|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 10:00:44   
princessa
nie nadvor izlegovme 2 dena potoa, do park, na pesok, pa i vo trgovski bevme i koga ja prasuvav za mockanje nejkese da se mocka. Nekogas se desava da sme po 2-3 saati nadvor i togas i vikam ajde da gi navadime cvekinjata ili trevata i ako i se mocka vika ajde i ja izdrzuvam vo race. Jas na pocetok od toa mnogu se plasev da ne se pomoca vo gaki dodeka sme na javno mesto ama dosega ne se pomoca vo gakicki nitu ednas. Na gosti ne sme otisle nikade uste ama ni bile na nas i se zaigruvala so decata i celo vreme ja potsetuvam ma da nejke. Neznam sto e rabotata, nasabajle mocka mnogu retko, koga ke stane vo 8 pa duri posle 12. Porucek poveke mocka.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 13:28:56   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Едно прашање, што правите кога сте излезени во овој период на одвикнување? Белким не го носите нокширот надвор со вас?


Иако ми е срам, наоѓам најблиското дрво/грмучка и мочкаме така :) Знам дека е лоша навика, ама што да му правам кога сме излезени? До дома сигурно нема да издржи.

Инаку, комшике, ајде со лесно да се откажете, пишувај апдејти. Првиот ден супер ви поминал, барем сфатило детето што е финтата и си кажал.
Јас ти гарантирам дека до недела ќе се фалиш тука дека веќе не правите грешки! Умен е Никола, му фаќа кликерот.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 13:34:20   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Едно прашање, што правите кога сте излезени во овој период на одвикнување? Белким не го носите нокширот надвор со вас?


Pa normalno nadvor,nema sram ,pozadi nekoe drvce da ne bide apla,ama pa i da nema sto ima vrska dete e,sigurno nema da ja teram da trpi
Toa kucinja gi setaat pa bez sram ke se ispokakaat pa za dete

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 13:48:17   
rina13
Надвор нокширче не сме носеле и да понесеш пак ќе мора некаде да се истури. Срам не срам мочкаме надвор и да ја терам неможе да издржи подолго од 2 3 мин.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 13:53:49   
princessa
a be kakov sramuser posted image . Toa e malo dete. Jas ziveam vo stranstvo i ovde im se mocaat decata em kolku e cisto se i sredno. A sto da se kaze za nivnite kucinja sto na sekoj kos mocaat i kakaat i ne si sobiraat nisto zad nivuser posted image .

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 15:28:09   
Annet
nie probuvame da se odvikneme,bas vcera ja soblekov i samo na gakicki,se pomocka:)ide i luta mi vika,mamo obleci mi pelena vidi me kakana sum hahahahaha
ama nikako nesaka na noksir da sedi,bidejki si imame maka so zapek i deteto nesaka da ja terame da sedi na noksir,mozebi nie podolgo ke terame so peleni,neznam,kako da postapam i sto da napravam,golema e veke 2 god za 1 mesec ke napolnime,ke pomine letovo ,nisto nema da napravime...
dajte sovet kako da ja odviknam.
blaze si vi,ve citam i bas mi e milo,ama ne se site deca isti,ova moevo e od inaetlivite hahhaha:))

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Одвикнување од пелени
2.7.2013 16:16:18   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa
Presrekna sum sto za tolku kratko vreme gi trgnavme pampersite. Sega imam dve kutii pampers baby dry 4 vo komodauser posted image .


Браво за вас princessa!!!user posted image user posted image user posted image Памперсите тамам ќе ви се најдат за второво.



Анет, треба многу да и зборуваш, така кога ќе се измочка/искака ти речи - еве сега види како си валкана, какето треба да оди во нокшир и ти ќе бидеш чиста. А за да седи подолго време, правете нешто интересно, читајте сликовница, или пуштај и некое видео на телефон - на youtube можеш да најдеш видеа со дечиња на нокшир, како се учат. И пушти и го тоа, па зборувај и дури седи и таа на нокшир.



