|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
16.3.2015 23:43:56   
lady7
Zavrsiv so histero deneska, se pomina vo najdobar red. Mi rekoa da zimam ciprinol tableti, ama ne mi kazaa kako da gi pijam i od kolku mg da zemam, da ne zimal nekoj vakvo nesto po terapija? Ako zimal ve molam kazete me mi kako gi pievte.
Pozdrav

(Одговор на членот lady7)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Хистероскопија
18.3.2015 15:18:46   
Baby12
Dechki a mozno li e pred dve godini da ne mi vidat nishto na hsg snimkata a sega vo sistina da mj vidat na 4d eho supseptum i edna poshiroka pregrada poradi shto i me operiraa.Me machi misla da ne me lazele vo sistina.Ama pa i ne nastojuvase doktorot tamu da me pravi,mi rece slobodno sa odam na drzavna pa posle da odam kaj nego.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Хистероскопија
18.3.2015 16:44:44   
bitolcanka82
Baby 12 и јас исто како тебе ХСГ правев во декември и испадна едниот канал не прооден а сега февруари лапараскопски ми ги отстранија 2 те туби и хистероскопски септум во должина од 20мм.А на 4д никој ни го виде ни го спомна септумот.Не се оптеретувај битно ние нашето го завршивме ако и тоа било проблем го отстранивме рачунај чекор поблиску до целта.Позз за тебе и секое добро

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Хистероскопија
18.3.2015 16:55:59   
scared RR
Bitolcanka а зашто ти ги остраниле тубите ако смеам да прашам? user posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Хистероскопија
18.3.2015 17:09:10   
Hopeful RR
Можно е, да. Кај мене се виде септумот и на обично ехо, на ХСГ па ептен, но знам за случај каде што докторите ја убедуваа девојката дека нема септум, се додека не направи хистероскопија надвор од Мк и излезе дека има, и тоа прилично голем. Важно хистероскопијата е направена, отстранети се пречките и кај двете, и сега е друга приказна user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Хистероскопија
19.3.2015 7:10:08   
bitolcanka82
Scared десната туба и на хсг се виде дека е непроодна а на левата имав голем хидросалпингс, со други зборови и двете биле непоправливо оштетени.Пред лапараскопијата се консултирав со повеке доктори и сите беа сложни дека доколку не се во ред тие е подобро да се вадат, кога биле оштетени во голем процент давале вон матерична бременост.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Хистероскопија
1.4.2015 15:52:16   
brm_brm
Колку чИни хистероскопија во систина?

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Хистероскопија
1.4.2015 15:58:44   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник
...во систина е 51000 ден.


Brm-brm, ова е податок на весник од скоро. Ти треба да правиш хистероскопија? Ти откриле нешто за да правиш?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Хистероскопија
1.4.2015 20:02:52   
brm_brm
Имам два негативни теста после две ивф. Уште при првиот преглед на почетокот лазаревски ми рече имаш мал 4 мм сепрум но не е опасен. Пред второто ивф ми рече абе сега не гледам септум. И сега после второро неуспешно ми рече да ае видиме за месеџ два на ехо за евентуална хистероскопија. Па ке видиме. Ваше искуство?!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Хистероскопија
1.4.2015 20:44:46   
scared RR
Јас мислам да си ја направиш, ако не е септум ќе се види да не има некоја друга евентуална пречка во матката. Инаку јас правев лани во јуни и платив 45.000, е сега дали е поскапено не знам user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 1.4.2015 20:45:20 >

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Хистероскопија
1.4.2015 21:19:28   
brm_brm
После две ивф со супее ембриони и тоа овој пат стварно одмарав ништо не чепкав по дома, ќе треба да направам. Докторот ми рече прво на ехо да се видиме откако ќе ми се среди организмот после 2 то ивф. А колку време пред наредното ивф е најдобро да се направи хистероскопија и дали може јули август да сњ прави со оглед дека се летни месеци?!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Хистероскопија
1.4.2015 21:24:34   
kapina
Brm brm najdobro e pred slednoto invitro da napraves histeroskopija a zatoa dali letoto pravat histeroilaparoskopija mislam oti ne no prasaj si najdobro akp planiras na gak mislam oti ne pravat no sepak kako sto kazav prasaj

