|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стомачни болки кај деца
12.1.2016 0:17:21   
marchi
Vakva tema ne najdov pa zatoa ja otvoram.dokolku sepak ima neka me prenasocat moderatorite.
Kako se spravuvate so decata koga ke se pozalat na stomacni bolki? Sto najcesto im davate za namaluvanje na bolki.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.1.2016 16:49:43 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: stomacni bolki kaj deca
12.1.2016 11:10:35   
Neurotoxin RR
Зависи од што се, прво помислувам што се има јадено, па согледувам да не е запек, гледам други симптоми да не има... ако нема ништо друго, најчесто е варење на храната па едно чајче со анасон или камилица добро би дошло

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: stomacni bolki kaj deca
12.1.2016 13:00:21   
MamaKiki
Marchi прва превернтива која ја превземам е пробиотик ако се работи за блага настинка, проблеми при варење на храна.. ЛГГ- пробиотик по една кесичка неколку дена со ред
чај од нане со малку шекерче ( кафеав ) почнав да давам сега на година и пол (со вирус сме моментално )
јогурт со најниска масленост јас земам битолски со 1% , двопек да грицка, супа Петел , и избегавање на храна која ствара гасови, цитруси не давам, млеко не давам...
за ова знам плус инфо и јас сакам да дознаам па чекам и други мамаи со искуство

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стомачни болки кај деца
12.1.2016 13:27:59   
Neurotoxin RR
Знам дека ќе биде надвор од темава, префрлете постот, ама морам д анаведам, млечни производи кај деца се даваат полномасни, никако обезмастени.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.1.2016 21:20:29 >

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стомачни болки кај деца
12.1.2016 13:53:55   
marchi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Зависи од што се, прво помислувам што се има јадено, па согледувам да не е запек, гледам други симптоми да не има... ако нема ништо друго, најчесто е варење на храната па едно чајче со анасон или камилица добро би дошло

mislam deka deteto dokolku e pogolemo i razbira vazno e da kaze kade tocno go boli pred da ocenime sto oze da mu bide,vcera bas imavme takov problem.vika me boli meset_o dolu pod papukot,e sega tri god dete kolku mze da kaze tocno ne znam ama so caj od nane mu pomina.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.1.2016 16:50:47 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стомачни болки кај деца
12.1.2016 17:53:18   
MamaKiki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Знам дека ќе биде надвор од темава, префрлете постот, ама морам д анаведам, млечни производи кај деца се даваат полномасни, никако обезмастени.


polno masni davam vo normalni uslovi, a koga odam so dietalna hrana davam samo jogurt od mlecni proizvodi so najniska maslenost toa mi e sovet od pedijatar, koga ima dete povrajkanje , proliv, temperatura, grcevi i slicno odma zapocnuvam so dieta od se na se 10tina produkti i posni, da ne se opteretuva dopolnitelno mesheto

ako mozite da go isklucite i jogurtot od ishrana mozi bi bilo uste podobro da bide dete na kompir varen, oriz varen, jabolko, banana, biskvita posna , dvopek, nane so malku seker bez limon, tikva pecena/varena.... moeto si saka mlecni proizvodi mnogu pa zatoa i mi ja dadoa ovaa varijanta so jogurtot



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.1.2016 21:20:13 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стомачни болки кај деца
12.6.2016 9:31:48   
marchi
nervozata od vcera uste me drzi.mi se pozali deteto na stomacni bolki sto retko se slucuva ja panicar lele sega tesko mene pa trcaj po caevi caevi topli oblogi kompoti...za toj po site stresovi po 1 saat da mi rece go bolelo meseto za sirence,da jadel da go napolne a pred toa 100 pati mu ponudiv jadenje ne sakase. znaci so deca da ne znaes na sto si ni vo sto da veruvas.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?