|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: деца со аутизам
14.5.2010 21:16:27   
bucko 1
eve strucno lice od srbija koe svatilo so sto imame problem

кликни овде

< Поракaта ја уредил nadica -- 15.5.2010 16:24:45 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: деца со аутизам
15.5.2010 22:37:35   
Тања РР
ScienceDaily (Apr. 24, 2010) Kennedy Krieger Institut-от објави нова студија чии резултати покажуваат дека времето кога и како се појавиле аутистичките симптоми во првите три години од животот на детето има огромни импликации во детскиот развој, дијагностицирање и едукација.Oбјавена во април, во Journal of Autism and Developmental Disorders, оваа студија укажува дека децата со рани предупредувачки знаци во развојот имаат помал ризик за слаби достигнувања од децата со помало задоцнување во раниот развој кои подоцна доживуваат губење или стагнирање на вештините. Истражувачите собирале податоци од 2720 родители преку Interactive Autism Network, најголемиот оnline истражувачки проект  за аутизам. Преку изготвени прашалници и стандардизирани скали, истражувачите ги испитувале разликите во раните значајни достигнувања на детето ( пр.првиот збор, проодувањето, составувањето фрази..), тежината и дијагностицирањето на аутистичните симптоми и потребата од едукативната подршка меѓу деца со три различни степени на аутизам: Регресија (n= 44%) : Губење на претходно стекнатите социјални, комуникациски и когнитивни способности Плато (n=17 %) Покажување на само лесно доцнење со развојот пред детето да доживее постепено или нагло стопирање на развојот што го оневозможува понатамошното развивање на вештини. Ниту регресија ниту плато (n= 39%) Покажување на рани предупредувачки знаци на АСД без намалување или постигање плато во развојот. Резултатите од студијата обезбедуваат силен доказ за посиромашните развојните постигнувања кај децата кои доживеале регресија во однос на останатите. Имено, децата кај кои дошло до регресија имале значително зголемување на сериозноста на аутистичните симптоми, најголем ризик за неможност да водат разговор и почесто од било која друга група  имаат потреба од зголемување на образовната подршка. Овие наоди биле значително полоши за децата чии родители пријавиле сериозна регресија на способностите.   Студијата беше исто така една од првите што ги испитува импликациите за развојното плато, што најчесто се случува околу вториот роденден на детето. Споредени со децата од третата група овие деца имаат поголема потреба од едукативна подршка и поголема  шанса за дијагностицирање на АСД  (пр. Аспергеров синдром или Силно развојно нарушување). Децата кои не покажале ниту регресија ниту плато во развојот (3 група) имаат најмал ризик за покажување слаби развојни резултати. „Децата кај кои доаѓа до регресија или постигнување плато на развојот покасно манифестираат знаци на аутизам но штом еднаш се манифестираат имаат застрашувачки ефекти врз нивниот развој“ вели Dr. Paul Law,  директор на  Interactive Autism Network at Kennedy Krieger. „Родителите имаат добри инстинкти кога станува збор за нивните деца," вели д-р Rebeca Landa, ко-автор и директор на Кенеди Кригер  центарот за аутизам и сродни болести. "  Ако тие се загрижени не треба да се колебат да побараат професионална помош за детален преглед и надзор врз развојот на нивното дете. Знаеме од други истражувања дека колку порано се дијагностицира аутизмот и се почне со интервенција толку подобри резултати ќе се постигнат.“

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: деца со аутизам
15.5.2010 22:50:53   
Julie1
Навистина прекрасно што се преведоа голем број содржини од странски статии. Вака правиме колекција која ќе биде од помош за сите македонски семејства кои имаат дечиња со аутизам. Благодарност до сите кои вложија во преводи и поставување на содржини. Продолжете така! user posted image user posted image user posted image Навременото информирање некогаш може да спаси нечиј живот, или целосно да го промени!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: деца со аутизам
16.5.2010 0:27:12   
bucko 1
user posted image  blagodaram tanja ti si supeeeer.ova e mnogu dobar tekstuser posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: деца со аутизам
16.5.2010 20:54:12   
kromitce
kako nov clen na sajtov gi razgleduvav forumive i prijatno se iznenadiv na ovaa tema. bas mi se dopaga sto se razgovara i se diskutira. gi procitav skoro site razmisluvanja i se slozuvam deka tretmanot na ovie deca vo nasava drzava e na mnogu nisko nivo. znaci uste od samiot moment na dijagnosticiranje na problemot roditelite naiduvaat na precki od tipot na docno prepoznavanje od strana na strucnite lica, a za socijalizacija na decata da ne zboruvam ... vklucuvanje vo gradinkite i ucilistata e skoro nevozmozno. iako vo skoro site zakoni stoi deka obrazovnite institucii treba da imaat strucen kadar od tipot na defektolog, socijalen rabotnik i slicno.
jas licno rabotev so deca so posebni potrebi a posledniov period i so deca so autizam. kaj nas postoi dneven centar za lica so autizam vo koj se raboti na socijalizacija na ovie lica no seto toa e da ne recam minimalno vo odnos na toa sto im e potrebno na ovie lica.
najvazno od se e da se svati deka autizmot ne e bolest tuku sostojba. no so makotrpna rabot moze da se dopre do sekoe detence i da se vidat reakcii od nivna strana.
uste ednas pozdrav za temavauser posted image

