|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:08:37   
profesorica
ни јас не би дозволила, но тоа е долг период, и клучен за препознавање па заради тоа детево најверојатно ги заборавило user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image страшно.

инаку не е страшно за викенд да го оставиш или една недела кај баба и дедо.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:13:52   
niki
И јас имам познаници кои не едно туку своите три деца ги имаа оставено бабата да ги чува, а тие работеа во странство и таа ги израсна и ги школуваше и се омажија и оженија, а тие сеуште се немаат вратено. Секогаш се прашував зошто ги стварале тие деца кога цел живот без нив им помина.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:16:31   
ripce
Секогаш се прашував зошто ги стварале тие деца кога цел живот без нив им помина.


е тоа ми беше мислата... зашто да ствараме деца кои ќе ги оставиме да ги чуваат баба и дедо... па ако сега не го минеме времето со децата когаuser posted image кога ќе пораснат и нема да можеме да ги видиме дома?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:23:39   
BEBICA
во никој случај не би го оставила на неколку дена... се знае децата треба да растат со родителите, а не со баба и дедо...



10000000000000000% potpisuvam.Mozda ne sum vo pravo, no mojata parola e zosto onda sum ragala dete koe edvaj go cekav da se rodi ako go dadam da go cuva baba mu.
Drugo e da se ostavi na nekollu casa pa da si go zemes drugo e po nekolku dena.Jas eve so baba sum ziveela pa mojte duri i koga sme odele na planina kade sto imame vikendica sekogas bile so nas, a od tetkite moi decata bile bez roditeli.
Mojte ne bile so nas poradi toa nemozele da ne ostavat ili slicno tuku poradi toa sto mislele deka mestoto na decata se pokraj roditelite a ne pokraj babbite i dedovtice.
Eve i jas ovaa godina ke trgnam na rabota a Monika posto seuste e na lista na cekanje za vo gradinka ke doaga svekrvami da ja cuva kaj mene doma, posto ke bide do togas vo penzija.
Jas nemozam da se odvojam od Monika na nekolku dena, moze izgledam smesno no veke imam spomnato deka so 9 dena morav da ja ostavam doma so mm i svekrvami a ja s 5 dena bev vo bolnica, togas dobro sto ne mrdnav, pekol projdov tie 5 dena.Toa mnoogu boli.
Mozebi jas i preteruvam no takva sum.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:32:12   
zami
Bratuced mi so edna godina go ostavile sam so babamu, i tatkomi, negov cicko go vikal tatko, toa dilo na period od edna godina, ama detevo (sega maz)ne go zaboravilo i den denes mnogu e privrzan za tatkomi.

A mm na 6 meseci so teska bronhopnevmonija go odnele kaj baba mu vo dojran, kade ostanal do pred trganje vo skolo, svekrva mi kazuva deka koga odela tamu ne ja prepoznaval i ne sakal da odi kaj nea, zatoa sega toj i e mamin sin, a toj ne ja recka bas mnogu, a i svekrmavi (mozebi poradi toa) ima uplav od bebinja i ne saka ni vo race da gi drzi, sin mi go zema vo race tek nakaj 7-8 meseci.

Jas go ostavam sin mi kaj majkami, ama na dva tri dena so spienje, ama jas barem preku den sum tamu so nego. na pocetokot spiev i jas tamu, ama sega go ostavam sam, a kaj svekrva mi nama potreba da go ostavam, bidejki ziveeme kuka do kuka, a i nema izjaveno zelba ni taa ni sin mi.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:39:08   
bojanas
Јас не се сложувам со вас.
Јас секое лето одев кај баба ми и дедо ми во Битола и секоја зима. Кога се роди брат ми и тој доаѓаше и тие ми се најубави детски спомени. Не дека не бев со моите на летувања и зимовања едноставно ми беше убаво.
Мојот син откога наполни две години го пратив кај родителите на мојот сопруг во Битола. Таму седеше два месеци и одевме да го посетуваме секој втор викенд.
По првиот ден кога сфати дека мама и тато нема да си дојдат вечер се пројде во најдобар ред.
И супер си помина - секој ден шеташе низ Пелистер или во паркот во Битола, доби розева боја на образите (како што никогаш ја немал во СК) и многу беше среќен.
Секое дете треба да помине извесен период на осамостојување а со баба и дедо кои го сакаат и обожуваат е најлесно.
Кога есента тргна во градинка беше единственото дете кое не плачеше по родителите зошто знаеше дека ќе дојдат да го земат кога ќе се вратат од работа.
Не дека јас сум го родила и не сакам да го гледам, понекогаш добро е да имаш одмена на располагање која максимално ќе се грижи за твоето дете.

