|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 7:56:46   
soki
Zdravo na site majki. Nova sum na forumov I ve molam za pomos.
Bebusot ima 10 dena I e golemo bebe 3800g. Koga se porodiv izgubiv mnogu krv I bev cela vo bolki, I nemav dovolno mleko a i mnogu me bolea bradavickite, celi bea razraneti, pa pocnav I so dohrana (ama mnogu si piese pocna od 30 ml na tretiot den). Od pred 2 dena sum super, bolkite pominaa, ama jas nemam dovoljo mleko, pocnav so stimulacija, pocesto na da cica I plus so pumpa, ama nikako povece od 20-30ml da ispumpam (ako samo ednata grada ja pumpam e 20 ml, dvete zaednom pak 20 ml )Sega od pocestoto cicanje pak mi se razranija bradavickite I nemozam da go ztavam da cica. Neznam sto da pravam ve molam kazete nekoe slicno iskustvo, mose li da dojde dovolno mleko, I da go ostavime sisenceto. A inku sega cica I plus 60 ml si pie dohrana.
Vi blagodar odnapred na site I cekwm odgovor

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 8:09:15   
Dreamline
soki..prvo kupi si caj za doilki od apteka. mozes bilo kakov site se dobri. vtoro, moras dobro da se hranis, znaci redovni obroci i na razmak od 3-4 saati maksimum. mnooogu tecnosti. LUBENICA da jades ima mlekoto samo da navira. jogurt pij...izbegavaj mleko radi grcevi. za ranite kupi si lanolin krema od apteka i mackaj se.. i otkako ke cica bebusot ostavi gi pupkite sami da se isusat pa posle obleci go prslukot. ete toa e nakratko...ke vidis ke ti nadojde mleko samo sledi gi sovetite...i jas imam golemo bebe od 8.500 kila i uste isklucivo cica, bez dohrana, 4 meseci e inace sega pocnuvame so nova cvrsta hrana. I psihata e mnogu bitna, nikogas nemoj da si vikas deka nemas mleko. Mleko imas i toa poveke od dovolno!

(Одговор на членот soki)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 8:10:47   
Dreamline
...i zaboraviv..za toa sto izgubi krv pij malce zelezo da nadoknadis. i mene isto taka mi se sluci. i pij vitamini za trudnici sto se...

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 8:43:13   
Палешка РР
Се согласувам со се што кажа Dreamline и уште ќе додадам..никогаш не можеш да измолзиш млеко колку што може бебето да извлече со цицање. Јас имав премногу млеко, па кога Миа ќе се успиеше повеќе морав да се молзам. Никогаш не измолзив повеќе од 20 мл.
Вакумот кој ќе го направи бебето со цицање, не може ниту една пумпица.
Што почесто цица, тоа подобро. А за раничките на градите употребувај маст и Д3 капки (малку постар но ефикасен совет)

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 8:57:26   
Dreamline
tocno Paleska vo pravo si....

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 11:58:16   
soki
Fala mnogu za sovetite,
Inalu pijam caj za doenje, se mackam so lanolin krema, ranite ke zarasnat malku i ako pocesto mu davam da cica pak ke raspukat, gradite mi se stalno meki, nikogas ne bile tvrdi, a koga I da gi stisnam tece po mslku mleko od niv. Ama posle doenje kolku I da mu dadam na bebusot od dohranata toj saka uste.
E zaborabiv da pisam deka ziveeme vo holandija I imame sestra koja idese sekoj den do denes doma I stalno vika deka mu e malku hrana I da mu dabame povece, denes mi vika deka treba da mu dadam po 100 ml na seoj 3 casa dohrana, a bebusot se napravi bucko. Nie ne mu davame povece od 60 ml posle doenje I togas spie po 3, 5 -4 casa. Inaku bebutos se napravi bucko, se rodi 3790, simna 3600 prvata den I sega za 10 dena 3860.
Taka da mnogu sum zbuneta I neznam sto da pravamm, sakam da mi dojde mleko da si go dojam samo, ama neznma kolku ke uspeeme. Posle sekoe raneje so mm vikame, dosta li mu e, saka li uste I sl.
Pozdrav do site malki

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Проблеми со доењето
19.5.2013 12:46:19   
ostoun
Ne go dohranuvaj , davaj mu da cica kolku sto saka, kolku povekje cica tolku povekje mleko se sozdava. A za ranite na bradavicite kapki AD3 i kje pominat.

