|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 11:02:56   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco
Zenski i jas sakam da znam kade da najdam termos,

Немој да купуваш термос од пазар, смрдат, корнат, чиста кинезарија се. Ништо не ги одмирисува.
Земи си од оние словенечките, Доми,  мислам дека се викаат, тие не мирисаат. Околу 300 денари се, од 600мл. Јас ги земав од Веро, и од Грос комерц во Охрид кога го искршивме, а искршивме неколку.
Кога купуваш, отвори и мирисај.


Јас купив од Веро. Пола литар собира, мислам дека беше 300 денари, убав, метален.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 11:03:58   
anaana
jas zavrsiv so termos, ne kupiv najdov doma eden, ne mirisa i e super. ja drzi vodata dosta vreme topla duri i zeska :))) ete zastediv nekoj denar.....mi ostana uste da vidam novo mlekce za bebush... toa nativa 1

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 11:10:23   
Annet
JAS OD VICKO IMAM,AMA SI GO ZAFRKNAV,vnatresnoto kapace sum go stavila vo sterilizator i mi se stopi,so eden pamet se ne se pamti,izvetreana sum hahahhahahha a mn ubav e,drzi po 4-5 casa toplo....

< Поракaта ја уредил Annet -- 10.4.2012 11:11:19 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 12:16:30   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas zavrsiv so termos, ne kupiv najdov doma eden, ne mirisa i e super. ja drzi vodata dosta vreme topla duri i zeska :))) ete zastediv nekoj denar.....mi ostana uste da vidam novo mlekce za bebush... toa nativa 1

deka go najde nativa 1? a mislam deka ti pisuvase za laktovit jas kaj nas vo Stip nadov laktovit 300g 180 den. a seuste e istoto sto koga i nie mali sme piele od toa ama cenata e nezamenliva, a za Omega 3 ribinoto maslo da ve prasa koe ribino maslo ili omega 3 ima majcinoto mleko pa treba majkata po 1kg riba dnevno da jade ili pie ribino maslo, taka da nikoe majcino mleko pogotovo mojto bidejki jas nikakva riba ne jadam daka da uste eden marketing ideja za dopolnitelni pari

_____________________________



(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 12:22:39   
Bethany
Ivoni4ka, ti si od Stip? E pa tamu jas vo zegin kupuvav nativa 1 i 2 imaat. Sega nie koristime nativa 2, 800 gr za cudesni 387 den. vo Zegin! user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 12:33:42   
anaana
jas nativa vidov vo don market, jas sum od struga i tamu go najdov 400 g bese 190 den nekade. imase nativa 2 800g 395 den. a vo zegin vo stuga mislam deka nemase nativa ama ke prasam pak. za laktovit loso go prifati prvite 2 dena bese super ama posle pocna da go povraka. pa vikam ajde da vidam so nativa.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 12:35:34   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Ivoni4ka, ti si od Stip? E pa tamu jas vo zegin kupuvav nativa 1 i 2 imaat. Sega nie koristime nativa 2, 800 gr za cudesni 387 den. vo Zegin! user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image abe ajde me zezas so cenava ne mi se veruva
a da od Stip sum abe sega sfativ sto e rabotava kaj nas pedijatrite samo hpp i nan davaat kako procent nekoj da imaat a koa preporacuvaat ad mleko ne prasuvaat dali imas pari ili ne pa mozebi nekooi se so epten niski primanja ama bitno od nivnto da zimat edna prijatelka mi kaza se ispokarala so maticnata( inaku i dvete bebinja se kaj istata) samo zatoa sto mu davala Novalak mleko trebalo hipp, a na mene mi vika deka ne se menelo voopsto ad mlekoot so koe ke pocnes so toa prodolzuvas ( hipp combiotik) abe nekoj da se najde malku da im pokaze ubavo so preparative i mlekata kakov biznis pravat od bebinjava. na mm kolega bebebto od start e na ad mleko HIPP, i se zalele kaj maticnata da im go smene mlekoto bidejki bebeto imalo zapek i toa navistina seriozen taa neeeeee ke mu pominele i mm mi kazuva i jas mu rekov da i kae da zemat aptamil. dobro e sto me poslusaa i so zacuduvanje vednas se sredilo so 1 sisece e sega e problemot sto im e mnogu skapo, pa ke im kazam za ova mozebi ke sakaat, a mozebi i ke zemam i za mojava A.
betany ti kakvo iskustvo imas so natva 1 za kolku vreme se potrosuva pakuvanjeto i kolku g e nativa 1 bidejki A e 3 meseci ke moram da zemam 1

