|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.11.2012 12:04:50   
eli07
Lele lugje ve citam i se divam na vasite bebusi sto si spijat kako sto trebauser posted image Nie sme turbo budni i den i nok....Do 3 meseci spiese barem navecer ok, a sega se budi 1000....pati vo vecer.Se tesam deka koga ke niknat prvite zapcinja ke pospieme malku ama kako gi ciram drugite mamicki sto go imaat istiot problem izgleda ke potae nespienjevo uste dolgoooo user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.12.2012 11:31:33   
zzaa
eva spije vaka se budi sekoe utro vo 8 pa nakaj 9 i 30 -10 zaspiva do 12 pa posle okolku 2 do 4 popladnina i od 9 vecer do nautro do 8 vecer se budi 3-4 pati za cicanje i si prezaspiva ova sema ni e 2 mesec i eve 9 meseci ima sekoj den ista rutina si terame be iskluoci i koga sme na gosti si zaspiva toa vreme koga ke i dojde i koga sme izlezeni si spije u kolicka ako i e vreme za nankanjeuser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.12.2012 18:03:32   
JanaMarija
Srcka moja e cELA na mama masala :)))) kako sto sum spanka do den denes taka i user posted image moj . Od prv den si spie mnogu i eve ima veke 3 meseci i navecer spie neprekinato(ne se budi za jadenje) po 7 do 9 casa i posle na 3 saati si rucka a spie preku nok 11 saati a preku den uste 3-4 maksimum. Taka sme dvete najnaspani i odmorni user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Колку спие вашето бебе?
29.12.2012 18:34:02   
Gwendolin
user posted image user posted image Зарем има такво нешто што се вика сон? user posted image . Оф си се смеам а ми се плаче. Eli07 предлагам да ги запознаеме бебушките па може заедно ќе врзат 2-3 часа сон. А цуцава моја едно време си спиеше, додуша заспиваше кај 1 по полноќ ама спиеше до 8-9 сабајле без будење со тоа што преку ден не спиеше воопшто. Сега има 4 и пол месеци и не сака да заспие ни под разно. Па мислам дека пробав се, од нишкање во различни положби (вреска), нишкање во релаксатор (вреска), пеење песнички (ми покажува понекогаш среден прст, па на цела мака се смем)...пробав со музика од детска до класична. тивка, гласна, секаква, темно, тишина, чајче пред спиење, оставање сама во креветче... не ми текнува што се не пробав. Резултатот е ист - или плаче или ќе зјапа насекаде низ соба па ќе се смее и на крај пак ќе плаче ако ја игнорирам и не ја играм. А пробувам преку ден да ја играм за да се измори...јок. Пробав да не ја играм толку да не е хиперстимулирано детево па да не заспива од преуморена...и тоа јок. Не бре брате не спие до кај 4-5 сабајле и кога ќе заспие се разбудува со вртење на главчето и плачење на секои 15-20 мин. Понекогаш ми заспива во раце на цицање, ама само да мрднам, ќе се разбуди и толку. Порано со цицање заспиваше и со светло и музика и зборување, сега навечер ни со цицање не сака, ми ги турка градите и се турка од мене. Лажачка цуцла не сака...е не знам што друго, а рано и е за запчиња, не ги чеша непцата, па ниту грчеви има. Стварно не знам, се мрднав тотално, цела ноќ во раце ми е, сами живееме, помош од никој немам, а мм кутриот по 12 часа на работа е, па навечер место да одмара, станува понекогаш да ја држи за да јадам напримерuser posted image user posted image user posted image .
Оф се изнапишав, ама и да нема совет што да правам, барем кажав на некому...и тоа со лева рака сум напишала се user posted image , зашто на десна се потпира user posted image и цица.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Колку спие вашето бебе?
14.1.2013 22:37:37   
Margareta
Мајки, кога сметате оти е потребно да се прекине ноќното доење? Ние сме 3 и пол месеци. Си имавме до пред две и пол недели време каде цела ноќ си спиеше, а сега знае по 1 да стане за јадење.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 8:42:22   
sandriana RR
После 6от месец е во ред да се прекине со ноќни подои, откако ќе почнете со дохрана - односно ќе воведете цврста храна.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Margareta

Мајки, кога сметате оти е потребно да се прекине ноќното доење? Ние сме 3 и пол месеци. Си имавме до пред две и пол недели време каде цела ноќ си спиеше, а сега знае по 1 да стане за јадење.


