|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   На гости кај баба
28.6.2009 10:15:11   
niki
Gi nosite li decinjata na gosti kaj baba i na koja vozrast toa pocnavte da go pravite?Dali gi ostavate sami tamu i kolku dolgo?

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:34:58 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE:На гости кај баба
28.6.2009 10:21:08   
niki
Nie sme mnogu daleku i od svekrva mi i od majka mi i na gosti im odime ednas godisno site zaedno.
Sega ni e svekrkva mi na gosti i zapnala zenata stom ke i zavrsi  vizata da ja zemela kerka mi, da ja vodi kaj nejze da sedi i toa vremenski bi traelo duri i nekolku meseci, bidejki ona ne ke moze da ja vrati, a nie poradi obvrski ne bi mozele da odime da ja zememe.
Jas sum strogo protiv toa, prvo i osnovno poradi ogromnata dalecina, a i kerka mi ima samo 2,5 godini i dosega poveke od nekolku casa na den ne bila odvojuvana od mene. I generalno na pomislata da se odvojam od deteto, tolku malo, mi se kreva kosata. Kakvi se vasite mislenja i iskustva?

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:35:15 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: На гости кај баба
28.6.2009 10:49:28   
denicka
jas sum bila odvoena od moite na 3 god po mesec dena. baba mi i dedo mi me nosele po odmori i nee nisto strasno. ne deka ne sum bila privrzana za moite ama sum ziveela i so baba i dedo, taka da mi bile bliski. e sega toa sto maloto tvoe ednas godisno ja gleda babata, toa moze da bide problem. treba da pocnete so nekolku dena (na pr., gradinka) pa posle ke vidite kako ke odi. poz niki user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:35:29 >


_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: На гости кај баба
28.6.2009 10:52:44   
mami
мене суште ми е страв и го мислам цело време ако сме излезени а тој останал дома со баба...а уште па на неколку месеци???нема шанси, па ке пукнам од мака, а да не збориме дека станува збор за 2,5 годишно детенце, кое нема да мжат да го врата дома во 3 сабајле ако ја посака мама...

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:35:49 >

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: На гости кај баба
28.6.2009 11:25:24   
niki
I mene toa me maci, zosto da go maltretiram deteto i koga ke se zazeli  za nas da place neutesno, a da nemoze nikkako da si go vidime i nie i ona da se nervirame.
Svekrva mi go ostavila pomaliot sin dvegodisen cela edna godina koga bila vo Francija da raboti, jaka i dusa, ama jas na takvo nesto nikogas ne bi se odlucila, poarno da umram, nalet i pari i rabota i se, ako mora deteto taka da pati, i aj ke recam moze se super da pomine, ama jas sekoj moment ke ja mislam, taka da nema sansi.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:36:03 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE:На гости кај баба
28.6.2009 11:28:45   
Еца
Мартина е 3 години и 7 месеци, една ноќ не е оставена сама, едноставно сега ме фаќа паника само како ќе биде кога ќе отидам на породување.user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:36:17 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: На гости кај баба
28.6.2009 12:06:54   
niki
Elena vo bolnica ke bides nekolku dena i sekogas koga ke posaka ke moze da te vidi, ke izlezes na vrata, ke se izguskate ke i kazes nekoj ubav zbor i ke i pomine.
Da sme nie blizu i cim ke me pobara da mozam da pojdam, makar i eden saat da patuvam ne bi imala nisto protiv, ama vaka eden den mi treba da stignam pa dali ke najdam mesto vo avion toj den, mnogu e komplicirano. Uf dodeka ne moze sama da patuva nema da ja dvojam od mene. Babive neka vikaat sto si sakaat, bas mi e gajle, bez baba moze, bez mama ne.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:36:31 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: На гости кај баба
29.6.2009 0:38:34   
mis.
Ние живееме во друг град далеку од родителите на мм и моите а бидејќи јас не одам  на работа на гости одиме често,на секој два месеци а на лето сама со син ми седам по три недели.Не би го оставила сам неможам без него така сум навикната кај одам со себе ги носам.
Елена и Мартин не беше оделен ниту една ноќ од мене и не знаев како ќе биде кога јас ќе треба да се пораѓам Јас се задржав 10 дена во породилиште што ми падна ептен тешко но син ми беше со татко му и супер поминале.Ме барал но знаеше дека сум во болница да го родам бебето и не правеше проблеми.Златце е колку само ја разбираше ситуацијата како возрасен а имаше 4 год.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:36:47 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: На гости кај баба
2.7.2009 19:05:32   
Aleksandra
 Ana uste kako bebe koga prestanav da ja dojam sedese po nekolku dena kaj baba i i nemase nikakov problem i sega saka i sama odi kaj niv bidejki sme blisku, a za Luka ne sum go ostavila ni edna nok da prespie kaj baba mu, sem go ostavale po cel den da sedi na gosti ama za spienje doma, duri i samiot si vika deka saka doma da spie. Sonce na mamauser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:36:59 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE:На гости кај баба
16.8.2009 21:50:31   
rina
Мојот син има 3 години и дури сега поцнавме да го оставаме кај баба му по неколку дена,многу е приврзан за мене

