива контролна линија, без оглед дали е видлива тест-линијата, овој тест е неважечки. Повторете го со нов тест.
Причини за лажно-позитивни тестови за бременост
Како прво, од суштинско значење е да бидете сигурни дека тестот за бременост е без кориснички грешки. Според Раниец, вообичаени кориснички грешки при тестовите за бременост се:
Не проверување на прозорецот „контрола“ за да бидете сигурни дека тестот функционира правилно.
Користење на истечен тест.
Оставањето на тестот премногу долго со урина на него.
Да се ??биде на специфични лекови кои можат да доведат до лажно позитивно.
Оставање на вашиот тест на температура под 36 ° F или над 86 ° F
Тестови за складирање каде што ќе бидат изложени на влага, топлина или директна сончева светлина.
Најчеста причина за позитивен тест за бременост што не резултира во бременост е биохемиска бременост. Овие бремености се случуваат кога спермата ќе се сретне со јајце клетка, што доведува до ембрион кој имплантира, но бременоста не напредува. „Биохемиската бременост може да предизвика да ја добиете менструацијата само неколку дена до една недела подоцна од предвиденото“, вели Рајниц.
Слична причина за лажни тестови за бременост може да се појави кога ќе доживеете ектопична бременост. Ектопичната бременост обично се открива во текот на првите шест до осум недели од бременоста, кога оплодената јајце клетка се заглавува на патот кон вашата матка, најчесто, во јајцеводите. Оплодената јајце клетка не може да преживее надвор од матката, што доведува до спонтан абортус. Ектопична бременост е ретка, претставува еден до два проценти од сите спонтани абортуси.
Важно е да се напомене дека иако ретки, ектопична бременост е здравствен ризик што може да предизвика оштетување на органите и смрт. Ако сте загрижени дека имате ектопична бременост, веднаш обратете се кај давателот на здравствена заштита.
Знаци на ектопична бременост вклучуваат:
Тешка абдоминална болка
Карлична болка со крварење
Вртоглавица
Болки во рамото
„Можеби ќе добиете и лажно-позитивен тест ако проверувате прерано по спонтаниот абортус или породувањето“, објаснува Раниец. Нивото на хормон за бременост hCG (хуман хорионски гонадотропин) може да остане покачено до шест недели по спонтан абортус и може да предизвика лажно позитивно.
Медицинските состојби исто така можат да резултираат со лажно-позитивни тестови. Одредени видови на рак, хронично заболување на бубрезите или заболување на јајниците може да предизвикаат лажно-позитивни.
Конечно, понекогаш жените можат да имаат високо ниво на хормони за бременост по менопаузата, и овие покачени хормони можат да предизвикаат лажно-позитивен тест.
Причини за лажно-негативни тестови за бременост
Лажно-негативни тестови за бременост се многу почести отколку лажно-позитивни тестови. Корисничките грешки дискутирани погоре се чести причини за лажно-негативни тестови, на пример:
Полагање на тестот прерано
Не обезбедување доволно урина за правилен примерок
Не користење утринска урина кога хормонот hCG е најконцентриран
Користење на оштетен или истечен тест
Лекови кои можат да предизвикаат лажно-негативни
Лековите можат да предизвикаат лажни тестови за бременост

Дури пет проценти од сите тестови за бременост пријавуваат лажно-негативни или лажно-позитивни резултати.

 

Разговаравме со д-р Џесика Раниец од ЦЦРМ Плодност во Бостон, МР Репродуктивна ендокринологија и неплодност, за да разбереме што може да предизвика лажно-негативни и позитивни тестови за бременост.

 

Како да направите и како да прочитате тест за бременост?

Пред да се осврнеме на причините за потенцијални лажни позитивни и негативни тестови, треба да ви објасниме како да направите тест за бременост. За најдобра шанса за точни резултати, почекајте 1-2 недели откако ќе ви доцни менструацијата пред да направите тест и користете ја првата утринска урина.

 

Извадете го пластичното капаче што го покрива прозорецот за апсорпција.

Седејќи на тоалетот, почнете да уринирате.

Ставете го абсорбентниот врв под вашиот млаз на урина 8-10 секунди.

Алтернативно, уринирајте во мала чиста чаша и натопете го апсорбирачкиот врв на тестот во урината околу 10 секунди.

Заменете го капачето и поставете го тестот рамно.

По 5 минути, проверете ги резултатите.

Запомнете да не го оставате тестот премногу долго во урината, бидејќи тоа може да предизвика лажно позитивен резултат.

Постојат три можни исходи за резултатите од тестот за бременост:

Позитивен резултат (евентуално бремена): Во контролниот прозорец во овој случај ќе видите две ленти. Лентите може да бидат малку избледени или темни; и во едниот и другиот случај значат дека тестот е позитивен се додека се гледаат обете линии. Тест линијата е често во побледа боја од контролната линија, во зависност од нивото на хормонот.

Негативен резултат (не е бремена): видлива е само контролната линија и нема обоена лента во тест-регионот на контролниот прозорец.

