|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2012 11:52:18   
MacenceEna
Nie imame 3 meseca i za nokjno spienje se naviknavme Se banjkame prvo kaj 19 30 - 20 h posle cicame i kaj 21 vekje ocinjata se zatvoreni , ja nosam vo spalna tamu ja dojam i ja spustam vo krevetce . Spie do 1 se budi ke civne bara da cica, posle kaj 4 , zavisi sekoj den . Ama jas na sekoe civnuvanje ja zemam i i davam da cica , Denes samo i ja dadov cuclata i si prodolzi da spie .
Za densko spienje spienje si spie vo dnevna posto i takka sum sama preku den. koga ke porasne nekade kaj 6 meseci ke ja nosam vo detska ....
Kako e kaj vas za densko spienje ???

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2012 13:57:10   
majka na eva
мајки а да ве прашам нешто???може не е за во оваа тема ама не знаев каде да го поставам прашањето...навечер кога се будат вашите деца и давате ли да пијат млеко,или така ги заспивате?моетоuser posted image веке ке полни 8месеци ама не ми е јасно затоа штотоа од 4ти месец си спиеше по цела вечер.значи од 21.00-06,00ч сабајле,и воопшто не се будеше за храна.бевме на ад млеко.потоа кога наполни 6м почнав да и давам козјо млеко и повторно си спиеше по цела ноќ.меѓутоа овие 4-5 дена си имаме проблеми.стално се буди на полноќ во 00.00ч и е будна до 02.30ч.првата ноќ кога се разбуди не и дадов млекце,викам ако ја научам постојано ќе се буди и ќе сака па ја нишкав во раце 2часа и така ја успав гладна.другата вечер ете повторно во тоа време се разбуди.овој пат и дадов да пие млеко,мислејќи дека ќе заспие.но повторно беше будна до 02.30 сабајле.пишете некој совет како да ја заспијам полесно,и дали да и давам да пие млеко навечер????????

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2012 14:37:16   
Pepelaska *
мајка на ева, прочитај ОВДЕ

има искуства на други мамички.

Инаку ние спиеме од 22 ретко 23 до 8 и 30 или 9
после едно дневно спиење од 13 или 14 до 15 и 16 и 30

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.6.2012 16:22:50   
boni25
Da ne ja podrecam malata moja mislam deka konecno si fativme red za spienje i svativ ustvari deka e spanka na mama. Mnogu e bitno da se prepoznaat znacite koga na bebeto mu se spie, retko koe bebe zaspiva samo a ne moze da si kaze deka mu se spie, na pocetok ne znaev deka ima tolku potreba od dnevno spienje i verojatno ne znaev pravilno da ja uspijam, e sega e druga prikazna. Imame 3 meseci bez nedela dena. Znaci navecer vo 10 ni e banjanje, vo 10i 15, 10 i 30 zavisi posledno mlekce i malata mi spie bez budenje navecer koga do 6 i pol, koga do 7 i pol, najkasno 8. Stom ke se razsbudi pieme mlekce, budna e okolu 30-40 minuti i povtorno na spienje do kaj 11, vo 11 povtorno jademe budni sme okolu saat i pol do 2 i spienje povtorno do 3 koga povtorno jademe,drzime budnost do 5, od 5-7 pak spieme i posle sme budni do 10 i sekoja vecer taka. Iskreno sum mnogu odmorena, mozam i da prosetam a i da si zavrsam domasni obvrski, moj sovet sto mi go kaza edna zena, ne mora bebeto da zeva za da primetime deka mu se spie, koga veke zeva toa e preumoreno, se maci i ne moze da zaspie, dovolno e koga si go ceska noseto, se faka za useto ili si ja kube kosickata, a vidam deka malata moja go pravi toa odma vo krevet, ne moze da zaspie vo rqace isklucivo saka vo krevet, nekolku minuti so cuce vo usta i galenje po kosickata i ona e vo koma. Ako bebeto e ubavo naspieno preku den ke spie i vecerta, nema vrska ona, drzi go budnbo preku den za da spie navecer, bas naprotiv ako e preizmoreno e nervozno i vo tekot na nokta i pocesto se budi. Barem toa e moe mislenje, se nadevam deka ke prodolzime so ovoj red, iako ne mora da znaci, deca menjaat sekoj den

