|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблеми со доењето
23.6.2010 13:54:31   
elle
фала леонида веќе подолго време е така и скоро слушнав од една жена дека не било убавоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Проблеми со доењето
23.6.2010 14:35:10   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: elle

фала леонида веќе подолго време е така и скоро слушнав од една жена дека не било убавоuser posted image user posted image user posted image



што е тоа кое не е убаво?user posted image
тоа што го доеш твоето најмило е прекрасно а за тоа дали од една или од двете гради не е ни најмалку важно
имаме мамички и тука на форумов кои поради температура,одбивање на едната града од малото, мастит, ми мн други причини го дојат своето најмило на едната града

самиот организам ствара онолку млеко колку е потребно на малото и со секој поминат месец се менува и составот на млекото
ако бебушот е задоволен кој што сака нека зборува user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 15:22:27   
ananikol
Poslednive denovi i nie imame problm so doenjeto,nikako ne saka da cica,so ne probav i sansa nema.I pojma nemam so e problemot.
Koga i da go stavam na dojkata pocnuva da cica nekolku pati i sleduva vristenje,pa se mirime pa povtorno probuvam no neuspesno.
I na kraj stalno ja zemam pumpata se izmolzuvam pa mu davam vo sisence.I sekoe izmolzuvanje izmolzuvam okolu 100-150 ml.

Nemam iskustvo so doenje(prvoto mi bese so adaptirano i so raat si bev) znae li nekoj koja e pricinata sto vristi??

Ocajnicki se trudam da ostanime da se doime bidejki mleko imam ama ova maki se ...


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 15:30:58   
BILE.F
Мила моја, не знам дали прочита и јас сум со истиот проблем!Ама еве денес пробав со цуцла лажалка!Чекам 2часа да огладне му ја давам цуцлата да се смири и ја вадам, па му ја ставам цицката!Успеваме до негде. Пробај!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 15:36:03   
Палешка РР
Мене тоа ми успеваше со шишенце чај. И давав чај, па кога ќе се занесе го заменував со цице. Можеби и цел месец мака мачевме. 

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 16:08:52   
ananikol
Probano i so cucla lazacka i so cajce-ne uspeva  user posted image user posted image user posted image
Cuclata si ja saka samo koga ke zaspiva e togas si ja bara sam inaku ne ja drzi v usta,ja pluka.Isto taka i koga ke zaspie ja pluka.
Cajceto ( mu pravam cajce so kim ) ke mu go dadam i ke pocne da si pie i koga ke mu ja smenam so gradata izgleda potesko mu e za pienje i pak se buni,placi.
Lele nema resenie user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 16:09:27   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Poslednive denovi i nie imame problm so doenjeto,nikako ne saka da cica,so ne probav i sansa nema.I pojma nemam so e problemot.
Koga i da go stavam na dojkata pocnuva da cica nekolku pati i sleduva vristenje,pa se mirime pa povtorno probuvam no neuspesno.
I na kraj stalno ja zemam pumpata se izmolzuvam pa mu davam vo sisence.I sekoe izmolzuvanje izmolzuvam okolu 100-150 ml.

Nemam iskustvo so doenje(prvoto mi bese so adaptirano i so raat si bev) znae li nekoj koja e pricinata sto vristi??

Ocajnicki se trudam da ostanime da se doime bidejki mleko imam ama ova maki se ...




Може да му е неудобна положбата, може му е топло, може ти се преполни градите и тврди па не му потекува веднаш млеко, а може и да е мрзлив да влече и ги открил благодетите на цуцлата која е полесна па затоа. Штом имаш толку млако да измолзеш, не се откажувај, не му давај од шишенце, малку измолзи се пред да цица за да почне да му тече полесно и пробај пак. Ако плаче смири го, па пак понуди го, ќе види ќе невиди, ќе цица. На крајот на краиштата остај го малку да огладне, гладот ќе го натера да се откаже од манипулирање. Колку што се сеќавам, се надевам не грешам, тој има нешто повеќе од месец дена, рано му е забите да го мачат, евентуално може да има грчеви, но тоа не е причина да не цица. Биди упорна, трпелива и смирена, ќе му помине и пак ќе почне да цица нормално.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 16:16:30   
Maca25
Ананикол јас ти препорачувам да се измозиш малце пред да му дадеш да цица. И кај мене се случуваше истото и нина на 5 месеци ми се одби сама. Една докторка ме советуваше секој пат пред да и дадам да цица, да се измолзам малце, да протече убаво млеко, па да и дадам да цица. Првиот млаз, кога се пуни градите тече многу брзо и може и да се засркнат и тогаш најчесто одбиваат да цицаат. Јас првобував на сите начини и положби да ја надојам - легната на страна, станата па во раце, јас да седам а таа како желче врз мене легната, секако пробав, и ете на крај ми снема и млеко и нина ми се одби. Мислам дека и јас не бев премногу упорна. Сега се каам ама тоа е. ЌЕ знам за другото дете.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 16:38:00   
ananikol



[/quote На крајот на краиштата остај го малку да огладне, гладот ќе го натера да се откаже од манипулирање.

