|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Моето дете има вошки
9.2.2011 22:29:33   
Twinkletwinkle
Vecerva dodeka citavme prikazna kaj mojot 6 godisen sin koj e prvo oddelenie primetiv deka ima gnidi!! Totalno sum izbezumena, mislev takvi raboti ne postojat veke!!! Posovetuvajte koj e najefikasniot sampon ili nacin za da se iscistat!

< Поракaта ја уредил nadica -- 9.2.2011 22:50:48 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Моето дете има вошки
9.2.2011 22:49:24   
nadica
еве ТУКА има пишувано за вошки

< Поракaта ја уредил nadica -- 9.2.2011 22:51:08 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Twinkletwinkle)
Непосредна врска до пораките: 2
   Моето дете има вошки
9.2.2011 22:51:20   
veckasr
imavo aptekite sampon i gel za mienje na kosata protiv voski so uspesno gi istrebuva voskite

< Поракaта ја уредил nadica -- 9.2.2011 22:53:58 >

(Одговор на членот Twinkletwinkle)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Моето дете има вошки
9.2.2011 23:03:07   
denim
I kerka mi dobi voski predhodnoto leto a ima dolga kosa. Izbezumena otidov vo apteka i zemav sampon, gel i cesel. Se koristevme spored prilozenoto ama sepak mislam deka ceselot najmnogu zavrsi rabota i kosata ne ja sisavmeuser posted image .

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Моето дете има вошки
9.2.2011 23:07:53   
Twinkletwinkle
Vi blagodaram na sovetite..i jas i pomisliv da go odnesam na sisanje, ne deka ima mnogu dolga kosa, ama si mislev maskive ne gi faka..seuste imam trauma od detstvoto, so sestrami stalno si predavavme edna na druga :-)..utre uste rano odam da go kupam celiot pribor!

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Моето дете има вошки
9.2.2011 23:13:11   
Viktori
Твинкл не се ужаснувај многу многу, додека постојат  коси на главите на луѓето, ќе постојат и вошки! user posted image user posted image user posted image
Ништо страшно, само непријатно за требење. Памтам од мајка ми user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Twinkletwinkle)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Моето дете има вошки
9.2.2011 23:52:31   
nadica
купи си прибор и опреми се со време и трпение user posted image  
јас цел живот имам долга коса а како мала мајка ми викаше дека сум магнет за вошки ама ниеднаш на ја скратив косата

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Моето дете има вошки
13.4.2012 15:27:35   
niki
user posted image

Neznam za vo Mk, ama vo Grcija ima losion vo sprej koj se prska na korenot od kosata vo tilot i pozadi usite sekoe utro i sprecuva dobivanje voski.
Ovoj koj jas go imam se vika Propoline, se nadevam deka ke mi izleze slikata gore. Napraven e od etericni masla na citronella, cajno drvo, eukaliptus, geranium i ocet, potpolno na prirodna baza. Siseto e od 250 ml i od septemvri kako kerka mi trgna vo predskolsko go koristime sekojdnevno, sme potrosile 1/4 i uste nemame fateno voski iako od ucitelkite bevme nekolku pati predupreduvani deka kaj nekoi deca videle gnidi. Ete, da znaete da se spasite od trebenje.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Моето дете има вошки
13.4.2012 15:41:17   
miana
Kaj nas nema vakov sprej,no zatoa ima maslo od cajno drvo od ESI i se rastvara vo voda i se proprskuva preventivno vo detskata kosa..Karkami lani letoto fati voski i mene toa mi bese MNOGU strasno bidejki moeto dete voopsto ne bese mesano so deca i se prasuvav od kade li fatila pa potoa svativ deka e od trambolinata vo gradski park ( edinstvena moznost ) i taka tetkamu na mm koja raboti vo apteka mi gi kaza ovie kapki i si gi kupiv, i od kako pojde vo gardinak sekojdnevno ja prskam so niv i duri na roditelska vo gradinka go kazav ova sredstvo da si go znaat site roditeli....MASLO OD CAJNO DRVO ( OD ESI )

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Моето дете има вошки
13.4.2012 15:45:02   
Felly RR
Миана, значи може и секојдневно да се прска? Добро е да се знае user posted image и мене некогаш ме фаќа страв, едно дете во градинка да има вошки, сите одма ќе префатат.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Моето дете има вошки
13.4.2012 15:55:13   
miana
Da,sekoj den pred da odi vo gradinka ili skolo ,se prska..Samo da najdete nekoe sisence da mozete da orskate kako sprej ..Se stavaat desetina kapki od maskolo i se rastvaraat so voda..Si pisuva ubavo na upatstvoto

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Моето дете има вошки
17.7.2012 10:12:17   
Girl12
Aaaa pomosh ve molam..12 godisna devojka sum i neusetlivo sum fatila voski od drugarkite...Ne mozam da prestanam so cesanje..Probav so see sto mozev samponi , otrovi sredstva proiv voski i sto ne no sepak seto toa beshe ne uspeshno..Ve molam koj znae neka kazhe nekoj nacin za da gi iscista ovie gnasni sustestvaa....:(((

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Моето дете има вошки
17.7.2012 11:48:03   
Lokica1
Probaj so Nisca cesal za voski, efikasen e epten. Porano bese vo zelena futrolicka bi trebalo uste da go ima po aptekite.