Везилке, и мене тоа ми беше најголем проблем, зошто и М кога ја одвикнував беше помала, рефлексите не и беа до толку развиени, и ако за една минути не ја однесев некаде да мочка - готово . user posted image Сега повеќе може да издржи, па ако има WC во близина - некој кафич на пр. ја носам одам таму, ако сме во парк и нема, негде понастрана гледам да е, кај некое дрвце.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 2.7.2013 16:26:53 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Одвикнување од пелени
3.7.2013 8:58:30   
vezilka RR
Вчера, втор ден без пелени, еднаш згреши. Добар е мислам. Бидејјќи предходно не ставаше на тотал игнор кога зборувавме за ова, мислам дека добро се држи. Вчера веќе кажуваше дека му се мочка, не мораше нон стоп да го прашуваме. Ама пусто не држи многу, кога ќе рече ми се мочка, ако не го ставам на нокширче за една минутка, нема да додржи.

И јас пак прашање, мочка на еден саат отприлика, дали е тоа нормално или некако пречесто? Со оглед на тоа дека не пие нешто многу, многу течности, се мислам да не е многу често. А и до сега нели во пелени, немамв претстава на колку често мочка. хм.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Одвикнување од пелени
3.7.2013 9:10:41   
Felly RR
Нормално е Велизке, дека сега почнувате со учење. Како што поминува време ќе се зголемува тој период.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Одвикнување од пелени
3.7.2013 14:00:26   
AnnaMolly RR
user posted image user posted image user posted image

Ти реков џабе се плашиш, детето си е паметно, сфати што е финтата. Една грешка како за втор ден е ооооооооодличен успех! Браво за мојот комшија!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Одвикнување од пелени
29.7.2013 10:38:39   
sandriana RR
Јас се спремам сериозно да се обидеме да се одвикнеме од пелени од средина на август, кога ќе бидам на одмор. Но детево вчера ме изненади - сама побара нокширче и се измочка во него. Целиот ден го минавме со две пелени - бидејки не кажа за какање, завршила работа во пелена - но битно седна за столче за да се искака, наместо да ми каже да ја седнам на нокшир.Во меѓувреме 3 пати ја седнав, и три пати мочкаше (последно пред спиење).
Утрово пелената не беше сосем сува, веројатно во текот на нокта мочкала, но сепак ја седнав на нокширот додека јас се спремав за на работа, и повторно се измочка. За во градинка морам да ставам пелени, бидејки немаме нели стекнато се уште вистинска навика за кажување, иако неколку пати и напоменав да им каже на учителките кога и се мочка. па ќе видиме како ќе помине.
Битно имаме некаков напредок user posted image (има 23 месеци).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Одвикнување од пелени
29.7.2013 10:49:16   
princessa
user posted image user posted image user posted image sandriana. Na dobar pat ste, sega taman koga e toplo ke ja soblekuvas po gaki i ke bide se vo red i ke se odvikne deteto. Stom ima interes pokazano lesno ke bide.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Одвикнување од пелени
29.7.2013 11:50:14   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image за вас сандриана!!! Спомни им и на воспитачките дека дома ја седнуваш на нокширче - ако има и други дечиња во групата што користат нокшир, тамам побрзо ќе биде одвикнувањето.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Одвикнување од пелени
29.7.2013 12:11:15   
sandriana RR
Е да, треба да им кажам на тетките, ако сакаат да ми излезат во пресрет, па да ја седнуваат на нокшир....иако се сомневам, сега летово едвај ги дочувуваат - по една воспитувачка/негователка останува после 13 -14 часот.
Ако научи да кажува дома, веројатно после ќе кажува и таму, сама ќе бара....се надевам дека нема да одолговлечиме многу...

