|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Редовна посета на гинеколог
8.9.2009 23:24:37   
jovanka
Sakam so ovaa da ve potsetam na znacenjeto na ginekoloskiot pregled bidejki site nie dodeka ne zabremenime i vo tekot na bremenosta toa go stavame na prvo mesto no posle cinot na poroduvanje i onoj zadolzitelen pregled po sest nedeli nekoj mu trebaat i godini ili da zabelezi nekakva promena pa da se seti deka treba da poseti ginekolog.Ne zaboravajte barem ednas godisno da se napravat site potrebni brisevi i eho pregledi iako se preporacuva vo svetski ramki na sekoi sest meseci.

< Поракaта ја уредил Elena -- 8.9.2009 23:32:29 >


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Непосредна врска до пораките: 1
   Редовна посета на гинеколог
8.9.2009 23:33:08   
delfinka
sosema se soglasuvam
treba se na vreme da se otkrie za nedaj boze.......
pred se toa teba da go gledame kako kultura a ne kako sram(zboruvam vaka deka znam mnogu zenski sto ne go posetuvaat redovno ginekologot od sram)
greota na denesno vreme

< Поракaта ја уредил Elena -- 8.9.2009 23:39:16 >


_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Редовна посета на гинеколог
8.9.2009 23:38:45   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво за темата Јованка. И јас сакам да им порачам на сите жени дека редовните гинеколошки прегледи треба да ни станат навика и редовно да се оди барем на шест месеци. А на трудниците уште еднаш апел, по породувањето отако ке поминат 6 недели, посетете гинеколог  обавезно. Пред 4 години не бев воопшто информирана околу многу работи, па затоа по породувањето со Мартина на гинеколог отидов дури по околу две години(што со ништо не можам да го оправдамuser posted image ), но затоа сега кога сум многу поинформирана по 6 недели отидов и среќа што сум отишла.Знаете и зошто да не се повоторувам, но ако не отидев многу ќе ме чинеше, не сакам дури ниту да мислам.

Затоа ова сфатете го најсериозно и чувајте го своето здравје.

< Поракaта ја уредил Elena -- 8.9.2009 23:40:48 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Редовна посета на гинеколог
9.9.2009 9:31:48   
mami
е тука неможам да се впшишам...за други прегледи може и ке затајам и ке ме нема, ама за гинеколог нема шанси- секои 6 месеци и му одам во посета, а некогаш и почесто

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Редовна посета на гинеколог
9.9.2009 16:13:09   
Natasha5
Еве два месеци поминаа јас сеуште не сум отишла ама таман ке одев добив менструација,па сега чекам и обавезно на преглед.Иначе и пред да се породам бев редовна на гинеколог.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Редовна посета на гинеколог
9.9.2009 16:41:56   
Enika
Bravo za temava potpolno se soglasuvam.Redoven ginekoloshki pregled znaci i podobro zdravje.Na denesno vreme so taa medicina e sramota da kazes deka seksualno aktivna licnost ne ide na pregled ginekoloski....a gi ima dista.samo neznam kako da im se krene svesta deka e mn vazno toazdravje tamu dole!!!
Jas idam redovmo na 6 meseci si gi pravam site potrebni testovi, neli HPV, PAP, eho i kolposkopija, i bakterioloshki...e sea ako e potreno nekad i izmegu tie 6 meseciuser posted image
Vazno e da se znae deka e mn biten toj REDOVEN GINEKOLKSI PREGLED, ne samo za zabremenuanje tuku u za sevkupnoto zdravje na zenite.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Редовна посета на гинеколог
9.9.2009 22:55:09   
Twins
  Темата ви е супер само јас сум за отепување , еве поминаа 8,5 месеци а јас не ни имам стапнато на преглед а не ни планирав во догледно време .Од многу често одење порано сега ми иди доживотно да не стапнамuser posted image user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.9.2009 14:15:10   
Enika
twins i jas imav permiod pred nekolku godini koga imav problem i idev 5 dena u nedelata sto se vika...ama koga morame toa e...zdravjeto ni zavisi od toa...znam deka e mucno mislam i do den denes se nervira i psihicki se spremam koga treba da odam na ginekolog ama znam deka moram.a uste poloso e koga si imal mn los tretman pa uste i traumi ke ti stvoratuser posted image

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.9.2009 14:29:26   
jovanka
Bidejki ja otvoriv temata mamicki da ve ohrabram da mislite na svoeto zdravje ako vie go imate ke go imaat i vasite deca.Denes so bebusot bev povtor pat na ginekolog od poroduvanjeto kompletno brisevi za mikrobiologija i pap test se nadevam rezultatite ke bidat uredni bidejki doktorot mi rece vaka e se ok.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.9.2009 16:42:59   
Maca25
вчера бев на преглед 2 пат откако се породив и тоа отидаов само затоа што не добивам веќе 2 месеци и нели одма паника ама ништо страшно, се си е во ред, нема да има бебе бр.2.

Сега треба да направам крвна слика, па за една недела пак на преглед и тогаш брисеви и ПАП.
Пред да останам трудна одев на секои 6 месеци на контроли, а откако се породив ми требаа 4 месеци за да отидам. Shame on me!!!! 

