|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 17:06:07   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

zenski sakam da ve prasam nesto.. kerkami drugata nedela ke pravi 4 meseci i uste povraka stvarno ne se izdrzuva toa pa se mislam da kupuvam mleko tetrapak od krava ke go zimam naj slaboto i sega neznam dali da go mesam so voda ili da i go davam taka sto mislite

ana mari probaj sso mleko kravjo spored edna moja prijatelka pisuvav pretodno bebeto imase sekakvi problemi od ad mleko povrakanje proliv, pa zapek .... a od ova mleko nisto ona pocna prvo za proba od 120 ml sisence 60 ml mlek 60 ml voda i vidi ako nema nikakva reakcija mslam deka mozes da prodozis
od naj slaboto mleko da zemam ili


bas sega i se javiv na drugarka mi da ja prasam taa mu davala bitolsko svezo mleko za varenje ubavo prevrieno, a ko nemalo mu davala i tetrapak isto bitosko 3,2 maslenost edna nedela mu davala razredeno kako sto pisav pogore kolku da se navikne, a potoa sekoja nedela mu namaluvala po malku voda ( bidejki ne ja najaduvalo i za nakraj od 120 ml sisence 30 ml voda ostanatoto mleko
probaj i obavezno mi pisi sto kako bilo

_____________________________



(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 926
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 17:07:29   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А бе Беатрисче не е лошо и ова, ама арно викаш немам од тоа убавото за споредба user posted image
Ај ќе ангажирам мајка ми стално се шуња низ град, пошо у центар живеат, логичноuser posted image , да бара по аптекиве од убавото. Значи не треба на бугарски да пишува ништо! user posted image


Не треба да пишува ништо на бугарски, горе кај што е датумот на ова сега претпоставувам дека е во бело правоаголниче втиснат, на тоа другото е директно на кутијата, и млекото кога ќе го отвориш е побрашнасто, поубаво, ова чкартов што си го викам е по прашкасто.

Којзнае што ни продаваат, човек за глава да се фати... За греота сме. Чим дојде до тоа со храна за бебиња мучки да прават кај ни е крајот user posted image

dobro a na koj jazik go pusyva ova pobavoto?


_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 927
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 17:08:25   
bombica
Јас не сум приметила П. некое повеќе некое помалку да го пие него изгледа исто му е фалш или оргиналuser posted image Е стварно многу се нервирамuser posted image како бе може се и сешто да се продава на нашиов пазар плус за храна за бебиња се работи гррррр

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 928
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 17:08:55   
Annet
prvo razredeno 1 tretina voda 2 tretini mleko,nemoj naednas i prv pat da mu dades nerazredeno,i daj mu prvvo svezo za varenje,jas greska napraviv fati zapek so tetrapak,sega seuste sme na svezo bitolsko za varenje

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 929
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 17:12:35   
ivoni4ka
aj vaka a da vi pisam sto primetiv jas toa so pakuvanjata go pravat i kaj hipp mase 2 vida eden so original germanski bukv pisano a kako dopolna lepenka so upastvo na makedonski jazik, a imase i na kutjata so makedonski bukvi koja logika e??????????? samo znam deka od prvoto kerka mi fakase zapek, a od vtorovo proliv i zeleno kakase

_____________________________



(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 930
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 17:13:13   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

prvo razredeno 1 tretina voda 2 tretini mleko,nemoj naednas i prv pat da mu dades nerazredeno,i daj mu prvvo svezo za varenje,jas greska napraviv fati zapek so tetrapak,sega seuste sme na svezo bitolsko za varenje

annet a ti od koja vozrast mu dade prvo kravjo mleko?

_____________________________



(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 931
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 19:08:34   
Ikana
Баш ќе обрнам внимание. Ама еве бебето го пие без проблем, а ноќеска од нан ми поврати кога и го смешав. Фала срцка најмногу!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А бе Беатрисче не е лошо и ова, ама арно викаш немам од тоа убавото за споредба user posted image
Ај ќе ангажирам мајка ми стално се шуња низ град, пошо у центар живеат, логичноuser posted image , да бара по аптекиве од убавото. Значи не треба на бугарски да пишува ништо! user posted image


Не треба да пишува ништо на бугарски, горе кај што е датумот на ова сега претпоставувам дека е во бело правоаголниче втиснат, на тоа другото е директно на кутијата, и млекото кога ќе го отвориш е побрашнасто, поубаво, ова чкартов што си го викам е по прашкасто.

