|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.12.2016 16:55:44   
Soned1
brm_brm , нарачував од инернет, некои California gold nutrition и пиев прво по 200 мг, па после и по 500 мг на ден, но самоиницијативно, никој не ми препорача и јас читав по странски форуми.
Во врска со овие Q10 од интернет, во аптека ми рекоа дека се непроверени и може и немаат толку Q10 во нив, бидејќи е скапа состојка, а јас ги нарачував ефтино, околу 15 еур беа.
Најдобро е и ти да си купиш од HealthAid, летото ги немаше по аптеките, па јас затоа нарачував од интернет во дози од 100 мг. Има и од други произведувачи кај нас, но најчесто се по 30 мг, тоа е мала доза. И јас ќе си купам сега од HealthAid, чим ги има, они имаат квалитетни производи.

Инаку последните јајце клетки што ги извадивме дадоа до сега највалитетни ембриони, кај мене, иако и тоа не е гаранција за успех, пак имав мисед.
Но јас прв пат можев да замрзнам ембриони, значи секако квалитетот им беше подобар од предходно и препоставувам дека и големите количини на Q10 имаа удел во тоа.

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1126
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.12.2016 19:17:12   
kapina
Qoenzim q 10 ne smeat da se pijat so antikoagulanti oti moze da predizvikaat hiperkoagubilnost na krvta toa na mene licno mi se sluci piev qoenzimq10 i aspirin i mi se pojavija modrinki i dojde do hiperkoagubilnost moj sovet e ne zemajte nisto od vitamini ili sto i da e bez lekar

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1127
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.12.2016 16:19:02   
kik@
A kazete mi kolky vreme se pijat, 2-3 meseci ili poveke, I dalu moze sami na svoja dlava da si gi kupime, dali ima nekoi posledici ili samo mizeme da dobieme podobri I pozdravi jk? Vi blagodaram.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1128
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.12.2016 10:50:42   
brm_brm
Обично за да има ефект, минимум 2-3 месеци. А незнам колку е добро на своја рака да се земаат. Но во принцип Q10 мислам дека може секој што има 30+, а за дозата незнам.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1129
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.12.2016 19:41:01   
Soned1
Јас пиев 5 месеци, додека чекав да поднесам документи за ваучер, но мислам дека и 2,3 се доволно.
Секако, консултирајте се со лекар, како што пиша kapina, посебно тие што мора да пијат аспирин или други антикоагуланти.

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1130
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
24.12.2016 0:00:44   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: Soned1

brm_brm


Не знам за тој лек што прашуваш, но ако ти е за повеќе фоликули и јајце клетки, дали си пробала со ДХЕА 2,3 месеци пред стимулација? Јас два пати пиев, немаше кај мене големо подобрување, но знам дека на други им помогнале, не е на одмет да пробаш ако сакаш тој ефект да го постигнеш, поголем одговор на стимулација.

Инаку кај мене готово е, два ембриона биле, едниот веднаш престанал да се развива, друиот подоцна, ми рекоа да престанам со терапија.
Да се средам малку па ќе видам што понатаму.
Tu breeeeeeeee a da znaes deka so meseci ne sum otvorila i koga ti ja procitav najubavata beta se rasplakav od srekja si rekov ima gospod site ke ne usrekjni i se raduvav mn za tebe....hm....nemoj da ocajuvas i nadez da gubis mora da se borime mora da bideme i nie majki eden den site tuka sto sme...te gushkamnajsilno znam nema zbor za uteha no podrshka ke sum ti sekogas i na site drugi i ke uspeeme site zaedno so zaednicki sili...odmori se od se i so novi sili glavata goreeee samo

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 1131
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
26.12.2016 20:50:49   
ElitaN
Ne odete vo Sante Plus, otkako ke vi gi 'unistat' jajce keltkite, ke vi dadat dokument bez potpis bez nisto, samo crno na belo kako zeznale rabota i ke vi kazat pricina sto e vekje poznata od samiot pocetok, a vie ke morate da veruvate na dokumentot bidejki nema da dobiete nikakov dokaz za kletkite, na pr. mikroskopska slika i sl.ete toa pokazuva kolku se oni dobri vo lekuvanje na sterilitet i sporveduvanje na BPO. Na kratko ke si potrosite samo dzabe vreme i pari.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1132
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.1.2017 10:49:12   
Soned1

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Tu breeeeeeeee a da znaes deka so meseci ne sum otvorila i koga ti ja procitav najubavata beta se rasplakav od srekja si rekov ima gospod site ke ne usrekjni i se raduvav mn za tebe....hm....nemoj da ocajuvas i nadez da gubis mora da se borime mora da bideme i nie majki eden den site tuka sto sme...te gushkamnajsilno znam nema zbor za uteha no podrshka ke sum ti sekogas i na site drugi i ke uspeeme site zaedno so zaednicki sili...odmori se od se i so novi sili glavata goreeee samo


Фала Pinky30, се надевам дека оваа година сите ќе успееме и дека нема да има веќе разочарувањаuser posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1133
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.1.2017 22:08:22   
MademoiselleNina
Dali nekoja od vas ima informacija koja klinka vo Praga e dobra za IVF?
Jas dobv nekoi informacii za dve kliniki... no ne znam nekoj sto bil tamu...
Ako imate nekoe info ve molam spodelete

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 1134
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]
Оди на:


Анкета

Koe ime e poubavo ?
Elenakis

Ime za devojche ?

Natalija (37%)

Viktorija (37%)

Megi (26%)


Број на сите гласови: 251

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!