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Одвикнување од пелени
2.8.2013 13:49:37   
Daniela ohrid
Sega i jas da vi se priklucam na forumovuser posted image . Pocnavme da se oducivame od mockanje i kakanje, se si odese vo najdobar red prvata nedela pocna da si kazuva no posle edna nedela ne sakat da se mockat i kakat trpit i cuvat vo nego, samo placit, trcat okulu masa ko ke mu dojdit za kakanje, nesakat duri sega ni vo pampers. Sega stvarno ne znam so da pravam. Dali imle nekoj vakov problem i kako e resen Pavel imat 2 godini i 5 meseci

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Одвикнување од пелени
2.8.2013 14:07:08   
Bonzitka
Kerkami na 20 meseci sama go soblece pampersot i bilo zesko i super pominavma,nitu ednas se nema izmocano vo gaki. E sea vtoroto bagabont ima 2.5 god, go soblekovme pampersot,odi se krie negde moca i slapa so noze i race ako ne go vidis. I taman malku imase napredok,dobivme stomacen virus i pa sme so pampers. Da pomine pa pak ke probame

(Одговор на членот Daniela ohrid)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Одвикнување од пелени
3.8.2013 1:16:51   
vezilka RR
Еден месец точно сме без пелени. Богами не идеше така глатко. Првите две недели се случуваше бо денот да згреши и тоа почесто за мочкање, иако стартот беше одличен. Мачни беа трите недели, не смеевме многу да се одалечуваме од дома, оти не додржуваше. Надвор не сакаше да се измочка за жива глава.Сега е добар. И после спиење пелената му е сува, па планирам да му ја тргнам. Е сега проблем ни е шро кога ќе се заигра не сака да оди да мочка, оти не дај боже, ќе испушти од играта. Прееска 4 саати не мочкаше, оти требаше да игра господинот.
Е сега имам едно прашање. Ние сиот овој период на одвикнување сме дома, мислам не одиме во градинка. Јас сега почнувам да му збоеувам дека и во градинка кога ќе му се мочка требљ да каже на учителките. Дали е можно кога ќе тргнеме во градинка да имаме некој назадувачка пројаваа, да не кажува на учителките, или нешто слично. Како ги подгорвувавте дека и таму ќе треба да кажува. Имате ли некоја цака?

(Одговор на членот Bonzitka)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Одвикнување од пелени
3.8.2013 1:21:41   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Daniela ohrid

Sega i jas da vi se priklucam na forumovuser posted image . Pocnavme da se oducivame od mockanje i kakanje, se si odese vo najdobar red prvata nedela pocna da si kazuva no posle edna nedela ne sakat da se mockat i kakat trpit i cuvat vo nego, samo placit, trcat okulu masa ko ke mu dojdit za kakanje, nesakat duri sega ni vo pampers. Sega stvarno ne znam so da pravam. Dali imle nekoj vakov problem i kako e resen Pavel imat 2 godini i 5 meseci


Прво сакам да ти посакам добредојде на форумот, и се надевам ќе имаш пријатна дружба тука со нас. Мој совет би вил да почекаш малку, да не го форсираш, да не има некои последици. Можеби детеро не е спремно, можеби има некоја фрустрација. Ќе се одвикне кога тој ќе биде спремен, никој до сега не останал цел живот во пелени. Некој порано, некој подоцна, ама сите се одвикнале.

(Одговор на членот Daniela ohrid)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Одвикнување од пелени
3.8.2013 1:23:53   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Јас се спремам сериозно да се обидеме да се одвикнеме од пелени од средина на август, кога ќе бидам на одмор. Но детево вчера ме изненади - сама побара нокширче и се измочка во него. Целиот ден го минавме со две пелени - бидејки не кажа за какање, завршила работа во пелена - но битно седна за столче за да се искака, наместо да ми каже да ја седнам на нокшир.Во меѓувреме 3 пати ја седнав, и три пати мочкаше (последно пред спиење).
Утрово пелената не беше сосем сува, веројатно во текот на нокта мочкала, но сепак ја седнав на нокширот додека јас се спремав за на работа, и повторно се измочка. За во градинка морам да ставам пелени, бидејки немаме нели стекнато се уште вистинска навика за кажување, иако неколку пати и напоменав да им каже на учителките кога и се мочка. па ќе видиме како ќе помине.
Битно имаме некаков напредок user posted image (има 23 месеци).