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Хистероскопија
2.4.2015 9:49:12   
SOLE

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

После две ивф со супее ембриони и тоа овој пат стварно одмарав ништо не чепкав по дома, ќе треба да направам. Докторот ми рече прво на ехо да се видиме откако ќе ми се среди организмот после 2 то ивф. А колку време пред наредното ивф е најдобро да се направи хистероскопија и дали може јули август да сњ прави со оглед дека се летни месеци?!


brm_brm I mene doctor Petanovski mi predlozi eventualno histeroskopija cisto onaka demek za pogolemi sansi za uspeh za narednoto ivf I mi rece ke ja napravime 1 ili 2 ciklusa pred slednoto ivf, I pravt i vo leto user posted image . Ti kade planiras da pravis?

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Хистероскопија
2.4.2015 12:21:47   
brm_brm
Соле јас една иуи и 2 ивф ги имам кај лазаревски па таму и ке продолжам.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Хистероскопија
2.4.2015 13:16:01   
Hopeful RR
Од се што исчитав на нет за ивф, излегува дека ивф по направена хистероскопија имаат значително поголем успех, дури и да нема индикации за тоа од типот на септум. Никој не знае да го објасни тоа, но веројатно со самата постапка се случува нешто во матката што помага при следното ивф. Па така, мое мислење е дека треба да се направи, и дури мислам дека треба да се бара хистеро и пред прво ивф, но тоа е друг муабет.

SOLE, brm_brm, и двете сте кај добри доктори кои работат по правила и прописи, инаку за жал, има доктори кои прават ивф на ненаправено хсг дури, замислете. Штом ве посоветувале за хистеро, направете без размислување.

Во однос на муабетот каде - јес да е скапо на приватно, но мислам дека професионалноста на Гак потфрла. Не знам дали не им е гајле, дали немаат време и опрема, или се вежбаат на нас, но има случаи во кои не ги работеле целосно хистероскопиите, па морало ревизија, не ги ваделе до крај септумите и слично. Само заради тоа јас ја направив мојата хистероскопија на приватно, да бидам сигурна дека е направена како што треба. Плус муабетов дека не ги правеле на лето... глупости! На приватно се прават во секое време, и докторите ротираат за секогаш да има барем еден ивф специјалист на располагање.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Хистероскопија
2.4.2015 13:26:00   
brm_brm
Houpfull потполно се согласувм со твојот пост. јас имам 2 ивф неуспешни и сум решен за хистероскопија. можеби требало веднаш после второто меѓутоа претпоставувам дека докторот не сакал да ми ствара нервози трошоци затоа што сметал дека немам индикации за тоа.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Хистероскопија
2.4.2015 15:46:48   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

Имам два негативни теста после две ивф. Уште при првиот преглед на почетокот лазаревски ми рече имаш мал 4 мм сепрум но не е опасен. Пред второто ивф ми рече абе сега не гледам септум. И сега после второро неуспешно ми рече да ае видиме за месеџ два на ехо за евентуална хистероскопија. Па ке видиме. Ваше искуство?!


