|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Прекин на доењето
27.3.2009 20:06:00   
mis.
Кога мислите дека е доста со доење дали има некоја возрасна граница која бебето ќе ја достигне, причини како резултат на наушено здравје на доилката,некоја норма која си ја задаваат родителите или причини кои произлегуват од бебето.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Прекин на доењето
27.3.2009 20:10:56   
Еца
П а миц јас од она што сум го слушала викаат дека е најдобро да се прекине со доењето некаде после првата година, но еве јас доев 2,5 години. и здравје и ова ќе го дојам, може не толку долго ама пак ќе дојам ако биде се во ред и ако имам доволно млеко, нормално.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Прекин на доењето
18.6.2009 22:44:52   
mami
како влијаеше на вас престанокот со доењето?
Јас многу тешко си го поминав тој период, чувствував грижа на совест дека уште на 5 месеци почнав да го дохранувам (ситуацијата ми беше таква, почнав да работам) и постепено, млекото се намали за некаде меѓу 6-7 месец скроз да прекинам да го дојам..леле ми се плачеше кога гледав дека треба шишенце да му бутнам во уста а имав млеко за извозuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 19:56:23   
mis.
Јас еве една недела како го прекинав доењето.Намам некои проблеми што се однесува до Стефан,градите не ми се многу исполнети и надувани бидејќи немав доволно млеко но некако како да имам потреба од апчиња или нешто слично.Пиевте ли вие некои апчиња кога се откажавте од доење?Како поминавте со градите?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:03:04   
barbi
Jas doev godina ipol i mislev deka mnogu tesko ce ja odbijam no naprotiv? Ne piev bas nisto imav mala groznica ama pomina .

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:13:52   
biser
поголемата ќерка сама ми се одби напостепено на година дена.помалата ја одбив јас на 1,5 година и многу лошо поминавме.2 недели имав тампература и сама се одмолзував,и пиев едни апчиња. не ми текнува сега името.ама мислам дека погрешив бидејќи (и докторката ми вели)откога почна да пие кравјо млеко нагло по 1,5 литар на ден и опадна имунитетот и еве веце 1 година е болна секој месец некогаш и два пати месечно.секоја бактерија на неа се лепи

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:16:55   
mami
јас бидејки еднаш си закачив мастит и ми беше страв од уште еден си побарав апчиња од гинекологот и ми даде Бромергон колку се секавам..малку е тешко на почетокот, паѓа притисок и сл, ама поминува за неколку дена...

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:25:15   
mis.
Јас за првото пиев бромергон но ми кажаа дека веќе не се произведуваат а и да ги има морам на гинеколог за да ми ги препише.Моја братучетка има појавено некои жлезди во градите па гинекологот и кажа дека се како резултата на згрутчено млеко од времето кога доела па не пиела ништо откако прекинала со доење па и препиша бромергон но за жал ги нема повеќе.Таа не дои веќе 15год а тоа и останало како последица па се прашувам дали имам потреба од такво нашто или не?Педијатарот ми препорача дека најдобро е само од себе да се секне млекото.Што мислите вие?Се наоѓам во дилема.user posted image

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:28:34   
mis.
Мами и педијатарот ми рече дека од бромергонот лошо ќе се чуствуван но и ги немало повеќе да си ги купам.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:30:17   
barbi
Jas ja doev angela samo na levata strana isite mi vikaa deka ednata ce mi bide pogolema ama ne etocno toa e samo za vreme na doenjeto posle se normalizira, no jas taka pocnav da ja dojam zatoa sto imav problem, bidejci bev so carski ine mozev da se vrtam na drugata strana imlekoto mi izgubi imav golemi bolki.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:30:54   
mami
јас ги барав лани во декември и брзо ги најдов..обично сите лекови ги наогам во аптеката што е кај Средното Јосип Броз Тито, на аголот кај раскрсницата...мене ми беше страв да оставам само да ми секне..ако веке го оставаш само тогаш секој ден по малку измолзувај се или барем масирај ги градите..