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.7.2012 11:13:18   
Hunny
Моето user posted image до скоро се будеше по два пати ноќе за цицање, после почна само еднаш и еве веќе две ноќи не се буди ноќе. Заспива околу 21:00 и се буди во 6:00. За неполни две недели ќе прави 3 месеци, па се прашувам да не е рано да се одвикне од ноќно цицање или во ред е?

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.7.2012 15:29:14   
Calypso
Hunny, супер си е, терајте така, не е рано. Ако почне пак да се буди, давај вода, не цице, подобро е тоа, сега на жештиниве само водата гаси жед. А и верувам дека ако се буди, од жед ќе се буди, а не од глад.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Колку спие вашето бебе?
2.7.2012 12:29:40   
fetusce
Moj zvezdan sega koga napolni pet meseci ubavo noke si spie 24.30 do 9.30. Pa go dojam i prodolzuva da spie eden sat posle toa ic nespie preku den. Pa navecer ako mu tekne pola sat ke si pospie i tolku. Nemam vreme za nisto preku den samo mrda kenka od vrukinite . Edvaj cekam da se stemni pa da go iznesam nadvor.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Колку спие вашето бебе?
6.7.2012 12:17:40   
Ananija
Makarija ima 1mesec i pola na 19 praime 2meseci
vo prvite 3-4 nedeli spiese po 2 casa sekogas se budese cicase i pak spiese den nokj isto potoa nekoja nekoja nedela dve pocna dva ipol casa da se budi isto den nok voopsto ne bese budna potoa na tri casa se budese e samo dva dena me zafrakavase se budese vo 3 nokjeska i do 5 casot bese budna sto i bese neznam.. sega vekje sme vo faza na menuvanje naviki..inaku pak spie ceeeeeeeeeel den i cela nokj samo sto cica na 3-4 casa i nekogas pomegu tri podoi toj vtoriot e samo zgasnuvawe na zed ete vcera vo 12 napladne se nacica vo tri taka samo zgasna zed i duri vo 7 se nacica vo 10 pak cicna i zaspa se razbudi vo 1.3o cicase pa vo 3 pak cicne ii vo 5 pocna da mi se smee dokaj 6 pak zaspa do 8 se nacica i pak spie denes do 11 casot pak se nacica i pak spie user posted image se sveduva pak samo na cicawe i spieweuser posted image
Na ovie ubavini da ne ni podzavidite user posted image user posted image ke recam deka tolku bucno spie sto jas pak nemozzam da se naspijam.. koga spie se protega ispusta zvuci kvikne rzi, rikaauser posted image frci brmci i sekako toa meseto i prai grcevi pa gi vitka nozinjata se stega se grci ke si prdne pa se smiruva...neznam navistina kakvo e bebe tolku mnogu e zvucna sto neznam koga ke se naspijam,
i mamicki normalno e uste tolku daa e pospana seuste da spie cel den i cela nokj user posted image user posted image

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Колку спие вашето бебе?
6.7.2012 22:43:41   
Ananija
user posted image user posted image user posted image samo sto a pofaliv cicase vo 15 i spiese 40 min. a potoa do 18 si gugavme pa seuspavme do 21 i ne cicana od 15 spoulavena koga se razbudi nemav vreme ni da ja odmolzam malku gradata pa se nagolta vodicka i sega pretka seuste ne spieuser posted image user posted image ne e zasitena a koga ja stavam pak na grada tegne puste pak vlece se voznemiruva