_____________________________



(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 12:39:27   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas nativa vidov vo don market, jas sum od struga i tamu go najdov 400 g bese 190 den nekade. imase nativa 2 800g 395 den. a vo zegin vo stuga mislam deka nemase nativa ama ke prasam pak. za laktovit loso go prifati prvite 2 dena bese super ama posle pocna da go povraka. pa vikam ajde da vidam so nativa.

lele zaborav civ proizvod e nativa?

_____________________________



(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 12:54:26   
Bethany
Nie koristivme hipp bio, i ednas slucajno vo vero vidov ovo mleko i si vikam a zosto da ne probam? Bevme nekade 5 ipol meseci. I taka zemav edna limenka (da dodadam deka i pakuvanjeto mi se dopaga, mnogu e poprakticno):) moeto bebe ne primeti razlika (dodusa toj ne ni pie mnogu kolicinski mleko ni od edno Ad sto probavme) i taka imame koristeno samo dve limenki od 1. i posle preminavme na 2.Bas togas bevme vo Stip i barav da si najdam 1 oti bevme nekoj den pred 6 meseci, i ne najdov, samo vo Zegin imase 2, pa zemav i posle utredenta koga odev pak tamu, oni pak dobile i od 1. Taka da znam sigurno deka oni nabavuvaat toa mlekoto. A kolku se trosi zavisi od bebe kolku pie, a ako mislis na merkite, mislam deka se isti. Vo pakuvanje doaga lazice, kako vo hipp. Isto ke potrosis kako hip recimo. E sega edinstvena razlika sto primetiv e recimo od hip koga napravis mleko so 150 ml voda izleze 180 ml, taka nesto, a ovo mleko izleze pomalku, Ne pravi tolku pena kako hip, a hip isto taka sodrzi skrob, pa e pogust od ovo mleko.
Jas barav mnogu na net bas da najdam zosto e toa poeftino, i nisto ne najdov, osven na eden forum nekoj napisal deka nemalo omega 3, a jas gledam sega na ova 2 pisuva deka sodrzi i omega 3 i 6 . Taka da pravo da ti kazam ne znam, nisto drugo ne najdov, ne najdov nikakvi losi iskustva pred se. Probaj pa vidi. Pa i Laktovit e isto taka eftin, a zosto? Mnogu luge koristat Laktovit, nikoj ne e kazal deka ne valja.
A za toa si vo pravo. Sekoj ginekolog, pedijatar i drugi imaat nekoj proizvod (firma) koja reklamiraat. E sega kakva oni korist imat od toa ne znam. Ama znam devojki promoterki sto odat od pedijatar do pedijatar i im nudat nekoi opcii za da nudat nivnite proizvodi na pacijentite. Toa ne e nisto cudno, taka odi. E sega, mene pedijatar mi ima kazano deka vsusnost site tie mleka se isti.