[/quote]

Uste ova ostana ne isprobano.
Vednas ke go primenam user posted image


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 16:46:45   
niki
Пробај, па јави. Некогаш ние мајките многу им се тресеме и се плашиме да не останат гладни и само ги нудиме, а тие тој ден немаат баш толкав апетит. Но, уште еднаш ќе ти речам, штом имаш да измолзеш  толку многу млеко, не се откажувај од доење, а шишенцето скри го негде да не доаѓаш во искушениеuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 16:47:54   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Ананикол јас ти препорачувам да се измозиш малце пред да му дадеш да цица. Првиот млаз, кога се пуни градите тече многу брзо и може и да се засркнат и тогаш најчесто одбиваат да цицаат.


Mozno da  e i ova,mi se cini sekoj podoj toj se zasrknuva .
Ke probam da se izmolzam.




(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 17:07:53   
emilia
Здраво Ананикол!
Не знам дали ще можеш да ме разбереш,защото не зная добре македонски,но ште се опитам да ти помогна.Не давай на бебето да цица от шише,защото така е по-лесно.
Добре оформени ли са брадавиците на градите?Ако не са вземи силиконски брадавици и те могат да помогнат.Измозувай малко от млекото ,защото когато са много твърди градите бебето не може хубаво да хване брадавицата и се нервира.Давай му да яде на 3 часа .Нека хубава да огладнее.
Пробвай и се обади!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Проблеми со доењето
26.6.2010 17:22:11   
Палешка РР
Јас ќе преведам

Здраво ананикол!
Не знам дали ќе можеш да ме разбереш, затоа што не знам добро македонски, но ќе се обидам да ти помогнам. Не давај му на бебето да цица од шише затоа што така му е полесно.
Добро ли ти се оформени брадавиците на градите? Ако не се, земи си силиконски брадавици, тие можат да помогнат. Измолзувај малку од млекото, затоа што кога се многу тврди градите бебето не може да ја фати брадавицата и се нервира. Давај му да јаде на три часа. Прво убаво нека огладне.
Обиди се и извести не!




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот emilia)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Проблеми со доењето
27.6.2010 19:05:05   
liljace
zdravo zenski jas imam drug problem sinceto mi ima 2 i pol meseci i e mnogu lakomo jas imam dovolno mleko dobro napreduva duri i premnogu veke na 2 mesec ima duplo tezina od kolku sto e rodeno go dojdam na 2 i pol -3 casa a nekogas znae i dase uspie po 6-7 casa kako sto pravi noke no vo posledno vreme imam problem so gradite posel sekoe doenje imam neizdrzliva bolka koja nekogas znae da trae i nekolku casa.seuste go dojam eden podoj na edna grada sto mislam deka mu e dovolno retko na eden podoj go menuvam na dvete gradi.pedijatarot mi rece deka prvoto mleko sto go cica e slabo i nekvalitetno zato treba da go ostavame da ja iscica ednata grada do kraj pa ako pobara pak togas na durgata i taka praktikuvam no sega imama strasna bolka posle cicanje kako da me pecka nesto vnatre duri pocnuvam dase plasam pijam caj(nane majcina dusica i kim-mesavina) sekoj den mislam deka na bebusot mu odgovara nema problemi so dtomaceto no sto da pravam jas so gradite duri koga ke dojdi vreme zacicanje se plasam veruvajte.dali ima nekoj slicen problem ili sovet?so koj stosum razgovarala site mi kazuvaat derka imale problemi so nadojdeno mleko so zgrutcuvanje so mastiti no kj mene e obratno otkako ke se nacica togas me bolat gradite.molam za sovet dokolku nekoj ima slicen problem
pozdrav do site

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Проблеми со доењето
28.6.2010 6:32:35   
ananikol
Denes definitivno ke pobaram strucna pomos.
Ne go biva veke ova vaka.
Nokeska vo 3 cicase a sega se molzam uffffffuser posted image