Браво за Тина, колку е умна. На добар пат сте, брзо ќе.се навикнете.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Одвикнување од пелени
4.8.2013 0:02:39   
elenak
Мајки а нокширот со што го чистите? Јас после секоја употреба го мијам со доместос и сунѓер. Да не претерувамuser posted image Можеби еднаш во денот е доволно да се дезинфицира?
Ние инаку имаме друг проблем, не и веруваме кога го бара нокширот па 2-3 пати се кака во пелени. Тоа дека првите неколку пати за да седи и пуштав цртан филм и сега и стана навика, глуми дека и се кака само за да добие цртанuser posted image  

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Одвикнување од пелени
4.8.2013 0:25:44   
Snowhite RR
везилка ќе им кажеш во градинка дека не носите повеќе пелени да го седнуваат на нокшир, да го прашуваат и тоа е, немој да попушташ и да дозволиш да му ставар пелена зашто после може и дома ќе ти бара. Јас така им кажав и првиот ден само за спиење му ставиле им било страв да не се измоча, ама после немаше проблем. Се разбира ќе носиш резерва гаќички и бермуди во случај да згреши

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Одвикнување од пелени
4.8.2013 11:45:29   
sandriana RR
Нашиот нокшир се уште не е искакан, а од мочките го попарувам само со вода и прашок (сјај)....Дезинфекција кога го купив, пред прва употреба, а од тогаш само со врела вода и прашок или сјај

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Одвикнување од пелени
4.8.2013 15:19:27   
mommy_angels RR
Деновиве имам жесќтока дискусија околу тоа од кога треба да почнеме со одвикнување од пелените. Ајде ве молам ваши искуства и мислења

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Одвикнување од пелени
4.8.2013 15:27:33   
miana
Nie denes pocnavme da se odviknuvame,kerkami ima 20 meseci. Minative denovi ja soblekuvam ,ama poima nema sto treba da pravi na noksirot. I denes mi vleze vo wc (histerisese da vleze ) me vide kako sedam na solja i svati,mi pobara noksir - se faka dole i vika - kakaaa.I dadov,se izmocka ,i i oblekiv gakicki..Posle toa mi se izmocka vo gaki,pa i mi se iskaka bez da kaze a ja mrzi mnogu da sedi na noksir i koga ja sednuvam odma stanuva.Malce tesko ni odi ama ne se otkazuvame user posted image
ElenaK kaj vas kako odi? Uspeavte li da se naucite?

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Одвикнување од пелени
4.8.2013 21:42:55   
Annet
da se pofalime ama da ne se podreceme hahaha
nie veke 3 dena denski mocame vo noksir ama se potset_uvame na 15 minuti,pena mi fati ustava ama ke bide:)))noke pelena :)user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie probuvame da se odvikneme,bas vcera ja soblekov i samo na gakicki,se pomocka:)ide i luta mi vika,mamo obleci mi pelena vidi me kakana sum hahahahaha
ama nikako nesaka na noksir da sedi,bidejki si imame maka so zapek i deteto nesaka da ja terame da sedi na noksir,mozebi nie podolgo ke terame so peleni,neznam,kako da postapam i sto da napravam,golema e veke 2 god za 1 mesec ke napolnime,ke pomine letovo ,nisto nema da napravime...
dajte sovet kako da ja odviknam.
blaze si vi,ve citam i bas mi e milo,ama ne se site deca isti,ova moevo e od inaetlivite hahhaha:))



< Поракaта ја уредил Annet -- 4.8.2013 21:46:52 >

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?