|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
24.10.2012 22:12:30   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: eniii

zdravo!!! moeto since napolni 4 meseci i seuste nema red navecer za spienje... zaspiva mnoogu rano, 5 30 porucek i mi spie do kaj 23 i potoa se budi na 2saata za jadenje. mu davam od NAN-ot ne cica voopsto... sakav da prasam dali da go budam saat vreme otkako ke zaspie pa da go uspijam pokasno ili da cekam da mu pomine ovoj period?

pozdravce



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Колку спие вашето бебе?
24.10.2012 22:16:20   
AnnaMolly RR
Ени, јас би те советувала да не го оставаш толку да спие.
Ако заспие во 5:30, разбуди го во 6:30 и после легни го во 9-9:30. По неколку дена почни и порано да го легнуваш, најдоцна во 4. Па така и до 6 може да поспие, само гледај навечер во исто време легнувај го. И да не му се спие, запази го времето и легни го.

Јас го легнувам син ми во 21:00 (со отстапки од +/- 30 минути) и еве го две и пол години има скоро, немам апсолутно никакви проблеми со спиењето.

Пробај и пиши ни што си направила!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Колку спие вашето бебе?
25.10.2012 12:50:59   
eniii
Vcera probav go razbudiv i pozalen go nemam videno... oddvaj go drzevme so maz mi buden. go izbanjav i dodeka jadese veke zaspa. ednas mi se razbudi vecerta. ke probam uste nekolku dena, samo zal mi e da ne mu go krsam sonceto. Fala i ke prodolzam vaka pa ke pisam kako napreduvame...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Колку спие вашето бебе?
25.10.2012 15:18:20   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ista situacija :( Nie imame 2 meseca.Do kaj 1 mesec ne spiese noke (se budese na sekoi 2 casa) ali spiese poveke preku den.Sega e obratno spieme navecer od kaj 22h se budime za cicka nakaj 5h i spieme do kaj 8h.Retko koga 2 pati se budi.Ali pa preku den e uzas po 15 min nekolku pati vo denot.Nikako da vrze 1,2 ili ne daj boze 3 casauser posted image Ali toa e.Bolje navecer da nana barem sme naspani :)

Eve rekov deka ke se urocam koga si go falam deteto.Sama si go baram user posted image veke edna nedela zverov moj kaj ne spie preku den sega i navecer stanuva po 3-4 pati, a uboo si spiese cela nok so edno stanuvanje za cice.Sega se budi kaj 1h i posle na sekoi 2 casa do sabajle.Dali mu se zabi dali ne go zasituva veke mlekoto koj znae so mu e mada e rano za dohrana imame samo 3 meseci :( Ke se umiraaaa za spienje

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 10:55:22   
vezilka RR
Инспирирана од дискусијата во темата „Како го заспивате вашето бебе/дете“ ме интересира колку часа спијат вашите деца во едно деноноќие? Бидејќи Никола откако е роден нема спиено повеќе од 12 часа во едно деноноќие ( а во сите книги и прирачници пишуваше дека треба да спие 14 часа) освен еден краток период кога беше 6-7 месеци, кога спиеше 13 часа. Најчесто спиел 11 часа во едно деноноќие, сега 9 преку ноќ и 2 преку ден, а кога беше мало бебе 10 часа преку ноќ и еден час преку ден, повеќе спие само кога е болен. Кога се родивме беше единствено бебе во болницата кое преку цел ден беше со ширум отворени очи, освен на два пати по 40тина минути кога нанаше.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 11:12:16   
sandriana RR
До ден денешен- 14 месеци имаме, максимум спиење е 11 часа/24, распоредени - 9 часа ноќе, и сума сумарум 2 часа дење (2*1час, или сите останати комбинации). И не знам дали да ги рачунам како цели 9 часа ноќе, со оглед дека во последно време се буди 1000000 пати...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 11:48:56   
Bethany
Ноќно спиење околу 11 саати, и преку ден од 2- 3 саати . Значи 13- 14 саати севкупно воглавном.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 12:00:17   
@Mila@
Na 10,5 meseci zaspivame okolu 8:30 - 9 i spieme do 6:30 -7 preku nedela a moze i 8 za vikend a preku den spie okolu 4 saati taka da taman mu se fakja.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 21:33:21   
boni25
Navecer spiese po 12 casa od 8 i 30 do 8 i 30 bez budenje, e sega poslednava nedela si produzi i do 13,13 i pol , e sega ne i dozvoluvam da pominat 13 casa zasto nemam koga da i gi dadam obrocite vo preostanatoto vreme, preku den spie uste 3 pati ali toa po 30, 40 min, , suma sumarum na 7 meseci vo edno denonokie okolu 14 i pol casa sto mislam deka e ok za vozrasta, ali kako se uspivame toa e veke druga tema na muabet

