|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
6.7.2014 12:06:14   
frosina55
zdravo devojki ajde da pisam i jas :) mnogu ubo pominav na klinika za malce pari se se zavrsi :) zatoa ne vredi na privatnive da se idi..
13 dena kako ja napraviv histeroskopijata a mene od vreme na vreme uste me boli stomak nisko dolu normalno li e?
Jas veke od 10 dena pocnav da cistam niz doma mislam ne se napinam mnogu ama onaka so pravosmukalka , da izbrisam, da pruzam alista sto da pram nemam koj da mi pomogne vo necistotija ne se zivee , pa sega me jadi janza da ne ne trebalo..user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Хистероскопија
7.7.2014 11:29:13   
Kvisko
Scared и Frosina55 не се секирајте првиот циклус се се нормално и болки и исцедоци се чисти телото. Не е само нормално ако имате премногу болки и ако премнопгу ви тече крв другото е ок без грижа. Уживајте што се се завршило како што треба и после контрола фрлете се на ужување и правење бебе.

(Одговор на членот frosina55)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Хистероскопија
10.7.2014 12:48:56   
scared RR
После колку дена од завршувањето на циклопрогиновата се добива мензис? user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Хистероскопија
10.7.2014 13:27:47   
Kvisko
Обично после 2-3 дена, ама мислам дека може да се чека и до 7 дена.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Хистероскопија
16.7.2014 17:00:37   
frosina55
Kontrolata posle menzis odma treba da e ili? I kakva e samo so eho ili i vaginalno te gledat?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Хистероскопија
20.7.2014 0:14:23   
scared RR
Jas uste ne dobiv menzis. Vo sredata navecer go ispiv poslednoto apce i eve nisto nemam ni simptomi nekoi ni nisto. Mnogu sum isplasena i zagrizena, citav niz internet site dobivale na 2-3 den user posted image

(Одговор на членот frosina55)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Хистероскопија
20.7.2014 16:41:20   
Melanija RR
Јас од примолут Нор добивав на 4 ден што по твое би било денес најдоцна утре а при пиење такви апчиња добивањето е помирно без симптоми и многу помали болки

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Хистероскопија
20.7.2014 16:48:45   
scared RR
Fala melanija mnogu sum isplasena cel den si placam da ne nesto ne e vo red so operacijata, da ne se utnalo nesto sto ne dobivam user posted image
ako ne dobijam do utre vrtam vo sistina da prasam sto e rabota user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Хистероскопија
22.7.2014 16:15:29   
Melanija RR
scared како си?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Хистероскопија
26.7.2014 18:15:20   
scared RR
леле јас сега го гледам ова извини user posted image понеделникот се спремам сабајлето да се јавам во систина кога гледам добив се израдував до немај каде не знаев дека на добиено ке се радувам толку user posted image во среда имам закажано контрола и едвај чекам да помине да видам дали се е ок за да почнеме со обидите за бебче user posted image фала ти што праша user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Хистероскопија
27.7.2014 0:13:58   
Melanija RR
scared user posted image ќе биде во ред и ќе си дојде user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Хистероскопија
13.8.2014 1:39:01   
gina
frosina55 i scared bi ve zamolila poopsirno da mi kazete kako e za histeroskopija vo sistina i kolku pari e a kako e za vo drzavna procedurata so zakazuvanje i cekanje jas deneska ispaniciv i sel den si placam user posted image pred dva mececa bev kaj Lazareski mi kaza da se spremam za ivf no koga me pregleda mi rece deka imam mal septum od 5 mm moze i da ne smeta jas da si gi napravam site ispituvanja i mi rece mozebi ce ja snimime matkata jas si svativ hsg i deneska i se javi na sestrata deka se napraviv e sega za hsg sto treba i koga i taa proveri i mi vika ne e hsg tuku HSC histeroskopija treba da pravis i togas se mi se srusi mi rece naredniot mesec koga ce dobijam prv den da pojdam trebelo nekoiapcinja dali ili ampuli neznam sto da gi zemam samo kaj niv gi imalo ama koga ja prasav sto ce mi pravat nisto strasno mala intervencija i rekov da me zakaze kaj dr. za razgovor nemozam da odam direktno na histeroskopija nemozam da si dozvolam tamu kako sto citav bilo mnogu skapo user posted image zatoa ve molam da mi pisite kako odat tie raboti a za vo drzavna se cekalo user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Хистероскопија
13.8.2014 10:25:25   
scared RR
Здраво гина, докторот те прака на хистероскопија зашто е сигурен за септумот најверојатно, воопшто не е страшно , но да скапо е ептен. 45 илјади ме чинеше се. ( 38.000 операцијата, 3800 болничкиот ден и 3090 лабораторија (крв ти зимаат,брисеви од нос и грло)) Од прв ден на мензис почнуваш со Данасин капсули 6 дневно се пијат , и се околу 500 денари они ти ги даваат. За во државна кога прашував јас крај на мај месец ми рекоа има 50 жени пред тебе на список дури во септември слободни термини и затоа се одлучив за систина не ми се чекаше веке ,види побркај си врски некои да завршиш побрзо . Со лесно нека ти е не се плаши ако читаш јас каква бев целата испаничена па супер поминав user posted image
Ако треба уште нешто пиши тука сум user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Хистероскопија
13.8.2014 11:19:11   
gina
scared fala mnogu mila no toa mnogu skapo bilo of covek da ne znae sto da pravi a mora li tamu krv za i brisevi da proveris i kolku se lezi dali istiot den te pustaat za vo drzavno kolku se lezi

