|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
12.6.2013 14:23:17   
eleonorastrumica
Моето го одвикнав од пелена сега пред месец дена кога го запишав на градинка ми рекоа дека не им даваат да седат на нокшир да си носам памперс,и така пак сме на памперс сега и кога сме дома не ми кажува ми се одвикна

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 14:06:20   
princessa
еве и ние да се пофалиме...ќерка ми мочка веќе во нокшир и сама си кажува, дури и навечер е сува ама јас и ставам уште памперс онака за секој случај. Буквално одвикнувањето беше за еден ден. Имаме проблеми со какањето, има запек, откако почна да мочка в нокшир нејќе да кака и се мачи, не јаде, плаче. Незнам што да правам, имам читано дека тоа е чест проблем кај децата кои се одвикнуваат од пелени. Инаку Н има 25ипол месеци.

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 14:12:29   
*Elena*
Mene bas ovoj slucaj me interesirase mnogu...sin mi e 1,5 god i si vikam da pocnam letovo da go odviknuvam od peleni, taman sega na odmor ke bidam, ama sto posle vo gradinka, kako ke ide u wc tamu, ako treba pak vo peleni da bide ke go zbunam, i koga se pocnuva so odviknuvanje od peleni vo gradinka (ako postoi takvo nesto)? user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: eleonorastrumica

Моето го одвикнав од пелена сега пред месец дена кога го запишав на градинка ми рекоа дека не им даваат да седат на нокшир да си носам памперс,и така пак сме на памперс сега и кога сме дома не ми кажува ми се одвикна


(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 14:40:51   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

еве и ние да се пофалиме...ќерка ми мочка веќе во нокшир и сама си кажува, дури и навечер е сува ама јас и ставам уште памперс онака за секој случај. Буквално одвикнувањето беше за еден ден. Имаме проблеми со какањето, има запек, откако почна да мочка в нокшир нејќе да кака и се мачи, не јаде, плаче. Незнам што да правам, имам читано дека тоа е чест проблем кај децата кои се одвикнуваат од пелени. Инаку Н има 25ипол месеци.





Принцеза,штом детето си се одвикнало од пелени,и ноќе е суво немој да си правиш грешка да му ставаш за спиење пелена,така само ќе го збуниш.тоа си има воспоставено ред и контрола на дразбите за мочкање.Така да не се плаши и да згреши ноќе 1-2пати е нормално.Само не ставај пелена да не си се опушти.Пред легнување обавезно на нокширче седни ја да мочка,и сред ноќ ако ја сетиш да се врти во сонот да се превртува разбуди ја нека мочка.user posted image user posted image На добар пат сте да се збогувате со пелените!!
П.С. И јас истото го правев со ќерка ми ,но ме поучи една постара и поискусна мајка да ги исфрлам пелените за спиење и стварно успеваuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 14:52:57   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Mene bas ovoj slucaj me interesirase mnogu...sin mi e 1,5 god i si vikam da pocnam letovo da go odviknuvam od peleni, taman sega na odmor ke bidam, ama sto posle vo gradinka, kako ke ide u wc tamu, ako treba pak vo peleni da bide ke go zbunam, i koga se pocnuva so odviknuvanje od peleni vo gradinka (ako postoi takvo nesto)? user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: eleonorastrumica

Моето го одвикнав од пелена сега пред месец дена кога го запишав на градинка ми рекоа дека не им даваат да седат на нокшир да си носам памперс,и така пак сме на памперс сега и кога сме дома не ми кажува ми се одвикна