(Одговор на членот Margareta)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 12:18:32   
Calypso
Маргарета, слободно може да прекинеш со ноќни подои. Што порано, тоа подобро. Педијатрите препорачуваат најдоцна до три месеци да го одвикнеш детето од ноќен оброк. Подоцна тоа будење ќе му премине во навика, нема да се буди од глад, ќе се буди од други причини, ама пред се од навика, ниту тоа ќе спие, ниту вие ќе спиете. Ова од искуство. Затоа е најдобро таа навика да се искорени уште додека бебето е доенче, т.е само на мајчино млеко.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 12:28:30   
Beatris
Прекинувањето на ноќниот подој треба да започне веќе после 40 дена, јас тоа го практикував, и веќе на некои 3 месеци почна да преспива цела ноќ. Ритамот на спиење ни е ист од таа возраст (сега има 21 месец). Легнува во 21-21.30 и спие до 08.00-08.30 секој ден без исклучок. Денското спиење е или еднаш по 2-3 саата или на два пати по саат-саат ипол.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 13:06:45   
eli07
A kako toa se pravi mnogu me interesira (prekinot na nokno doenje) koga kvici kako alarm na sekoj saat vreme.Ne guskanje, ne galenje, na kraj i niskanje vo race ne pomaga (samo si dobiv neizlecivi bolki vo kicmata) Se dere, place na cel glas dodeka ne dobie cicka, komsiive ke me iselat kaj i da e.Izvinete na nervozniov post ali spiena sum samo 2 saati nokta pa nemozam da se kontroliram user posted image user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 13:13:49   
sandriana RR
ело07, те следам подолго време, и те разбирам - јас уште мака мачам со моето дете,и честите будења. Стигнавме 16 месеци, и пак се буди често. Да не бидеме пак надвор од тема - Беатрис убаво кажува, Калипсо исто така, ама сепак мислам дека си е индивидуално за секое дете. Кај кое успева, кај кое не.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 13:24:47   
AnnaMolly RR
За спиењето барем не можам да се пожалам од Филип. Ноќното спиење ни е од 21:00 до 7:00 сабајле, а кога не оди во градинка до 9:00 спие некогаш. Исклучоци со спиењето правам само во петок и сабота навечер, и тоа наместо во 21:00 заспиваме во 22:00, никако подоцна. Тој си е научен на овој ритам, а јас упорно го легнувам од мал точно во 21:00 и да не му се спие си заспива.
Преку ден спиеше двапати до 12 месеци, по 12 месеци еднаш дневно од 14:00 до 16:00, ако не е станат до 16:00 го будам јас.
Многу сум хитлерски настроена кон времето за јадење/спиење и се што е поврзано со него, до толку што мислам дека имам опсесивно-компулсивно нарушување user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 13:26:23   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

A kako toa se pravi mnogu me interesira (prekinot na nokno doenje) koga kvici kako alarm na sekoj saat vreme.Ne guskanje, ne galenje, na kraj i niskanje vo race ne pomaga (samo si dobiv neizlecivi bolki vo kicmata) Se dere, place na cel glas dodeka ne dobie cicka, komsiive ke me iselat kaj i da e.Izvinete na nervozniov post ali spiena sum samo 2 saati nokta pa nemozam da se kontroliram user posted image user posted image