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 12:24:39   
mila28
Moeto bebe do pred mesec dena prespivase cela nok ili pak ke se razbudi samo ednas za cicanje, taka bese od samiot start , zaspiva okolu 23h, se budi vo 06h cica i prodolzuva do 09h, ama sega ne e veke taka (ima 6,5 meseci), postojano se budi, ne e gladen go stavam na grada ke povlece ednas samo, dvapati i prezaspiva, mislev deka mu e toplo, pa spie samo po pampers i rambovkauser posted image , mu davam i vodicka pie navecer vikam da ne ozedenuva pa zatoa se budi ,jas sum ziva nenaspana, glava sekoj den me boli od hronicen umor. Neznam sto mu e zasto vaka pravi, mozebi deka e pogolem pa razbira..bara vnimanie, se custvuva osamen vo krevetceto.
Se nadevam ova e samo period koj trae podolgo :D i ke pomine, pa pak ke ja prespiva cela nok

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 12:30:43   
Annet
kerka mi spie so mene,veke nekolku meseci ima "fobija" od krevetceto,ama ne mi e problem toa,tuku,eve uste malku 11 ke napolni,place noke,pie sok,voda caj,sto i da e neke mleko,ama zaspiva vo 22 stanuva do kaj 08.posle vo 11 pa vo 16h.e prvovo prespivanje vo 11 e najubavo spie bez da mrdne,a vtoroto e za nikade spie,dreme,se vrti,neznam oti taka pravi sekoj mesec razlicno pravi,aj ke pomine i toa;-))

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 12:31:50   
*Elena*
Mila28 i kaj nas od pred nekoe vreme e isto vaka, i jas isto postapuvav kako tebe, na kraj i sred nok go zimam so mene na splana za da ne stanuvam postojano, i koga ke se razbudi samo mu davam voda ili caj i prezaspiva i celo vreme taka. Inace kako tornado e, se vrti na site strani, spie so nozete kaj tatko mu, glavata kaj mene, horizontalno, ili gi diga vo vis, nejke da se pokrie, odma go trga kebeto...nie kutrite u nas krevet se stiskame, samo da prodolzime da pospieme malku user posted image Se nadevam deka mu e od zeskoto i periodov deka vadi zabi i deka brzo ke mu pomine, barem dodeka trgnam na rabota user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 12:37:46   
mila28
Znaci ne sme edinstveni :D i mene mi e problem ako ova mu stane navika, jas za 2 meseci trgam na rabota...a so dva h nokno spienje nema da funkcioniram ama bas ic,user posted image Jas ne go zimam na krevet da spie so nas bidejki smao potoplo mislam ke mu e, a i do sega ne sum go ostavila da prespie so nas, vo krevetce se prevrtuva postojano te na strana, na grb se vrti 360 stepeni noze kaj glavata, pa ke se prevrti na stomak ke mu se zdosadi i ke pocne da vika...sekoja vecer ista pesna ;D i toa pos 5-6 patiuser posted image



_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 12:45:32   
*Elena*
Isto, isto user posted image ...nozete si gi zaglavuva po ogradicite, koga ke se prevrti na stomak za kratko vreme se budi i vika, pernicata i sve sto ima na krevet go stava vrz glava ili go buta vo usta, haos e...a so nas si prespiva od vreme na vreme, i da, moze da e pozesko koga se trojca na eden krevet, ama mislam deka barem malku se smiruva za razlika od toa sto moze da napravi vo krevetce user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 13:55:44   
Bethany
Моето бебе преспива ноќ од 3 месеци. Е сега нормално имаше периоди кога се будеше со плач и по неколку пати во текот на ноќта, па беа заби, па кој знае што, па се средуваше работата и еве сега пак последните месец и пол мислам има ноќи кога се будеше на секој саат или два user posted image И тоа со плачење. Се мислев што може да му е, да ли му е жешко, да ли е жеден и не испадна ништо од тоа. Имаше ноќи кога во сон седне па не знае да се врати, па плаче. Или се врти, па се забута во некое ќоше од креветче па во сон не знае да се окрене. Сега му излегуваат во исто време и единици горни и двојки, па изгледа дека е до тоа, долго време го мачеа, а и како да се средуваат работите. Еве ноќта спиеше цела ноќ од 21 час (обично тоа му е време за кревет, малку порано или покасно) и до скоро 7, без будење. Е да и од кога почна жешкото се буди и порано , околу 6 наутро. Ама ајд, нека се буди рано, само нека преспива ноќ. И кога се буди, тој плаче во сон јас само дојдам до него, му кажам збор и тој продолжува. Инаку сме 9,5 месеци.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.7.2012 14:35:24   
kikicka
Леле и ние такви бевме лани на 9месеци баш овавреме,сон никаковвввв ,после ја оставав само набоди да спие и непокриена ,без клима пуштена,па некако спиеше,ама и забите си терат редот ,ги боли а неможат да кажат.

