|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Очила со диоптрија
2.3.2010 22:58:14   
mami
Да да па тоа и му беше планот од пазар да си земе и после само стакла во некоја добра оптика да му направат...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Очила со диоптрија
7.3.2010 15:18:49   
mami
Си купи вчера рамки од Зелено, 1100 денари, убави, ми се допаѓа како му стојат..уште на Оптичар да отиде сега за стакла..
Ама не ми беше јасно- скоро сите рамки што ги проба се за со пластика, а не стакло?! Тоа е некоја нова мода или?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Очила со диоптрија
7.3.2010 15:23:44   
ripce
Ние бевме на очен во четвртокот нели заради конјуктивитот, ви пишував, и ни кажаа дека се е ок...
а искрено многу се плашам околу видот, мене ми е ок ама татко му има доста голем диоптер, осуден е да носи леки... па страв ми е да не биде наследноuser posted image


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Очила со диоптрија
7.3.2010 15:35:06   
pacuvce
Многу е веројатно генетиката да проработи...Ама па и не мора да значи...Кај нас ,за жал,Андреј повлекол гени на татко му...Ама јас велам,во ова време на тешки болести носењето очила воопшто не е некаков проблем...Само да ми е живо и здраво детето...А очилата и баш убаво му стојат...Впрочем ќе видите во сабота...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Очила со диоптрија
7.3.2010 15:44:47   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Си купи вчера рамки од Зелено, 1100 денари, убави, ми се допаѓа како му стојат..уште на Оптичар да отиде сега за стакла..
Ама не ми беше јасно- скоро сите рамки што ги проба се за со пластика, а не стакло?! Тоа е некоја нова мода или?


Не е до мода туку до практичност. Пластичните леќи се полесни за носење, не те притискаат на носот очилата со својата тежина, можеш да седнеш врз нив или да ти паднат и да не се скршат им ставаат посебен слој против гребење, јас на моите имам и антирефлекс што ми е корисно кога возам ја одбиваат светлината и отсјајот. Е сега пластичните се и двојно поскапи, а поскапа е и доработката врз нив со посебни слоеви ама се исплати.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Очила со диоптрија
13.4.2012 16:00:35   
niki
Koga ja zapisuvavme kerka mi vo predskolsko, bevme na zadolzitelen pregled na ocen lekar. I diagnosticiraa astigmatizam, miopia i hipermetropia, dioptria -1 na ednoto i -1,25 na drugoto oko. Bevme i na vtoro mislenje vo Srbija i tamu isto.
Razlikata bese vo preporakata koga kade i kolku da gi nosi naocarite. Ovde ni preporacaa da gi nosi vo popladnevnite i vecernite casovi, posebno koga gleda TV do slednata kontrola, a posle ke vidime.
Vo Srbija pak ni preporacaa da gi nosi koga izleguvame nadvor.
Me interesira kakvi preporaki davaat vo Mk vo vakvi situacii?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Очила со диоптрија
4.12.2012 13:51:39   
Ring
Дали знаете некој добар очен лекар за контактни леќи ?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Очила со диоптрија
4.12.2012 15:07:49   
AnnaMolly RR
Јас бев во Румунска на преглед за леќи и ТЕ МОЛАМ немој таму да одиш. Имам невидени трауми, сестрата со нокт ми го изгреба окото, одев како пират две недели user posted image
Оди си во Корнеа медика, 900 денари е преглед со обука за вадење/ставање на леќите. Ќе ти пишам број во порака.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Очила со диоптрија
4.12.2012 15:11:37   
dostickage
Sistina oftalmologija-topla preporaka za dobar ocen lekar.
750 denari.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Очила со диоптрија
4.12.2012 15:11:38   
AnnaMolly RR
Инаку, јас моментално носам очила, леќите ги баталив зашто ми беа досадни за вадење/ставање. Диоптерот ми е -4,75 на двете очи, немам цилиндри. Ама кога сум без очила НИШТО не гледам, буквално ништо. Само матни фаци и ликови.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Очила со диоптрија
4.12.2012 15:23:30   
Gwendolin

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Инаку, јас моментално носам очила, леќите ги баталив зашто ми беа досадни за вадење/ставање. Диоптерот ми е -4,75 на двете очи, немам цилиндри. Ама кога сум без очила НИШТО не гледам, буквално ништо. Само матни фаци и ликови.


Апсолутно исто, ко јас да сум пишувала, дури и диоптерот ми е тој user posted image .

Последно на преглед бев во неуромедика, мислам дека 360 ден. беше комплетен преглед со картонче...докторката ок беше, ме прегледуваше пола час и ми кажа дека вршат преглледи и за контактни леќи, но тогаш бев за друго пред пораѓај и не се ни прегледав за тоа.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Очила со диоптрија
4.12.2012 22:45:06   
elenak
Lele alal da vi e ako mozete da nosite leki.Jas kupiv za svadbata demek da ne mi precat naocarite i edvaj izdrzav.A sto ne mozev ni da gi stavam ni da gi vadam toa druga prikazna.Osven mm na nikoj drug ne davav da mi buricka vo oci i taka sabajleto pred svadba ne go ispostuvavme adetot zetot da ne ja vidi nevestata oti morase da dojde kaj sto me sminkaa da mi gi stavi lekite.user posted image Kako zavrsi svadbata odma gi frliv i im se vrativ na moite verni drugarcinja okalkiteuser posted image Nemam mnogu golem diopter ama se naviknav na niv i mislam oti nisto ne gledam ako ne gi nosam.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Очила со диоптрија
5.12.2012 9:09:48   
AnnaMolly RR
Јас носев пред едно 9-10 години полутврди леќи, ужас беа. Не знам како успеав една година да ги носам. После едната ми падна, ја изгубив, нарачав нова, ми донесоа погрешен диоптер и после кога ми стигна таа со вистински диоптер не ги ни ставив, ги баталив. После носев меки леќи, со нив супер ми беше вадењето/ставањето. Ама еднаш ми се случи наопаку да ја ставам леќата, а сама бев дома. Ми се направи вакуум и ни за жива глава не можев да ја извадам. Се испаничив и почнав да си плачам, па од солзите се одлепи и ми излезе user posted image После пак ги баталив. Ама за свадбата си купив леќи за да не бидам со очила, купив од тие што се носат по еден месец. Ги носев две недели пред и две недели по свадбата, потоа ги фрлив и веќе никогаш не сакам да видам леќи user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?