|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 15:11:36   
Melanija RR
Колку е доволно? Веќе незнамuser posted image не е скок во развојот ова трае и трае да е жив и здрав.

Речиси 19м и неполни 10кг.
Јас незнам веќе како да ги средам обрuser posted image ците.1 час по станување житарки со овошје (350-400гр), по 2,5 часа да речем ужина кисело/јогурт со лебче,кифле и сл. (околу 200-250гр).Спиење па околку 15и30 и 16 ручек зеленчук (350-400гр). И тука натаму ми е дилема. Значи пол оброк јаде на 3 или 3,5 часа.За да поне со помала ужина треба да му ја дадам најмногу за 2 часа од ручекот.17и30 за во 19ч да биде вечера (350-400гр) а почна да легнува во 22ч.Што значи на легнување е пак гладен и тогаш пие АД.

Ако не дадам ужина околу 17и30 .вечера е 18и30-19ч, ретко покасно.Вака пребројано има3 големи оброци и два средни. Од мое гледано 5 домашно правени јадења.Чуствувам некогаш дека го ,,губав,, времето во подготовка наместо во корисно време со него.

Како да ја пролонгирам вечерата, или колку часа пред спиење е најдобро да се даде?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 18:23:02   
lukajana RR
Леле жено ти стварно само готвиш јас се изгубив во твоите оброци твоево машала убаво си ручка ама таман си е не е дебелко дури и слабичко некако според килажата.Мојава цуца е многу помала и јаде три пати ужинките и се цице.Оброк и е околу 150-200 мл.Појадок во 9 ручек во 15 вечера во 20 во кревет во 22 цица преку ден три пати и ноќе исто три пати.Колку сака толку давај му нека ручка да расте гледам дека слабо млеко ти пие па му се ручка почесто

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 20:11:24   
sandriana RR
Melanija, некако многу бре по грамажа јаде детево, а на него не се познава ич :)
Вечера на Т секогаш и е 1 час пред спиење.
Дете треба да има 3 оброка и 2 ужини. Една ужина 2 часа по појадок, и една 2-3 часа по ручек, или после дневно спиење, зависи од распоред. Ужините нека бидат -првата да речеме свежо овошје, или овошен јогурт, пудинг или слично, а втората може парче зеленчук ако е сезона. или чаша јогурт, или нешто слично.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 20:24:46   
Melanija RR
user posted image гнеталче

Значи проблем е избор на ужина која мора да е пак количинискиuser posted image пудингче пример на Хумана тие што се по 4 во пакување би изел 2-3 ко ништо.Искрено финансиски е сепак, а дома со овошје за да се добие количина пак 2 овошки плус јогурт плус мора некое жито.Ама и тоа ко оброк доаѓа. Во 16 ручек а вечера 19и30-20 часот е размак 4 саати,ќе биде гладен ко кучеuser posted image

13-14 саати е буден,1,5 на спиење.Останува 12 саати на 3 часа 4 фул оброка.Така доаѓаuser posted image

lukajana RR не е по млекото,ајде едната ужина пред попладневно спиење некогаш е токму млеко АД.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.3.2015 20:28:28 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 21:44:27   
Ilina87
Машала Меланија супер си јаде, браво, а нема многу на килажа. Изгледа многу троши со играње и трчање user posted image
Моето јади, ама се со сила, со лажење, мора да се пуштени цртаните за да јади. Количински не јаде многу, околу 250 до 300 гр.
Ужините секогаш му се овошје. Ама многу млеко пие по пола килограм некогаш и повеќе дневно. Вечера во 19h најчесто палента, некогаш и само пудинг и во 21h заспива со млеко.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 21:45:53   
Ilina87
Заборавив да пишам за килажата user posted image 13 кг, а роден е 3кг. Дечко со меше user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Колку е доволно?
9.3.2015 22:39:49   
lukajana RR
Мelanija RR мора да имаш плус оброк штом не ти пие многу млеко моиве двајцата по млекото се и ужинки слабо јадат може некогаш пудинг овошен јогурт или млеко и бисквити ама сепак е млеко и тоа не јадат голема количина по 120мл и тоа дали ке го изеде

