|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Матични клетки од млечни заби и умници
21.10.2011 11:55:04   
JovanaJ
Млечните заби кај деца на возраст од 6 до 13 години се богати и изобилуваат со мезенхимални матични клетки, кои можат да најдат голема примена во терапија на одредени заболувања. Матичните клетки се наоѓаат во виталната пулпа на млечните заби, кои се собираат при процесот на природното паѓање на истите (кога запчето се наоѓа во втор степен на луксација и коренот е ресорбиран 1/3).
Болести кои се настојува да бидат третирани со матични клетки добиени од забна пулпа се:

Забни заболувања
Всадување и развивање на нови заби со користење на дентивни клетки
Лекување на заби од кариес
Терапија на околното забно ткиво (жлебина, забен канал и забни лигаменти)
Употреба во Максилофацијална хирургија како коскена трансплантација и лекување на масно ткиво
Регенерација на ткива
Регенерација на миокардот по срцев удар, преку имплантација во инфарктна област
Регенерација на мозокот после мозочен удар
Регенерација на ‘рбетниот мозок по повреда
Третман на невродегенеративни заболувања
Регенерација на коски и зглобови
Лекување на фрактури
Создавање на ‘рскавици и лигаменти
Лекување на Остеоартритис
Општи третмани
Лекување на дијабетис (шеќерна болест)
Лекување на болеста Паркинсон
Лекување на болеста Alzheimer

Pri poset_ata na stomatolog ni kazaa deka dolnoto zapce veke pocnuva da stanuva labavo i deka ima sansi nabrzo da se raznisa.
Pa sega pocnavme da se rasprasuvame i razmisluvame za opcija zacuvuvanje maticni kletki od mlecni zabi. Gledam poveke se zboruva za maticni kletki od papocna vrvka, ama nie veke ja propustivme taa moznost, togas ne bese ova aktuelno kako sega...user posted image
Koi se vasite razmisluvanja i iskustva za maticni kletki od mlecnite zabi?

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 21.10.2011 13:07:16 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Матични клетки од млечни заби и умници
22.10.2011 18:02:42   
Snowhite RR
И мене ме интересира ова, кој знае повеќе информации нека пише, ова е добро за нас кои ја пропуштивме можноста со матични клетки од папочната врвка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Матични клетки од млечни заби и умници
5.10.2012 17:17:13   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bjanka

Мајки, имате ли инфо за земање матични клети од забче во македонија??_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

анкета за избор на машко име
barbarela

барбарела

Горјан (82%)

Гоце (18%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!