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: деца со аутизам
16.5.2010 22:24:11   
Тања РР
Scientists find molecular player in Angelman syndrome
Tue, 04/27/2010 - 09:00


Двa независни тима  ги открија клучните  молекуларни чекори во начинот на кој еден ген врши прекин на врските меѓу невроните во лица со Angelman синдромот, ретко растројство кое  се карактеризира со заостанување во развојот, говорни тешкотии  и проблеми во движењето. Бидејќи овој ген, UBE3A, исто така се поврзува со аутизам и со  фрагилен X синдром, наодите може да помогнат во разбирање и лекување на  голем број невроразвојни нарушувања, велат истражувачите. Аngelman синдромот произлегува од мутации во мајчина копија од UBE3A. Состојба настанува во почетокот на развојот, кога мозокот ги користи сензорните информации од животната средина за менување на јачината на синапсите,  врски помеѓу невроните. За време на овој период  често употребуваните синапси се зајакнуваат а неупотребуваните се уништуваат, процес наречен "синаптичките пластичност". Бидејќи UBE3A припаѓа на голем класа на ензими - ubiquitin ligases - кои се насочени кон деградација на протеини , истражувачите шпекулираа дека тие помагаат  во чистење на синапсите. Во првата нова студија објавена на 5 март во Cell1 тимот на Grinberg објави дека ензимот ја регулира деградацијата на синаптичкиот протеин наречен Аrc. Познато е дека Arc ги контролира  рецепторите за науротрансмитерот глутамат, наречени АМРА рецептори, лоцирани во клетките или на површината на клеточната мембрана. АМРА рецепторите се потребни за брза ексцитаторна неуротрансмисија, и нивното постоење на клеточната површина е од клучно значење за врзување на неуротрансмитерот (медијаторот) глутамат. Greenberg предлага дека во Angelman синдромот, мутации во UBE3A  доведуваат до вишок на Аrc , кој, пак, го намалува бројот на овие рецептори на клеточната површина. Со други зборови, UBE3A мутациите предизвикуваат проблеми во учењето со создавање на нерамнотежата меѓу стимулирачките (ексцитаторни)  и инхибиторните мозочни сигнали. Новите откритија ја подигаат можноста за изнаоѓање лек кој супримирајки ја експресијата на Аrc  може да помогне во третман на синдромот кој напаѓа околу 20000 луѓе само во САД и за кој до сега не постои терапија. "Наоѓањето потенцијални терапевтски цели за ова тешко нарушување на мозокот се чинеше неверојатно до сега", вели Greenberg, шеф на неуробиологија на Медицинскиот факултет на  Харвард. "Но, изнаоѓање начини за менување на нивото на Arc во невроните се чини како разумна идеја за истражување“.


Продолжува...


< Поракaта ја уредил Тања -- 16.5.2010 22:27:44 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kromitce)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: деца со аутизам
16.5.2010 23:45:17   
bucko 1
dobredojde kromitce ,a ako ne e tajna kolku sto razbrav si nekoj vid strucen kadar za rabota so deca so posebni potrebi pa ako moze kazi ni sto si barame i defektolog i logoped na forumov za nekoj sitni soveti za roditelite vo nekoj dadeni momenti sto da pravat.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: деца со аутизам
19.5.2010 13:37:03   
bucko 1
vo bivsa jugoslavija izgleda samo kaj nas ne se pravi nisto za pomos na ovie deca

http://www.youtube.com/watch?v=Ohf9njeKy8k&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=yri4CMNu_-c&feature=related

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: деца со аутизам
20.5.2010 17:31:10   
bucko 1
ova e tekst koj go prevede topce i se odnesuva za deca koi imaat hiperaktivnost


10 невистини во врска со  Attention deficit hyperactivity
disorder
(ADHD)Овие митови, невистини можеби веќе го повредуваат вашето детеВашето дете од секогаш било динамично, темпераментно дете меѓутоа никогаш
не ги завршувало работите кои ќе го започне, поточно се префрла од една на
друга работа уште пред да ја заврши првата задача. Вие сметате дека тоа е само
до неговата темпераментност и дека има малку повеќе енергија. Потоа следува
родителска каде што учителката сака да разговара со вас бидејќи вашето дете не
може да следи една поедноставна задача која што таа му ја дала да ја
извршува,  го нарушува мирот за време на
часот и има проблем со следење и почитување на инструкциите дадени од страна на
учителката.

Се прашувате, да не јаде премногу шеќер? Или е тоа само бидејќи е момче?
Или можеби е ваша грешка што не можете да го контролирате?

Кога се соочувате со можната дијагноза на ADHD, не смеете да ризикувате или да бидете вплеткани
во некакви митски кажувања, половични вистини или пак недоразбирања. При погрешна
дијагноза на ADHD кај вашето
дете може да предизвика погрешен третман или пак непотребно земање на лекови.

Ние ви помагаме како да препознаете факт или фикција со следниве 10 невистини
поврзани со ADHD.Мит1: ADHD е предизвикана поради лоши родители.Факт: ADHD не може да биде последица на тоа дека сте лоши
родители или пак недостаток од можноста да го контролирате вашето дете.
Експертите не се сигурни што е причината која предизвикува ADHD, меѓутоа знаат дека е генетска
предиспозиција. Студиите покажуваат дека повеќето од децата кои ја имаат оваа
болест во нивното блиско семејство има член кој го има истото пореметување.