Сега,сеуште вадиме заби,и кога ке почне да цика навечер одма знам дека се забите,и давам хомеопатски лек за заби и спие мирно.Инаку преку ден убаво спие по 3 часа,некогаш и 4 неможеш да ја разбудиш,а навечер спие ама редовно во 4 или 5 часот цика за млеко.Ако ме мрзи да станувам и давам чај,па така тера до кај 7 ипол и тогаш млеко и давам ако стане ,стане а ако не тогаш преспиваме до 9 или 10ч наутро. Секогаш е различно,ама битно се наспиваме колку толку.

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 7.7.2012 14:38:27 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 0:54:32   
natus
Jas ke vi pisam od sopstveno iskustvo...moeto e 2.5 meseci i mozam da kazam deka e golema spanka, no toa na pocetokot mi napravi neviden problem, dojde do toa sto bevme vo bolnica na nejzini 15 dena i bese vo zivotna opasnost 2 denauser posted image . Imeno koga dojdovme od bolnica jas imav malku mleko, a taa bese lakoma i demek cicase i toa jas neznaejki ja ostavav da vlece po saat, posle toa ona pak placese, i davav samo malku dohrana ubedena deka od kaj mene iscicala, i posle pak placese, ama site mi vikaa grcevi se, da ne se sekiram, i da ja ostavam da spie. Ona spiese mnogu. Pa skoro celo vrwme, i dodeka cicase spiese...mi vikaa ne ja budi, navecer 4-5, pa i 6 saati 1,2 veceri spiese. Za toa vreme, so ovoj nacin, i sovetite od site da ne ja budam, nie sme namaluvale od tezina (jas primetuvav, ama starive okolu mene, ne, veze nema, sekoj den sum so nea i ne primetuvam deme deka napreduva), da ona eden den za prvpat ispovrati epten, se zadrgna, jas ispaniciv i samo za toa ja odnesov vo bolnica, od strav, i ne zadrzaa edna vecer radi namalena tezina, utredenta krvnata slika super, da ne ispustat bevme spremni i sreka ednata doktorka rece uste eden den. Utredenta pred idenje se vkocani, kaci naednas temperatura, i deteto edvaj mi go spasija, se pokaza bakterija vo krvta, mi rekoa deka golem udel ima toa sto namalila tezina, dehidrirala, mada postoi i somnez deka e od poragajot nesto, ne od mene infekcija, tuku od teskiot poragaj ili nesto ne sterilno, ne znam, no dehidrirala, i bakterijata zavladeala. Moj sovet do 6 nedeli da gi budite na 2-3 casa i da gi hranite i nikoj da ne slusate, posle e druga pesna, jas i sega sum vo panika, eve denes mnogu spie, si spie i celi noki, naspana sum, ama od iskustvoto togas ova e moj sovet.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 9:07:02   
AnnaMolly RR
Филип од раѓање спие цела вечер, никогаш помалку од 10 часа. Се буди само за сокче, ќе се напие и веднаш продолжува. Преку ден до една година спиеше двапати, еднаш еден час, вториот пат 2-3 часа. Значи вкупно 14 часа.
Еве го сега има две години, навечер спие од 21 часот до 7 сабајле, а кога не одиме во градинка и до 9 знае да поспие. Преку ден еднаш, во градинка околу 2 часа максимум имаат за спиење, а дома кога сме по 2-3 часа спие.
Заклучок, спанко невиден е.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 9:14:51   
Mihaela 2010