(Одговор на членот soki)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Проблеми со доењето
20.5.2013 8:12:36   
Dreamline
soki toa sto ti se meki gradite ne znaci deka nemas mleko. I mene mi se celo vreme meki a kako sto rekov dojam bebe od 8.500 gr. znaci mleko ima. Poleka ke mu ja namaluvas dohranata kako sto ke ti doaga poveke mleko. Ne se otkazuvaj. A toa deka e gladen moze sestrata ima pravo. Za 10 dena ste kacile 260 grama. Nie koga izlegovme od bolnica za 12 dena kaci 800 gr. Prodolzi kako sto te sovetuva sestrata, na nejze toa i e specijalnost...ama poleka ako osetis deka mleko imas poveke, ke namaluvas so dohrana dodeka ne isfrlis dohranata. AMA za mleko da imas moras mnoogu i redovno da jades jaka i zdrava hrana i mnooogu tecnosti. poz i ne se sekiraj user posted image ke se sredi user posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Проблеми со доењето
25.5.2013 14:43:42   
bebuv4eto
soki kako da si go procitav mojot problem vo tvojot post.Znaci imame 12 dena i od koga e roden uste na bolnica e so ad mleko zato so bev so carski i mleko dojde duri po 4 dena ama izgleda e mnogu malku go stavam da cica se maci dusiceto pola sat i posle morame so dohrana i gi pie po 90-100 ml hipp 1 uste odma pocnavme so toa demek pоhranlivo bilo, posto bebevo mi se rodi mnogu tesko 4580. Si go zedov so 4430 a sega e pak 4550 i mu treba hrana kako za bebe od 2 meseci barem taka mi kazaja radi kilazava. Koga go pie mlekovo retko ostava po 20 ml nekogas alsepak znaci pie mnogu mu treba a jas si placam oti nemozi od kaj mene da postigni da se najadi i taka celo vreme sme. I plus imame uste edna maka: neznam kako da go postignam vremeto so hranenjevo da e na 3 saati posto sekogas koga go budam mu treba polsat da se rasoni za da fati cice, posle toa uste polsaat da pocica od 2 te gradi barem po 15 min, i posle duri go pija gotovovo mleko mu se slucuva nekogas za 20 min ama nekogas i 40-50 min si gustira ispija na cucla i si pie koga saka i makata najgolema e koga ke dojadi togas se rasonuva- koga treba da go legnam da spija i pak uste polsat da zaspa i veke doslo vreme za sleden obrok i toj zaspija i fakticki ni idi da preskoknime po 2 obroci negde denski a isto i navecer. Posledno mu davam vo 12 i posle vo 6 go budam sabajle (toj sam ne se budi) i mi e cudno nekako. A znam deka ako ne go macam da cica od mene ako e samo na ad mkekovo ke gi sredime obrocive so vremetraenjevo. Ama kako da ne mu davam majcino mleko si vikam i so 5 sati gnjavenje da e poarno i ova malku od mene da go dobiva oti znam deka imam ama malce mu e ili pa svikna polesno od cucla neznam. A moeto mleko kolku da vidam kolku e ednas probav i izmolziv kolku so mozev i izleze 20 ml od dvete gradi kapka po kapka gi zbirav i mi se smaci mozi cel saat bev nad sise da molzam i prestanav, a uste ase kapki ako prodolzev neznam kolku ke soberev. Jas se izvinuvam za dolgiov post ama morav da si ja kazam makata ...