Оваа состојба вообичаено се појавува во раните години, вообичаено во 7-мата
година, кога мозокот се уште се развива. 

Различна е сликата на мозокот кај деца со ADHD споредена кај деца без ADHD, вклучувајќи различни големини на одредени делови
на мозокот, како одредени клучни процеси се извршуваат како и абнормалности на
одредени нервни завршетоци..

Некои истражувања покажуваат дека
сосема други фактори влијаат во придонесот за развој на ADHD вклучувајќи ја малата родилна тежина на
детето, пушењето, пиењето и дрогирањето за време на бременсота. Сега за сега
нема докази дека вакцините може да предизвикаат ADHD.Мит2: Сите деца со ADHD се
хиперактивни.Факт: Сепак, повеќето деца со ADHD се навистина хиперактивни, некои пак не се. Еден од трите типа на ADHD
наречен ‘претежно невнимателен подтип’ е проследен со невнимателност, но не предизвикана
од хиперактивност или импулсивност. Луѓето со овој тип на ADHD најчесто се немотивирани. (Другите два
подтипа се карактеризираат со хиперактивно однесување како да е постојано
вознемирено или пак со непрестано зборување)

Исто така под хиперактивност кај дете со 
ADHD се мисли дека тоа
трча наваму натаму, и никогаш не сака да седи мирно. Но во реалноста, овие деца
стануваат хиперактивни доколку нивниот мозок е премногу стимулиран, како на
пример гласна и раздвижена училница. Повеќето од децата ја надраснуваат
хиперактивноста во адолесценскиот период. Мит3: Учителката на моето дете може да дијагностицира ADHD и да му ја даде потребната терапија, лекови.Факт:Наставниот кадар и школската администрација не можат да дијагностицираат ADHD
и секако не можат да препишуваат
лекови за вашето дете. Само обучени професионалци како педијатри, психолози,
социјални работници, медицински сестри, психијатри или друг медицински кадар
може да дијагностицираат ADHD. Само медицински кадар ( каде што се вклучени психијатрите) смее да
препишува лекови за ADHD доколку
се утврди дека тие се потребни. Бидејќи наставниот кадар е најсвесен за
симптомите, тие се првите кои покажуваат загриженост и превземаат соодветни
мерки. Ако учителката се сомнева дека детето може да има ADHD, таа пополнува евалуационен формулар, формулар
за проценка на неговото однесување во училиштето, или пак може да побара од школскиот
психолог да спроведе образовна евалуација. Потоа учителката бара и од
родителите да направат слична евалуација за однесувањето на детето  дома.

За да биде и официјално дијагностицирана како ADHD, симптомите треба да се присутни во две или повеќе
конфигурации, овие форми ќе помогнат за откривање на тоа дали однесувањето е
постојано или се случува во одредена околина. Овие информации на вашиот доктор
ќе му обезбедат и други детали преку кои ќе се констатира дали и официјано е
дијагностициран  ADHD.Мит4: Јадењето на премногу слатко, шеќер предизвикува ADHD.Факт: Конзумирањето на шеќери не е никако поврзано со ADHD или пак со хиперактивноста кај децата. Сепак, некои студии прават поврзување
помеѓу адитивите во храната како што е вештачката боја и хиперактивното
однесување, и само 5% од
луѓето со ADHD. Ако сте
загрижени за нус-ефектите кои ги предизвикуваат адитивите во храната
разговарајте со вашиот доктор.Мит5: За да се утврди дали детето има или нема ADHD, докторот може да го тестира.Факт:Не постои официјален тест за дијагностицирање на ADHD. Сепак дијагностицирањето зависи од
комплетна евалуација, проценка на детското однесување, развој и неговото физичко
здравје. За да им биде дијагностицирано  ADHD децата мора да пројавуваат специфични ADHD симптоми. Вашиот доктор би сакал да знае како
детето се однесува дома и на училиште, дали се случила некоја важна промена во
неговиот живот, како развод на родителите, преселба или промена на училиштето.
Важни настани во животот на детето, како споменативе на пример, може да доведат
до стрес и анксиозност  кои
предизвикуваат вашето дете да се однесува различно од предходно. Во тој
контекс, вашиот доктор ќе ви предложи систематски преглед за да провери и други
можни причини како дислексија, Турет синдром, депресија или анксиозност.  
Мит6: Децата со ADHD не може да се фокусираат на ништо.Факт: Кажете му ја оваа невистина на Michael Phelps, 16 пати освојува Олимписки медали кој го покажува
бич-изострувањето на фокусот во базенот.Phelps е најпознатата славна личност со ADHD, која му беше дијагностицирана на негови 9
години.