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Колку е доволно?
11.3.2015 22:05:27   
sonc90
bas ova i mene mi bese dilema...nie imame 8 meseci...imame 3 obroci vo denot od po 200 gr + uzinka bilo sto,sto ke ni dojde toa ama mn malce...rasporedot ni e vakov:vo 6,9 i 12 cica mleko...vo 14 jade prv obrok(porano ne saka,se buntuva i mi odi vo gradite,mi se penteri) i obicno obrokot ni e nekakvo ovosje pomesano so gusto svaren melen oriz,vo 17-18 casot 2 obrok zelencukov so palenta (bez palenta ne jade zelencukova kasa) i vo 21-22 pak ovosna kasa so svaren oriz...vo megjuvreme znam malce banana da i dadam,ili kaskavalce dodeka i ja spremam zelencukovata kasa,nekolku smoki...ko sto rekov-sto ke ni dojde pri raka...i vo dilema sum-mnogu e?malku e?zaso nekako bavno mi nakacuva kilaza,veke 2 meseci ona edvaj 1,5 kg dali ima nakaceno...a i zaboraviv da kazam,posle sekoj obrok,otprilika saat vreme potoa i davam da cica i navecer zaspiva okolu 11 povtrono na grada...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Колку е доволно?
11.3.2015 23:05:34   
Felly RR
Сонц мислам дека си е тамам - три оброци кашички + три оброци млеко и некоја ужинка, доста е. И како што расте не можеш да очекуваш дека исто ќе качува на килажа. Сега е поактивно, ќе почне да патка, да лази, и нормало и повеќе ќе троши.
За 2 месеци 1,5 кг воопшто и не е малце. Сега баш проверував за мојава: на 6 месеци била 7 кг, а на 12 - 9 кг и 600.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Колку е доволно?
12.3.2015 17:47:09   
lukajana RR
Сонц90 и јас мислам дека количински е доволно ама нешто не ми е јасно за цицањето дали е три пати или седум ако е седум може и многу да е секако зависи колку цица на еден подој,а за килажата толку е како растат помалку качуваат на килажа

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Колку е доволно?
12.3.2015 20:18:14   
sonc90
7 pati cica ama naseto cicanje vo tekot na denot e 5 minuti...samo nautro i navecer cica asalno,po 10-15 min podoj...sto znaci 4 pati cica ubavo i 3 pati onaka...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Колку е доволно?
23.4.2015 17:42:45   
marchi
jas se pridrzuvam na toa KOLKU MU SE JADE TOLKU NEKA E.mene pa tatko mi odsekojpat mi vikal deka deteto jade mnogu,uste okolu edna god koga imase jadese po edna cinija mandza kako i nie.ako ja izede arno ako ne pak arno.bilo mnogu.pa kako da mu skratam ako saka da ja izede cela cinija? mene na patronaza mi rekoa da go hranam kolku sto toa saka bez razlika dali smetam deka e malku ili mnogu.toa sto toj go jade za nego e dovolno.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Колку е доволно?
25.11.2015 20:43:35   
lolla RR
Wow мајки алал да им е на бебоњава колку ви папаат, се изначитав од почеток до сега. Моево 10 месеци јаде колку назад што имате пишувано за 6 месеци (доручек макс 150гр, ручек макс 200-250 и вечера од 2 лажички до 100 грама). ПОчнавме на скоро 6 месеци со доручек па накај 7-7ипол со ручек и вечера од 9 и некој ден, а дури сега почна стварно да вечера. Цица кога сака сеуште, роден 2 кг на 9 месеци беше 8 ипол кг.

Сега педијатриве препорачуваат 4-6 недели размак при воведување на доручек ручек вечера, различни прпеораки од пред некоја година.


(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Колку е доволно?
8.2.2016 11:10:36   
lolla RR
Да си се надоврзам на претходниот пост. Еве и годинка направи и пак околу истата количина се вртиме. Си викам, моево е на квалитет порадо отколку квантитет.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Колку е доволно?
8.2.2016 11:27:21   
sandriana RR
Во принцип и од мое искуство, децата дур цицаат, јадат помалку количински.
Дур не почнаа во градинка, и двете деца, до 8,5 месеци јадеа смешна количина на храна по оброк - 150 гр. беше рекорд. Затоа нудев почесто, помали количини, а цицаа кога сакаа.
Кога тргнаа во градинка, каде нема цицање по 8 саати- почнаа да јадат целосни предвидени оброци (иако им требаше околу месец дена да се навикнат на таа количина).
Големата откако ја одбив од цицање, почна и дома да јаде нормален детски оброк - да речеме по 200-300 грама главен оброк (зависно појадок, ручек, вечера), плус овошни или слатки ужини.
Малото оди во градинка и се уште цица - и за викенд, кога сме дома, оброците се уште и се минимална количина храна и цицање до мила воља. А во градинка или кога не сум јас дома, јаде вообичаен полн оброк.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 190
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?