|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Адитиви/емулгатори
5.7.2009 9:19:36   
Еца
Погледнете го овој краток филм и проценете сами што всушност денес јадеме. Од една страна го открива суровиот свет на меѓународните компании за производство на храна. Наместо да водат сметка за здравјето на луѓето и за природата, нивниот единствен мотив на постоење е профитот. А од друга страна индустријата за храна вели дека филмот е преполн со полу-вистини, грешки и пропусти и сметаат дека цепкањето на оваа индустрија за сметка на мали фарми кои одгледуваат органска храна ќе доведе до огромно зголемување на цените на храната и нејзин недостаток и појава на глад.

Погледнете и коменитрајте сами
http://www.youtube.com/watch?v=QqQVll-MP3I


< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 12:57:31 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Адитиви/емулгатори
5.7.2009 17:34:40   
milijana
Imam citano onaka po vesnici deka kecapot, majonezot, vestackiot zasladuvac, sokovite za rastvoranje so zasladuvac,i przenata i mrsna hrana se stetni za zdravjeto na lugeto.Porano se praktikuvala sezonska hrana bez dodtoci(vegeta)na primer..neznam dali sekoja no sum procitala deka sodrzi konzervansi i onoie vestacki boi koi se spomnuvaat kako E220, E310 ITN. Potoa za otrov se smetale i konzervansite za tursija pr.salicil.Za ovie site raboti imam citano deka se otrov vo organizmot na covekot, pa od tamu i kancerot doagal.Opra na Tv kaza deka na proizvodite kako onie za grickanje(cips, smoki, soleni stapcinja, kikiritki i site vidovi na kolaci vo kutija) imalo oznaka FAT.Koga ke se videla taa oznaka, toa znacelo deka taa hrana debeleela i bila obolzena so nekoe rastitelno maslo koe bilo stetno zosto hranata ja drzelo primer 1 godina vo zdrava sostojba.Dadoa i edna zena koja oslabela 15 kg za tri meseca otkako seta ovaa hrana ja otfrlila plus gazirani sokovi ne piela(osven voda).Sega se e indiviualno..neli?Za toa imam slusnato za toa pisuvam..i bas sakam i nekoj drug da pise dali ima procitano ili slusnato za toa sto e zdrava ishrana i sto vsusnost nie jademe??Pozz

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 12:57:49 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Адитиви/емулгатори
5.7.2009 18:33:42   
Еца
За да се одржи храната и за да и се даде потребниот квалитет, се користат голем број штетни антибиотици, но не се знае дали се користеле хормони за негово производство, ако се користеле антибиотици кои се ...Но, домашните производи, ценат експертите се поздрави и поквалитетни во однос на странските, оти во земјава се внесува секаква храна. Најчеста причина за неисправност на храната се козервансите. Тие се забранети за употреба, но кај нас наголемо се користат. Најмногу кај безалкохолните пијалоци и тоа како боја и засладувач.

Експертите за исхрана, потсетуваат дека, при секое варење на месо, но и на зеленчук, овошје задолжително да се фрла првата пена, оти токму во неа се содржани многу штетни хемиско-антибиотски материи и хормони.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 12:58:20 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Адитиви/емулгатори
5.7.2009 18:38:19   
Еца
Детската болница "Св. Ана киндерхоспитал"во Виена, неодамна во рамките на кампањата "Мислете за здравјето на своите деца", издаде посебна листа на штетни и нештетни емулгатори. Секој производител е должен на производот да го наведе употребениот емулгатор, затоа внимавајте и добро читајте.

Не штетни емулгатори:
Е: од 100 до 111.
Е:121, 122, 126, 130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 163, 170, 174, 175, 181, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 262, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300, 301, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 450, 471, 472, 473, 474, 475.