Најверојатно се зависи од воспитувачките. Како може да не им даваат да седат во нокшир??? Само сакаат да си ја олеснат работата. Моето кога тргна во градинка имаше 20 месеци. Се одвикнавме од пелени само еден месец претходно. Повеќето од децата во групата беа сеуште со пелени, ама тоа не им беше проблем на воспитувачките. Кој носи пелени - ќе му менуваат, кој мочка во нокшир - ќе го седнуваат.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.6.2013 14:56:21 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 15:13:00   
princessa
fala ti deluxe na sovetot..ja sednuvam navecer da mocka ama zaspiva so mleko a problemot e sto spie so nas vo spalna, uste od bebe nejke vo krevetceto da si spieuser posted image , a imame novi duseciuser posted image user posted image . Inaku 5 dena kako ne nosi pampersi preku den zatoa se cudev kolku da ja pocekam navecer da e suva za da i go trgnam skros. A i nie pa so maz mi pred 10tina dena kupivme 100parcinja pampersi, posto ednas se obidov da ja odviknam i veke koga se mi pomocka se otkazav. Pa 2ot obid go napraviv posle dve nedeli i uspea. Imam ovde edna prijatelka i nejzinata kerka e 3ipol godini no veke edna godina kako e pominato kako ne nosi pampers preku den a noke i stava uste. i toa me buni...user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

еве и ние да се пофалиме...ќерка ми мочка веќе во нокшир и сама си кажува, дури и навечер е сува ама јас и ставам уште памперс онака за секој случај. Буквално одвикнувањето беше за еден ден. Имаме проблеми со какањето, има запек, откако почна да мочка в нокшир нејќе да кака и се мачи, не јаде, плаче. Незнам што да правам, имам читано дека тоа е чест проблем кај децата кои се одвикнуваат од пелени. Инаку Н има 25ипол месеци.





Принцеза,штом детето си се одвикнало од пелени,и ноќе е суво немој да си правиш грешка да му ставаш за спиење пелена,така само ќе го збуниш.тоа си има воспоставено ред и контрола на дразбите за мочкање.Така да не се плаши и да згреши ноќе 1-2пати е нормално.Само не ставај пелена да не си се опушти.Пред легнување обавезно на нокширче седни ја да мочка,и сред ноќ ако ја сетиш да се врти во сонот да се превртува разбуди ја нека мочка.user posted image user posted image На добар пат сте да се збогувате со пелените!!
П.С. И јас истото го правев со ќерка ми ,но ме поучи една постара и поискусна мајка да ги исфрлам пелените за спиење и стварно успеваuser posted image


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 15:22:53   
Felly RR
Ќе се согласам со Делукс, и возраста ви е тамам мислам, штом веќе се нема помочкано ноќе, тогаш нема потреба да и ставаш. Е сега за душекот - стави некаква заштита. Макар што друго е на мало креветче, а вака ќе ти се изместува. Или пробај да ја заучуваш во креветчето да си спие.
А ако и се примочка ќе ја сетиш. М така се разбудуваше, па плачи, се лути, јас не знам што е работата, и на крај ќе ја прашав - да не ти се мочка? -Да. Ќе се измочкаше, и одма презаспиваше. После веќе научив дека ако така се разбуди, и се лути значи и се мочка.
Сепак најбитно од се е да не си легнува да спие, без да се измочка. И да гледаш пред спиење да не и даваш многу течности да пие.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 15:24:43   
deluxe
Не се грижи ,душеците можеш да ги обложиш со најлон под неа каде што спие(нормално чаршав и под него најлон)или има се продаваат специјални такви чаршафи(не ме држи за бор распрашај се)Но сепак детето ти е на супер пат да се спаси од пелените и ти нормално.Биди упорна не му ставај секое дете си е своја приказна,тоа што детето на пријателката сеуште носи пелена тоа е може нејзин избор,или можеби детето цврсто спие па се мочка.Затоа биди упорна нека згреши неколку пати дозволи му,ќе се одвикнете еднаш за секогаш.Пелените зачувај ги уште некое време па можеш да ги продадеш на пријателките со деца колку твоето,или било како можеш да се снајдиш да си одврзиш парите.user posted image Биди силна ,верувам дека ќе успееш!!user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 15:52:58   
princessa
fala vi mnogu na sovetite, sega bas gledav na internet za takvi musami, ima ednokratni a ima i za povekekratna upotreba sto se poskapi. Pa ke vidam sto ke napravam. Inaku za vo nejzino krevetce da pocnuvam da ja ubeduvam da se vraka nema sansi, sum se obidela i dve krevetcinja i kupivme - edno drveno edno montazno ama gi nejke. Zatoa sega bratceto ke gi koristiuser posted image user posted image . Jas i so druga slatka maka ke se raspravam za nekoja nedela pa i za pampersite ne se sekiram, ke se najdat. Mene mi e najbitno da ne mi se mocka veke malata, da ne menuvam pampers a i taka se stopli vremeto. Mozebi da odese na gradinka porano ke se odviknevme ama posto se cuvame sami doma, zadovolna sumni od ovoj rezultat.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Одвикнување од пелени
22.6.2013 16:09:25   
vezilka RR
Јас имам спремно од оние најтенките завеси за на када што се, тамам за цела спална, оти детево се врти ноќе како стрелките на часовникот. Их, нашата болна тема, мислам дека со ова ќе имаме голем проблем. Никола има 2,5 години и абер нема од кажување. Кога го прашувме, не става на игнор, на нокширче седи 2 секунди и тоа после триста молби. На даска, на шоља, уште помалку. Не знам што стратегија да употребам. Не сум пробала уште да ги тргнам пелените и да го оставам по гаќички оти не соработува. Во план ми е од 1 сега, оти нема да го носиме во градина, ќе седи со баба му, па таа да пробува.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 0:00:22   
srculko
I nie probuvame da se odvikneme od pampersite eve nekolku denovi, sinceto ima nepolni 22 meseci,so znam do sega vo noksirce nema mockano si mocka vo gaki i place e togas znam deka ke mocka ama ne saka da sedne na noksirce se nadevam deka letovo ke uspeam da go odviknam