Вистината е дека децата со ADHD
најчесто се концентрираат на
активности во кои тие уживаат и кои нив им се допаѓаат. Меѓуто без разлика
колку многу и да се трудат да се фокусираат на работи кои за нив се досадни или
повторувачки или пак доколку околината на сила пробува да ги стимулира сепак
резултатот е дека имаат проблем и нивниот труд е залуден. Мит7: ADHD не постои-сите деца, посебно момчињата се
бучни и немирни и имаат проблеми во извршување на наредби.
Факт: ADHD е вистински проблем и постои како вистинска
болест, и кај момчињата е трипати поголема веројатноста од дијагностицирање на ADHD отколку кај девојчињата иако се уште не е
доволно разјаснето зошто е тоа така. Сепак дете кое има ADHD со своето однесување ги надминува границите на
однесување во поглед на енергија и хиперактивност во споредба со дете кое нема ADHD.
За да се добие конечна дијагноза ADHD
симптомите треба да бидат
презентирани и следени шест месеци во континуитет и тоа и на училиште и дома, при што се намалува способноста на детето
да функционира социјално, на училиште и дома.   

Мит8: Децата го надраснуваат ADHD.Факт: Бидејќи хиперактивното однесување најчесто исчезнува за
време на адолесценскиот период, експертите мислеа дека децата го надраснуваат ADHD.


Меѓутоа според некоја проценка, грубо две третини од децата со ADHD нема да го надраснат и ќе бидат возрасни
со ADHD. Според проценката 4.1%
од луѓето на возраст од 18 -
44  години имаат ADHD. Кај возрасните ADD може да има различни симптоми и предизвици кои
влијаат на неговата работа, семејството и социјално-општествените врски. Така
да не чекајте вашето дете да го порасне, надрасте овој проблем. Третманот може
да им помогне на луѓето на било која возраст да научат стратегии со кои би ги
намалиле ADHD симптомите.

Мит9: Ако започне моето дете да прима терапија тогаш таа терапија ќе мора цел
живот да ја прима.Факт: Терапијата, лековите кои ги прима детето за справување со симтомите на ADHD
се доста ефикасни доколку истите бидат комбинирани со терапија која ќе му помогне да го смени
неговиот начин на однесување.Терапијата која се препорачува за нивното
однесување или CBT (Cognitive
behavioral therapy) помага во
осознавање на стратегии како на пример организациони способности кои би му
помогнале во менаџирање или надминување на симптомите на ADHD. Со ефикасна терапија луѓето со благ до
умерен AD/ADHD може да се случи
целосно да ги исфрлат лековите кои им се како терапија .Мит10: Мојата ќерка е тивка и срамежлива, таа не може да има ADHD.Факт: Не значи дека сите деца со ADHD се хиперактивни. Девојчињата со ADHD најчесто се невнимателни, но не и хиперактивни или
импулсивни. Всушност,
постарите девојчиња со ADHD покажуваат
симптоми на анксиозност и депресија и често имаат социјални проблеми, се
повлекуваат во себе. Ако сте загрижени за однесувањето на вашето дете или се
сомневате во неговите способности за учење, разговарајте со учителката и
педијатарот кои ќе ви помогнат во евалуацијата, проценката на вашата ќерка и ќе
ви обезбедат помош доколку е таа потребна.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: деца со аутизам
26.5.2010 14:46:51   
bucko 1
ovoj film od 11 dela mislam deka sekoj roditel treba da go vidi i onoj cie dete e zafateno od autisticniot spektar i onoj cie dete ne e.ako ne drugo ima sosema korektni kritiki okolu ishranata na nasite deca.
-1 дел
-2 дел
-3 дел
-4 дел
-5 дел
-6 дел
-7 дел
-8 дел
-9 дел
-10 дел
-11 дел


moj zaklucok e deka tokmu nie sme 20 godini ponazad od amerika i deka tek sega pocnuva kaj nas erata na deca koi ke imaat problemi vo nivniot razvoj,psihicki ili fizicki.user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 26.5.2010 15:27:26 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: деца со аутизам
29.5.2010 15:09:39   
Палешка РР
Што е аутизам?

Аутизмот претставува биолошко пореметување на мозокот кое го оштетува комуницирањето и друштвените вештини. Опфаќа широк спектар на пореметувања кои се движат од благи до тешки степени. Аутистите се опишуваат како личности кои се во својот свет. Многу аутисти кои добро функционираат опишуваат два света, својот и надворешниот, и своите искуства ги опишуваат како размислувања и слики.
Аутизмот денес се дефинира како органски развоен дефект на мозокот кој се одликува со неможност за развој на јазичната комуникација и останатите облици на друштвена комуникација. Се јавува кај 2-5 деца од 10,000 родени и е 1,5 пати почест кај машките. Некои аутистични деца покажуваат извонредни моторни, математички и други вештини. Често се опсесивно окупирани со објекти во движење, светлина, вода која тече или ротирачки објекти. Кај поголемиот број на аутистични деца проблемот се препознава подоцна во детството а тежината зависи од коефициентот на интелигенција. Некои деца можат постапно да научат да зборат и да покажат извонредна дарба за математика или уметност. Околу 30% од аутистичните деца добиваат епилепсија. Со стареењето сите особини на аутизмот стануваат се поизразени. Причината за појава на аутизмот е непозната, најверојатно е резултат на низа случувања.

Аутизмот е обележан со следниве особености


Отсутност или одложување на употребата на јазикот и говорот.