Штетни емулгатори:
Е 125, Е 141, Е 150, Е 153, Е 171, Е172, Е 240, Е 241, Е 477.
Опасно штетни (отровни) - Е 102, Е 110, Е 120, Е 124 (ги содржи во пудинг од ванила и во готов сладолед)

Опасни емулгатори што ги разоруваат внатрешните органи:
1. Цревни заболувања: Е 220, 221, 222, 223, 224.
2. Органите за варење: Е 338, 339, 340, 341, 361, 463, 465, 466, 450, 407 - во сладолед.
3. Кожни заболувања: Е 230, 231, 232, 233.
4. Го уништува витаминот Б во организмот: Е 200
5. Заболување на крвните садови: Е 250, 251, 252 (најмногу ги содржи во саламите и месните производи)
6. Го повишуваат холестеролот во крва (драстично): Е 320, 321.
7. Нервни заболувања: Е 311, 312.
8. Нај опасен што произведува РАК - Е 330 (маринирани печурки, топени сирења, битер лемон...
Штетни емултагори што 100% предизвикуваат РАК:
Е: 113, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239.
Е 123, 110, се забранети во УСА и Русија
Ги содржи во гумени бомбони, полнети чоколадни бомбони, замрзнат зеленчук со сосови, готови сосови, меки сирења, меснатите производи и...

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 12:58:39 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Адитиви/емулгатори
13.8.2009 23:34:50   
Еца
Како и да е треба многу внимавање кога е во прашање исхраната и она што го јадеме.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 12:59:18 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Адитиви/емулгатори
13.8.2009 23:43:53   
nadica
da posebno treba da vnimavame sto im davame na decatauser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:01:47 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Адитиви/емулгатори
14.8.2009 0:12:40   
Викторија
lele strasno sto jademe denes postarata cerkicka mnogu saka puding ama otkako go procitav deka go sodrzi e407i dr nikogas povece nema dai dadam.jas setrudam da vnesuvame sto povece zdava hrana(ovosje zelencuk zitarici riba)ama pravime i propusti ponekogas a jas licno toa go pravam so jadenje na cokoladiuser posted image user posted image user posted image Elena aza ovosnite jogurti kazimi nebitrebalo vo niv da ima vakvi gluposi?!

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:13:08 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Адитиви/емулгатори
14.8.2009 0:20:36   
Еца
Мартина не јаде овошни јогурти па така да не можам да ти кажам ништо, но на нив мора да има што содржат така да нареден пат прочитај убаво и баш пиши ни дали има. 

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:13:23 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Адитиви/емулгатори
14.8.2009 0:28:51   
Викторија
vo momentov imam edno jogurtce ina nego pisuva deka go sodrzi e440.mozebi so nemnogu cesto konzumiranje i nee stetno?!

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:19:40 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Адитиви/емулгатори
14.8.2009 0:34:41   
Еца
user posted image Е па Мони горе во табелата можеш да видиш дека Е440 припаѓа во емилгатори кои не се штетни, затоа остави срцките нека јадат колку сакаатuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:21:53 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Адитиви/емулгатори
14.8.2009 0:41:41   
Викторија
dada pogresno sum videlauser posted image user posted image falati mnogu i jogurtcet ceim go prekinevuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:22:09 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Адитиви/емулгатори
14.8.2009 22:20:08   
Еца
После повеќегодишно истражување група нутриционисти објавија кратка листа со петте најштетни намирници.Листата гласи вака....

1.Засладени газирани пијалоци 
Направени се во главно да предизвикуваат жед ,а не да ја гасат жедта.Содржат големо количество на шеќер , една чаша кока кола е еднакво на 5 лажици шеќер.

2.Чипс
Чипсот е чист отров , посебно чипсот кој е составен од чист пире-компир.Чипсот во главно е составен од јаглехидрати, масти, и голем број на адитиви кои се многу штетни за нашето здравје.

3.Слатки
Разни мали чоколадца и други благи работи кои содржат големо количество на шеќер , но и многу додатоци кои ни отвараат апетит за повторно да земеме од нив.

4.Салами, колбаси, мортадели , паштети ... 
Овие намирници содржат големо количество на конзерванси кое е исто така доста штетно ,а содржат и доста масти кои се му штетат на крвниот притисок .      

