|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 16:05:57   
andrijance90
Nredna nedela planiram da idam za brisevi i ke razgovaram uste ednas so doktorot sega se nabrzinka mi dojde se ispaniciv . Mitko rece deka se misli dali da pravime laparoskopija, jas se zacudiv vo toj moment ne mi tekna na ova za jajnicive i si velam e sto sega toa koga kanalite mi se proodni, i go prasav, mi rece za jajnicite da disat slobodno i stimulaciite da se pouspesni. No deka seto toa trae edna godina samo posle pak po staro. Me prasa dali sakam da zabremenam odma mu rekov da, i rece togas ke pravime. Ova valjda vo kontekst dali planiram odma bremenost taka sfativ. Ako ne planiram da ne pravime zasto ne trae taa sostojba na jajnicite dolgo vreme. E sega si vikam da ne ima nekoi problemi on tamu zapisuvase na nekoi listovi nesto me prasuvase standardni prasanja i zapisa deka ke pravime histero-laparoskopija, i i go dade toa na sestrata. Sega si vikam da ne nema premisluvanja user posted image
Inaku ne e za pari rabotava definitivno, mi vika zasto da davas tolku pari tuka za brisevi idi pravi si gikaj maticnata, sepak jas tuka ke gi pravam ama ete user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 18:17:00   
Melanija RR
Да се дообјаснам себе си user posted image јас сум за двете интервенции за да не се губи време и со една анестезија да се изведе.
Ова varian drilling не ми е познато и не би можела да коментирам.Твое е да одлучиш колку и дали ти се чека, ако сакаш се постепено направи само хистеро па пробај со стимулација.Имаш ли овулација,барем еден добар фоликул природно?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 18:46:47   
Kvisko
Hopeful длабоко се извинувам за грешката пишував во брзање.

Инаку се сложувам дека веројатно лекарот најдобро знае да препознае која интервентција кај кого треба да се прави.
Веројатно затоа и ја прашал Andrijance90 дали сака брзо да забремени. Затоа најдобро е консултација со лекарот зошто е баш таа интервенција потребна.
Сите ние си имаме своја приказна своја мака и свои мислења. Јас сум исто за кога веќе еднаш се оди под анестезија да се оди со се истовремено па макар и дијагностичка лапароскопија ако така рекол лекарот наместо на своја рака да се одбие нешто што пподоцна ќе ти се врати како бумеранг.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 19:55:50   
andrijance90
Toa e rabotata sto jas voopsto ne sum sledena na eho da se vidi dali imam ovulacija, pod pretpostavka deka nemam radi pcos a i visok insulin mi e daden Metforminot , i rabotava bese da se napravi hsg da se vidi sto ponatamu, hsgto donese takov rezultat da moram da pravam HSC i ostana na toa. Spomnato mi bese ako se e ok so hsgto ke ideme so klomifen najprvo ama ete ne bese dobro , i se dogovorivme da go vadime septumot i posle da ideme so stimulacii i naednas ispadna ova i jas cela zbuneta se soglasiv i posle si vikam e kako ke pravam jas operacija tuku taka na neprobano sto se veli.
Ja napnav temava veke znam user posted image dodeka ne se vcidam so doktorot ne pisuvam nisto poveke user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 22:36:15   
Kvisko
Andrijance90 нели пиша дека според хормоните немаш овулација (низок прогестерон на 21 ден)??? Не знам сега ме остави и мене збунета.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 23:25:33   
andrijance90
Kvisko progesteronot go ispitav na 20 den ( 21 pagase sabota) a na endokrinologija ne rabotat vo sabotite, ova bese na baranje na endokrinologot i mi rece deka sum nemala ovulacija no za sigurno treba da bidam sledena od ginekolog, ne znam spomena koi denovi treba da bidam sledena ama ne zapamtiv :( Znaci od ginekologot ne mi bese pobarano, on mi rece klasicni policisticni jajnici imas i izgleda spored toa zakluci deka nemam ovulacii, a eve mene denes 14 den od menzis mi e mi se sluci isto sto i prosli mesec sabajlevo iscedok rastegliv imav premnogu i jajnicite me bolat po malce sto ako ovuliram user posted image
Ke razmislam ubavo ama i mazevo mi vika da ne ja pravam .
Fala vi uste ednas na site i izvinete za dodevanjeto user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 13.3.2014 23:26:32 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 23:36:17   
Melanija RR
andrijance90 vo pravo si za toa kako bez sledenje na eho da se zakluci spored toa deka imas policisticni i znaci nemas ovulacija.Ova e do maticniot ,po ne pisano pravilo 3 ciklusa po red se prati so eho i ako nema ovulacija se dava stimulacija.VO ovoj slucaj da sum na tvoe mesto prvo ova ke go sledam ako nema togas intervencija za 2-3 meseci nema svetot da propadne