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Прекин на доењето
23.9.2009 20:47:26   
Еца
Дефинитивно не сум за апчиња, бидејќи кога јас ја одбивав Мартина и отидов во аптека и барав апчиња за да ми престане млекото(а имав многу млеко)аптекарката, инаку моја пријателка ми вика:-Ти мислиш уште да раѓаш, ма какви апчињаЕлена.Ќе одиш дома и ќе ги стегнеш градите со пелена, ама цврсто, и ќе се измолзуваш така што ќе намалуваш по едно молзење, а градите постојано стегнати да ти бидат.
За недела дена јас веќе немав млеко,затоа Нато мој совет ти е да го направиш ова, и онака немаш премногу млеко. И скрати од течностите, овие денови пиј што помалку течности.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Прекин на доењето
12.10.2009 10:51:36   
steci
Jas seuste go dojam mojot sin i iskreno od sega stravuvam kako bi mi bilo mene i na Martin prekinot na doenjeto.Do koga po pravilo treba da se doi bebeto i od koga pocnuvame so prihranuvanje prasuvam bidejki nie sme seuste na majcino mleko.Pozdrav

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Прекин на доењето
12.10.2009 11:00:39   
BEBICA
mili moi jas pred nekolku dena mi bes vospalena levata grada mi se zapusija kanalite i imav 39 temperatura i toa samo zatoa sto monika eden den mi preskoci 1 doenje.Jas stvarno ne znam kako ke ja odbijam.Ja prasav odktorkata na monika do koga da dojam ona mi vika dodeka jas sakam duri strucnjacite sega preporacuvaat do 3 godina, jas mislam deka toa e preterano.No sepak ke ja dojam barem do januari fevruari a do togas ke se obidam da i dadam krajvjo mleko barem eden obrok.do sega nemam probano pa ke vi pisam dali ke saka da pie kravjo mleko.inaku monika ima sega 1 dena.
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Прекин на доењето
12.10.2009 17:19:06   
nutelizza
ИЗВОРНА ПОРАКА: barbi

Jas ja doev angela samo na levata strana isite mi vikaa deka ednata ce mi bide pogolema ama ne etocno toa e samo za vreme na doenjeto posle se normalizira, no jas taka pocnav da ja dojam zatoa sto imav problem, bidejci bev so carski ine mozev da se vrtam na drugata strana imlekoto mi izgubi imav golemi bolki.



колу време ја доеше само на една

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Прекин на доењето
13.10.2009 7:41:41   
profesorica
Дамјан има 16 месеци а уште го дојам ноќе. еднаш до два пати, некогаш прескокнува ноќ, само на сокче е ама често бара цице.Кога ќе ми прескокне ноќ градите ми се полнат ептен и камен тврди ми се прават ама наредната вечер пред спиење кога ќе цица ми ги празни.дефинитивно не сака кравјо млеко пробав се и сешто, едно време почна да го пие ама толку траеше тоа.зимава ќе морам да го одбијам од цицање само не знам како, не сакам да зимам лекарства.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Прекин на доењето
6.11.2009 15:55:52   
profesorica
еве сме сега 2 дена без цицање, мислам дека сме на добар пат да се одбиеме, ама јас имам доста млеко па се измолзувам, страв ме фаќа луѓе, колку повеќе молзиш толку повеќе ти надоаѓа.ми е страв пак да не ми се појави маститuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Прекин на доењето
6.11.2009 22:01:25   
mis.
Професорица извини што вака реагирам но мислам дека дете што повеќе од 24 саати не цицало е веќе одбиено и не треба да се повратува на града.а оваа твоето 2 дена user posted image Искрено не ми се свиѓа user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Прекин на доењето
7.11.2009 8:08:58   
profesorica
мис не те сваќамuser posted image user posted image user posted image , кој рече дека пак ќе го вратам на града???еве три дена е без цицање а јас само се измолзувам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Прекин на доењето
7.11.2009 11:25:09   
profesorica
луѓе кажете што е поарно да се измолзувам или да земам некои апчиња за спечување на лактација.дамјан веќе 3 дена не цица а мене ми се полнат градите и ако не молзам ми се камен тврди.помагајте????


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Прекин на доењето
7.11.2009 11:28:11   
mother 29
апчиња деф.со молзење само ке потикнуваш понатамошна лактација!

user posted image    user posted image за Дамјан!нема цице а?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Прекин на доењето
7.11.2009 11:32:49   
profesorica
Супер он пие млеко ама јас еве ептен ми се полни градиве, викаш апчиња а?а нели не чинеле???

Ајде некоја мамичка што одбивала нека каже финта, да не пијам апчињаuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Прекин на доењето
7.11.2009 11:36:56   
mother 29
као бре не чинеле?!а да направиш пак мастит!?а?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Прекин на доењето
7.11.2009 12:10:13   
profesorica
па затоа се измолзувам ама нели колку повеќе молзиш толку повеќе ти се ствара млекоuser posted image user posted image user posted image

и ако ги нема тие апчиња имали нивна замена?а овие бромокриптин се исти како бромергон или?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Прекин на доењето
24.11.2009 8:45:34   
profesorica
3 недели сме без цицање, го одбивuser posted image user posted image user posted image а градиве пополека ми се враќаат во нормала.имам сеуште млеко но немам потреба за измолзување.немав потреба од апчиња.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?