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 0:41:21   
ole2004
Везилка додека не го оставиш по гаќички нема да кажува.Ќерка ми се одвикна на таа возраст.Првиот ден ниеднаш не кажа и си мочкаше во гакички.Јас се разочарав,помислив дека тешко ќе ни оди одвикнувањето,но вториот ден ниеднаш не згреши,а после проспиени две ноќи во сув памперс и го извадив и ноќе.Ние си купив ме гаќички со Минние маус,па да не ја измочкамеuser posted image ,пробај те и вие со некој омилен лик на Николаuser posted image

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 8:29:53   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Их, нашата болна тема, мислам дека со ова ќе имаме голем проблем. Никола има 2,5 години и абер нема од кажување. Кога го прашувме, не става на игнор, на нокширче седи 2 секунди и тоа после триста молби. На даска, на шоља, уште помалку. Не знам што стратегија да употребам. Не сум пробала уште да ги тргнам пелените и да го оставам по гаќички оти не соработува. Во план ми е од 1 сега, оти нема да го носиме во градина, ќе седи со баба му, па таа да пробува.


Никола значи е точно една година помал од Миа. Кај нас лани во летото беше сто вака. Нервите си ги искинав и не успеав да ја научам. И ја оставив, веќе и на неа и беше мачно од само што одев со нокширот по неа. Потоа во октомври почна сама да јавува интерес за мочкање во нокшир, па го извадовме памперсот. Мноооогу згрешаваше на почеток, а беше ладно веќе, но решив да го искористам периодот. По една недела се научи за мочкање, а за какање згрешаваше уште 2-3 дена.
Од ова сфатив дека ни е џабе сиот труд ако не е дојден моментот. Ќе си научат user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 23.6.2013 8:30:22 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 9:13:31   
Bethany
И јас пробував нешто деновиве. Кажувам нешто бидејќи ни самата не сум сигурна што и како да направам.
Го седнував на нокширче, и ајд сега повеќе седи, земавме книга читавме, па додржува неколку минути.
Го соблеков во гаќички, се помочка, му објаснував дека тука е нокширче за мочкање и какање, нешто зборев, утепав се од зборење, кога го прашувам : ме разбираш, демек клима со главата во знак на разбирање.
Ох, каде ќе ни е крајот.
Ама вчера гледам му се какаше, и го ставив на нокширче и седеше , ама ми се чини дека кога требаше да кака, почна да плаче, му облеков пелена и заврши работа таму. user posted image Ај што тој не знае, ама јас не знам, прво јас треба да имам некоја тактика, ама па и самата сум збунета, не знам од каде да тргнам и не сум постојана поради тоа. user posted image