5.Месо со големо количество на масти        
Месо кое содржи големо количество на маси (пржено) е многу штетно и може да предизвика затнување на крвните садови па и срце удар.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:22:49 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Адитиви/емулгатори
17.8.2009 7:53:42   
profesorica
Ednas mislam deka spomenav a neznam kolku od vash obrnaa vnimanie, opasniot emulgator E330 e vsusnost LIMONSKATA KISELINA koja ako procitate vo sostavot ke zabelezite deka ja ima vo viva sokcinjata kako i vo skoro site tetrapak sokovi osven 100%tnite i isto i vo gazoza, kokta , jupi i slicno za onie sto obozuvaat gazirani sokovi i vo mnogu dr. proizvodi, zdenki, pecurki, kolaci i slicno.Najcesto namesto E330 ja pisuva limonskata kiselina pa zatoa mamicki vnimavajte sto kupuvate

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:23:05 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Адитиви/емулгатори
29.9.2009 2:19:48   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Izvor detskata bolnica "Sv.ANA KINDERHOSPITAL” Kampanja:mislete na zdravjeto na svoite deca   Stetni emulgatori: E: 125,141,150,153,171,172,240,241,477. Opasno stetni (otrovni) E: 102,110,120,124,( gi ima vo gotov pudding od vanilla I vo gotov sladoled.) Najopasen sto predizvikuva rak: E 330(marinirani pecurki,topeni sirenja,bitter lemon…) Stetni emulgatori sto 100 %predizvikuvaat rak: E:113,142,210,211,213,214,215,216,217,239. E: 123,110 (SO ZAKON SE ZBRANETI VO RUSIJA I SAD) (gi im vo gumeni bonboni,polneti cokoladni bonboni,zamrznat zelencuk so sosovi,gotovi sosovi,meki sirenja…   Epa mamicki I idni mamicki,printajte i gledajte sto kupuvate.


ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

fala mother 29 za korisnive informaci jas licno ke gi imam vo predvid koga ke kupuvam za maliot


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

уф..баш убаво што ти текна, јас ги имам читано некаде одамна ама не знам во која студија беше, ама сега ке си ги прегледам убаво и ке внимавам за понатаму



< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:23:18 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Адитиви/емулгатори
29.9.2009 2:42:47   
daniel
PICAAAuser posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:23:30 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Адитиви/емулгатори
29.9.2009 5:49:41   
pericka
pa nesto testenouser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:24:37 >

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Адитиви/емулгатори
30.10.2009 14:37:15   
mother 29
 
Повеќе од 6.000 производи што може да се најдат и на македонскиот пазар содржат опасни адитиви. Тие сериозно можат да го загрозат здравјето на луѓето, тврдат познавачите на оваа материја.  Помеѓу адитивите, најопасни се вештачките бои, засладувачите и засилувачите на вкусот. Тие најчесто можат да се најдат во безалкохолните пијалаци, во бонбоните, сладоледите, конзервираната храна, кашкавалите, маргарините, зачините и во смоките и чипсовите.  - Ги купуваме без да знаеме што всушност содржат. На чипсот не се наведени сите состојки и не знам дали тие содржат недозволени адитиви. Не ми останува ништо друго освен да се надевам дека некој во земјава прави контрола на она што се продава - вели 30-годишна скопјанка.  Вештачките засладувачи се меѓу најопасните адитиви. Испитувања кај животните покажале дека тие може да предизвикаат рак. Голем дел производители на храна кријат дека употребуваат засладувачи и често рекламираат дека во нивните производи нема шеќери. Од друга страна, токму тие вештачки засладувачи се многу поопасни од шеќерите, повеќе дебелеат и може да предизвикаат различни болести. Синтетичката боја се употребува од маркетиншки причини, за производот да биде поатрактивен и да може полесно да се продаде. Засилувачите на вкусот се користат за да ја подобрат аромата на храната. Нивната прекумерна употреба, според лекарите, се поврзува со заболувања како што е Паркинсоновата болест. Адитивите се означуваат со буквите Е и со соодветен број. Најопасни се Е-620, Е-633, Е950, Е962, Е-102 и други.  Од Дирекцијата за храна велат дека во 2005 година бил донесен Правилник за адитиви и за прехранбени производи, кој е усогласен со регулативите на Европската Унија.  - Контролата на производите се прави на две нивоа. Производителот е должен на декларацијата да ја напише содржината на производот. Секој производ мора да има и сертификат за здравствена исправност.  Во контролите на Дирекцијата се земаат мостри, кои се испитуваат во лабораториите на Републичкиот завод за здравствена заштита и во Ветеринарната управа. Доколку се покаже дека не ги задоволува критериумите пропишани со Правилникот, производот се уништува - велат од Дирекцијата за храна.  Според извештајот на Дирекцијата за храна, државните инспектори лани поднеле 272 барања за прекршочна постапка до судовите поради пуштање небезбедна храна во промет. Поради несоодветно декларирање, инспекторите отстраниле од промет 177 производи. Лани биле уништени 195 тони прехранбени производи што не била безбедни за употреба. Само во објектите за промет со храна биле уништени 16 тони неисправни прехранбени производи.         извор дневник                                 