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 23:51:21   
andrijance90
Bas taka Melanija zatoa ne sakam da ja pravam, histeroskopijata ke si ja napravam posle ke probame so mazeto nekoe vreme prirodno pa ako ne biduva togas stimulacii pa ako i togas nedaj boze ne biduva ke pravam laparoskopija. Uste utre ke zakazam za naredna nedela da mu kazam dodeka e potaze deka ne sakam da mi gi busat jajnicite ( bas vaka ke mu kazam user posted image ) bez pred toa sledena ovulacija i nikakva stimulacija. E znaci se iznervirav epten, kaj mi bese pametot koga se soglasiv user posted image user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Хистероскопија
20.3.2014 19:59:40   
sesilia
Заврши конечно и мојата хистероскопија.Ја правев кај Зоран Јовановски во Ремедика,требаше Димитров ама бил друга смена,па ме правеше овој др.Помина ок,ми отстранил септум поголем од 2,5 цм и рече по 2 месеца на контрола да види дали е се ок.
Дали некој знае дали пак контролата ќе биде под анестезија.Платив 32.000 не би сакала ушта толку user posted image али ако се мора user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Хистероскопија
20.3.2014 20:16:52   
kapina
Kaj mene nemase septum no na kontrolata me gledase na eho dr jadranka na gak. Andriance treba na 13den da ispitas fsh lh I estradiol da znaes so sigurnost da li imas ovulacija


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 21.3.2014 10:46:35 >

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Хистероскопија
21.3.2014 11:16:04   
Kvisko
Sesilia контролата е само на ехо. Нема пак анестезија и се плаќа колку за ехо. Се завршува за 5 минути.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Хистероскопија
22.3.2014 9:36:16   
sesilia
Ok kvisko,posto mi rece za 2 meseca koga ke dobies menstruacija javi mi se,najverojatno se e otstraneto ama za sekoj slucaj da se vidi.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Хистероскопија
28.3.2014 15:10:44   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy

.....не знам што да правам нели хормони треба на 3 ти ден од циклус, а јас добив завчера, но само 1 капка кафеаво, вчера ништо и денес пак малку кафеаво. Утре се рачуна како 3 ден и би требало да одам, да одам или да почекам убаво да добијам. После хистероскопијата еве веќе 2 циклус вака со кафеаво, ама овојпат скоро ич немам. Не знам зошто вака, некој совет ве молам? А и една добра вест закажав кај Лазаревски консултација за ин витро :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

A да си направиш тест? user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: lusy

Мислиш, ама како па имам запушување на двете туби?



Еве нека кажат и другите членки, може требал ода правиш и лапаро кога веќе еднаш си почнала постапка за хистероскопија. Се надевам членките ќе ти пишат дали е во ред после интервенцијата и по колку време се добива менструација најнормално. Позз, ајде дај Боже да е за убаво. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Хистероскопија
28.3.2014 15:22:06   
lusy
LoveableMe RR фала ти Инаку правев и лапаро и хистеро на 14.02, па првата менструација после тоа ми бесе на 2.03. кафеава боја но пообилна и ми траеше прилично долго. Завчера добив но само 2-3 капки, вчера ништо и денес пак ептен светло кафеава боја како при крај. Толку ли од мојава менструација? Мене ме буни фактот што утре сум на проверка на хормони,кој се прави на 3тиот ден, но дали да одам со оглед на факот што не може да се каже дека имав менструација...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Хистероскопија
28.3.2014 15:26:27   
Hopeful RR
lusy, после мојата хистероскопија добив најнормално, ми се чини дека немаше никаква промена од вобичаено добивање. Се слагам со LoveableMe, направи си тест и ти држам среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Хистероскопија
28.3.2014 15:44:32   
lusy
Фала мила, отидов по тест...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Хистероскопија
28.3.2014 21:11:11   
kikirikiBT
Zdravo mili rr!
Histeroskopijata za koja se nervirav koga ke bide,pomina.Dr mi rece deka bilo vo red ama imam miom koj ne bi trebalo da preci ama mi preporaca da go iizvadam so laparoskopija.Me interesira da ne znaj nekoj na koj den od ciklus se pravi ili nema vrska.Pozz

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Хистероскопија
29.3.2014 10:08:04   
lusy
Na 9, 10, 11 den se pravi...Devojki mene mi pokaza sure chek edna mnogu crvena i drugata pobleda, dali da se raduvam, ne mozam da veruvam iskreno, so zapuseni kanali, spremam dokumentavija za in vitro...