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 22:16:24   
Cipi Ripi
Еве го нашиот редослед: заспиваме 8:30/9, се будиме еднаш за јадење накај 5-6 па си презаспива зависи дали до кај 7 и пол, некогаш и до 8 и пол. Потоа заспиваме пак околу 10 до 12. потоа заспиваме пак накај 2, но само 1 саат спие, и попладне пак спие саат два, приквечер се прошетнуваме(некогаш и не, зависи се од времето) и после кревет. Значи ова ни е дневна рутина подолго време, ред што јас му го воведов пошто мене така ми одговара. Се надевам сега нема да се урочам, пошто секој пат кога ќе кажам дека спие, после не ми спие.

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.11.2012 23:09:15   
Bilence2
Nie imame 3 meseci i ni odi vaka: navecer zaspivame od 20.30-21 a se "budi" za cicanje nakaj 1noke, pa nakaj 4 i stanuvame vo 7.30. Posle zaspiva okolu 10.30 (nadvor na prosetka vo kolicka) do kaj 12 koga se vrakame doma. Posle pak zaspiva vo 15 30 casot i spie do kaj 17. Noknoto budenje e samo prokenkuvanje za cice i stom dobie cice cica 10-15 min i zaspiva povtorno vo dlabok son.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Колку спие вашето бебе?
2.11.2012 20:46:30   
majka na eva
навечер спиеме 8-9часа,а денско спиење 2пати по 1.5-2часаuser posted image супер сме сега за сегаuser posted image имаме 1год...

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.11.2012 13:20:50   
ana mari
moeto go legnuvam vo 21:30 a stanuva vo 10:00 i preku nok ne se budi za mleko retko se slucuva da pobara..... inace sega imam nekoj problem neznam kaj ta pisam pa si rekov aj tuka eve 2 noka po red place katastrofa e so spienje malku mi e nastinata mislev aj ot toa dane e pa zatoa cela nok rika ili pak od sto i izleguvaat zapzinja ve molam koj ima vakov problem neka pise user posted image user posted image user posted image dva noka oko ne zatvoriv user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.11.2012 14:29:21   
Annet
ana mari ,kolkavo e tvoeto detence?
proverete usinja,proverete grlo,zabi.....moze i grcevi da se...........neznam kolkavo e....ako i vecerva place,utre nosete go na lekar neka go vidat...

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.11.2012 14:50:07   
Lady_D
Aman bre mamicki jas neznam sto e toa da mi spie cela nok...stanuva non-stop eve veke 7ipol meseci napravivme i stanuva navecer na sekoi 2-3 sataa kako naviena, puknav veke neznam sto da pravam kako da ja naucam da mi spie da ne stanuva, nekogas i se jade gladna e ama nekogas ne, od navika stanuva ke se napie voda ilicajce i pak zaspiva ama obavezno stanuva,znaci nikogas ne spiela od koga ke legne kaj 21.30 do sabajle...dajte mi nekoj sovet sto da napravam :(

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.11.2012 16:40:50   
Bilence2

Anamari ako velis deka e nastinata, moze noseto i e zatnato i ne moze da disi ubavo legnata. Otkako ke eliminiras se sto moze da e
Sto ne spie, togas zapcinjata obvinuvaj gi:)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

moeto go legnuvam vo 21:30 a stanuva vo 10:00 i preku nok ne se budi za mleko retko se slucuva da pobara..... inace sega imam nekoj problem neznam kaj ta pisam pa si rekov aj tuka eve 2 noka po red place katastrofa e so spienje malku mi e nastinata mislev aj ot toa dane e pa zatoa cela nok rika ili pak od sto i izleguvaat zapzinja ve molam koj ima vakov problem neka pise user posted image user posted image user posted image dva noka oko ne zatvoriv user posted image