- повторување на зборови (ехолалија) наместо нормална вербална комуникација
- допир со рака и водење наместо вербална заповед
- изостанок на вербални комуникации

Тешкотии поврзани со другите деца и возрасни

[font="&quot;"]- недостаток на контакт очи во очи со соговорникот
- воочлива дистанцираност
- недостаток на интересирање за другите деца, и за тоа што тие го прават
- недостаток на одговор при вербална заповед
- нема одговор ако се повикаат по име
- избегнување на физички контакт дури и со родителите
- рамнодушност спрема други личности кои патат или се болни од нешто

Чудно однесување:

- забавување со самите себе, движење, ракоплескање, превртување
- непримерно смеење или испади без видлива причина
- непримерна поврзаност со предмети
- опсесивно-компулсивно однесување
- повторување на чудни игри кои траат долг период
- инсистирање на рутина и не-менување на ништо во околината. Тешко ја поднесуваат промената на рутинскиот распоред
- можно е самоповредување или агресивно однесување спрема другите

Промена на осетот

- хипо или хипер активност на 5-те сетила
- абнормален одговор на дразба
- слаб одговор на болка или претерано реагирање за нешто небитно како на пример затварање на врата

За типична индивидуа не е проблем да шета по улица, да збори со пријателите и да ги мириса цветовите. Аутистичната личност поради промената во сетилата може да биде несвесен на пример за сирената од амбулатното возило или пак да биде обземен со мирисот на некој цвет. Сонцето кое свети низ гранките од дрвјата може да биде толку заслепувачко што ги блокира сите други активности и сетила на аутистот до таа мерка да не може да се сконцентрира на одењето по улица.

Некои факти за аутизмот


- аутизмот е трето наследно генетско пореметување по честота, после менталната ретардација и церебралната парализа
- аутизмот е почест од мултипла склероза, цистицна фиброза или туморите во детската возраст
- за истражување на аутизмот се издвојуваат само 5% средства во однос на другите болести со слична појава и зачестеност

Други факти


- многу деца напредуваат многу добро, што подоцна не се разликуваат од своите врсниците
- бихејворијална терапија, правилна исхрана, терапија и правилно давање на витамините можат да бидат успешни

Пристап кон лекувањето на органските пореметувања


Често како единствена помош се нудат антидепресивите. Иако тие можат да доведат до подобрување, не помагаат во решавањето физиолошкиот проблем кој постои.
Кај најголемиот број аутисти постојат неправилности во 4 големи органски системи: нервниот, имунолошкиот, ендкринолошкиот и гастроинтестиналниот. Првиот чекор е тестирање и повторно тестирање. Некои од препорачливите тестови се: алергија на храна, органски киселини, аминокиселини, одредување на нивото на серотонин, имунолошки тестирања, функција на црниот дроб, штитната жлезда, присуство на тешки метали во организмот, невролошки тестови, тестови за гастроинтестиналниот систем. Ова изгледа многу и скапо, но е потребно да се испита проблем по проблем. Нутрициските интервенции се чинат дека се значаен дел од лечењето на аутизмот.

Диетални ограничувања.
Храна без глутен (брашно, ориз, овес и јачмен) и млеко. Глутенот и казеинот од млекото можат негативно да влијаат на мозочните функции и да предизвикаат појава на кожни и интестинални симптоми. Пред почнувањето на ваквото лекување потребно е да се направат консултации со педијатар.

Извор:ЗаЗдравје


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: деца со аутизам
29.5.2010 16:46:11   
bucko 1
dobro e paleska samo ima nekolku raboti sto ne se tocni po novo kako:

-Се јавува кај 2-5 деца од 10,000 родени и е 1,5 пати почест кај машките.
po novo na 150 novorodeni 1 so nekoe narusuvanje na autisticen spektar

-аутизмот е трето наследно генетско пореметување по честота, после менталната ретардација и церебралната парализа
nema nisto genetski nasledno kaj autizmot osven nekoj isklucoci .podole vo tekstot naveduvaat deka so odredeni tretmani se podobruva sostojbata na primer so nutricionisticki pristap.i ne znam za drugite dve bolesti mnogu ama jas mislam deka i kaj niv nema nisto nasledno,isto kako sto nemame hiv dobieno na zemjava po pat na gentski nasledno,ili potocno se sto ne znaat da resat doktorite vikaat genetski nasledno.inace tekstov mi e poznat da ne poteknuva od makedonija. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: деца со аутизам
29.5.2010 16:52:42   
Палешка РР
Незнам јас тоа буцко, само ископирав текст и го наведов изворот..наидов на текст и мислев ќе биде од помош, а колку е точен незнам, не сум ни малку стручна.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: деца со аутизам
30.5.2010 22:23:09   
bucko 1
zatoa ti odgovoriv deka e dobro samo nekoj raboti se smeneti vo ponovo vreme se drugo mislam deka e vo red.bas ubavo sto si postirala sekoj tekast e dobredojden. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: деца со аутизам
31.5.2010 10:59:18   
bucko 1
uste eden tekst so pomos na topce koja/koj go prevede