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:43:55   
mother 29
јас од секогаш сакав да имам баба и дедо на село и да одам на лето кај нив.сите мои другарчиња одеа ,а јас од секогаш се прашувава како би ми било таму?????????и не гледам никаков проблем зашто не би го однела детето на гости ,па и на неколку дена...не ме треба само мене во неговиот живот...
да не се повтарам се слагам со Бојана!

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:46:27   
zami
user posted image user posted image user posted image , tocno odmorite kaj baba i dedo se najubav, a user posted image user posted image i za osamostojuvanjeto.

i sin mi odi na odmor so moite, vo Mavrovo, od dve godini sam so niv i nema nikakvi problemi. Pa mislam deka sepak e podobro toa otkolku zaradi nas (koj imame samo dve nedeli odmor godisno) da ostane vo Skopje i da odi vo gradinka celo leto, koga nema ni deca ni drustvo, vaka barem znam na cist vozduh, a i niv im e potreban promena odvreme navreme. a i mene dobro mi doaga zosto toj period go iskoristuvam da si ja sredam kukata, da iskrecime i sl...


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:58:02   
profesorica
па да и јас сум за да се остави детето на неколку дена недела или за викенд јас стално сум одела како мала дури и во куманово ме праќале но тоа како што реков не е страшно бидејќи е на недела-две.

а мм стално по цело лето го праќале кај баба му во прилепuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 11:16:36   
BEBICA
za osamostojuvanjeto.


Ako e vo prasanje osamostuvanjeto na deteto eve jas sum izrasnala so mojte znaci nigde ne me ostavale, a gledam ne sum se osamostalila zato sum 500km od mojte odvoena.A fala bogu super mi e.Ne vikam deka ne mi falat moite no ne e tolku tragicno deka nema da se osamostali.
Eve jas sum se osamostalila od mojte i toa sum vo druga drzava.
Ostavanjeto kaj babite i dedovcite na cela nedela ili nekolku dena neznaci deka deteto ke se osamotali.Naprotiv moze da ima kontrareakcija, da od pregolema zelba za mama i tato ima potisnati cuvstva cel zivot jas imam kokreten primer od bratucetka mi.Ona dod den denes se oseka kako ostavena popatna torba i toa mi go ima kazano kako mala.I do den denes se sekava na toa.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 13:38:02   
mina_m
nemozam da svatam kako moze dete da bide istraumatizirano ako otide na odmor ili mal vikend kaj baba i dedouser posted image osven ako babite i dedovcite se isfrustriracki nakloneti kon vnucite ili dokolku se ostaveni na niv okolu celiot nivni razvoj.Ne gledam nesto tolku strasno da se odi vo poseta kaj babite i dedovcite.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 13:42:04   
arh_diz
Mislam deka toa e najubaviot odmor za decata dodeka se mali.Jas i bratmi sekoe leto edvaj cekavme da odime kaj baba mi ostanuvavme tamu i po 1- 2 meseca doagaa i nasite bratucedi super ni bese

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 13:48:54   
mami
се зависи од детето, друштвото таму и колку тоа ги сака тие што ке го чуваат. Еве јас порано сум одела и по 2 месеца кај вујковците во Св. николе, значи никаква планина, никаков чист воздух, ама ете сама сум одела и супер ми било..а сестра ми повеќе од два дена не седела...Баби немам, едниот дедо живееше со нас, а другиот на 5 мин од нас па немав многу за шетање. Сепак мислам дека зависи многу од детето..и сега знам дека Лука ако го оставам кај моите ке седи и недела дена, што не е случај со од девер ми малиот кој после два часа ке почне да плаче за дома

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 13:49:46   
mina_m
potpis arh_diz,toa e mislam najubaviot del od detsvoto koga se odi vo poseta kaj babite i dedovcite iako i da e vo ist grad kako vo mojot slucaj koj sto babite i dedovcite mi ziveaa vo skopje....