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:37:15 >

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: На гости кај баба
17.8.2009 9:24:47   
profesorica
jas pocnav na rabota pred edna nedela i prvo sedese so majka mi 5-6 dena i ne pravese problem a od denes e kaj svekrva mi ona e sega cel mesec na odmor.za ponatamu kje vidime.


< Поракaта ја уредил profesorica -- 9.11.2009 15:16:08 >

(Одговор на членот rina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE:На гости кај баба
17.8.2009 9:37:47   
mami
потполно те разбирам...мојот го чува мајка ми и полесно ми е зошто можам на секои 5 мин да им ѕврцкам а што ке биде кога ке земе одмор свекрва ми???ке сака да го чува и нема да мжам по цел ден да се јавам да видам што прави дека не збориме нели, а и шубе ми е со неа да го оставам, немам доверба едноставно

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:37:44 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: На гости кај баба
17.8.2009 9:59:53   
big_mama817
ve razbiram kako vi e toa e normalna reakcija sepak majka si e majka a svekrva si e svekrva user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:37:57 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: На гости кај баба
21.8.2009 23:44:11   
mis.
Ние бевме скоро 3 недели на гости кај мајка ми(живеат во друг град)и си поминавме незаборавно.Се видовме со сите а најсреќен беше Мартин неможе да се изнарадува кога сме таму и не сака никако да си одиме дома.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:38:10 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: На гости кај баба
18.9.2009 10:05:24   
profesorica
Свекрва ми го чуваше минатиот месец а месецов почна да го чува една жена, ама пак дома кај свекрва ми и свекор ми и нон стоп му викам на мм да се јави да праша како се што се.А свекор ми па уште пред некој ден ми вика:ајде уште некој месец, па ќе те "посвоиме", хаха демек ќе спиел кај нив.Којзнае какво ќе биде првото спиење кај баба?!

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:38:22 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE:На гости кај баба
18.9.2009 10:28:52   
katence
moite deca uste od mali spijat kaj baba i dedo,sekoja godina gi nosat na odmor i vo leto mi se pricinuva kako tamu da se preseleni user posted image user posted image
od postovive primetuvam deka pretezno ste zagrizeni samo dokolku deteto i se ostavi na svekrvata,jas vo sekoj slucaj poveke bi i veruvala otkolku na nekoja zena.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:39:13 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: На гости кај баба
18.9.2009 10:34:36   
big_mama817
sin mi uste ne ostanal sam kaj moite

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:39:27 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE:На гости кај баба
18.9.2009 10:39:06   
niki
Vo mojata situacija problemot ne e svekrva mi, ni majka mi tuku toa sto sme mnogu daleku, vo razlicni drzavi, inaku da ziveeme vo ist grad ili vo sosedniot ne bi imala problem da ja ostavam, bidejki ako  nastane nekoj problem ke mozam da bidam vednas kaj deteto, ne deka taa neznae da se grizi za nea ama jas podobro bi se cuvstvuvala ako mi se razboli deteto da bidam so nego otkolku da sum na iljadnici kilometri i da nemozam da dojdam da go gusnam.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:39:40 >

