|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Автоседиштата повалкани од WC школка?!

Редакција Рингераја, 4.9.2014
Автоседиштата за бебиња содржат два пати повеќе бактерии од WC школката, бидејќи возачите ретко наоѓаат време за темелно да ги исчистат своите автомобили

image
/11


 

Малкумина ќе помислат дека после ташните, компјутерските тастатури и мобилните телефони, седиштата за врзување на децата во колите можат да бидат легло на бактерии – поопасни дури и од WC школката.

Студијата е спроведена од група научници од Универзитетот во Бирмингем. Тие анализирале 20 седишта под микроскоп и откриле околу 100 бактерии и разни гливички по квадратен сантиметар.

За споредба, истражувачите ја спровеле истата анализа на WC школките на кои нашле, во просек, по 50 бактерии на квадратен сантиметар.

Бактериите на автоседиштата не се само побројни туку припаѓаат на многу поопасна група, бидејќи можат да предизвикаат потешки заболувања. Посебно се издвоени ешерихија коли и салмонела, која предизвикува дијареја, висока температура и инфекции. Први на удар се децата, чиј имун систем е многу почувствителен отколку на возрасните, предупредуваат научниците.

“Луѓето генерално не се свесни за опасностите кои доаѓаат од нивните валкани автомобили”, објасни за лондонскиот весник лидерот на студијата Марк Грифитс.

За  да ги избегнат овие бактерии, возачите треба редовно да ги чистат автомобилите и седиштата, одвнатре и однадвор, на секои 15 денови, додаде Марк Грифитс.

 

Извор

Домашно милениче и дете НЕ во иста просторија
Голем број од идните родители се прашуваат дали е погрешно доколку во истиот простор престојува нивното малечко и домашн...
59
mamamegi:Како се менуваме откако ќе станем...
mamamegi опишува како се менуваме откако ќе станеме мајки
13
Брутално искрен пост за жените кои не рабо...
Изморена од константното слушање на фразата "што правиш по цел ден?" блогерката Ryshell Castleberry реши да напише...
8
Балкански родителски лекции
Ако детето случајно падне, удри го за следниот пат да внимава?!
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali odite vo kino so svojot partner?

Da (0%)

Ne (100%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!