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Хистероскопија
15.8.2014 10:42:29   
scared RR
Да мора, и јас мислев некаде на друго место да правам ама неможело, испитуваат хив, хепатитис, комплет крвна слика едино ако имаш картонче за крвна група тоа нема да испитаат. Брисевите ги зимаат таму бидејки мора да се види дали има бактерија некоја зашто нели те примаат во болница. Инаку истиот ден те пуштаат накај 5-6 часот, одиш сабајле накај 8-8 ипол и после дремеш во соба си гледаш тв user posted image мене накај 12 и нешто ме зедоа за операција, после си на интензивна едно саат -два и пак те вракаат во соба. И во државна ги пуштаат истиот ден.
Само немој да се плашиш воопшто не е страшно user posted image

(Одговор на членот frosina55)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Хистероскопија
4.9.2014 9:16:26   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

moeto ivf se odlozi izbriset__e me od spisokot za terapija Lazareski mi rece deka mora da pravime histeroskopija da se otstrani septumot... custvata mi se ispomesni cel den si user posted image
neznam dali i finansiski ce mozeme da izdrzime mnogu e skapo a na klinika treba da se ceka a nemam nikogo ni vrska ni nisto mnogu sum zagrizena i nervozna neznam kako ce izdrzamuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: sanjaaaa!

gina, нема потреба да се нервираш, со отстранување на септумот можеби и природно ќе можеш да забремениш, па нема да ги имаш маките што ги носи ИВФ. Незнам како досега не си го завршила тоа, дури сега ли открија дека имаш септум или???


ИЗВОРНА ПОРАКА: mili_vanili

Gina i mene mi otstranija septum vo sistina, stvano e skapo plativ 44.000 i na kraj mi rekoa deka toa moze da bide a i ne mora da bide pricina sto ne sum zabremenila. Ne znam samo kako pred 5 godini za prvata godina ne smetase a sega morase histero.

Pozdrav


Џина, погоре имаш пишувано и другите за хистероскопија, мислам не е на одмет да прашаш пак, но на ГАК е поевтино, немој да фрлаш толку пари по приватниве клиники.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.9.2014 9:18:22 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 1:00:22   
gina
dosega nemav septum sega pred tri meseci na pregled kaj Lazareski mi kazaa i sega koga bev mi rece moze i da ne smeta ama mora da se vadi deka matkata treba se da e vo red i sum imala nesto kako cvorcinja nemozam da cekam poveke mnogu ce mi se odlozi se dogovoriv so sestrata da pravime, sega ce cekam da dobijam sekako jas prirodno nemozam da zabremenam so azoospermija so site sili ce se borime drug izlez nemamuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 8:59:23   
blue_blue
gina, мене ми е малку чудно како тоа досега си немала септум, а си поминала 5 ИВФ постапки и сега одеднаш кога дојде кај Лазаревски ова се направило. Никогаш не сум ја спорела неговата стручност, ама да не треба да си побараш второ мислење за септумов. Мене ова малку ми личи на нешто што ми е типично за Систина а тоа е земање на пари од пациенти и за постапки што можеби не се баш најнеопходни...Ако ништо друго прашај го Лазаревски убаво да ти објасни како тоа до сега никој доктор не го видел, или како тоа ако си го немала одеднаш се направил - од што? Чисто да знаеш како и каде да продложиш понатаму, а да не даваш куп пари

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 10:49:49   
Hopeful RR
Можно е да бил мал и не го виделе другите, а можно е и да го немало и да пораснал, се случува. На една моја другарка сите и викаа дека нема септум, но во Систина и рекоа дека има. Правеше операција надвор од Македонија за сосема трета работа и таму и рекле дека кога ја отвориле, и нашле септум кој и не бил баш малечок. Така што, можно е.