The Barnneuropsykiatri (BNK) Study
Што е Equazen?
Тоа е име на производ кој што е Омега3 од риба.
Овиј производ се користел во истражувањето на една детска психијатриска клиника во
Шведска,The Barnneuropsykiatri child psychiatry clinic (BNK), за да се види дали со негова
помош може да се подобри способноста за учење како и дали може да се подобри однесувањето на
децата кај кои е дијагностицирана ADHD.
Зголемен е спектрумот на нарушувањата при учење на децата посебно кај децата со зголемена
хиперактивност тоа прераснува во пандемски пропорции. Оваа состојба станува поприсутна и
заедничка карактеристика за денешните генерации, при што бројот на деца со ADHD изнесува и
11% во некои развиени земји. Употребувајќи го критериумот DSM-IV, ADHD зафаќа некаде
отприлика 3-9% од децата кои се на школска возраст и млади луѓе во Велика Британија, околу
2% од возрасните во светски рамки. Најголем број од младите луѓе со оваа дијагноза ќе имаат
значителни потешкотии во понатамошниот развој,кај нив е утврден голем ризик од тоа да
останат незапослени, да бидат вовлечени во криминални активности и да страдаат од
емоционални и социјални потешкотии како и тоа да се повеќе слони кон злоупотреба.Клиниката
во Шведска стана центар во светот за истражувања во областа на ADHD како и третирање на
истата.Се мисли дека зголемувањето на ова нарушување е резултат на новите трендови на
исхрана.Во последниве години сведоци сме на зголемување на ова нарушување кај децата кои
конзумираат слаба или сиромашна храна, несоодветна исхрана, додека пак дебелината кај децата
исто така се зголемува. Во Англија скоро 1/4 од мажите и жените се здебелиле. 1/3 од децата
и 2/3 од возрасните се моментално во групата на дебели или пак се здебелуваат.И доколку итно
нешто не се превземе, може да се добие бројка каде 9 од десет возрасни и 2/3 од децата до
2050 да бидат дебели според националниот статистички извештај од 2008 година.
Исхрана има значајна улога во патологијата и лекувањето на голем број на психолошки болести
За едно тело кое се развива, а се забележува проблемот со учењето, може тоа да биде
предизвикано и поради недостаток на важни масни киселини. Затоа истражувачите од Шведската
клиника создадоа студија за тоа како омега 3 масните киселини влијаат или го подобруваат
третманот на ADHD.
Методи
Студијата беше изведена во период од два три месеца, случајна, користено е плацебо( тоа е
таблетка која е шеќерче меѓутоа при истражувања се користи како терапија корисникот да мисли
дека е вистинско апче кое ќе му го подобри здравјето и со тоа се делува на психолошкиот
аспект). Триесет и седум деца на возраст од 8-16 години примале 3 таблетки Equazen два пти
на ден, додека останатите триесет и осум примале плацебо. Во второто тримесечје, сите 75
деца биле на активно надополнување. Овој еднонасочен дизајн и должината на третманот е
според моделот на студијата Оксфорд-Дурам.Родителите беа интервјуирани за да се процени
сериозноста или големината на ADHD симптомите како што е пропишано според DSM-IV
критериумот. Присуството на други нарушувања кои се дефинирани како симптоми за ADHD се исто
така предмет на оценка.
Ефекти од Equazen
После првите 3 месеци немаше некој значаен напредок или подобрување.
Вкупните резултати покажаа тенденција дека дошло до намалување на симптомите на ADHD.
Анализирајќи ги резултатите на крајот од третиот месец дури за 25% се намалиле симптомите.
Четворица од тие што реагирале на лекот, респондери, имале дури 50 % намалување на
симптомите во споредба кај тие што биле во плацебо групата.Респондерите се од групата на
деца кои го имале подтипот на ADHD каде што како симптоми се наведуваат деца кои не можат да
го задржат вниманието. 
Период на премин ( 3-6 месеци)
Резултатите кои се постигнати во групата која цело време користела Equazen, подоцна се
постигнати и со групата која користела плацебо, во вторите 3 месеци кога преминале на
активната супстанца, Equazen.
Заклучок
И покрај негативниот резултат, сепак една подгрупа на деца кои се типизирани дека страдаат
од повеќе нарушувања покажаа статистички важен напредок во поглед на симптомите. Сепак
поголем е напредокот на тие кои коритат Equazen отколку на групата со плацебо. Ова не
наведува да откриеме нешто повеќе за етиологијата и механизмот на ADHD, со што би се
отворило и прашањето за понатамошнa стартегија за третманот на децата со ADHD.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: деца со аутизам
1.6.2010 22:01:09   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Scientists find molecular player in Angelman syndrome
Tue, 04/27/2010 - 09:00


....


