|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Настинки во бременоста
24.2.2016 12:48:53   
wanna be mum
Обична настинка е, немаш температура за апче да пиеш, чај и одмарај!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Настинки во бременоста
25.2.2016 9:14:58   
Alex24
Прво здраво нова сум во групата :) и јас имав ист проблем дури и полош од што се напрегав да кашлам почна и стомакот да ме боли (19 мед сум) поготово навечер ми рекоа обична настинка зашто ми беше и носот затнат и ми дадоа витамин ц и многу чаеви супи не ми помагаше додека не ми кажа една другарка природен лек :
6 ЛИСТА сув ЛОВОР
250мл ВОДА
6 ЛАЖИЦИ ШЕКЕР ГОЛЕМИ
ДА ЗОВРИЈАТ
ГИ ТРГАШ ДА ОТСТОЈАТ 5 -10мин
ДОДАВАШ 1 ЦЕДЕН ЛИМОН И ГО ВАДИШ ЛОВОРОТ
СТАВИСИГО ВО ТЕГЛИЧКА ИЛИ МАЛО СТАКЛЕНО ШИШЕНЧЕ ЗИМАЈ ПРВИОТ ДЕН НА СААТ ДВА ПО 2-3лаж. Или ШТОМ СЕ ЗАКАШЛАШ
за 24 саати немам никаква кашлица< Поракaта ја уредил Alex24 -- 25.2.2016 9:20:53 >

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Настинки во бременоста
25.2.2016 13:58:16   
scared RR
Вчера цел ден немав температура, ни грло ме боли, само носов ми тече , и еве денес пак 37 со 1, може ли од носот да е? user posted image

(Одговор на членот Alex24)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Настинки во бременоста
25.2.2016 17:53:53   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Alex24

Прво здраво нова сум во групата :) и јас имав ист проблем дури и полош од што се напрегав да кашлам почна и стомакот да ме боли (19 мед сум) поготово навечер ми рекоа обична настинка зашто ми беше и носот затнат и ми дадоа витамин ц и многу чаеви супи не ми помагаше додека не ми кажа една другарка природен лек :
6 ЛИСТА сув ЛОВОР
250мл ВОДА
6 ЛАЖИЦИ ШЕКЕР ГОЛЕМИ
ДА ЗОВРИЈАТ
ГИ ТРГАШ ДА ОТСТОЈАТ 5 -10мин
ДОДАВАШ 1 ЦЕДЕН ЛИМОН И ГО ВАДИШ ЛОВОРОТ
СТАВИСИГО ВО ТЕГЛИЧКА ИЛИ МАЛО СТАКЛЕНО ШИШЕНЧЕ ЗИМАЈ ПРВИОТ ДЕН НА СААТ ДВА ПО 2-3лаж. Или ШТОМ СЕ ЗАКАШЛАШ
за 24 саати немам никаква кашлица
Alex24 добредојде на рр user posted image
Се надевам ке се читаме често ,твојот рецепт за сируп ке го префлам и во Природни лекови за возрасни


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Alex24)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Настинки во бременоста
25.2.2016 19:02:08   
SOLE
И јас сум настината, грлото ми е црвено,нос почна да ми тече а ноќеска мислам дека и температура имав пошто мене тресеше цела нок а не ја мерев, сабајле се напив парацетамол и витамин Ц и цел ден пијам течности,чаеви, се надевам брзо ке ми помине

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Настинки во бременоста
29.2.2016 14:24:18   
TeaM

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Mamicki, oni koi vekje imate detence, a ste bremeni...dali go pustate detenceto vo gradinka dodeka ste bremeni ili se otkazavte za da se zastitite od virusi i bakterii vo bremenosta?

TeaM, јас ја пуштав цело време. Јас на работа доаѓав во контакт со 10 пати повеќе луѓе, одколку таа во градинка, така да воопшто не ни помислив на такво нешто.
Не знам како е ситуацијата кај тебе? Дома седиш или одиш на работа?

Da, odam na rabota.Kjerkickata odi vo gradinka, no cesto nastinuva/se razboluva. Eve poslednava nedela beshe samo 4 dena i odma i se zatna noseto.
Mene mi e sube od sutuacija za koja bi trebalo antiobitska terapija, bidejki sum alergicna na dosta lekovi i nemam bash izbor. Pa mnogu se mislam dali da odi ili da prekineme...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Настинки во бременоста
22.1.2017 6:36:16   
marija23
Zdravo ringerajki...jas sum bremena 28 nedela ama epten zaglaviv so nastinki....fativ bronhit I me zadrzaa vo bolnica. Zatnata nosot sum kako tapa :D a I gradive ne mi se poarni....sama sum vo soba me izoliraa deka trudnica de....ova mi e vtora bremenost ama vaka cesto nikogas me sum nastinuvala.so prvata bremenost neznaev sto e apce.....imeno sakav da ve prasam dali imate iskustvo so pimanje na lindacin vo bremenost?maticniot vika deka bile bezbedni.inaku sum alergicna na penicillin. Pozdrav dragi moi

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Настинки во бременоста
23.1.2017 10:06:33   
Neurotoxin RR
Ne se sekiraj za alergijata, ni za lekovite, a ni za nastinkata, doktorite znaat sepak benefitot da ozdravis e pogolem od site lekovi koi kje gi primish, izdrzi ti posakuvam pobrzo da zakrepnes i koga kje si dojdes doma, frli se na sok od kalinka, ojacaj go imunitetot, iscisti se od lekovite a i e mnogu preporacliv za vreme na bremenost, dur si vo bolnica slobodno i prasaj si da ne bide deka na svoja raka zemas, iskreno ti posakuvam brzo zakrepnuvanje

(Одговор на членот marija23)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Настинки во бременоста
13.3.2017 7:04:36   
marija23
Леле драги мои ова веќе не е интересно :(. За жал,пак сум болна,пак кашлам и тоа мн убаво си кашлам,во петокот бев на матичен грлото партали ми даде еритромицин ама еве за два дена се спушти. Што веќе не пиев и чаеви и супи и салеп и цедени сокови и се....прњд два месеца ме пуштија од болница со пнеумонија и еве сега пак....инаку сум 35 недела бремена. оваа бременост ( втора е) само со антибиотици и бронхити ја поминав. во теког на бременоста ова ми е трет пат волку многу да се разболам.....аман веќе....:(. искрено ми се смачи и од доктори и од антибиотици :). поздрав

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Настинки во бременоста
1.4.2017 23:25:36   
sweety86
Здраво, јас сум нова на форумов бремена сум во 16 недела и имам проблем со затнат нос, ми кажаа и гинекологот и бев на оториноларинголог дека е нормална појава во бременост ама мене ми е толку затнат што воопшто не можам да дишам преку нос, пробав со сите можни капки и спрејови на природна база т.е морска сол, се испирам со иригатор, ставам некој алерго блокатор во прав, правам инхалации и ништо, единствено што ми помага се Оперил П детски капки, е сега ми кажаа дека не се препорачуваат во бременост освен ако морам па ме интересира колку се штетни и што можат да предизвикаат доколку се уптребуваат? Капам по една до две капки пред спиење веќе една недела.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Настинки во бременоста
24.1.2019 10:17:26   
Ilina87
Здраво. Само што дознав дека сум бремена, 5та недела, имам голема кашлица и температура од 38.5. Ми препишаа оспен. Ама уплашена сум за трмпературата. Се напив неколку пати парацетамол. Дало има некоја со слично искуство? Се плашам за развојот на плодот.

(Одговор на членот sweety86)
Непосредна врска до пораките: 111
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali vasata rabota ve ispolnuva?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!