|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
15.3.2012 11:41:50   
Acina
не не сум задоволна и многу ќе се нанервирам ако почнам да расказувам зошто user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
15.3.2012 12:12:48   
kikicka
По неорганизирано Здраство Здравје ...и јас ако почнам ке се изнервирам пак уффф остај услугите ама па условите во болниците катастрофа низ цела македонија срамота во какви одделенија седат наши деца и не да лекува ке се доразболи башка кај си имаш работа со стари доктори што само тоа едно исто лекување го прават упте од 97 г никако да примат нови информации за подобро лекување ,башка си купуваш од дома лекарства за да се лечиш во болница во која си 5 дена со лекови од дома,чаршави,прибор и топломер се жими една инфузија ке ти ја дадат и тоа е ,па подобро дома со инфузијата да леженего ли таму повеќе да се оболи.....Па и на сета капак ти прашуваш што му е на детето дајте ми дијагноза тие како ке го решиме здраството ,зошто јас не бев осигурана во МК треба ова треба она нешто ми зборува ке си платеш приватно тоа мнг ке те кошта бла бла ,па јас од овде оди расправај се ископлексирани сестри што мислат дека се знаат а они се упрпаа како ке го решат здраственото зопто никогаш до сега немале приватно наплатено се изпотресоа ,и еве уште процесот трае јас си платив приватно како депозит а тие требаа да воспостават контакт со ХР здраство бидејки јас овде сум осигурана па парите што ги давам овде да се одобрат за лекувањето никакво таму ...Немам коментар овде кога им кажавме што и како значи луѓето си ја знаеа работата а таму не збрлавеа вакви документи па не требало тие ,други бла бла неможам се нервирам ептен само се измалтретиравме повеќе отколку што се излечивме..user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
15.3.2012 12:29:08   
Ikana
Katastrofa e nasevo zdravstvo, retki se doktorite sto se stvarno kvalitetni i ne se partiski poltroni, na Detska klinika situacijata bese uzasna, aj sega koga go trgnaa toj lopovot direktor, moze kje se smeni nesto. Lopov, zasto kradea hormoni za rast itn...a edna doza godishna za edno dete kosta kolku eden stan.
Za ginekologija ne mi se zbori, toa e klanica tamu, ne bolnica, deca im umiraat na 5 minuti, bakterii kolku sakash!
A pa za doktorite na ginekologija.....................................................isto retko nekoj dobar da se pogodi, da imas srekja i skroz bez nikakva komplikacija da si, pa da izlezes od tamu ziv i bez traumi! UZAS!!!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
24.5.2012 14:49:40   
strelec 8
moram da vi kazam moeto iskustvo.sega imam 30 godini.koga bev prvo oddelenie zanci 7 godini loso ja skrsiv rakat i morav da lezam vo klinicki vo skopje za opderacoja.neznam dali na detska klinika ima odel za ortopedija ili vo klinika za ortopedija lizat i stari i deca vazno lezev 10 dena.eve posle 23 godini nemozam da zaboravam sto vidov tamu.bevme vo soba 10 deca.i site ostaveni sami i placat za majka im.do mene donesoa edno dete so skrsena noga i cel den placese za majkamu.i dojde edna sestra ako sega ja vidam pak ke ja prepoznaam i pocna da mu se dere i toa deteto se poveke placese i ovaa ludaca zede carsavot i mu go pikase vo usta da prestane.tolku bese zalno.za drugo dete mu davaa transfuzija i taa krvta pocna da tece i koga dojde istata zena mu go udri kotekot.site sliki mi se presni i na se se sekavam na cel horor

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
31.3.2014 8:30:25   
vezilka RR
Не да не сум задоволна, туку ќе пукнам од што не знам по кого да мавам. Сега конкретно ќе зборувам за институтот за трансфузиологија. Јас во животот не сум била на понеорганизирано место. Секое одење, а во последно време одам на секои десетина дена, нешто се случува, ту резултат ми губат, ту докторката која се појавила во Мој термин, воопшто не прима пациенти, ту дента не е во клиника туку во градска или не знам каде. И кога ќе се појави проблем,от, кого и да прашаш како да постапиш, сите креваат раменици. Секое одење за еден преглед губам, најмалку по 3 часа, ма не ги интересиреа, можеш или не можеш, со закажано и тоа, се регуларно. Мака ме фаќа како ми се наближува следниот термин за неколку дена. user posted image Некни во архивата на институтот поднесов едно писмо во форма на жалба, не дека ќе има ефект, туку нека стои таму некаде запишано дека пациентите не се задоволни.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
23.6.2015 16:59:01   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Здраво женски, незнаев каде да го ставам постов па си реков ај тука,но можеби ке треба и нова тема да отвориме под наслов ЖАЛБИ И ПОФАЛБИ НА НАШИОВ ЗДРАВСТВЕН СИСТЕМ.
А и, уште од одма да ви Се извинам за постов бидејќи ќе биде долг.
Еве вечера ми прекипе ми идеше да мавам некој со стап, ама хормониве што вријата во мене само ме тераа на user posted image .