gina, секако отстрани го септумот, а при хистероскопијата ќе видат и да не има други пречки. Не се секирај, едноставна е постапката и после ќе продолжиш со ivf на раат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 12:10:15   
Melanija RR
Како виделе дека нема или има септум???
Јас колку што знам делумно покажува ХСГ а најдобро се установува преку хистероскопија.Така што може и да си го има досега.
По 1.000 пат повторува ИФВ без лапаро и најмногу без хистероскопија никако. Они ќе нагаѓаат а паровите ќе губат драгоцено време.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 12:36:43   
Hopeful RR
Да да, апсолутно си во право Melanija. Кај некои се гледа дури и на ехо (кај мене, кај другарка ми - секој гинеколог различно), а без ХСГ и хистероскопија не може да се постави таква дијагноза и стварно штета е да се прави IVF на непроверено. Не ми личи на алчност за пари од страна Систина, туку на темелност при подготовка за IVF.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 14:00:21   
blue_blue
епа тоа баш не ми беше јасно, gina можеби и не објасни добро...Како може да имаш 5 ИВФ да немаш направено хистеро и лапаро...Мене Лазаревски прво ме прати на HSG па на лапоро со хистеро па тек после препорача што како...А и кај Петановски кога се префрлив он истото го кажа, прво HSG дека би правел, па хистеро/лапаро (но нормално ја уважи интевенцијата на Лазаревски за отстарнет септум) па после друго....Затоа не ми беше јасно, кој специјалист за ИВФ ја оставил женава да прави 5 ИВФ без ова...Сфатив дека правела и немало, ама ете сега израснал и некако не ми идеше у глава...Може па ме буни и тоа што мене Лазаревски ми објасни дека е тоа вродена аномалија на матката, ама очигледно дека не е само вродена него дека тоа може и да се појави подоцна...Како и да е, ме збуни малку причава, а лично Систина мислам дека има супер стручни доктори ама односот (зборувам секако од лични искуство и доживување) за мене беше никаков и затоа и си заминав од кај нив. А кога се вратив случајно таму пошто таму морав да одам на некој редовен преглед кој не го платив јас беше иста прича - аау има нешто на ПАП-ов не е страшно ама не знаеме што е, ај дојди на киретажа во дневна болница да извадиме ткиво и да видиме што е...Тоа кошта не знам колку пари, а кога ги прашав како коспоскопскиот наод ми е уреден немаа одговор. Отидов кај Петановски ми кажа дека нема потреба од седенње у дневна болница него дека ќе ми земе веднаш ткиво за испитување кое испадна негативно....Пак ќе кажам, знам мхогу луѓе кои имаат позитивно искуство со Систина и не би постоела болницата да не е така, но малку ми беше чуден случајов па затоа јас да сум. би си побарала и второ мислење пред да фрлам 50000 МКД на интервенција која можеби и не ми треба, посебно од кога имам веќе таква историја зад себе и дадено едено чудо пари по лекари и болници.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 18:27:50   
Kvisko
Септум не расте накнадно!!!!
Тоа си е вродена аномалија. Се јавува уште во ембриогенеза кога Мулеровиот дуктус нема да се спои комплетно. Различен е по големи а може да спродолжува дури и во вагинален септум ила да има дворога или дупла матка.
Кај некого може да се види на ехо кај некого не. Мене на прмер ми го открија дури кога имав missed абортус и тогаш не беа сигурни дека е баш септум туку се гледаше како чудна сенка.
Баш затоа ако има проблеми со забременување мора прво барем ХСГ да се направи за да се види дали е се во ред.


(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 20:22:37   
gina
da tocno dosega imam 5 ivf prviot pregled mi go pravese Lazareski i ivf vo 2009 togas mi kazaa deka imam super matka i jajnici i deka nemam potreba da pravam nisto osven 4D da ne frlam pari za gjabe deka se raboti za maski sterilitet ama toa vreme ne se oplodija jk i taka se resiv kaj Tase vo plodnost i istoto bese se samo 4D i vo 2012 mi rece deka imam mal miom nisto drugo tamu se razocarav mnogu edno podrugo mi gi pravese ivf i samo mi velese super jajnici i matka a rezultat nikakov i sega koka povtorno se vrativ kaj Lazareski koga go prasav deka dosega se mi bilo vo red deka nemam nisto toj mi odgovori da no taa slika bila pred 5 god.deka e pominato vreme i deka sega gleda septum jas nemam praveno ni HSG ni nisto toj mi rece deka nemora da pravam vo sistina deka moze da odam i na klinika ama mora da se otsrani za ivf[ deka saka detalno i se da e vo red so matkata neznam celata sum vo prasalnici user posted image mm mi vika sega ce pravime se kako ce ni kaze toj i deka potpolno da mu veruvame

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Хистероскопија
5.9.2014 21:01:16   
Melanija RR
Нечуено ИФВ без ниту ХСГ ???
Мене ме револтира фактот што мислат дека сме глупи и ништо незнаеме па ќе не возат.Или пострашно муабетот ,,леле не читајте по интернет сешто има,,.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?