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 5.1.2011 0:13:44 >

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Адитиви/емулгатори
31.10.2009 14:11:47   
ostoun
Јас пред 2 год . си испечатив ливче со штетните емулгатори и го носев со мене во новчаник. Секогаш кога купував храна го вадев о прегледував кои производи се штетни . И да ви кажам многу тешко беше да најдам некој што не содржи штетни адитивиuser posted image . Многу тешко. За мене не можев да си најдам гуми за џвакање ( до тогаш користев орбит ама се полни со штетни емулгатори) потоа овошни јогуртчиња, чоколадни млека и мн, други производи се е полно со штетни емулгатори. На прст можат да се избројат производите кои ги немаатuser posted image А башка што во сите не ги пишува или како што кажа професорица ги пишува со др. имеuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:26:33 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Адитиви/емулгатори
31.10.2009 14:14:32   
mother 29
ајде да ги набројуваме тие што немаат


јас би почнала со:(ајде дополнувајта мамички)


јогобела
монте
дукатино

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:26:56 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Адитиви/емулгатори
31.10.2009 14:24:03   
ostoun
Јас можам да набројам неколку на кои што не пишуваuser posted image
чоколадче животинско царство
несквик напиток
битолско млеко тетрапак 3,2%
бенквик напиток
милка чоколадо алпско млеко и милкинис


< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:27:16 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Адитиви/емулгатори
31.10.2009 14:29:17   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun


чоколадче животинско царство
несквик напиток
битолско млеко тетрапак 3,2%
бенквик напиток
милка чоколадо алпско млеко и милкинис
јогобела
монте
дукатино




ајде мамички продолжете да ни се олесни работата при купувањето!

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 13:27:31 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Адитиви/емулгатори
3.11.2009 14:45:21   
mother 29
 Е211 (познат како натриум бензоат), конзерванс што со десетлетија се користи ширум светот за производство на пијалак, а се додава и на сосовите и киселите краставички.
Натриум бензоатот и порано беше „на тапет“ откако е откриено дека во комбинација со додаден витамин Ц во пијалаците доведува до појава на бензен, материја што е канцерогена.

Кока Кола, Пепси Макс, Диет Пепси и многу други популарни пијалаци го содржат овој опасен конзерванс

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Адитиви/емулгатори
12.11.2009 12:57:15   
profesorica
Газираните пијалаци штетно влијаат врз нашиот организам


Сода, кола или газирани пијалаци – не е важно како ги викате, важно се едни од најлошите продукти кои штетно влијаат врз нашиот организам. Додека сè уште се води дебатата за тоа дали да се воведе данок на безалкохолните пијалаци, треба да знаеме како тие влијаат врз нашето тело.

Газираните пијалаци се лоши за вашето здравје

Газираните пијалаци содржат малку витамини и други важни хранливи состојки. Сепак, содржат кофеин, шеќери или пак уште поопасно замена за шеќери, карбонати и вештачки бои, мириси и конзерванси.