Ги извадив теписите, и што треба сега да му соблечам пелена, облечам гаќички и да мочка и кака по цела куќа па може ќе сфати... така ли? user posted image И кога направи такво што јас да му зборувам не тука на нокшир ќе одиш (го ставив во дневна)?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 9:27:56   
Martins mom
Да, токму дака! Треба да го соблечеш по гакички. Процедурата трае најмногу 10-тина дена и тоа за најинаетливите деца, што значи осетот може да го добие и многу порано. Треба само да се наоружаш со трпение и тоа е, ама после рает ќе си бидете без пелени. Јас кога му ги извадив пелените на Мартин, имаше 2 години.Се зборуваше, ама за таа работа никако да каже. Бев упорна и кога го тргнав памперсот-повеќе не му го ставив ни дење ни ноќе. Се мочкаше каде ќе стигне, ама кога ќе го осети непријатното чувство на изводенетост, ќе му смета и ќе се буни. Без да му досадуваш многу и без притисоци и ќе се научите. Ви посакувам успехuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 9:48:48   
rina13
Нашото одбивање траеше 3 дена.(и се случува ретко да погреши кога ќе се заигра што е нормално). И ја соблеков пелената ја седнав на нокшир, протестираше се мочаше во гаќи си реков ништо не правиме.Во моментот кога престанав да инсистирам и бев на раб да се откажам, сама седна. Вика безоооо кака мочка си седна и заврши работа и тоа беше тоа се одвикнавме.Мој совет наоружајте се со трпение,ќе има грешки и нервози но бидете решителни,без разлика што не кажуваат децата се како сунѓери брзо сфаќаат.Идеална возраст е околу 2 години тогаш имаат воспоставено свесна контрола на овие функции.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 10:49:21   
sandriana RR
Еве ние со 22 месеци, абер немаме за кажување. 2 дена ја оставам по гаќи, и она ги мочка без проблем, како воопшто да не и пречи мокрото. На нокшир седи едвај 1 минута. Пробав сабајле на шоља, и така не сака. Ми се чини дека избрзав малку...Плус, од утре пак во јасли, ќе ставаат пелени таму, па очекувам дека дур не останам и јас на одмор, нема да ми има ова ефект.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 16:06:20   
Bethany
Еве денес е цел ден во гаќи и ниту еднаш нема мочкано во нокшир. Си викам ај барем еднаш за да види за што служи.
А инаку напредок имаме бидејќи сака да седи на нокширот и тоа подолго време, нејќе ни да стане user posted image
Денес заспа со татко му во дневна и тоа во гаќички, спиеше два саати, кога стана го ставив право на нокшир, седеше пола саат можеби, ништо. Додека јадеше се помоча во хранилка. user posted image
После тоа на 15 минути ми правеше барички секаде ... само му кажам не тука и го прашувам каде се мочка, тој ми покажува со прстето кон нокшир, ама изгледа само теорија ја знае, пракса ништо.
Тој не збори се уште, ама си викам не е проблем бидејќи може да ми покаже/каже на друг начин како и се друго, нели?
Ах, само барем еднаш да го фатиме мочкање на нокшир тој да види, мислам ќе биде полесно.
Многу корисни совети прочитав на првите страници на темава... Посебно советот на блу_блу, па ќе тераме така.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Одвикнување од пелени
23.6.2013 16:11:49   
Annet
bethany nas istata maka ne ceka,ama neznam koj dne ke bide:)) nie zaedno mockame,se zaedno,ama nesaka noksir nikako..neznam so ke se pravi