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Проблеми со доењето
28.6.2010 9:16:59   
Палешка РР
Ох мила, минливо е, немој да се откажуваш user posted image знам колку е тешко user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Проблеми со доењето
28.6.2010 9:47:42   
niki
Лилјаче те боли празната града или полната, не разбрав, или и дветеuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 13:02:49   
Vigora
Jas go imam sledniot problem. Imam mleko i doktorkata mi tvrdi deka e dovolno (ili barem ne e malku), no deteto ne cica dovolno. Problemot e sto veke pocnav da go dohranuvam so HIPP i mi se cini deka se pomalku i pomalku saka da cica, a poveke mi bara od vestackoto. Dali ima nekj nacin da go stimuluram da cica poveke? Strav mi e da go izgladnuvam. Drug problem e sto koga ke probam da se izmolzam uspevam da izvadam mnogu mala kolicina i veke se prasuvam dali doktorkata ne gresi, dali navistina imam dovolno mleko? Se plasam deka od sega pa natamu ke imam se pomalku.  Deteto ima tocno eden mesec. Dali nekoj imal slicen problem? Ve molam za pomos!!!!user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 13:10:03   
Палешка РР
Вигора, јас на пример не можам да измолзам ни 20 гр. млеко, а успешно дојам веќе 6 месеци, и тоа до 4 месеци исклучиво доење. Бебето ми напредуваше добро, некогаш послабо, некогаш повеќе, зависи..Мислам дека ќе стимулираш лактација со повеќе течности и повеќе ако го ставаш да цица. Поздрав! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Vigora)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 13:32:49   
Martins mom
Не верувам дека докторката греши...таа изгледа гледа дека детето ти напредува добро и по тоа знае дека имаш доволно млеко.Ако бебето не ти покажува знаци дека е гладно, мислам дека нема потреба од адаптирано...Продолжи да си доишuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 13:42:45   
Тања РР
Вигора ти сама си одговори на твоето прашање
Problemot e sto veke pocnav da go dohranuvam so HIPP i mi se cini deka se pomalku i pomalku saka da cica, a poveke mi bara od vestackoto“
Ако имаш доволно млеко како што велиш нема причина да го дохрануваш со АД. Колку детето повеќе цица толку повеќе млеко ќе се создава. Не грижи се дека е гладно, гладно дете плаче за јадење.
Инаку, колку млеко ќе измолзиш не зависи од тоа колку млеко имаш затоа што града од која се цица потешко го испушта млекото при измолзување. Еве јас додека ќерка ми не цицаше измолзував и до 200 мл а сега откако почна да цица не можам да измолзам ни 20 мл.



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 19:09:52   
elle
Ми се ближи крајот на породилното отсуство user posted image , значи уште малку па ќе тргнам на работа, но незнам дали да продолжам со доење(а сакам),работното време ми е 8 часа, но некогаш и повеќе. Дали ќе биде во ред да продолжам со доењето?

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 19:31:26   
Палешка РР
КЛИКНИ ТУКА сме разговарале на таа тема elle. Мислам дека не е проблем да работиш и доиш, само ќе доиш поретко.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Проблеми со доењето
6.7.2010 19:54:16   
elle
Фала палешка 

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Проблеми со доењето
7.7.2010 8:40:24   
Felly RR
Јас воопшто не можев да земам породилно, и веднаш почнав да одам на работа. Но имав среќа што работата ми е таква (наставничка сум, и часовите ми се поделени во двете смени) па на 2-3 саати си доаѓав дома, па пак одев и така, и еве уште сме на доење. Во почетокот беше малку потешко, но издржавме и еве сега сме на распуст, па сум цело време домаuser posted image user posted image user posted image user posted image
А за поголемо бебе, сметам дека е полесно да се продолжи со доење, бидејќи сега си јаде и кашички, и доењето е поретко.

Но бидејќи имаше денови кога не можев да си дојдам и по 6 саати, а малата си бараше да цица на 2, мораше и да ја прихрануваме од почетокот. Понекогаш и мене ми се случува истото како на ВИгора, јас сум дома ама таа не сака да цица, па прво ја оставам, ајде си велам може не е гладна, но кога пак ќе ја понудам не сака да цица, а ако и понудам од шишенце ќе си го испие. Значи, како да си бара од АД млеко понекогаш. Но сепак си велам, добро е што до сега цицаше, а за еднаш во денот, кога сака, па нека пие и АД, не можам да ја оставам гладна

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?