Ели, нормално е да плаче. И ќе плаче неколку дена, ама ќе се навикне. Знам дека малку е сурово, ама тоа е единственото решение за одбивање од ноќен подој/пиење млеко. Нема шанси сама да и текне да се одбие од цицање, мора ти да ја одвикнеш. Точно, ќе вреска, ќе плаче и ќе буди комшии неколку дена, а и вие без сон ќе останете, ама по неколку дена ќе се навикне и ќе си преспива цела ноќ.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 14:12:06   
Beatris
Во потполност се согласувам со Ана Моли, тоа е единствениот начин, полесно е кога се помали, затоа и реков веднаш после 40 дена да се почне. Сите деца се различни да, ама затоа кај некој ќе упали цуцла, кај некој чајче, кај некој само нишкање... Како и да е што поскоро почнете пораат ќе бидете. Иако на многу моменти ќе изгледа полудувачки, гледајте на подолги патеки, а не само како да ја преживеете вечерта

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 14:37:18   
Andriance
Лелеле колку само сакам да преспие цела ноќ ама без будење...сонувам за тоа..
само ја сега дури имам и проблем..Андреј убави си нанаше до пред некое време...еднаш знаеше да се разбуди и со цуце одма заспиваше..
одкако се удри, мислам дека го размазив...плус дека многу ми повраќаше навечер а нејќеше да пие друго му давав цице user posted image
и сега ми се буди и 2 пати па некогаш и 3...некогаш ми проаѓа цуце..ама некогаш и цице морам user posted image

се надевам пак ќе ме фати инат, па ќе се вратиме на старото убаво нанање


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 15:44:29   
Lady_D
I nie sme isto so stanuvanje preku nok za cicanje a imame 9 meseci, trebase poranoda ja odviknam sega sigurno tesko ke mi odi odviknuvanjeto, ponekogas stanuva od navika a nee gladna samo taka ke ja stavam da sica i 2-3 pati ke povlece i zaspiva itoa nekolku pati vo nokta ufff mene mi se spie mi se place, samo sto sum zaspala i ete ja stanala pak i toa place li place mislis kojznae stoe...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.1.2013 17:13:17   
Margareta
Абе супер си спие малиот, од малечок си имавме ред, ама од пред скоро 3 недели знае само да кемне или цуцето до добива нерасонет и си продолжува, ама пак проблемот е што имам многу млеко и на пример вчера од 9 и пол до 11 и 30 се наспа само 1 да му сменам пелена оти пуштила толку долго не сменета стана и пак си ззаспа веднаш, а мене градиве камен. Болат ли болат од млеко. На почетокот малку фалеше да се запушат каналите и да фатам мастит кога наеднаш многу млеко ми надојде. Тоа ми е маката, ако знаете совет давајте рингерајки

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.7.2013 15:29:28   
katalina1
user posted image moj ima 2 i pol meseci i od raganje spie malce.Denski ke dremne 2-3 pati po pola saat,a noke e sekogas razlicno.Edno vreme zaspivase vo 20h,pa vo 22h,sega zaspiva okolu polnok.Se budi za cicanje na saat i pol...lele ziva nenaspana sumuser posted image Uste malce pa ke probame da go namalime nokniot podoj,pa do 4 mesec i da go ukineme.

(Одговор на членот Margareta)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2013 19:01:44   
marija/
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lady_D

I nie sme isto so stanuvanje preku nok za cicanje a imame 9 meseci, trebase poranoda ja odviknam sega sigurno tesko ke mi odi odviknuvanjeto, ponekogas stanuva od navika a nee gladna samo taka ke ja stavam da sica i 2-3 pati ke povlece i zaspiva itoa nekolku pati vo nokta ufff mene mi se spie mi se place, samo sto sum zaspala i ete ja stanala pak i toa place li place mislis kojznae stoe...


