|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Зголемен CRP
27.3.2009 22:02:54   
mis.
Koga se porodiv me yadryaa vo bolnic uste 4 dena bidejki na bebeto mu bese povisen CRP.za sreka primase terapija i vednas mu se normalizira.Vi se slucilo li i na vas vakvo nesto?kako pominavte?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Зголемен CRP
7.6.2009 11:59:28   
mina
Серумското ЦРП и крвната слика подобро го рефлектираат оштетувањето на
ткивото при бактериската етиологија. ЦРП >80 mg/L оди во прилог на бакте-
риска инфекција, а многу високо ЦРП е суспектно за пнеумококна инфекција.
Доколку општата состојба на пациентот е лоша, потребно е да се направи
серумски калиум, натриум, креатинин и артериски ацидо-базен статус (или
пулсна оксиметрија, доколку одредувањето на ацидо-базниот статус не е
достапно). Ова го најдов на нет.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Зголемен CRP
7.6.2009 12:02:27   
Еца
Леле Мис не сум ја забележала темата.user posted image Да, ние и првевеме серумско ЦРП на Мартина по шарлахот за да видат како е. Добро е што поминало, и никогаш да не се повториuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Зголемен CRP
13.3.2010 14:45:31   
peperutka*
I mojata kerkicka Matea se rodi so pokaceno CRP vo vrednost 6 i po dobienata terapija i se simna na 1.2. Od bolnica ne mi objasnija kakva infekcija e toa, samo me zadrzaa 4-5 dena poveke.
za sreka brzo i se spusti i sega sme ok

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Зголемен CRP
13.3.2010 14:53:39   
mis.
пеперутка кај вас било ниско нивото на ЦРП,кај нас беше 22 и после еден ден терапија беднаш се нормализира.Нормално било под 4.Тоа е инфекција која бебето ја добило најверојатно од мајката.Јас така мислам дека кај мене последните денови ми се појави на устата херпес а веќе бев со поминат термин и не ми испитуваа ништо но по претпоставка сигурно сум имала некоја инфекција која се пренесла и на бебето.Зедно со мене во соба имаше и други бебиња со покачено црп и со соодветна терапија после 4-5 дена си одеа дома.Стефан примаше ампицилин преку инфузија.

(Одговор на членот peperutka*)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Зголемен CRP
15.3.2010 12:36:40   
peperutka*
I mene mi rekoa deka toa e infekcija od mene, no mojot ginekolog mi objasni deka moze da se dobie ako se rodi deteto po priroden pat i da pomine niz rodilniot kanal. Jas se porodiv so carski i prethodno gi imav napraveno site mozni analizi (brisevi i mokraca) i se bese ok sto znaci ne e mozno da e od mene.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Зголемен CRP
15.3.2010 12:59:20   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: peperutka*

I mene mi rekoa deka toa e infekcija od mene, no mojot ginekolog mi objasni deka moze da se dobie ako se rodi deteto po priroden pat i da pomine niz rodilniot kanal. Jas se porodiv so carski i prethodno gi imav napraveno site mozni analizi (brisevi i mokraca) i se bese ok sto znaci ne e mozno da e od mene.



Потполно истото и мене ми се случи. Бев породена со царски, а Илона имаше покачено ЦРП 14,5 и беше 24 часа приклучена на инфузија под терапија. Јас се извадив од памет и се растрчав по сестри и доктори за да ми објаснат што е тоа и ми дадоа ист одговор, односно дека тоа е инфекција пренесена од менеuser posted image А кога правев брисеви сите ми беа негативниuser posted image
Како и да е тоа не е ништо страшно и уште подобро да се среди додека сте во болница.

(Одговор на членот peperutka*)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Зголемен CRP
15.3.2010 13:44:37   
mis.
па не мора да значи дека се работи за вагинална ингекција може било каква инфекција која ја носиш во себе,во крвта а која со вагинален бис не може да се открие.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?