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 13:50:47   
pacuvce
Najubavite spomeni od detstvoto mi se odmorite pominati kaj baba i dedo na selo...Celo leto na cist vozduh,zdrava hrana...Koga samo ke se setam...Pa duri i prvata detska ljubov mi se sluci tamu...Lele,kolku bev zaljubena...Koga dojdoa moite da me zemat za na odmor za na more,placev cel pat...user posted image user posted image user posted image  Nikogas nema da gi zaboravam ognovite koi gi palevme sekoja vecer i prikaznite za duhovi so koi golemite ne plasea nas pomalite,igranjeto djamija (kamcinja namesteni eden vrz drug koi se udiraat so topka),berenejto sumski jagodi,slavenjeto rodenden i alvata od brasno na baba mi,koja mi ja pravese namesto torta bidejki ne znaese da pravi torti(ama ako,mene i toa mi bese slatko),sobiranjeto seno i glavnata moja zadaca celo leto cuvanjeto na kvackata so pilinjata...A za nagrada-na esen dedo mi mi nosese po edno pile,od koj majka mi pravese rucek...Kolku ubavi spomeni...Mnogu mi e zal sto sega moite deca ne mozat toa da go iskusat...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 13:55:06   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

nemozam da svatam kako moze dete da bide istraumatizirano ako otide na odmor ili mal vikend kaj baba i dedouser posted image osven ako babite i dedovcite se isfrustriracki nakloneti kon vnucite ili dokolku se ostaveni na niv okolu celiot nivni razvoj.Ne gledam nesto tolku strasno da se odi vo poseta kaj babite i dedovcite.


Draga mina jas samo kazav deka imam ziv primer bratucetka mi koja non stop bese ostavana na nekolku dena kaj baba i se cuvstvuvase otfrleno.Eden period duri majka mi ja vikase mamo pa sea ti vidi.Posto bevme na planina a i baba mi tamu i mojte po desetina dena i pocna majka mi da ja vika mamo.
Zar toa ne e istraumatizirano.Se slucuvase ona da se razboli poradi nejzinite a koga ke dojdea kako nisto da ne i bilo.Majka mi non stop i velese jas ne sum ti mama tuku vujna, a ona imase 6 godini togas znaci se razbirase, jas na toa se sekavam.
Edno e decata da bidat po nekolku saati cuvani od strana na babite a drugoe da bidat po nekolku dena kaj niv i da ja zamenamt baba so mama.
A posle na tetka mi kao tesko i bilo koga i majka mi i baba mi znaesse da im kaze mama.
Kazi mi dali e toa normalno?
Ako rodis dete treba da go cuvas a ne nekoj drug da ti go izrasne.Togas poarno neragaj ako neplaniras da go cuvas sam.
I ponatamu tvrdam deka mestoto na decata e pokraj roditelite.
A jas imam pravo  na svoe mislenje imam i ziv dokaz.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 14:15:37   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

osven ako babite i dedovcite se isfrustriracki nakloneti kon vnucite ili dokolku se ostaveni na niv okolu celiot nivni razvoj.



ne bebice, ne mi bese jasno dokolku decata idat vo "poseta" kaj baba i dedo,a vo ovoj slucaj ti sto go navede e normalno i  moze opravduvacki  za tvojata bratucetka takvata nejzina reakcija...

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 14:24:45   
Adrijana
Jas su za ostavanje na decata kaj baba i dedo na nekolku dena. Jas koga bev vo osnovno koga ke se recese 10 juni, kraj so skoloto, vednas odev kaj baba i dedo vo Berovo i ke sedev tamu do sredinata na avgust, i super mi bese. Od 21 do 31 dekemvri sega pred nova godina jas ja ostaviv Eva kaj moite i si sedese celi deset dena bez problem, a nemase ni polni dva meseca, morav da ja ostavam i ja ostaviv, mnogu mi prerekoa, zasto tolku mala sum ja ostavila na cuvanje.Ne gledam zasto bi imalo traumatiziranje ako ne se preteruva i ako na deteto mu e dobro so baba i dedo.Ama na pr. imam komsii, imaat po okolu 50 godini i ja cuvaat vnukata uste od 8 meseci, a sega e 7godini, roditelite na devojceto se vo Italija i po nekolku pati godisno doagaat da ja vidat. E toa e mnou tazno dete, se poznava deka i falat roditelite, i duri se razboluva na nervna baza.Ova za mene e totalno nezdrava rabota, ama za da posedi deteto na gosti nekolku dena, pa i mesec neka e, ako na deteto mu e ok i uziva, togas nemam gajle.

_____________________________



(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 14:24:51   
mami
се сложувам, има разлика дали детето оди на гости или тие го чуваат па тоа си прави погрешна слика...