И мојот проблем е ист само што моето е 6 месеца и 2 недели и станува нокеска најмалку 20 пати не знам што да превземам помагајте


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 20.10.2013 19:09:32 >

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2013 19:11:51   
AnnaMolly RR
Марија и останатите што имате ваков проблем, нема лесен начин за одвикнување. Ако сте сигурни дека се буди од навика, а не од глад, не давајте да цица или да пие ад млеко. Ќе плаче, па ќе се навикне и нема да се буди, а вие ќе се преродите и ќе се наспиете како луѓе.
Пробајте со пообилен оброк навечер (колку што е соодветно според возраста) и млекце пред спиење, па тоа нека биде крај до следното утро.
Филип не се буди за млеко од 6 месеци, го одвикнав за три дена. Плачеше три ноќи по 10-15 минути и виде не виде, сфати дека нема млеко додека спие.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2013 19:14:06   
AnnaMolly RR
А за повеќе мислења на оваа тема ноќно пиење млеко/сок, прочитај ТУКА.
Ќе го поставам и таму твојот пост.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Колку спие вашето бебе?
28.10.2013 12:05:24   
eli07
Moram da go spodelam moeto iskustvo za site sto imaat takov problem megju koi bev i jas.Ana Molly potpolno si vo pravo!!Nie do pred mesec dena cicavme i M se budese na sekoj saat nekogas i pocesto.Go odbiv i detevo pocna da mi spie.Sega sme 15 meseci i spieme cela nok so 1-2 budenja.Znaci gledajte ukinete gi noknite obroci osven ako se mnogu mali (na malo bebe ne bi kratela mleko preku nok).Najvazno od se treba trpenie,nervi i volja da se postigne toa sto ste go naumile.E sega nie imame druga faza. Koga cicase zaspivavem mnogu lesno na cice za minut bese koma.E sega maka macime navecer.Ne mozam da poveruvam deka moze da izdrzi toklu dolgo bez spienje.Pred 23 h nekogas i pokasno ne sme u krevet.Preku den spie ednas 2-3h i tolku.Buden e od 15h do vecerta do 23h user posted image user posted image Ajde nekoja od poiskusniove mami neka pise care kako da go uspivam porano.neke niskanje,neke guskanje....samo saka da trca da igra kako da e na nekoja droga moevo dete navecer user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.10.2013 15:49:31   
marija/
AnnaMolly RR фала на одговорот, но мислам дека пронајдов решение за мојот проблем и давам навечер пред спиење пообилен оброк и се буди само еднаш user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.1.2014 14:34:02   
Martins mom
Ај мамички дајте мислење. Колку треба да спие двомесечно бебе? Знам дека нема правило, ама така отприлика. Ана мислам дека многу спие. Саат, саат и пол ќе поседи будна и пак заспива по саат, а некогаш и по два-три саати. Кога ќе заспие навеќер во 23, потоа спие до 3, цица и пак си презаспива до 5-6, пак цица и продолжува до 8. Потоа ќе стане саат време будна и пак нана. Не знам дали е нормално. Инаку си цица убаво, си мочка, кака и напредува во тежина и повеќе од добро. Со Мартин имав проблеми со спиењето, т.е. неспиењето и сеа ми е чудно?!user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.1.2014 15:16:13   
elenak
Мартинс мам па мало бебе и треба да спие, не и се секирај. Ако не спие ќе плаче.user posted image Што друго би правела? Биди среќна што си спие, ете и сама викаш дека имаш претходно искуство со неспиење, знаеш како е. Сепак, ако ти е за споредба, мислам дека беше околу 15 саати спиење дневно како доволно.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.1.2014 15:18:44   
Мамичка85
Mojava mi e 16 dena i navecer zaspiva nakaj 23.00 spie do 2.30 se budi za cicanje posle do 3.00 cica i se budi vo 6 pa vo 10.00 pa vo 13.00 taka da mislam kako spie poveke taka si e posmirena user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali se vozite so javniot prevoz?

Da (0%)

Ne (33%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!