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Редовна посета на гинеколог
11.9.2009 8:30:47   
mami
незнам за вас ама мене ми беше многу шубе после породувањето кога требаше да одам на гинеколог, не сакав веќе никој да ми чепка таму долу, ужасно ми беше ама бидејќи крварев цело време морав да одам стискав заби првите неколку пати...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Редовна посета на гинеколог
7.10.2009 11:18:08   
vezilka RR
Браво за темева user posted image user posted image user posted image user posted image  дури сега ја видов. И јас сакам да да апелирам до СИТЕ ЖЕНИ за редовен гинеколошки преглед. Жените често пати знаат да го занемарат сопственото сексуално и репродуктивно здравје, сум слушнала за жени кои прв пат отишле на гинеколог кога останале бремени. Познавам девојки возрасни кои на гинеколог одат еднаш во трите години..и стварно не знам како да им објаснам дека редовен преглед некогаш може и живот да значи. А да не ги споменувам оние кои не одат на преглед заради срам..тоа ич не сакам да го дискутирам оти стварно е мизерно. Знам во некои земји дека законски сите жени (не знам точно од која до која возраст) имаат законска обврска да направат Папа тест. Мислам дека тоа е добра идеја за да се подигне свеста на жените за нивното здравје..Жени половина час од вашето време може многу да значи за вашето здравје!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Редовна посета на гинеколог
29.10.2009 8:45:26   
mami
Јас вчера си бев, ми зема брисеви за ПАП, се сомнева на некоја инфекција ама ке ми кажел откако ке ги види резултатите за да не ме секирал, а во меѓувреме ми даде вагиналети- Флажил...
И да ви кажам како ме исплашил- ме гледа на ехо и таму едно малечко крукче баш како бебушот што е во првите неколку недели и мене срцето 500 на саат, и кога почна да збори- ова е втора...не не трета и јас мислев готово ке каже недела и тој завршува- фаза од овулација и ако сакаш можеш слободно да забремениш... леле неможев да се соберам, мислам не дека има причина за паника ама пак...
Жени одете редовно, никогаш не се знае што крие црната дупкаuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Редовна посета на гинеколог
29.10.2009 9:10:34   
none
jas da vi kazam edna moja prijatelka za sreka ima rodeno dve decinja,i otkrija rak  i se i izvadija e od toa sto na vreme  ne odat na pregledi,a neznam dali ste procitale deka,seto toa najveke se dobiva od infekcii i ne spreceno na vreme pa se raqzviva i doagja do  problemi kaj zenata zatoa devojki i zeni redovno na preglediuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Редовна посета на гинеколог
29.10.2009 9:17:11   
none
jas da vi kazam edna moja prijatelka  za sreka ima rodeno dve decinja ama taka od neredovni pregledi i otkrija rak i sve i izvadija,zatoa devojki i zeni redovno na pregledi,a najveke se dobivalo od infekcii koj na vreme ne se otkrieni i si zemalo zamav i posle e kasno za seuser posted image user posted image user posted image user posted image a pogotovo nie koj nemame rodeno zatoa samo pregledi jas pocnav i na tri meseci da odam za pp

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Редовна посета на гинеколог
29.10.2009 9:18:34   
none
napisav pa mislev deka ne ja prati i pak pisuvav no dobro  mislam nema da mi zamerite sto istoto go imam napisano vo dve mali verzii izmeniuser posted image user posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.11.2009 14:08:44   
Sweetheart
Јас сум веќе 1 година во брак и досега не сум отишла на гинеколог ама нешто како да ме спречува да отидам незнам што.Можно е покасно да имам некакви последици од неодењето на гинеколог?

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.11.2009 14:13:21   
mami
секако дека да...редовната посета на гинеколог е многу важна за навремено откривање на недај боже некакви болести или аномалии во тој дел, особено важен за жената...Оди на гинеколог, не е ништо страно, а ке бидеш сигурна дека си комплетно здрава. 

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.11.2009 14:39:10   
Bogdancanka
јас редовно одма на гинеколог и редовно ми земаат брис си правам контроли зашто како тргнало во ова време незнаеш каква болка можеш да закачишuser posted image

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.11.2009 14:46:00   
vezilka RR
и секогаш, ама баш секогаш навременото третирање на било какви проблеми спречува поголеми катастрофи..некогаш имаме некакви бактерии, а не знаеме дека ги имаме оти немаме никакви симптоми..и колку подолго ги имаме, толку е поголема штетата на крај..кај мене беше полип во матката..сум го добила од стара бактерија и тоа пред којзнае колку години оти последниве 10тина години редовно одам на гинеколог, и сега морав да го вадам.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Редовна посета на гинеколог
10.11.2009 14:54:43   
arh_diz
Porano ne odev na ginekolog taka cesto sega sum ednas mesecno od panika verojatno

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Редовна посета на гинеколог
18.12.2009 11:04:41   
profesorica
Јас вчера бев, правев и пап тест, и целосна контрола ми направија, се е во ред, плодна сум user posted image user posted image user posted image можам ако сакам да останам бремена а ако не треба да се пазам.инаку user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Редовна посета на гинеколог
18.12.2009 11:09:46   
Mamicka3
profesorica ајде работи на случајот таман на време user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Редовна посета на гинеколог
18.12.2009 11:10:52   
profesorica
user posted image user posted image user posted image user posted image нееее ќе почека уште година ипол---рано е, не не...

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Редовна посета на гинеколог
18.12.2009 11:11:41   
tereza
колку пати е препорачливо да се посетува гинекологот?
јас одам во просек два пати годишно за пап тест и преглед.можеби треба повеќе
како што има се повеќе вируси и бактерии...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?