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 14:28:59   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

osven ako babite i dedovcite se isfrustriracki nakloneti kon vnucite ili dokolku se ostaveni na niv okolu celiot nivni razvoj.



ne bebice, ne mi bese jasno dokolku decata idat vo "poseta" kaj baba i dedo,a vo ovoj slucaj ti sto go navede e normalno i  moze opravduvacki  za tvojata bratucetka takvata nejzina reakcija...


Pa zatoa velam treba da se pravi razlika odenje na gosti e edno a ziveenje 24h kaj niv e drugo.Roditelite ne pravat razlika pomegu odenjeto na gosti i ziveenjeto i ostavanjeto kja baba da sedi.
Toa e problemot.Sega se setiv na uste edne primer jatrvami kako toa go zaboraviv da go kazam.
Ona go ostavi maliot na 4 meseci na nekolku dena kazimi dali e toa normalno bebe koe treba da bide pokraj majkata a ne pokraj babata i normalno poveke e vrzan za baba mu nego za majka mu a od druga strana jatrvami mi kuka.
A pricinata zosto e ostavan maliot ne e poradi rabota ili slicno tuku keif im bilo da oni bidat se misli na jatrva mi i dever mi sami nekolku dena.
Pa koj K***c go napravile Filip i zosto togas go rodila.Kazi mi dali toa e normalno?


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 14:31:30   
mami
A pricinata zosto e ostavan maliot ne e poradi rabota ili slicno tuku keif im bilo da oni bidat se misli na jatrva mi i dever mi sami nekolku dena.
Pa koj K***c go napravile Filip i zosto togas go rodila.Kazi mi dali toa e normalno?


имам неколку такви примери и јас се прашувам истото- но , тоа е веќе друга тема..

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 14:38:29   
mina_m
pa neznam bebice sto da ti kazam....se e do roditelot i do deteto,kako ja imaat svateno i prifateno celata situacija,za nekogo izgleda traumaticno za nekoj ne.....ali ne bi go opravdala ona ostavanje na deca so sila na posedok dokolku deteto ne saka,osven ako sepak roditelite imaat nekoja obvrska......

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 15:13:33   
niki
Аааааа немојте да ми се карате на моја тема! Мир жени!user posted image

Како и за се друго, така и по ова прашање треба умереност, а не одење од една крајност во друга. Еден викенд со баба во месецот, почесто или поретко нема нешто многу да му наштети на детето, туку може да му биде од корист, ако притоа се запази времето кое го поминуваме со него надвор од тој викенд е квалитетно. Ние со тоа што родивме деца не се претворивме во роботи, па да бидеме на готовс 24/7, туку ни треба и нам оддишка и одмор дури и од детето и секако во интерес и за доброто на детето, ни треба и време само за нас и нашите партнери. Како тоа да се постигне, притоа детето да не се чувствува отфрлено и да биде опкружено со потребната грижа и љубов? Најбезбедно и најсигурно кај баба.
Јас многу жалам што сум далеку и од моите и од свекрва ми, баш поради тоа. Тие се нејзините баби и дедовци кои неизмерно ја сакаат. Што би и фалело да помине еден викенд со нив или и една недела, а јас и мм да си приредиме едно романтично патување и да ја оживееме магијата меѓу нас, без некој да не прекинува и да ни го одвлекува вниманието постојано. Јас со тоа што сум мајка не чувствувам дека треба да бидам лишена и од времето за себе и моите интереси. Доволно сум му посветена на своето дете да не сметам дека некој ден поминат без мене толку драстично ќе го промени односот меѓу нас. Јас сум и МАЈКА, но не и единствената љубов во нејзиниот живот.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: На гости кај баба
11.1.2010 15:17:21   
mina_m
tocno taka niki,se slozuvam so gore navedenoto ,mnogu ubavo  kazano....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: На гости кај баба
31.8.2011 16:26:33   
Melinda
Се прашувам дали има некој друг како мене. Имам дете скоро 2 годишно. Кај мајка ми го имам оставено десетина пати по неколку саати преку ден. Ноќе да спие само не. Ама за кај свекрва ми е проблем. Немам доверба во жената воопшто. Таму досега без мене никогаш не сум го оставила. Мажот ми се лути, ама инстинктот ми вели да правам така. Еве и во градинка ќе оди сега и таму не ми е страв да оди само. Ама за кај едната баба никако. Понекогаш се прашувам до кога вака? user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?