(Одговор на членот Twinkletwinkle)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Моето дете има вошки
17.7.2012 22:32:53   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Girl12

Aaaa pomosh ve molam..12 godisna devojka sum i neusetlivo sum fatila voski od drugarkite...Ne mozam da prestanam so cesanje..Probav so see sto mozev samponi , otrovi sredstva proiv voski i sto ne no sepak seto toa beshe ne uspeshno..Ve molam koj znae neka kazhe nekoj nacin za da gi iscista ovie gnasni sustestvaa....:(((

Еве ти совет од паталец, ако не успееш со чешли, средства, шампони и гелови, исфарбај се или помини се со хидроген или к'на, малку ќе ти осветли косата, ама барем ќе ги истребиш... мене само тоа ми помогна кога имав, а бев приближно на тие години

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Girl12)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Моето дете има вошки
24.7.2012 13:49:21   
Girl12
Fala vi mnogu ke gi isprobam nacinite koi mi gi kazavte ... :)

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Моето дете има вошки
13.10.2014 12:00:27   
mamita83
Miana navistina li e efikasno sredstvoto od cajno drvo na esi. Kjerka mi fati voski minatata nedela mislam deka ja iscistiv, sega se primetiv jas deka imam gnidi vo kosata - ne mi se veruva user posted image Kazuvajte sto da pravam, sekoj sovet e dobredojden, najtragicno mi e sto kje treba da ja pratam pak vo gradinka, ako non stop mi se vrakja so gnidi - vo krug kje si gi prenesuvame.
Izvinete za latinicava

(Одговор на членот Girl12)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Моето дете има вошки
4.11.2014 19:46:28   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Da,sekoj den pred da odi vo gradinka ili skolo ,se prska..Samo da najdete nekoe sisence da mozete da orskate kako sprej ..Se stavaat desetina kapki od maskolo i se rastvaraat so voda..Si pisuva ubavo na upatstvoto

Миана, ај те молам ако паметиш точно колку капки во колку вода се раствораат? Воспитувачките во градника не предупредија дека имало вошки, па сега го зедовме ова маслово од чајно дрво, ама не пишува на упатството. Аптекарката ми предложи во размер 50/50, ама некако тоа ми е многу. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Моето дете има вошки
4.11.2014 23:20:59   
miana

10-15 капки на 150 -200 мл вода... тави го во нешто што се распрскува да можеш да прскаш и уживај!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Da,sekoj den pred da odi vo gradinka ili skolo ,se prska..Samo da najdete nekoe sisence da mozete da orskate kako sprej ..Se stavaat desetina kapki od maskolo i se rastvaraat so voda..Si pisuva ubavo na upatstvoto

Миана, ај те молам ако паметиш точно колку капки во колку вода се раствораат? Воспитувачките во градника не предупредија дека имало вошки, па сега го зедовме ова маслово од чајно дрво, ама не пишува на упатството. Аптекарката ми предложи во размер 50/50, ама некако тоа ми е многу. user posted image



_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Моето дете има вошки
8.11.2014 9:56:34   
Felly RR
Ти благодарам миана, јас вечерта пред да видам дека си пишала растворив во 50 мл 5-6 капки. Па еве сум погодила отприлика, тука сум некаде. Сега се прскаме, па се надевам ќе има ефект. Фала уште еднаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Моето дете има вошки
13.6.2016 13:53:26   
sandriana RR
Темава одамна одмарала, ама јас морам да ја активирам од мака.
Во нашата градинка ВРИЕ од вошки, ама буквално како епидемија да има.
Преку викенд чистиме вошки/гниди, секој ден ја проверувам, и веќе вторник-среда пак има по некоја за чистење.
Не помагаат класични шампони против вошки, прскам масло од лаванда (демек превентива) - и тоа не помага.
Секој ден во градинка мрчам за ова, ама без ефект.
Има ли некое средство што превенира од вошки?
Вака се влечкаме 2-3 месеци веќе.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Моето дете има вошки
13.6.2016 15:15:03   
mommy_angels RR
Јас купив едно средство од Зегин,за превентива ,се прска секој ден пред градинка.Lice repellent се вика .Мене ми помогна,мојата не фати вошки кога сите имаа во групата,а учителките ме предупредија сите до една user posted image ,поради типот на косата на ќерка ми.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Моето дете има вошки
14.6.2016 10:45:45   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Јас купив едно средство од Зегин,за превентива ,се прска секој ден пред градинка.Lice repellent се вика .Мене ми помогна,мојата не фати вошки кога сите имаа во групата,а учителките ме предупредија сите до една user posted image ,поради типот на косата на ќерка ми.user posted image user posted image user posted image

Прашав за средството, чини некаде околу 360 денари.
Во меѓувреме прочепкав повторно по нетов и најдов уште една опција за home-made спреј:
околу 250 мл вода
10 капки етерично масло од чајно дрво
6 капки етерично масло од лаванда

За уништување вошки се прска навечер, а се чешла косата со чешел против вошки следното утро. Гарантира над 95% ефикасност.
Јас го направив, испрскав синојка и ќе видиме ефект, ќе споделам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Моето дете има вошки
14.6.2016 16:34:58   
Felly RR
Сандриана, за маслото од чајно дрво има миана пишано погоре, и јас го користев, и дали беше до маслото или не, М не фати вошки кога многу деца во градинка имаа. Исто др имам слушнато дека кај возрасни по не се пренесуваат бидејќи ние користиме повеќе регенератори/ балсами за косата, па пробај и нешто такво стави и на косата кога ја миеш, или пак на пр кокосово масло / бадемово масло и сл. Тоа вошките не го сакале user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?