(Одговор на членот kikirikiBT)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Хистероскопија
29.3.2014 12:27:06   
Anonimen
Jas mislam deka toa e toa user posted image a veruvaj duso ako ti se zapuseni potpolno kanalite nema sansi da ostanes bremena ( osven nedaj boze vonmatericna) ne bi da te plasam ama golemi se sansite za toa, jas iskreno so zapuseni kanali ne bi se obiduvala za bebus .
Vo slucaj ako e ok se togas znaci ima greska i kanalite ili ti se poluproodni ili edniot e samo zapusen. user posted image
Ajde trk na ginekolog so lesno user posted image

(Одговор на членот lusy)
  Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Хистероскопија
29.3.2014 12:54:22   
Melanija RR
lusy со лапараскопијата се создава простор не ти се целосно, колку се сеќавам не ти ги подврзаа,така?Тогаш има шанси но нечекај оди преку крв за ако треба да се даде терапија и пиши во темата Сакаме две црти-ТУКА


kikirikiBT зошто те мачат тие се прават и двете во исто време ах лекари

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 29.3.2014 12:55:18 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Хистероскопија
29.3.2014 13:44:33   
lusy
Не ми ги подврзаа тогаш, бидејќи ХСГ покажа само една туба запушена и не се сомневаа дека е можно двете да бидат. Со лапаро се утврди дека двете се, но Трајковски ми рече ако ми доцни па макар и 3 дена одма да одам кај него... Се слушнав со неговата асистентка прееска и рече дека по зафатот можно е да ми ги продувале успешно и се отпушиле еве ке ја цитирам :„со хропретурбација се прочистуваат тубите, дај Боже успешно да сум го направила тоа!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Хистероскопија
29.3.2014 14:34:46   
Melanija RR
Токму тоа по лапаро иако имала малку надеж стануваат малку проодни, така што баш таа е шансата user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Хистероскопија
17.4.2014 20:29:03   
butterfly1
Здраво девојки user posted image Да прашам нешто ама не за мене за блиска пријателка. Треба да прави Хистероскопија арно ама на пап тестот за прв пат у живот Цин 1 и искочил, матичната и дала да пие витамини и да го повтори тестот за два месеца. Нејзе и е закажана веќе хистероскопијата и сега не знае дали смее да ја прави, што мислите вие ?user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Хистероскопија
18.4.2014 11:05:38   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Vesna I

Pravev HSG i bez mnogu objasnuvanja od strana na doktorot mi preporachaa histeroskopija i laporoskopija. No cekajkji da mi dojde celata vo nadez deka mozebi konechno kje dojde mojot den da gi vidam user posted image reshiv so rezultaite od HSG to da pobaram vtoro mislenje t.e. podobro objasnuvanje za celata situacija bidejki veruvale ili ne jas neznam kade e mojot problem user posted image . Ve molam ako ima nekoj iskustvo so laporoskopija i histeroskopija neka mi kaze. Ve gushkam site i im posakuvam prekrasna bremenost na site novi meshkovci


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Vesna nemoze tuku taka da ti recat da pravis laparo-histeroskopija ima problem nekoj moze ti se zatnati jajcevodite moze matkata nesto ne e dobra..ima mnogu pricini treba lekarot da ti kaze. Na izvestajot od HSG sto pisuva?



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Хистероскопија
18.4.2014 15:37:45   
butterfly1

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Здраво девојки user posted image Да прашам нешто ама не за мене за блиска пријателка. Треба да прави Хистероскопија арно ама на пап тестот за прв пат у живот Цин 1 и искочил, матичната и дала да пие витамини и да го повтори тестот за два месеца. Нејзе и е закажана веќе хистероскопијата и сега не знае дали смее да ја прави, што мислите вие ?user posted image

Никој ли не знае? user posted image

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?