Лазаревски е прекрасен доктор, но ова е не знам кој пат да третира пациентки со ИВФ без хистеро-лапаро, иако има индикации за тоа, барем досега имам неколку рингерајки и познанички што на тој начин постапил, па откако направија хистеро-лапаро таму или на друго место, следното прво или второ ИВФ дефинитвно е успешно. Нормално, не да се сече ако не треба, ама кај тебе и кај многу рингерајки иако видел нешто, не го третира, стварно не знам што да кажам......user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 18:44:19   
Baby12
Ajde tie shto pravele histeroskopija.Dali naredniot mesec si imavte normalen ciklus?Mene mi dojde normalno se no posle na 13ti den od menstr.povtorno prokrvarev ne mn obilno no me zagrizi.Na kontrola sum duri na 20ti ovoj mesec pa mu pishav mail na doktorot ke chekam i od nego odgovor.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 18:49:26   
весник
sakam da te prasam koga pravese histero i kade i dali se spremas za ivf i koga posle histero e najpogodno vreme za ivf dali znaes? Jas cekam povik od gak za histeroskopija i ako mozis objasni mi podetalno kako odi postapkata.piset_e mi nesto ringerajki...
I kaj koj doktor pravese?

< Поракaта ја уредил scared RR -- 14.4.2015 20:57:49 >

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 20:00:35   
Baby12
имам и поназад пишувано за ова.Во систина правев на 9ти март кај Лазаревски.Неколку дена пред операцијата бев таму ми земаа брисеви од нос и грло,и крвна група ми проверуваа.Им кажав оти сум имала реакција од анестезија па и алерго тест ми правеа.Сестрата ми даде едни капсули да ги пијам од прв ден на менструација до денот на операција.Утрото Треба да бидеш скрос избричена или издепилирана таму доле.Кога отидов за опрерација ми дадоа едно гелче и ми рекоа да се истуширам со него цело тело,потоа одма ми ставија инфузија и по некое време ме однесоа во сала а претходно ми дадоа спавака и едни чорапи надколенки мн стегнати о отворени на прстите.Ми пуштија анестезија и си заспав.После операцијата сеуште бев со инфузија и плус катетар се до наредниот ден.Ми беше малце лошо од анестезијата и повратив неколку пати но болките од операцијата барем не ми беа јаки,онака како слаби менструални болки. Бидејки правев и хистеро и лапароскопија една ноќ лежев таму. после операцијата.После дома уште неколку дена крварев,но ми рекоа да си водам нормален живот.Не се спремам за инвитро конкретно,јас имам направено една инсеминација неуспешна па отидов ка Лазаревски да разговарам за инвитро но на прегледот ми најде преграда и дека просторот ми бил мал па рече не се нафака да мк прави инвитро,а после зафатов големи биле шансите за природно.На операцијата уште една ми нашле и ги извадија и двете.Сега некој месец природно ке пробаме.Инаку со се подготовки за операција една ноќ таму и операцијата(хистеро и лапаро) заедно платив 87 872 ден.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 20:07:59   
весник
Lele Bog neka ti pomogni da nemas trnliv pat do bebe...fala ti za iscrpniot odgovor i srekno!!!

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 20:21:14   
Baby12
Нема на што фала,знам како ми беше мене пред зафатов со триста прашања во глава.Фала ти и тебе исто нека ти даде Господ здраво право бебуле без многу акање по болнициве.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 20:28:22   
scared RR
Јас само да додадам дека катетер ставаат за лапароскопија, за хистероскопија не ставаат. После неколку часа од операцијата те пуштаат. Јас веднаш штом искочив од интензивна нега станав и си отидов во веце user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Хистероскопија
14.4.2015 22:39:08   
wanna be mum
Јас правев хистеро офис- дијагностичка, во Плодност ме чинеше 7000ден, без никакви индикации меѓу 3та и 4та инсеминација и многу сум благодарна што ми предлижи докторот, ми открија една шума полипи цел зид од матката, по 2 месеци терапија бев чиста и по 20 дена останав бремена, после 4 години пробување, за жал заврши лошо поради хематом ама важно хистерото ми ги откри полипите, јас сум ЗА се што не доближува до решението на маките user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Хистероскопија
15.4.2015 0:09:42   
Melanija RR
Јас кога правев лапаро и хистеро немав катетер, не е ништо сложено по неколку часа може да се оди во Вц.МОже но можеби ако има некој индикации и болки па да се стави.Ова кажувам за ГАК

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?