Којзнае што ни продаваат, човек за глава да се фати... За греота сме. Чим дојде до тоа со храна за бебиња мучки да прават кај ни е крајот user posted image


(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 932
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 19:55:35   
kikicka
Абе ако децата си го пијат шо има врска,сигурно тоа што пишува дека е бугарско е овластено нема туку така да се продава насекаде.Па и бугарски бебиња го пијат не е нешто отровно,нормално дека сакаме убаво за децата.Ако гледаме така и други бебешки работи од иста фирма во други земји се различни,памперси,козметика и сл. нели? Еве јас кога давав Аптамил кога се префрлував на 3 едното пакување милина вкусот кога го потрошив земав ново абе да се птепаш не беше тој вкус истиот ,баш пишев и овде да не има некој со вкусови аптамил ама не ете такво пакување . И во Хрватска се дешава Исти производ ,а различна земја го произведува. Немојте така не значи дека ако е Бугарско дека е шкарт (така е зборот) Па тие се каде каде подалеку од нас,мислите ако е македонско призводство дека ке е подобро. На крај краева кога има пуштено призводи во продажба а се ШКАРТ се известува одмаа...имаше случај со Аптамилот минатата година незнам точно каде беше дали Словенија ,хрватска или босна ама сите производи се повлечија дури и во Хр едно време немаше Аптамил.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 933
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2012 22:29:11   
kikicka
Инаку јас од вечер почнувам пак со АД нестле јуниор 1+ . Небива цело време брбушки кака,а и сменив кравјо млеко и пак исто. Ке видеме вечер дали ке сака да пие.
Да ве прашам смеам Ад млеко со лажичка какао Нествик:??

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 934
   RE: Адаптирано млеко
6.4.2012 16:47:08   
anaana
ima li nekoj iskustvo so laktovit plus mleko? ili nativa 1 na nestle?
pocnavme so hipp organic ama nekako mnogu se grci i vo posledno vreme povraka ne go dopiva. mi go preporacaa laktovit plus...
a jas koga odev da go kupam vidov nativa 1 na nestle 400g konzerva 200den, nekako eftino za razlika od hippot. pa si vikam da ne ne cini. i ova laktovit e eftino ama toa mi go preporacaa. ke vidime kako ke odi

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 935
   RE: Адаптирано млеко
7.4.2012 12:25:13   
anaana
uste edno prasanje.. dali nekoj znae od kaj da kupam termos, ama ubav da ne mirisa na plastika. imam jas eden ama mirisa uzasno i voda i kafe vo nego, kako na plastika. so nisto ne se trga toj miris. jas gledav od tommee tippee eden kosta 1390 den. dali e toa mnogu? inace ne sum od skopje pa ne mozam da prosetam niz ramstor ili ovie pogolemi marketi :(

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 936
   RE: Адаптирано млеко
7.4.2012 13:22:04   
Ikana
Не од несквик, од млекото што е таа лажичка.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Инаку јас од вечер почнувам пак со АД нестле јуниор 1+ . Небива цело време брбушки кака,а и сменив кравјо млеко и пак исто. Ке видеме вечер дали ке сака да пие.
Да ве прашам смеам Ад млеко со лажичка какао Нествик:??


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 937
   RE: Адаптирано млеко
7.4.2012 13:30:59   
kikicka
Готово завршена работа и ставав два три дена само синокане и ставив сакала пиела сакала не.Туку пак е со брбушки аман веќе.Семислам скроз млекото да и го остранам незнам веке ,додека беше во болница јадеше само овошје и зеленчук и не беа брбушки како почна со млеко пак така.user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Не од несквик, од млекото што е таа лажичка.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Инаку јас од вечер почнувам пак со АД нестле јуниор 1+ . Небива цело време брбушки кака,а и сменив кравјо млеко и пак исто. Ке видеме вечер дали ке сака да пие.
Да ве прашам смеам Ад млеко со лажичка какао Нествик:??