Невалиден тест: ако не е видлива контролна линија, без оглед дали е видлива тест-линијата, овој тест е неважечки. Повторете го со нов тест.

 

Причини за лажно-позитивни тестови за бременост

Како прво, од суштинско значење е да бидете сигурни дека тестот за бременост е без кориснички грешки. Според Раниец, вообичаени кориснички грешки при тестовите за бременост се:

 

Не проверување на прозорецот „контрола“ за да бидете сигурни дека тестот функционира правилно.

Користење на тест со поминат рок.

Оставањето на тестот премногу долго со урина на него.

Да се ??биде на специфични лекови кои можат да доведат до лажно позитивен тест.

Оставање на вашиот тест на температура под 2 ° C или над 30 ° C

Тестови за складирање каде што ќе бидат изложени на влага, топлина или директна сончева светлина.

Најчеста причина за позитивен тест за бременост што не резултира во бременост е биохемиска бременост. Овие бремености се случуваат кога спермата ќе се сретне со јајце клетка, што доведува до ембрион кој имплантира, но бременоста не напредува. „Биохемиската бременост може да предизвика да ја добиете менструацијата само неколку дена до една недела подоцна од предвиденото“, вели Рајниц.

Слична причина за лажни тестови за бременост може да се појави кога ќе доживеете ектопична бременост. Ектопичната бременост обично се открива во текот на првите шест до осум недели од бременоста, кога оплодената јајце клетка се заглавува на патот кон вашата матка, најчесто во јајцеводите. Оплодената јајце клетка не може да преживее надвор од матката, што доведува до спонтан абортус. Ектопична бременост е ретка, претставува еден до два проценти од сите спонтани абортуси.

 

Важно е да се напомене дека иако реткa, ектопична бременост е здравствен ризик што може да предизвика оштетување на органите и смрт. Ако сте загрижени дека имате ектопична бременост, веднаш обратете се кај давателот на здравствена заштита.

 

Знаци на ектопична бременост вклучуваат:

Тешка абдоминална болка

Карлична болка со крварење

Вртоглавица

Болки во рамото

„Можеби ќе добиете и лажно-позитивен тест ако проверувате прерано по спонтаниот абортус или породувањето“, објаснува Раниец. Нивото на хормон за бременост hCG (хуман хорионски гонадотропин) може да остане покачено до шест недели по спонтан абортус и може да предизвика лажно позитивен тест.

Медицинските состојби исто така можат да резултираат со лажно-позитивни тестови. Одредени видови на рак, хронично заболување на бубрезите или заболување на јајниците може да предизвикаат лажно-позитивни тестови.

 

Конечно, понекогаш жените можат да имаат високо ниво на хормони за бременост по менопаузата, и овие покачени хормони можат да предизвикаат лажно-позитивен тест.

 

Причини за лажно-негативни тестови за бременост

Лажно-негативни тестови за бременост се многу почести отколку лажно-позитивни тестови. Корисничките грешки дискутирани погоре се чести причини за лажно-негативни тестови, на пример:

Полагање на тестот прерано

Не обезбедување доволно урина за правилен примерок

Не користење утринска урина кога хормонот hCG е најконцентриран

Користење на оштетен или истечен тест

Лекови кои можат да предизвикаат лажно-негативни

 

Лековите можат да предизвикаат лажни тестови за бременост

Одредени видови лекови исто така можат да предизвикаат лажно-позитивни или негативни тестови за бременост. На пример, лековите што се користат за третман на неплодност за стимулирање на овулацијата може да предизвикаат лажно-позитивни, но има и некои други ретки интеракции со различни видови лекови.

 

Некои видови лекови кои можат да предизвикаат лажно-позитивни или негативни тестови и тоа:

 

Диуретици

Антихистаминици

Лекови против гадење

Антипсихотици

Одредени лекови против напади

Лекови од Паркинсонова болест

Некои лекови против анксиозност

Кога се сомневате, проверете со вашиот лекар

Тестовите за бременост се на пазарот од 1976 година. Иако употребата на hCG како маркер за бременост е разумно точна, поради грешка на корисникот, неисправни тестови и можност за неуспешна бременост или лекови што предизвикуваат неточни резултати, можеби е потребно да се посетете го вашиот лекар за да бидете сигурни во бременоста.

 

И покрај тврдењата дека тестовите се „над 99%“ точни, многу од тестовите за бременост без рецепт не се тестирани во независни студии за да се докаже нивната фактичка точност.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Приказна од душата...
Вистинска приказна од забременување
3
Забременила природно откако се откажала од...
Кејт Силвертон, презентер и новинар на BBC ја раскажува својата приказна од забременување
3
До Др. кој рече дека никогаш нема да имам ...
Никогаш нема да ти простам, за начинот на кој ми се претстави и бидејќи не ме остави да се облечам, пред да ми кажеш дек...
3
Откриена тајната на забременувањето
Дали сте знаеле дека човечката јајце клетка всушност го ‘’фаќа’’ сперматозоидот со цел да биде оплодена?
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?