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Одвикнување од пелени
1.7.2013 13:43:12   
princessa
nie da se pofalime. Veke 2 nedeli ne nosime pampersi. Prvite veceri ni se desi da se pomockame dodeka se rasonuvameuser posted image . Posle pocna da kazuva sred nok deka i se mocka pa potoa skros pocna da ne se mocka. Pie mlekce pred legnuvanje pa mockame i cela nok spie. Mocka vednas koga ke stane sabaje vo 8. Najgolem problem ni bese kakanjeto, no pred nekolku dena pocna da si kazuva i zatoa i sega kakame vo noksirce. Posto spie so nas kupivme musama na pampers Bed mats i ni e poslan dusekot kaj sto spie, za sekoj slucaj da ne se desi nekogas nesto. Presrekna sum sto za tolku kratko vreme gi trgnavme pampersite. Sega imam dve kutii pampers baby dry 4 vo komodauser posted image .

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Одвикнување од пелени
1.7.2013 23:04:46   
vezilka RR
Ајде да се чекирам овде. Денес тргнавме пелените. Измочавме 6 пара гаќи. Сабајлето не сакал никако фа седне на нокшир и се измочкал три пати во гаќи. Четвртиот пат седнал. И супер се држеше скоро до вечер. Кога излеговме да се прошетаме, сто пати го прашав дали му се мочка и се ми викаше не, и се помочка. Ништо, ср вративме дома, се средивме и до легнување успеавме дури еднаш сам да ми каже мамо ќе мочкам, ама дур се соблечеме, малку ја згтешивме. Ете така пројде првиот ден.
Едно прашање, што правите кога сте излезени во овој период на одвикнување? Белким не го носите нокширот надвор со вас?

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Одвикнување од пелени
1.7.2013 23:13:18   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Белким не го носите нокширот надвор со вас?


Јас во тие 7 дена колку што траеше одвикнувањето не излегов никаде, всушност и ладно многу беше (октомври). Само еднаш ја однесов кај свекрва ми и тоа со нокшир user posted image
Леле што смеење падна user posted image

Везилка, многу среќа и трпение ви посакувам. Тој процес знае да биде мачен, но не кај сите деца, има и такви кои лесно преминуваат на нокширче.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Одвикнување од пелени
1.7.2013 23:34:18   
vezilka RR
Ама по гости ќе го носам, туку надвор, хи, хи, со се нокшир. Е да и забораив и ова да го кажам. Дома иначе имаме нокшир на фишер праиз, ѓаол ипол, со музики, чуда и врагои, а кај мајка ми едно од 100 денари. Тос поше го бендисува. Цел ден ми вика на баба нокширот е поубав, сакам таков. Исега изгледа овоа чудесијва ќе продолжи да ни служи како играчка, а ќе си купиме уште еден од 100 денари, и за дома.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Одвикнување од пелени
1.7.2013 23:36:29   
vezilka RR
Ијјј цело време дома додека не се одвикне? Ау, што ќе праиме, ќе збеснеме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Одвикнување од пелени
1.7.2013 23:45:33   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

nie da se pofalime. Veke 2 nedeli ne nosime pampersi. Prvite veceri ni se desi da se pomockame dodeka se rasonuvameuser posted image . Posle pocna da kazuva sred nok deka i se mocka pa potoa skros pocna da ne se mocka. Pie mlekce pred legnuvanje pa mockame i cela nok spie. Mocka vednas koga ke stane sabaje vo 8. Najgolem problem ni bese kakanjeto, no pred nekolku dena pocna da si kazuva i zatoa i sega kakame vo noksirce. Posto spie so nas kupivme musama na pampers Bed mats i ni e poslan dusekot kaj sto spie, za sekoj slucaj da ne se desi nekogas nesto. Presrekna sum sto za tolku kratko vreme gi trgnavme pampersite. Sega imam dve kutii pampers baby dry 4 vo komodauser posted image .




user posted image user posted image user posted image Ete se isplati ,ne bilo strasno.pampersite cuvaj si gi za user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?