Многу истражувања покажаа дека потрошувачката на газираните пијалаци секојдневно расте, а нивни потрошувачи сè децата. Овие пијалаци се одговорни за многу здравствени проблеми на младата популација, како што се расипувањето на забите, дебелината, шеќерната болест и болестите на срцето.


Зошто шеќерот во безалкохолните пијалаци е штетен

Повеќето безалкохолни пијалаци содржат висок износ на прости шеќери. USDA препорачува 2.000 калории на ден, т.е. 10 лажички шеќер. Многу газирани пијалаци содржат повеќе шеќер од дозволеното.

Зошто толкаво количество на шеќер е нездраво? Па, за почеток, да објасниме што се случува кога шеќерот ќе влезе во вашиот организам. Вишокот на шеќер завршува како масти во вашето тело и е причина за зголемена телесна тежина. Шеќерот ги зголемува и ризиците за болести на срцето. Една студија покажа дека стаорците кои биле хранети со многу шеќер значително им се зголемил ризикот да заболат од рак на дојката, во споредба со стаорците кои се исхранувале нормално.

Здравствените ефекти од диеталните пијалаци

Најновата студија покажа дека пиењето на еден или повеќе газирани сокови доведува до 30 отсто поголеми шанси за здебелување.

Исхраната полна со вештачки засладувачи како aspartame,sucralose и saccharin претставува закана за вашето здравје. За sacharin на пример e докажано дека ги зголемува ризиците од рак на мочниот меур.


Газираните пијалаци предизвикуваат остеопороза

Соковите со меурчиња содржат фосфорна киселина, што може сериозно да го наруши количеството на калциум во крвта. Калциумот е клучна компонента на коскената срж. Со намалувањето на калциумот, страдаат коскената маса и густина. Ова значи дека со пиење на газирани пијалаци страдаат коските.

Кофеинот кој е присутен во безалкохолните пијалаци го осиромашува телото со калциум, придонесува за поголем стрес и влијае врз несоницата.

Поради сите горенаведени работи прескокнете ги газираните сокови и пијте:

Вода: Водата е клучна за доброто здравје. Секоја клетка има потреба од вода. Поради тоа пијте што повеќе вода дневно и заборавете на газираните пијалаци.


Овошен сок: Пијте густи сокови кои содржат 100 отсто овошје. Со тек на време ќе се одвикнете од газираниот вкус и ќе уживате во здравите овошни сокови.


Чај: Чајот ја поткрева енергијата на човекот и има и бројни здравствени придобивки. Речиси сите чаеви содржат антиоксиданси и имаат смирувачки ефекти. Ако чајот не ви е доволно сладок додадете малку мед или цимет кои најдобро ќе го заменат шеќерот.

Се надеваме дека ќе ја послушате последната студија и ќе ги избегнувате газираните пијалаци.



< Поракaта ја уредил profesorica -- 12.11.2009 13:15:31 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Адитиви/емулгатори
14.11.2009 19:03:39   
ostoun
Некои 100 % сокови содржат додатоци и покрај тоа што се 100 %.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Адитиви/емулгатори
17.11.2009 16:01:50   
mother 29
ШТО ЗНАЧИ: Е 100?

Зачинот кари е комбинација од 20 различни растенија, тревки, семки и зачини во чиј состав се наоѓа и куркумата. А, жолтиот пигмент куркумин кој е составен дел на куркумата е всушност она што на декларациите на производите се појавува како Е 100. Затоа, ако ја видите оваа ознака на производот кој сакате да го купите, не треба воопшто да се грижите – тоа е ознака за природна жолта боја.
Овој зачин особено ги заинтересира научните кругови поради неговите лековити својства. Содржи многу минерали и витамини, пред сѐ Б6, Б3, фолна киселина, калиум, железо и манган. А најинтересно е што содржи и омега-3 масни киселини.
Од друга страна, куркуминот има силно антивоспалително и антиоксидативно дејство. Исто така, добар е и за дијабетичарите, затоа што делува на регулација на нивото на инсулин во крвта.
Ако сумираме, оваа состојка има одлично влијание и врз нашето здравје, но и врз вкусот на храната која ја јадеме. ●

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 17.11.2009 16:02:26 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?