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: На гости кај баба
18.9.2009 10:43:32   
niki
I eve celo leto svekrva mi ja cuvase dodeka rabotev i voopsto ne sum se javuvala doma da ja prasuvam kako e, niti sum go terala mm, nema potreba za toa pa i ona go saka deteto i ne bi  mu napravila nisto loso a ako nesto se sluci padne i se razboli gi ima telefonite i od mm i mojot za da ne kontaktira pa taka da sosema nepotrebno smetav deka e od rabota da ja zvrckam za da ja prasam dali e se vo red so deteto.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:39:55 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: На гости кај баба
18.9.2009 11:17:04   
katence
niki vo tvojov slucaj e drugo sepak e daleku a one e uste mala i svekrvati ako ja gleda ednas godisno togas mozebi ke ima problemi.ima vreme ke porasne malku ke razbira poveke,svekrvati bi trebalo da razbere.
kerkami bese dve godini koga otide so svekrvami/svekor za hrvatska,oni tamu imaat kuka i celo leto tamu go pominuvaat.nie zaedno ja odnesovme posedivme desetina dena i vidov deka ke nema problem ako nie zamineme i taka i napravivme.i se javuvav dva pati na den i sekako deka ja mislev sekoj den sto pravi i toa e posilno od nas,no ona tolku ubavo si pomina sto ne i tekna ni na mama ni tato user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил profesorica -- 23.9.2009 13:40:11 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 8:32:14   
profesorica
па бидејќи со мм работиме и двајцата а Дамјан не оди во градинка, тое е нон стоп кај баба но првото спиење го имавме за нова година.Поминале ок, со тоа што им нив им станувал и кенкал неколку пати среде ноќ.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 5.1.2010 8:33:54 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 9:04:50   
ananikol
I nie sinceto  do 10-ta godina go ostavavme za nova godina kaj svekrva mi NA 3-4 dena.Potoa go otkri ognometot i sekoja godina doma ja slavime sega user posted image .Podolgo od toa ne bil,iako svekrvami bese vo istiot grad a za kaj majka mi da go ostavam na gosti ako mi  e majka,mnogu mi e daleku...Moeto mislenje stalno bilo toa da dojdi taa-pomirna ke mi e glavata.Eve sega i svekrva mi zivee vo MK no ne sum go pustila.Ednostavno ne mozam...ne.A tie sto mozat neka gi ostavt nisto strasno,no,sepak mislam da se decata na vozrast koga ke znaat dali sakaat da ostanat ili ne.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 9:23:50   
Еца
Леле Мартина пред два месеци беше со мм и свекрвата на роденден во Кратово, јас со Мила останав дома, и вечерта за малку во 00.00 часот ќе си тргнеа за Скопје, ми се јавуваат плаче, сака со мама да спие. А не дека не ја пуштам, ама на детето во главата не знаеш што му се врти. И потоа ми вика, па ми беше жал ти сама со Мила што ќе спиеш. (Читај меѓу редови, не сакам ти да спиеш со Мила, туку јасuser posted image )

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.1.2010 9:24:15 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 9:58:55   
nadica
леле надица не се дели од мене
пред некој ден ја заспав доле кај свекрва ми кога се разбуди и не ме виде почна да плаче 1ч ја смирував
и тоа штопоголем дел од денот поминуваме таму незнам што би се случило да не сум во близина user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: На гости кај баба
5.1.2010 10:03:44   
ripce
во никој случај не би го оставила на неколку дена... се знае децата треба да растат со родителите, а не со баба и дедо... така на мм роднини го оставиле синот кај баба му да го чува тука во Македонија на 2-3 месеци возраст, дека тие живеат и работат во Германија... детето растело тука додека проодело некаде до 1 година и кога со бабата отишле за Германија на аеродром наместо да оди накај мајка му и татко му се враќал плачејќи накај баба му... и сега зарем би го дозволиле вие тоа? јас во никој случај...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?