Значи пред некоја недела (бидејки тогаш влегов во 28-ма), а сум Рх- добив приоритетен упат од мат гинек за 8-ми септември на трансфузиологија да направам Cooms - тест и да примам Иммуно ро инекција (Рогам или како и да се вика во зависност од производителот). Одам таму околу 9 ч гузва невидена еден куп старци во едно тесно чекалниче, без вентилација, времето жешко пекол, значи не се дише. Сетрата на шалтер ми вика дека сум со приоритетен упат, да почекам ако не дојде некој на закажан термин јас да влезам. И така јас си чекам едно 2 часа, брзина на преглед 1 пациент на 30 мин, и сите дошле на закажан преглед. Си викам ови стариве кој со мака, ама кој си дошол да си направи муабет со докторов. Мислам таму внатре нема никаква апаратура, освен анамнеза ништо друго не прави докторов, а прегледов по 30 мин, и така јас си чекам, па и ми се слоши бидејки како што кажав ние трудниците осетливи на миризба, а вентилација нема. Докторов само си излегува и си чита од списочево и си влегува, на крај ми прекипе и му викам дали може да ме прими бидејки веке два часа чекам, а он ми вика оди во следнава ординација кај колегата. Одам јас таму исто гужва пред врата, и пробувам да влезам кога една старка ми се испречи пред врата и почна да ми вика, дека неможело да влезам, дека она чекала имала закажано и на друго место ке пропуштела термин итн итн. И на крај останав да чекам уште едно пола час за на крај да се испостави дека докторов од вторава ординација преку сестринската соба си здувнал и никој нема таму, за џабе си чекаме. И после уште едно пола саат ме прими овој докторов од првава ординација, и после се останато по шалтери за плаќање, зимање крв заврши за 20 мин. Во 14 часот одам по резултати и право кај матичнава да ми аплицираат Иммуно Рхо инекцијата која приватно си ја купив од аптека околу 2900 ден.
Е ама сега за заебанцијата да биде поголема, за да рефундирам пари од ФЗО, освен фискалната и сметкопотврда од аптеката кај што сум ја купила инекцијата и потврда од кај матич гинек дека ми е аплицирана(вака беше пред 4 години со мојата прва бременост), требало да одам на клиника за гинекологија и таму да ми издадела некаква потврда-извештај. И така јас закажана таму во 17 часот одам и сетрата ми вика дека докторката без резултати од трансфузиологија нема да ме прими (a резултатите ми останаа во досие кај матичната), од тука пак се вратив кај матичната по резултатите и пак на клиника. Таму 18 часот живо пиле нема, почекав едно пола саат за да ме примат, а мислев само ке ми издадат потврда, ама не морало и на ехо пак да ме прегледаат (читај меѓу редови да ти земат 150 ден партиципација), а кај матичната пред неколку дена бев на редовен преглед. Ај бидна и тоа ми издадоа извештај дека сум Рх- и дека треба во 28-ма недела да примам РХ- профилакса (што всушност јас и ја примив веќе). Така значи цел ден од 09,00 до 19,00 јас си се акав по болници.
На крај ги спремив документите и ги поднесов Во ФЗО-Скопје , за вчера да ми кажат дека извештајот од гинекологија не бил добар бидејки докторката пишала дека треба да примам “ РХ- профилакса“ а требало да стои дека треба да примам “Рх (Д) имун глобулин“. И сега треба да ја барам пак на докторката на гинекологија и нејзина добра воља со пенкало да го допише ова што го бара ФЗО, да се потпише и да удри печат. Па мајку му што може да биде Рх- профилакса освен да примам Рх (Д) имун глобулин инекција , нема што друго да ми дадат. Мислам неписмени, како ги искомплицирале и избиократизирале процедуриве што да ви кажам, само за да не ти рефундираат пари. Па прашањето ми е зошто бе секој месец да ми одбиваат од плата за здравствено осигурување кое евидентно е дека не функционира. Незнам што е следно, мислат јас на моја рака си се боцкам со инекции, можеби треба и снимка од г*зот да направам како ми ја аплицираат инекцијава, случајно да не лажам вака најубаво ке им докажам дека сум ја примила инекцијава.user posted image
А и ова чекање по болнициве со секаква раја, па мајкуму како трудници треба да имаме некаков приоритет при прегледиве, не да се мешаме по чекалните со разни луге, вируси, бактерии.... Ама не стрикно они си се држат до е-здравство, треба малку флексибилност, а на овие старциве ако не им напишеш дека трудници имаат предимство, ќе те заколат по чекалниве ако им влезеш преку ред.

Поздрав и ви препрачувам на сите идни трудници да си се набилдате со трпение и челични нерви.




_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
23.6.2015 18:18:28   
kapina
Uf UZAS NO NI E NASETO ZDRAVSTVO nema koj da ne zastiti nas pacientite nema kade da se zalime jas posebno ne sum zadovolna ic od transfuziolozite prvo toj dr koco sto me pregleda za5minuti drugo vika so toj rez ke odes kaj dr lazarevski boze mili posle ovoj od strumica transfuziolog sto me izbrka so prioriteten upat placev bukvalno tamu od sto mi bese tesko imam mnogu za pisuvanje no toa mi e najsvezo najzalno e pak ke kazam sto nema kade da se zalime i koj da ne zastite nas pacientite

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
24.6.2015 1:33:44   
Bella28
Katastrofa usluga nikakva retki se doktorite od majka rodeni za rezultat od patologija cekav dobri 6 meseciuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
31.5.2016 16:47:55   
ivcemk
a

< Поракaта ја уредил ivcemk -- 31.5.2016 16:49:29 >

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Дали сте задоволни од услугите на нашето ...
31.5.2016 16:50:15   
ivcemk
zdravo sakam da prasam bidejki ne naidov na temqa sto baram pa rekov tuka da pisam znaci vaka me interesira koj od privatni bolnici sistina, filip ftori remedika koj ima podobri lekari vo oblasta za gastroenterologija ( kako i da se pisuva..) sakam da odam na pregled na gastrolog no neznam kade neznam kade e najdobro dali bi mozle da mi pomognete ? fala

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 110
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?