Продолжува...
Taргет протеини
Клучната улога на Арк во синаптичката пластичност е уште подобро објаснета во една студија врз глувци објавена оnline на 14 март во Nature Neuroscience4. Mriganka Sur и колегите демонстрирале дека глувците на кои им недостига Аrc не се способни да  ги прилагодат синаптичките врски во визуелниот кортекс за сетилно искуство.  Визуелниот кортекс е нормално исклучително чувствителен на искуства или промени во активноста. На пример, затворајќи го едното  око во нормално глувче резултира со слабеењето на синапсите специфични за тоа око, што пак резултира од намалувањето на бројот на AMPA рецептори. Во исто време, отвореното око компензира со зголемување на сопствената синаптичка сила. Истражувачите откриле дека глувците на кои им недостасува Аrc не се способни да ги префрлат AMPA рецептори од клеточната мембрана во  внатрешноста на клетката. "Во извесен степен, синаптичката дисфункција е резултат на износот или ефикасноста на рецепторите и нивната способност да пренесуваат импулси", вели Sur, шеф на Масачусетс Институтот за технологија. Заедно, овие документи обезбедуваат невиден степен на разбирање за тоа како UBE3A и Аrc може да нанесат штета  во мозоците на луѓето со Angelman синдромот - а можеби и кај лицата со аутизам.
"Она што е јасно сега е дека и двете UBE3A и Arc го регулираат созревањето на неокортексот, делот од мозокот каде јазикот, моторните команди и сетилната перцепција се генерирани - што може да ни овозможи увид на молекуларните механизми и развојните кругови  кои се вклучени во аутизмот", вели Мichel Ehlers, професор по неуробиологија на Универзитетот Дјук.
UBE3A лежи во хромозомски регион 15q11, кој неколку аутизам студии го имаат идентификувано како жариште на mutations5. Минатата година научниците откриле дека лицата со аутизам исто така носат и ДНК делеција  и дупликација  во UBE3A6. За жал, ензимот UBE3A е исклучуво тешко да се проучува. На гените кои кодираат убиквитарни лигази, вклучувајќи UBE3A, има  бројни подединици, кои можат да се разменуваат во и надвор од генот и да ги менуваат  својствата на добиените ензим комплекси. Ова го прави тешко за истражувачите утврдувањето кои синаптички протеини  лигазата ги врзува и, во крајна линија, уништува.
Механистички откритија: „Потврдувањто дека Arc и UBE3A се потребни за созревање на синапсите претставува чекор напред во истражувањето на полето на аутизмот“- вели Ehlers. „Ние влегуваме во златна ера на механизам-базирани студии врз  аутизм- гените“, вели тој. Во мај минатата година, на пример, Ehlers и неговите колеги покажаа дека во голем обем ремоделирањето на визуелниот кортекс не се случува во трансгенетски глувци на кои им недостасува UBE3A8. Во почетокот на март, Мајкл Stryker и неговите колеги од Универзитетот на Калифорнија, Сан Франциско, откриле дека глувците на кои им недостасува експресија на  UBE3A генот, кој е мутиран во Angelman синдром,  не се во состојба да креираат синапси  врз основа на искуство. „Сите овие истражувања  даваа значителен придонес и претставуваат големи парчиња од сложувалката“, вели Ehlers. Сепак, истражувачите имаат уште многу работа пред да почнат да дизајнираат терапија. На пример,  неколку гени поврзани со аутизмот, како што се neurexins и neuroligins, кодираат синаптички протеини кои немаат позната интеракција со UBE3A. Greenberg -овата лабораторија  ја следи  функција на други UBE3A таргети , но  резултатите сеуште не се објавени „Главен фокус на нашите лабораторија е да се мисли генерално надвор од UBE3A за да се утврди како други гени се вклучени во контролирање на начинот на кој искуството помага во развој на синапсите", вели тој.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: деца со аутизам
6.6.2010 16:13:26   
bucko 1
eve eden link od alfa tv za likovnata rabotilnica za deca so autizam

www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=22928

steta samo sto roditelite slabo imaat verba kon instituciite vo drzavava pa taka i odzivot bese mnogu slab.potocno ne znam kade vodi seto ova ,zatoa eve kako sto gledam seuste nema nekoj roditel so dete koe ima autisticen spektar da projavi zelba da se priklucu\i vo rasprava na forumov.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: деца со аутизам
6.6.2010 21:52:11   
beki RR
А јас се чудам што те нема нешто да напишешuser posted image , тоа ти на ликовна работилница си бил.А на твоето прашање  еве  јас ќе ти одговорам.
Ако видиш на темата деца со церебрална парализа нема многу родители расположени за дискусија,но родителите сепак читаат.На темата даунов синдром само антонија пишува.Добро е што и ти се приклучи на  темата аутизам, а и ова со преводите, рингераја е единствен форум во цела македонија со толку информации за деца со посбебни потреби.Од рингераја за АБР се пријавија 6 родители.Би било одлично да има и дискусиии, но ќе почекаме да се пресрамат родителите и да се ослободат.А дотогаш, ние ќе пишуваме, нашите информации некому ќе помогнат.А ти буцко ќе се чувствуваш добро, зашто некому си помогнал.


< Поракaта ја уредил beki -- 6.6.2010 21:53:05 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: деца со аутизам
7.6.2010 13:54:18   
bucko 1
"rodjeni pikaso" beki partal napravivme niz fakultetot steta nemase polikolor ke go okrecevme pa i nekoj grafit ke skrtnevmeuser posted image