_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 938
   RE: Адаптирано млеко
7.4.2012 13:56:01   
Ikana
Ама срцка, нормално е да има потврда столица од АД млекото и од млеко воопшто, М еве сега од кога сме на Аптамил, кака на 3 дена. А од овошје најубаво ќе и се регулира столицата.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 939
   RE: Адаптирано млеко
7.4.2012 17:16:19   
vanessa30
Kikicka, moze si piasla moze ne , na koe AD mleko ste???
Nie problem so zapek imavme od HIPP bio i NAN-ot i se prefrlivme na HIPP Combioticot i fala bogu si go prifati super i od nego imame super redovna stolica. Nas brbuski i zapek ne fattija od bananata i morkovot. Inaku so ova mleko mojotuser posted image kaka po dvapati vo denot.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 7.4.2012 17:18:53 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 940
   RE: Адаптирано млеко
8.4.2012 8:31:29   
kikicka
Ние сме на Нестле џуниор1+ ,ама претходно не и без брбушки,значи кравјо пиеше неразредено плус Ад Аптамил си какашапо 3 пати некогаш 2 зависи ама не беа брбушки,Јадеше се ,когајадеше само банана или биквити тогаш така какаше и со сливанормална посе беше,ова брбушкиве само три месеци се. Еве ке пробам и со млеко 0.9% замлечните каши па ке видам.Вчераидадов такво со кашата и какта беше комбинирана.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 941
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 12:33:04   
anaana
a dali nekoj znae zsto nativa 1 go nema po aptekive go ima samo vo don market - jas samo tamu go najdov. a nativa 2 nekako poveke ja ima.. ima nekoj problem so nativa 1? go koristel nekoj?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 942
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 13:19:31   
Bethany
Јас користев натива 1 али кратко, сега сме на натива 2 бидејќи имаме повеќе од 6 и пол месеци веќе. Имаш во Зегин и таму е најефтина. Ни јас не знам зошто слабо ја употребуваат кога е ептен супер со цената, имам читано на нет дека било исто како нан, само не содржат омега 3, а сега на натива 2 пишува дека содржи и омега 3 и 6. Така да не знам. Ја прашав аптекарката во што е разликата, таа вика дека тие млека всушност сите биле исти горе - долу. И јас се одлучив и сега сме на 2, подобро тоа млеко е барем адаптирано, отколку на кравјо.
А има го и во Веро, и јас го наоѓав и по други маркети.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 9.4.2012 13:21:04 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 943
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 13:32:23   
anaana
ej fala, jas vo zegin ne go najdov ama ne sum od skopje. :) inace bas mi e cudno sto retko go ima, a e eftino stvarno, pa si vikam da ne nesto ne cini sto go nema.. ama ajde ke go probam pa ke vidam kako ke go pie :)))

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 944
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 18:23:49   
kremco
Zenski i jas sakam da znam kade da najdam termos,inaku nosam tocno izmerena voda vo edno sise a tocno tolku merici vo drugo suvo pa samo promesuvam koga odime nekade a siseto so voda ostanuva toplo vo GRACO torba od strana ama ne e epten toplo.

Nie bevme nepolni 2 meseca na Aptamil bez problem.

Vo tretiot mesec pri kraj pocna da povrakja i po preporaka od pedijataar zemavme Hipp anti reflux,i bese ok ama gadno pregusto i mene mi bese cudno da i go davam iako vo potopla voda ne se rastvarase ubavo i sekojpat imase grutkiuser posted image

Posle preminavme po svoj pamet na Hipp Bio i ne povrakja ubavo go pie i pie po 180ml,ili barem 150ml...

E sega ve molam da mi kazete koe mleko na Hipp e najdobro?
zosto ima pedesetina vidovi?
imalo Hipp 1 bio.i isto takvo ama ne e biouku obicno e zosto e sega toa neorganskoto? znam vnuka mi takvo piese stalno???
koe da go zemam? dali ova bio ne nekoe dietalnouser posted image ?

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 945
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 18:27:59   
anaana
jas pocnav so HIPP 1 bio go kupiv od zegin i na kutijata pisuvase na makedonski jazik, potoa kupiv pogolemo pakuvanje (800g) od tinex i kostase 677den i na nego pisuvase HIPP 1 organic i bese na angliski i imase nalepnica so makedonski. ne znam dali se isti. nie nekako na pocetok dobro gi podnesuvavme sega malku povraka, pa se mislev da smenam so nestle nativa. inace bo bolnica mi go preporacaa Hipot

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 946
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 18:32:36   
kremco
Poeftino ispagja od aptamilot,e sto e razlikata kako da znam koe e podobro,zar ne bi trebalo da ima edno na hipp edno na aptamil i ostanati ne mislam na ovie specijalnive mleka tuku na ovie klasicnive i da e ista cena  sekade i gotovo a ne milioni mleka ko  prasok za perenje da e...user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 947
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 18:45:13   
anaana
ima mnogu mleka, nemam pojma veke koe da go odberam. ova hippov golemovo pakuvanje e poeftino, i jas go najdov samo vo tinex, vo zegin go nema. ama izgleda ke moram da go smenam, nekako ne bas mi go jade, mi povraka po malku od nego..

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 948
   RE: Адаптирано млеко
9.4.2012 18:48:17   
kikicka
Кај пластичарите ,или во некоја продавница за украси за дома и сл.И во маркетот во рамстор сигурно имаТермос

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 949
   RE: Адаптирано млеко
10.4.2012 10:29:01   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco
Zenski i jas sakam da znam kade da najdam termos,

Немој да купуваш термос од пазар, смрдат, корнат, чиста кинезарија се. Ништо не ги одмирисува.
Земи си од оние словенечките, Доми,  мислам дека се викаат, тие не мирисаат. Околу 300 денари се, од 600мл. Јас ги земав од Веро, и од Грос комерц во Охрид кога го искршивме, а искршивме неколку.
Кога купуваш, отвори и мирисај.

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 950
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?