|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
6.3.2016 23:08:35   
Hopeful RR
Темен исцедок е ок, значи се чисти стара крв. За загрижување е ако има свежа крв, така што опушти се, подобро си user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.3.2016 11:49:30   
Anamama
Eve me pak. Period na menstruacija mi e i me bolat jajnicu i se pojavi pak bledata portokalova tecnost kako prviot pat pred krvarenjeto. Pijam utrogestan ama se plasam pak da ne se sluci istoto ne daj Boze.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.3.2016 16:23:55   
весник
Утрогестанот ти рекоа да го пиеш??? Бидејќи мн.појако дејство има доколку вагинално го ставаш...

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
15.4.2016 16:03:03   
Anamama
Конечно видоа хематом на долен дел на постелка 15мм. Најверојатно е од тоа крварењето односно вториов пат во 11 недела само кафеаво. Утрогестанот го примам од првото крварење од 5 недела сега сум скоро 12. Како се појавил овој хематом? или пак го имало а не го виделе . Нели треба да нема такво нешто покрај терапијава со утрогестан... не ми е баш јасно. Што да правам? Примив вториот пат и инекција пригестерон депо . Бебето напредува супер ама пак се плашам... совет ...

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
15.4.2016 16:04:59   
Anamama
Инаку навечер ставам вагинално сабајле пијам така рече матичниов за да наводно сабајле не истекува зошто доста често одам во тоалет... И тоа ли е погрешно?

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
8.6.2016 13:03:46   
Мафин
Здраво мамички. Сега сум 7 недела и уттрово забележав бледа крв при одење во тоалет. Веднаш се јавив кај матичниот ми даде утрогестан. Баш се вознемирив иодма отворив на форумов да видам ваши искуства. Иначе ова ми е втора бременост ама јас сум по исплашена од предходно user posted image ми рече докторот оти моментално крварам да го пијам два пати по една од 100. Имам некое чувство како грч во долниот дел на стомакот, но не како болка, ништо страшно. Се надевам се е ок. Поздрав до сите и имајте лесна бременост па се читаме user posted image

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
8.6.2016 14:07:28   
Hopeful RR
Мафин, честитки за бременоста user posted image

Крварење во прв триместар е честа појава, а утрогестан е стандард терапија за поддршка во вакви случаи, и сите сме го примале, така што без гајле, се ќе биде ок. Дополнително, периодов може да мируваш додека не прекине целосно крварењето.

Со лесно и пишувај ни и во другите теми како оди бременоста!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Мафин)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
8.6.2016 15:40:27   
Мафин
Фала ти Hopeful. Баш ми значи вашата поддршка. Се читаме и на други теми. Деновиве не сум на работа, па ке си дозволам да се одмарам 😉 позз 😚

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
9.6.2016 23:35:42   
elenak
Ставам утрогестан вагинално, до сега два пати на ден ама не ги можам ич, т.е ги мразамuser posted image Оние хормони плус ме пореметуваат скроз, депресија ме фаќа страшна. И еве денес докторот ми рече да ги намалам, само една навечер. Имате такви некои нус појави од утрогестанот или јас си умишљам?

< Поракaта ја уредил elenak -- 9.6.2016 23:37:28 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Мафин)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.7.2016 8:38:44   
tacka31
11 nedela sum,pred tri dena prokrvarev ali sosem malku samo na brisenje,bev na gin.i se e vo red so bebeto,mi dadoa inekcii progresteron depo i vaginaleti utrogestan od 200,eve tri dena preku den sosem malku kafeno na brisenje dur ne se ni gleda a navecer koga idam vo vece pak krvaram ona malku i nokeska edno parce taka ko menzis,doktorkata vika normalno deka e da ne se plasam,a mene veke strav me faka,denes ke primam pak inekcija,ali edvaj gi najdov,vasi iskustva so ovoj problem?sekoj odgovor ke mi e dobredoden.pozz

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.7.2016 12:56:19   
pcelka3
ne se sekiraj samo za sekoj slucaj poveke odmor lezisi ako dr vika nema nisto ti pazisise bidejki jas vo pocetok na bremenost taka prokrvariv temno kafeno malku mu se javiv na dr mi rece nemaj gajle toa e od implantacijata i se taka se bese vored i na kontroli i se i toa pomina i ne obrnuvav mnogu vnimanie si se dvizev i naednas prokrvariv vo 22 nedela mozebi taka trebalo da bide no jas taka sega si razmisluvam deka ako odmarav ne slusjki go dr toj mi velese tesko sum zacnuvala ama za bremenosta sum bila super za nosenje ama toa e sto e zatoa na site rr koi ke osetat takvo nesto uste vo pocetok mu sovetuvam poveke odmor pa otkako ke si go donesat na svet svoeto bebce ke ima vreme za se ti posakuvam lesna bremenost i se najubqvo i na drigite rr koi se user posted image so mojov primer sakav samo da pomognam nisto loso ne ni mislev ne ni posakuvam imajte ubav den.

(Одговор на членот tacka31)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.7.2016 13:01:46   
pcelka3
i uste nesto i jas primav inekcii progesteron depo ti e dobro sto gi davaat i stavav krinon gel navecer po eden i dr posle 4 mesec mi gi prekina i inekciite i krinonot bidejki nemalo potreba no vo razgovor so dr zeni velat deka moze da se zema do kraj na bremenost ili da se pie utrogestan namesto da se stava vaginalno samo se zavisi od dr nemozeme sami na svoja raka da zemame se i sesto .

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.7.2016 15:04:14   
tacka31
A kolku inekcii primi?jas dve do sea i uste po malku krvaram,a edvaj gi najdov eve imam uste edna,gi nema nikade po nasive apteki,ako treba da primam uste neznam kaj ke gi baram,pozz i ti blagodaram za odgovorot

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.7.2016 15:27:15   
pcelka3
prviot pat koga imav kafen iscedok mislam 12 bea sekoj den po edna i potoa mi gi prekrati stavav samo krinon gel do 4 mesec potoa nisto ama mislam ne se stetni po poracka mislam mozes da gi najdes ili vo bolnicata kade sto odis jas na pr vo plodnost odev i tamu mi stavija ednas mislam i mi dadoja nekolku dr gi najdov vo apteka

(Одговор на членот tacka31)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.7.2016 16:31:31   
tacka31
Da jas sum kaj lozankovski i oni imaat uste malku na zaliha a kaj nas veke ne se uvezuvale,doktorkata rece ako mozam da gi najdam da si gi kupam,ako.ne imalo.nekoj zamena i bile 560 den,vo apteka ni rekoa deka vrska nemalo.so progesteronot i sea neznam sto ke praam

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 290
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?