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: деца со аутизам
18.6.2010 19:47:38   
Мамичка
Здр.  Јас сум мајка на 3,5 год. м. дете со дијагноза елемнти на хиперактивно однесување и елементи на аутистично однесување. (
Ме интересиа  може ли некој да напише за диетата без казеин и без глутеин . Што смеее а што не смее децата да јадат.
Инаку ништо не ми е речено да правам освен социјализација во градинка . КАде повеќе да се информирам и да го носам на лекар. Бевме во Завод за ментално здравје и поради негрижа на тие лекари отидовме и на приватен невролог педијатар кој ни ја даде дијагнозата.
Детево  не збори освен мама , ајде ,не и сл. , рабира некои работи , команди, многу е плашлив од непознати и вришти и плаче , надвор не сака сам да се движи освен кога би седнале на клупа па он да си трчака по топка, инаку многу е весел , темпераментен, сака да е во центар на  внимание , разбира многу бргу што бараме од него  да направи со играчките или сл, има поглед секогаш со очите и не се замислува.Ги сака сите домашни јас , мм ,баба му и дедо му.  Сака цртани филмови и реклами и скоро секогаш е пред тв но знае и со часови да не гледа тв и да си трчка низ станот и да си играме нешто. Нормално си спие и беше нормално мало детенце се до 1,5 годинка е после се чувствуваше дека нешто не е во ред но сите лекари ми викаа дека е машко покасно ќе прозбори ( иако збореше мама, баба, деде, тата, ајде , не ав ав ,брмммм- и оддеднаш престана)ништо не му е и сл.

< Поракaта ја уредил Мамичка -- 18.6.2010 19:54:01 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: деца со аутизам
18.6.2010 19:55:46   
Тања РР
Mамичка најпрво добредојде на Рингераја. 
Еве јас сега ќе се обидам да најдам одговор на твоето прашање и ќе ти одговорам.

Секое добро тебе и на твоето сонценце.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Мамичка)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: деца со аутизам
18.6.2010 20:16:59   
Тања РР
Мамичка глутен и слични на него протеини се наоѓаат во  пченицата и други житарици, вклучувајќи ги и овесот, 'ржта, јачменот, како и храни направени од оние зрна. Тој исто така се наоѓа во некои скробови, гриз, слад, некои оцети, соја сос, ароми, вештачки бои...

Казеин е протеин  во млекото и храна кои содржи млеко, како што е сирење, путер, јогурт, сладолед, сурутка, па дури и некои марки на маргарин. Исто така можат да се додаваат на не-млечни производи како што се соја кашкавал или конзервирана туна во  форма на caseinate (како врзивно сретство).

Детето може да јаде секаков вид на месо, овошје, зеленчук, јајца. Во аптеките и поголемите маркети денес постои специјално безглутенско брашно (ЕКСОНИА) од кое може да му месите леб на детенцето а постојат и специјални тестенини, крекери, смоки и сл. кои се без глутен и казеин.

Најдобро е на се што купуваш за своето дете да го проверуваш составот, производителите се обврзани да ги наведуваат овие состојки доколку нивните производи ги содржат._____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: деца со аутизам
19.6.2010 9:04:04   
beki RR
Драга мамичка, добро ни дојде на рр.

За диетата еве можеш тука да прочиташ КЛИК , оваа диета е многу добра и многу здрава, има и листа на дозволени намирници.

Една моја пријателка има хиперактивно дете .Тие одеа кај приватен невролог и воопшто не беа задоволни.Сега одат во завод за ментално здравје и се многу задоволни.Прво пиеше гамибетал, а сега не знам што точно пие , но кај детето се приметува разлика. Значи, секој со искуството.
Јас би ти препорачала да размислиш за АБР како терапија, бидејќи и мојата ќерка многу се плашеше од непознати,дури се случуваше кога се шетаме и кога доаѓаат луѓе од спротивната страна, само што ќе се приближат таа да се испаничи.За среќа тој стрва во огромна мера е надминат.


(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: деца со аутизам
19.6.2010 9:26:25   
Мамичка
здР. Фала за помошта околу храната иако имам многу нејаснотии, некаде пишува може ориз некаде не , некаде пишува дека казеинот го има само во кравјото млеко а некаде во млека од било кое животно ???

А што е тоа АБР како терапија. Инаку и малиов мој пие Гамибетал , Б6, и Пиковит. Гамибеталот го пие 15 дена и нема никакви резултати дури приметувам и поголема нервоза кај негоuser posted image ,е сега морало да поминат 3 недели за да почнел да дејствува user posted image  па на контрола .
Беки  Може ли да дознаеш што пиело детенцето на пријателката после Гамибеталот.
Фала ви срцки сте.user posted image  
Незнам дали треба да одиме на клиника кај Др попјорданова -педијатар за аутизам  и што ќе ни каже дали треба Хипербарична комора , тестирање на крв и урина на тешки метали и сл. Се ова од нет го дознавам лекарите ништо не кажуваат.
Кажете ми го вашето искуство. Дознав дека се спрема во блиска иднина да се донесат хипербарични комори во Сиситина и Ремедика...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: деца со аутизам
19.6.2010 9:44:43   
bucko 1
dobredojde mamicka na forumov se nadevam ke se druzime i ke si delime informacii.vo odnos na dietite postojat nekolku vidovi na dieti i bez gluten,kazein,seker i soja(ne znam dali prethodno imav napisano deka sojata treba da ja izbegavame site kompletno "klonirana hrana"),potoa diete za izbeegnuvanje na komplicirani vrski na jaglenhidrati kako SCD sto ja postala beki,potoa dieta kade se izbegnuvaat fenoli itn.vo sekoj slucaj mora da napravite nekoj ispituvanja za da mozete da se vklucite vo bilo kakva aktivnost okolu biomedicinskiot pristap na deteto.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Мила
bella80

Кое име е најубаво?

Јована (67%)

Јова (2%)

Јоана (31%)


Број на сите гласови: 87

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!