|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   "Чување на главчето" кај бебињата
27.8.2009 11:11:47   
Еца
До кога обично треба да внимаваме на главчето на бебето, односно држење на главчето од задната страна додека ни е во раце? (Основно правило на кое сестрите ги учат новопечените мамички за тоа како правилно се држи бебето)

< Поракaта ја уредил Elena -- 27.8.2009 11:12:05 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
27.8.2009 11:15:21   
Sara
Леле јас ич незнам да држам мало бебе, многу ми е страв и никогаш не сум држела толку мало бебе од раѓање, кој знае како ќе се снајдам.
А за главчето претпоставувам дека тоа зависи од кога ќе може самостојно да си го држи после 3-4 месец?!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 13:43:21   
Палешка РР
Па некаде до 3 месеци многу се внимава да главчето. Сами ќе забележите кога бебето само си го држи, но сепак и понатаму пазете.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 17:00:33   
Bile
I jas se slozuvam so toa deka treba da se vnimava na glavceto na bebeto i ne samo do 3 meseci koga ke pocne samo da si ja drzi glavata tuku i za ponatamu treba da se vodi smetka za se.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 19:36:04   
ripce
според мене нема правила... јас родив на 19, претходно во животот немав држано бебе... значи бебето ти кажува се... може кај моето да е на пр. до 3-4 месец кај друго да биде различно

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 22:39:49   
niki
Zavisi od bebeto, koga ke nauci samo da si go drzi, vo prvite dva meseci sekako mora da se vnimava, potoa kaj kogo kako... Jas na primer gledav da ja drzam so grbot svrtena kon mene voglavno, pa taka nemora mnogu da se vnimava, si go potpirase glavceto na moeto telo.
Pocesto stavajte gi na stomak da lezat za da gi vezbaat muskulite i pobrgu da go sovladaat drzenjeto na glavata, no bez preteruvanje, kolku saka i kolku moze da izdrzi bebeto.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 22:47:29   
Natasha5
Ние пред некој ден бевме на ортопед.Керка ми има 2 месеци.Докторката намерно ми рече да ја кренам керка ми да види како ја кревам.И јас одма раката под глава нели внимаваме на главата.Е тогаш докторката ми рече дека погрешно е така.Требало да се фати под мишки воопшто да не се држи главата и со внимателност да се крене по малце за да може понатаму сама да си ја чува главата.Знаци полошо сме правеле доколку сме ја држеле главата на детето потешко ке се навикнело само да ја држи.Секогаш ке чекало некој да му ја придржи главата.Во првите два месеци јас мислам дека требе да се придржува а после вниамтелно а и со вежби ке се стабилизира.И докторката ми кажа вежби за главчето.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 22:51:01   
garfild
И на нас исто докторката ни кажа кога бевме на ортопед кај Видоевски.По муабетот изгледа и вие сте биле кај истата докторка.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 22:51:47   
Natasha5
dada tocno
kaj ne bevme

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
30.8.2009 22:52:07   
Natasha5
istata doktorka

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
1.9.2009 15:12:22   
mami
ете се гледа одма, си ги познавме докторите по муабетотuser posted image user posted image user posted image и ние пазевме некаде докај 2 месеци и исто како ники гледав почесто да ми свртена со грпче за да си се потпира на мене. и кога беше буден си лежеше на меше за да ги вежба мускулите

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
23.2.2010 19:22:35   
mis.
Допирањето на меките точки на главата од бебето може да му го повреди мозокот

Бебињата имаат две меки точки на главата. Едната е голема и се наоѓа на предниот дел, а другата е помала и се наоѓа на задниот. Се работи за ’рскавици кои се затвораат на едногодишна возраст (помалата на возраст од 3 до 4 месеци), а во перидото дотогаш не постои опасност од повреда на мозокот, зашто тој е прилично добро заштитен. Се разбира, допирите мора да бидат нежни, затоа што се работи за бебешка глава.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
27.2.2010 15:41:52   
Adrijana
Ne ja dopirame glavata, bas zaradi toa sto e mekicka, a nikogas jas barem, ne i ja potpirav glavata od pozadi koga ja drzev, ke ja drzam rakata 5-6 cm oddalecena od glavceto, ama ako ne ja razmava mnogu ne i ja dopiram, i koga ja zemav, ke ja fatam pod miskite i ke pocekam 1-2 sekundi taa da se stegne i taka popoleka ja krevam.Ama i Eva e mnogu cvrsta uste od koga se rodi. Mislam deka treba da se uci da gi stega muskulcinjata, ama se mora epten vnimatelno. Ima decinja sto i ne se bas cvrsti, i ako ne mu ja drzis glavata ke ja obesi na nekoja strana.

_____________________________



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
27.2.2010 16:04:21   
Палешка РР
Обично кога е исправена ја држиме завртена нанапред и потпрена со главата на телото, но таа сама се исправа кога ќе посака. Кога ја држам завртена накај мене исто ја држи главата, но по некое време ќе занурка user posted image . Уште е мала, па не ја оставам многу.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
27.2.2010 16:21:51   
BILJANA_G
според мене нема правила... јас родив на 19, претходно во животот немав држано бебе... значи бебето ти кажува се... може кај моето да е на пр. до 3-4 месец кај друго да биде различно


Potpis

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: "Чување на главчето" кај бебињата
27.2.2010 16:23:14   
BILJANA_G
Mala razlika jas rodiv na 23.


(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?