_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.11.2012 23:27:30   
ana mari
bev deneska na doktor i mi rece deka e do zapcinjata nastinata e malku ama za 2 do 3 dena ke pomine uff odvaj cekam pa da spijam kako porano vaka e uzas cela nok..... inace fala vi na site OD SE user posted image FALA

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Колку спие вашето бебе?
16.11.2012 11:06:51   
elenak
Спие по 11 часа ноќе, т.е од 21.00 до 8.00, со будење два-три пати (за млеко, чај,сок)user posted image Откако ќе стане во 8.00 - 8.30 некогаш за два саати ја фаќа пак дремка и си дремнува пола саат до саат. Второто спиење ни е во 15.00 - 15.30 и спие 1,5 - 2 часа. Ете толку сега засега.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Колку спие вашето бебе?
18.11.2012 19:34:20   
MACICUCI
Otkako ke go zaspijam vo 21 i 30..max 22 h.spie do sabajle so 1 do 2 stanuvanja za melkce i potoa do 8, 8 i pol ili 9...a vo posledno vreme i 10 h.Denski bara 2 pati da spie po 20-30 min nekogas i 1 sat, ama vo posledno vreme prviot pat samo so ke go legnam po 5 min stanuva user posted image , pa eden cas se borime da zaspie i pak ne zaspiva, ke posedi uste nekoe vreme i koga ke dojde vreme za rucek ne saka ni da go vidi od sto mu se spie, pa go zaspivam i posle rucekot ni doaga vo 5,6 porucek i se ni e izmesano user posted image .Neznam dali ke vaga novi zapcinja,go proveruvam veke 2 nedeli nema nisto....inaku user posted image e 6 meseci i 20 dena.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Колку спие вашето бебе?
18.11.2012 22:54:38   
ana mari
macicuci sigurno e do zapcinjata i mojata bese taka... koga i izlegoa zapzinjata 2 noka nikako spienje rika ri rika eve sega konecno se vrativme na staro tusiranje mleko i vo krevet do sabajle....

(Одговор на членот MACICUCI)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.11.2012 12:01:55   
Lady_D
Lele jas nikako nemozam da ja odviknam od noknoto cicanje se budi 3-4 pati ama nekogas i nee gladna, od koga e rodena mislam ne sum spana po cela nok, moze i kaj nas ne macat zapcinjata nemame niedno zapce a ima 7 ipol meseci...

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.11.2012 23:51:54   
Anci 84
Nie imame 13 meseci i jas sum hronicno nenaspana.Prvo si mislev,ajde gladna e se budi zatoa sto bevme na ekskluzivno doenje.Pocnavme so dohrana i nisto ne se smeni,jas ne mozam da razberam kako moze da ne saka da spie.Navecer najmalku 3 pati se budi,a preku den 1 saat nie zaspivanje za pola saat spienje.Ke dremne malku i posle duri vo 23:00 zaspiva,a nedaj boze da se svrtam na druga strana dodeka spijam odma kenka i se budi za cicanje.user posted image

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.11.2012 9:31:32   
Luci
Завчера спиеше цели 11 часа, а и мама искористи уз него user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.11.2012 10:11:17   
Beatris
A легнува во 21-21.30 најкасно, и спие без разбудивање до 8 сабајле, сабота и недела може и подолго. Во текот на денот спие уште 2 до 3 саати. Ваков ни е редот уште од 3-4 месечна возраст, без отстапки.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.11.2012 10:28:48   
Ikana
Bebeto zaspiva nakaj 8 navecer i spie bez prestan do 6 nautro, se budi togas, pa zaspiva pak nakaj 9, se budi vo 10 ili 10 i 30 i ako imam srekja zaspiva pak nakaj 3 na rucek isto saat vreme...retko se slucuva da se uspie preku den poveke od saat i pol.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?