I nativa e na Nestle, sto bese uste eden plus da probam.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.4.2012 12:55:08 >

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 13:04:27   
anaana
nativa e na nestle. inace da ova so mlekava stana pazar. i marketing. kako moze pedijatarot da ti kaze koe mleko ke go pie tvoeto dete. toj moze da prelozi da ti dade sovet, no sekoe dete e razlicno nekoe ke go prifati nekoe ne. ne se site deca isti. i kaj mene vo bolnica mnogu go favoriziraa hipp.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 13:11:57   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Nie koristivme hipp bio, i ednas slucajno vo vero vidov ovo mleko i si vikam a zosto da ne probam? Bevme nekade 5 ipol meseci. I taka zemav edna limenka (da dodadam deka i pakuvanjeto mi se dopaga, mnogu e poprakticno):) moeto bebe ne primeti razlika (dodusa toj ne ni pie mnogu kolicinski mleko ni od edno Ad sto probavme) i taka imame koristeno samo dve limenki od 1. i posle preminavme na 2.Bas togas bevme vo Stip i barav da si najdam 1 oti bevme nekoj den pred 6 meseci, i ne najdov, samo vo Zegin imase 2, pa zemav i posle utredenta koga odev pak tamu, oni pak dobile i od 1. Taka da znam sigurno deka oni nabavuvaat toa mlekoto. A kolku se trosi zavisi od bebe kolku pie, a ako mislis na merkite, mislam deka se isti. Vo pakuvanje doaga lazice, kako vo hipp. Isto ke potrosis kako hip recimo. E sega edinstvena razlika sto primetiv e recimo od hip koga napravis mleko so 150 ml voda izleze 180 ml, taka nesto, a ovo mleko izleze pomalku, Ne pravi tolku pena kako hip, a hip isto taka sodrzi skrob, pa e pogust od ovo mleko.
Jas barav mnogu na net bas da najdam zosto e toa poeftino, i nisto ne najdov, osven na eden forum nekoj napisal deka nemalo omega 3, a jas gledam sega na ova 2 pisuva deka sodrzi i omega 3 i 6 . Taka da pravo da ti kazam ne znam, nisto drugo ne najdov, ne najdov nikakvi losi iskustva pred se. Probaj pa vidi. Pa i Laktovit e isto taka eftin, a zosto? Mnogu luge koristat Laktovit, nikoj ne e kazal deka ne valja.
A za toa si vo pravo. Sekoj ginekolog, pedijatar i drugi imaat nekoj proizvod (firma) koja reklamiraat. E sega kakva oni korist imat od toa ne znam. Ama znam devojki promoterki sto odat od pedijatar do pedijatar i im nudat nekoi opcii za da nudat nivnite proizvodi na pacijentite. Toa ne e nisto cudno, taka odi. E sega, mene pedijatar mi ima kazano deka vsusnost site tie mleka se isti.

I nativa e na Nestle, sto bese uste eden plus da probam.

user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 13:12:11   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

nativa e na nestle. inace da ova so mlekava stana pazar. i marketing. kako moze pedijatarot da ti kaze koe mleko ke go pie tvoeto dete. toj moze da prelozi da ti dade sovet, no sekoe dete e razlicno nekoe ke go prifati nekoe ne. ne se site deca isti. i kaj mene vo bolnica mnogu go favoriziraa hipp.

user posted image

_____________________________



(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 13:38:33   
Calypso
Сите млека се прават од прочистено и преработено кравјо млеко, барем така сум прочитала. А не ми е јасно, при толку голем избор на млеко, педијатрите (барем повеќето) ги форсираат млеката на Хип, а најверојатно тие ги користат по неонатолошките одделенија низ државава, што значи дека е голема веројатноста некој да крка дебели пари од тоа. А може и се лажам. Не ми е јасно зошто се упорни педијатрите во препораката со Хип млеката, кога не му одговараат на секое дете. А читам тука, доста голем е процентот на мајки што се жалат од тие млека, те повраќало, те запек имало малото - нели треба да се запрашаат дали е до млекото? Не е секогаш во детето проблемот.