Jas raat vidov od koga ja odbiv od cicanje,i toa na godina i 5 meseci...se dur ja doev mislam deka me pukna,se budese na 2-3 saati,kenkase,pa morav da i dadam da cica za da ja smiram.I koga ja odbiv,se budese na dva pati vo nokjta barase mleko,za toa bese zadolzen mm on toplese,stanuvase,posle ednas samo barase i taka sega ja prespiva nojkta,no od zeskovo samo se vrtka-trtka,u posledno vreme pocna mnogu da zbori vo son.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 9:49:30   
Felly RR
М ноќе спие по отприлика 10 саати, сега дека не оди во градинка, си легнува во 22:30 или подоцна, и во зависност од тоа се буди 8:30 / 9:30. А денски преспива 1 - 2 саати. Се случува да се разбуди, па ја земам в раце, седнуваме пред ТВ, и така седејќи пак презаспива.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 12:56:22   
vanessa30
Мојот user posted image  спие од 22,30 до кај 7,30 часот (9 часа) со тоа што се буди за млекце во 3 наутро. Преку ден поспива 1-1,5 час на двапати (еднасш околу 12) и втор пат (околу 16,30 часот) знаци вкупно спие мах 12 часа дневно. Инаку имаме 9 месеци и незнам дали ова му е доволно сон? Незнам мислам дека треба барем 14-15 часа дневно да спие. До пред некој месец поповеке спиеше, ама откако почна да се превртува и да спие на стомак некако му се скрати сонот, и да го вратам на грб он пак ке си се превети на меше.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 14:42:37   
kutre
mnogu slicna situacija,mojata kerkicka od raganje do tocno 4 meseci si zaspivase sama vo krevetce, duri i nepovrzano so jadenjeto, znaci koga i doagase vreme za spienje samo trebase da ja legnam vo krevetce i gotovo. Na tocno 4 meseci pocna da place, bara samo vo race da ja zaspivam, znaci bukvalno preku nok smeni i sega gledam spienjeto da i e istempirano so cicanjeto za da se uspie i da ja legnam sto ne sekogas e uspesno i pak zavrsuvame so klackanje vo race.Bozem teram ,,inat,, ne ja zemam vednas, pa sednuvam do krevetceto, ja galam i pustam uspivno pesnice i sl.no nema efekt-samo zemanje vo race i niskanje vodat do zaspivanje.Rekov da ne e od zeskoto, pa ja ladevme sobata pred da ja legneme-zaludno. Voedno i navecer se budi mnogu cesto ,pred toa samo ednas za cicanje, sega mozebi 3 pati. Eve veke dve nedeli terame so takov raspored,a jas se nerviram, da bese taka od ragane aj nekako da se pomiram, no posle 4 meseci da smeni e frustriracki, bidejki i poteska ke stanuva za drzenje vo race, a i togas se steknuvaat navikite koi ke ja drzat i vo idnina.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Колку спие вашето бебе?
17.7.2012 14:58:25   
kikicka
Ванеса јас мисламдека му е доволно,и мојата вака спиеше,сури во нокта се будеше 2 пати за млеко.
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Мојот user posted image  спие од 22,30 до кај 7,30 часот (9 часа) со тоа што се буди за млекце во 3 наутро. Преку ден поспива 1-1,5 час на двапати (еднасш околу 12) и втор пат (околу 16,30 часот) знаци вкупно спие мах 12 часа дневно. Инаку имаме 9 месеци и незнам дали ова му е доволно сон? Незнам мислам дека треба барем 14-15 часа дневно да спие. До пред некој месец поповеке спиеше, ама откако почна да се превртува и да спие на стомак некако му се скрати сонот, и да го вратам на грб он пак ке си се превети на меше.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Колку спие вашето бебе?
25.7.2012 12:23:23   
boni25

