|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.11.2015 10:50:11   
Kvisko
Suzeto толку се даваат после овулација (до 14 дена) потоа се прави тест за бременост па ако треба се продолжуваат. Се надевам ќе има потреба тебе да ти ги продолжат.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.11.2015 13:14:53   
suzeto
Fala devojki. Daj boze site da si gi vidime dvete crti

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.11.2015 23:48:53   
suzeto
Na 17pocnav so utrogestan a vecerov vidov krv...i kako da mi se odi wc non stop

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.11.2015 23:52:02   
suzeto
I pred nekoj den mi se odese no stop wc ama si pomisliv preladena sum aa sega kaj sto vidov krv si rekov drugo nesto e odejneto wc a ne prelada

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.11.2015 23:24:27   
suzeto
Sto znacit krvta dali nekoj znae nesto.i se javiv na dr.i mi rece da prodolzam so utrogestanot.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
27.11.2015 11:23:06   
Melanija RR
Крв засирена темна ,или баш крв?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.1.2016 20:20:25   
*devojce*
Dali e mozno od utrogestanot da mi se javuva krvarenjeto. Osma nedela sum?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.1.2016 20:47:22   
wanna be mum
Ne, od utrogestanot nemoze da se krvari, jas bi ti preporacala pregled bez dvoumenje ;)

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.1.2016 9:43:08   
*devojce*
Bev vcera na pregled bebeto e vo red.dr.veli moze da e ciklis ili da se vistam od vtoeoero koe go snema na eho.eve nokeska pak imav slabo krvarenje.se bockam so prolutex I stvarno ne mi e jasno.so prvata bremenost nemav nikakvo krvarenje

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.1.2016 18:14:52   
wanna be mum
Da i jas se bockav 10 tina dena, a zosto koga veke primas najdobar i najcist progesteron i utrogestan stavas?
Kojznae od sto moze da bide, neznaev za drugiot plod, moze e cistenje, sepak odmaraj malce poveke

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
15.1.2016 8:33:41   
*devojce*
taka mi prepisuva doktorot.do pred dve nedeli primav i prolutex i utrogestan.prokrvarev i koga otidov na pregled mi rece da prestanam so trogestan da primam 7 prolutex i posle samo utrogestan.prvata vecer od samo utrogestan povtorno krvarenje i sega samo prolutex 14 dena do sledna kontrola.Arno ama ovoj prolutex-ov e mnogu skap nemozam da postignam veke :)

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
16.1.2016 0:08:33   
wanna be mum
Lele mnogu e skap znam ama toe e, mene kosa mu se krena :))) mi kazaa deka e najkvaliteten progesteron ako mozis izdrzi nekako :)

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
4.2.2016 14:56:40   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ivonn

Здраво, јас сум 7ма недела. Утрово кога станав имав болки во кичмата, гинеколог ми даде утрогестан 200мг. Дали некоја имала вакво искуство?? user posted image



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.3.2016 7:44:16   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anamama

Здраво ! Јас сум нова и можеби не сум на вистинско место со прашањево ама да прашам секако некој ќе се најде .
Во 5 недела сум од бременсот и вчера осетив благо чешање на моменти гледам и сабајлево трае а преглед имам утре . Сабајлево видов бледо жолтеникаво портокалов исцедок само при бришење и сега за сега ништо. Дали е тоа нормално? За исцедоков знам а за чешањево ќе видиме утре . фала ви :*



ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

Anamama здраво и добредојде на форумов, штом утре имаш закажано кај доктор тој најдобро ке ти каже што е работата, се надевам нешто страшно. Поздрав и со лесно во бременоста.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Anamama

Bev. Mi dade Dobraston 3x1 I canesten edna od 500. Valda ne steti vqginaletava poso mi naglasi ama samo edna. Fala vi :*



ИЗВОРНА ПОРАКА: Anamama

Se e ok od togas. Vaginaleta ne staviv. Apcinjata gi pijam nema ni rozevko pri brisenje. Dali Dabrostonov ke me cuvaat mirna ili moze i so niv da se prokrvari. Se plasam a I normalno e ne mi vikajte samo odgovorete mi :$



< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 3.3.2016 7:51:04 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.3.2016 8:02:56   
lukajana RR
Anamama не сме лоши ние ,не караме user posted image
Докторот сметал дека лекот е доволна подршка затоа ти го дал ако било посериозно ке ти дал нешто појако така да не се секирај и уживај во бременоста .
Овој вид на лекови се за побезбедна бременост ич не му ја мисли .
И да нормално е да ти е страв ,живи луѓе сме од крв и месо и да не е за плашење сите во грч ја поминуваме бремениста user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.3.2016 8:30:29   
Anamama
user posted image mi olesna . Ne sum sama . Prva sum vo drustvo bremena nemam so koj da spodelam. A ovie momentalni kako menstrualni bolki popladne sto gi imam normalni se ? Dr vika normalno . Sega veke se poretki minatata nedela pocesti. Poveke odmaram denovive I samo posle rabpta osekam taka am a ke legnam i pominuva

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.3.2016 8:39:59   
lukajana RR
Се тоа е нормално ,телото се навикнува на бременоста.
Понатаму како ке расте бебушот ке осеќаш и болки и грчеви ама за бебе се се трпи user posted image
Пиј магнезиум и колку можеш пододморувај

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.3.2016 8:51:27   
Anamama
Pijam magnezium eve veke tri dena . Sabajlevo pak zolto rozenikavo pri brisenje na hartija. Samo odsabajle ova mi se slucuva. Vcera nisto eve denes pak . I nz dali canestenov da go nstavam dva dena se mislam. Poradi ova retko zacesuvanje sto I pominuva nekako

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
4.3.2016 22:28:24   
Anamama
Prokrvarev denes . Mi rekoa mn da miruvam I od dobroston me prefrlija na utrogestan 200 dva pati po edno. Strav mi e . Mi se zakanuva najstrasnotoe. Sto mozam jas da napravam ?

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
5.3.2016 0:12:00   
Hopeful RR
Анамама, не се грижи, ништо страшно, на многу од нас ни се има ова случено. Дабростон и утрогестан се вид на прогестерон, кој е поддршка за бременоста и плодот. Голем дел од трудниците до крај на бременост се на некаква форма на прогестерон, така што без гајле.

Во однос на крварењето, веројатно е од некаков напор па пукаат крвни садови. Дали те видоа на ехо и што ти кажаа, од што е крварењето? Кај мене на пример беше од хематом.
Најдобро што можеш да направиш е да мируваш, ама буквално во хоризонтала, со јадење легната и со станување само за до тоалет. Досадно е, ама се издржува. Исто така, се што правиш прави го полека и избегнувај каков било напор - станување, седнување, одење во тоалет, ... се нека биде мнооогу полека и без стискање и напнување. И секако, биди оптимист и верувај во бебулето, посилно е отколку што мислиш user posted image

Ајде со среќа и пишувај ни!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
5.3.2016 9:49:34   
Anamama
Nisto ne rekoa potocno samo deka e cista krv ne e stara bidejki bese svetla. Pisale pod spekulum oskudno krvari PVU ocuvano a OUI zatvoreno. Vo uterus plod koj e 5gs kaj koj seuste ne se gleda SA .yolk sakus prisuten. Dijagnoza zakanuvacki abortus.
Mi kazaa dokolku ima parcinja krv odma na lekar. Tolku. Odi doma i miruvaj

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
5.3.2016 10:48:56   
Anamama
Me interesira I tusiranje, premivki...na kolku vreme e dozvoleno, znam so mlaka voda. So voda li samo ? I da izbegnuvam li odenje po golema nuzda ? Uffff

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
5.3.2016 12:59:18   
Hopeful RR
Да, не може да се види дека е сепак рано, 5 недела. Туширање - па секако поретко, кога веќе мора user posted image и ептен набрзински. Ако можеш, седни си додека се тушираш. За одење во тоалет, не да избегнуваш него да не се напнуваш, туку да чекаш до последно, за да не оди лесно само по себе. Внимавај на станување, клекнување, наведнување... се нека биде споро и полека, и не се плаши, крварење имаат многу трудници.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
6.3.2016 14:18:42   
Anamama
Moze sum dosadna ama na domasnive ne sakam da im zboram. Se ukociv pd lezenje dva dena a I me podzaboluva stomak . Tece kafeav iscedok pri prisenje. Pametot samo tamu mi e. Mnogu se plasam. Dali e mozen sponatan I porkaj lezenjevo I terapijava so utrogestan. Pijam dve dnevno I dva magneziumi

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
6.3.2016 14:22:05   
Anamama
Sreka samo sto od togas ne krvaram.

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?