Аптамил и Новалак се водечките млека на пазарот, со таа разлика што Аптамилот е нешто повкусен од Новалакот, друга разлика не забележав. Ама и цената им е различна - Аптамилот убедливо води со цената, која може да биде и до 1000 ден, за разлика од Новалакот кој оди од 360-450 ден по лименка, зависно каде се купува. Овде не читам често искуства со тоа млеко, никој ли не го користел? Освен Кикичка, секако, која си кажа дека на малата не и одговарал Новалакот. За син ми, тоа млеко беше супер, иако матичната ми препорача некое млеко на Хип за дохрана. Јас сепак си ја послушав тетка ми која исто е педијатар, и ми рече да земам Новалак. Син ми супер го прифати заедно со цицањето, само згрешив што експериментирав со формулите против грчеви и против повраќање, обичната формула се покажа како најдобра.

И Нестле се сигурно добри, со оглед на тоа што порано во неонатолошките одделенија се даваше НАН млекото, сигурно и Натива е добро, ама штом има дефицит на омега 3 киселини не е препорачливо за бебе на кое му се потребни масти за развој на мозокот. Затоа се препорачува млеко кое е збогатено со сите потребни состојки во исхраната.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Адаптирано млеко
11.4.2012 9:49:38   
dubi_du
Nie se doime no si pieme i NAN i mozam da kazam deka bebusot super go prifati.A kako sto imam primeteno ovde mnogu retko nekoj da go koristi?Calypso i ja mislam deka e vo prasanje zarabotka nekoja za pedijatrite vo vrska so hipp ima nesto...nekolku pati dosega licno jas go imam gideno komercijalistot od firmata so gi distribuira hipp proizvodite kaj nasiot maticen pedijatar...pa flaeri vo cekalna ima za ova mleko za onaa kasicka,ma sigurno imaat nekoj kar nesto stom forsiraat eden proizvod!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Адаптирано млеко
11.4.2012 10:04:44   
srekna mama
i nie sme na doenje i mleko NAN i super si e....


(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Адаптирано млеко
12.4.2012 17:00:47   
anaana
od denes kupivme nativa 1. pa ke vidime kako ke odi. sega zasega ne pokazuva nesto loso.. se nadevam ke go prifati dobro

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Адаптирано млеко
12.4.2012 20:04:36   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

od denes kupivme nativa 1. pa ke vidime kako ke odi. sega zasega ne pokazuva nesto loso.. se nadevam ke go prifati dobro

kolku go zema i po kolku merilici se stava za 1 doza?

_____________________________



(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Адаптирано млеко
12.4.2012 23:52:10   
anaana
jas go zedov od market 198den e 400gr. vo zegin bese 192den
40m = 1 lazice

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Адаптирано млеко
13.4.2012 3:20:53   
ivana89
mamicki me interesira dali aptamilot vo mk go ima samo vo prav ili pak ima i gotovo tetrapak (odnosno vo sise) aptamil2 user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Адаптирано млеко
13.4.2012 8:45:48   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas go zedov od market 198den e 400gr. vo zegin bese 192den
40m = 1 lazice

fala cuco

_____________________________



(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2012 1:50:54   
ivana89
mamicki me interesira dali aptamilot vo mk go ima samo vo prav ili pak ima i gotovo tetrapak (odnosno vo sise) aptamil2

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2012 9:53:08   
Luci
Јас до сега не сум сретнала во ниту една аптека или голем маркет такво паковање на Аптамил....освен стандардното во прав

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2012 11:22:32   
kikicka
Нема во мк никаде такво пакување Аптамил башка скапо е ,овде во Хр го има и не сум земала .Во Мк аптамил само во прашок и тоа 1,2 и 3 друг вид нема,а има тоолку мнг избор на Аптамил али ете штета во Мк е само тој.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivana89

mamicki me interesira dali aptamilot vo mk go ima samo vo prav ili pak ima i gotovo tetrapak (odnosno vo sise) aptamil2




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2012 20:34:54   
vesnab
mamicki so aptamil 2 se pocnuva od polni 6 meseci ili od polni 7 meseci ???

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2012 22:57:46   
kikicka
Полни 6 месеци
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesnab

mamicki so aptamil 2 se pocnuva od polni 6 meseci ili od polni 7 meseci ???



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?