ИЗВОРНА ПОРАКА: kutre

mnogu slicna situacija,mojata kerkicka od raganje do tocno 4 meseci si zaspivase sama vo krevetce, duri i nepovrzano so jadenjeto, znaci koga i doagase vreme za spienje samo trebase da ja legnam vo krevetce i gotovo. Na tocno 4 meseci pocna da place, bara samo vo race da ja zaspivam, znaci bukvalno preku nok smeni i sega gledam spienjeto da i e istempirano so cicanjeto za da se uspie i da ja legnam sto ne sekogas e uspesno i pak zavrsuvame so klackanje vo race.Bozem teram ,,inat,, ne ja zemam vednas, pa sednuvam do krevetceto, ja galam i pustam uspivno pesnice i sl.no nema efekt-samo zemanje vo race i niskanje vodat do zaspivanje.Rekov da ne e od zeskoto, pa ja ladevme sobata pred da ja legneme-zaludno. Voedno i navecer se budi mnogu cesto ,pred toa samo ednas za cicanje, sega mozebi 3 pati. Eve veke dve nedeli terame so takov raspored,a jas se nerviram, da bese taka od ragane aj nekako da se pomiram, no posle 4 meseci da smeni e frustriracki, bidejki i poteska ke stanuva za drzenje vo race, a i togas se steknuvaat navikite koi ke ja drzat i vo idnina.


Kutre, bebinjata menuvaat , posebno na vozrast od 4 meseci barem spored mene, mojata za nedela dena ke bide polni 4 meseci, do pred nekoj den zaspivanje isklucivo vo krevetce so cucla bez posebni ceremonii, si znaese koga i se spie ja legnuvam , cuclata malku galenje po kosickata i ona e veke zaspana, e sega veke ne e taka, znaci navecer si ja prespiva seuste cela nok bez budenej za jadenje ali preku den e druga prikazna, sega se zalazuvame so razni trikovi, bidejki sum protivnik na niskanje a si imam ogromen problem na kicmata se hranime i na kraj trganje na siseto i cuclata vo usta pa nekako da zaspieme, preku den mi spiese da ne preteram po 6,7 saati i preku nok bukvalno naednas svedovme densko spienje ednas po 40 min i ednas po 2 saati sto smetam deka e malku, ali barem sega zasega navecer ne se budime. Taka da ne znam sto da kazam mislam deka ednostavno ne i se spie a plus si bara poveke vnimanie, go osoznava svetot okolu sebe , do pred nekolku dena samata ne sakase da bidese drzena vo race, si sedese vo lulaska, na ona kebinjata muzicki so igracki ili ednostavno si gugase a sega veke ja gledam deka saka guskanje poveke vo race i poveke toplina, taka da menuvaat i svativ deka toa e toa, jas pak si stojam na moeto i se trudam da se vospostavi nekoj red ali pak na kraj iskaca deka jas trcam po nejzinite zelbi i potrebi.

(Одговор на членот kutre)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Колку спие вашето бебе?
27.7.2012 3:29:22   
crvce
Mojot bebus uste od 5,6, meseci prekna da stanuva navrecer za hranenje,segA imame 1 god i 4 meseci i si legnuva kasno (zasto i nie sedeme do docna navecer) i spie do utredenta do najrano 12 cASOT, a nekogas znae i do pokasno...no nautro koga soprugot odi na rabota kaj 8 casot mu pravi mleko(se uste sme na adaptirano NAN3 ) 250 ml go pie vo son ,,,,,a preku den prespiva ednas go banjam kaj 16, 17 casot i spie minimum 2 casa ,,,i sekoja den e istata prkazna taka se naucivme i taka go tera redot a i mene mi odgovara oti i jas sum spanka,,,a i dodeka bese pomal od 6 meseci stavase samo ke se napiese mleko i vednas zaspivase isto si spiese do pokasno,,user posted image

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?