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 25.5.2013 16:53:15 >

(Одговор на членот Dreamline)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Проблеми со доењето
27.5.2013 23:32:12   
soki
Totalno istiot problem.
Samo da se pofalam deka imam povece mleko od pred edna nedela :) mu davav da cica na sekoj 3 saata I posle doenje se pumpav po 10 minut za stimulacijai, taka me sovetuva tuka specijalist za doenje. Samo sto ispadna srug problem sega, pred 2 dena mi se pojavija geutki na ednata grada so bolki, pa mi kazaa sa masiram I prestanav so pumpanje. Sega e podobro, grudtkite se raskrsija so masiranje i pocesto doenje, ama sega imam mleko samo predplatne I ne mu davam dohrana ama prikvecer veke nemam mleko, pa morav pak da mu davam. I ke visime sto ke bide, se podobruva nekako rabotata, ama tesko e. Se nadevam deka ke se sredi za brzo vreme.
Pozdrav do site majki

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Проблеми со доењето
3.6.2013 7:26:13   
soki
Majki pomagajte!!!
Neznam sto da pravsm vece, nemam dovolno mleko da go zasitam mojto bebce, a od toa sto go imam mi se pravat grutki. Od vcera pak sum so gtutka samo sega na drugata grada. Bolki, masiranje, zelka........ do koga vaka ke ima li kraj :( strav mi e samo da ne se odkazam, pocto eve vece 3 nedeli samo bolki. :(

(Одговор на членот soki)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Проблеми со доењето
3.6.2013 17:20:50   
bebuv4eto
lele majki i jas neznam so da pravam epten sum vo nedoumica koga ke stegnam gledam deka ima po malku kapki ima i koga cica isto taka gledam deka po malce trga ama neznam kolku e i pomisliv da kupam pumpica za da vidam bas dali ima mleko i kolku ima oti bebusov go stavam na grada negde okolu pola sat to trga cica i posle koga ke mu dadam da pie od gotovovo sekako okolu 90 ml gi pija, i toa me tera da mislam deka od mene ic ne cicnal ili pak saka mnogu posto neli e golemo bebe okolu 4500 bese na 10 dena sega go nemam ni mereno sekako e pogolem, a za ova pumpicava ic neznam dali da ja zemam edni velat probaj vidi drugi mi vikaat belja da ne si napravam mastit i tn posto neli ako nema mleko so ke trga i pumpata, i pojma pomognete kazete so mislite dali da probam so pumpica elektricna ili ne?

(Одговор на членот soki)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Проблеми со доењето
3.6.2013 19:18:05   
ostoun
Ja ne sum za pumpica. So pumpica moze ako nema sila bebeto da vlece, pa togas kje se izmolzis so nea. A vaka samo belja kje si napravis.

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Проблеми со доењето
3.6.2013 20:57:06   
soki
Bebuv4eto jas imam elektricna pumpa I do minatata nedela nemozev da izspumpam povece od 20 ml, ovaa nedela pumpam I po 60ml, taka da imam povece mleko, ama koga gi masiram gradite, dodeka oumpam, akk e samo taka, nema mislam ic da ispadne. A za pumpica mislam deka e dobra za stimulacija na mlekoto , mene taka mi kazaa posle sekoe doenje da se pumpam od 5 do 10 minuti, zamo kolku da stimulira.
Samo da kazam denes pak imav sostanok so specijalist za doenje, I mi rece da ne go dohranuvam samo cicanje, pa ke vidime, kako ke bide.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Проблеми со доењето
8.6.2013 18:00:24   
bebisito
dedevo ne micica bas nahdibri cica po 5 6 minuti i se slucuva daa ne cica 4 sati i povtorno cica 5 6 minuti posle toa saka da cica mrda so glavceto ama go boli meseti i kako da znae deka od toa go boli meseto neke poveke da cica a ako cica od sto se zalosuva duri se zasrknuva dajte kazete nekoe resenie

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Проблеми со доењето
8.6.2013 23:33:58   
mixa
Ej mamicki,eve me i mene so mojot problem okolu cicanjeto koj ne znam kako da si go objasnam.Imeno se raboti za toa sto moeto 4 mesecno bebe za vreme na doenjeto se luti se trga kako da ja boli nesto,se istegnuva i koga ke probam da ja svrtam na drugata strana povlekuva desetina pati i povtorno go pravi istoto.Noke e se vo red se budi koga e gladna i mirno si cica.A mleko imam gledam duri koga se luti i trga kako i tece od ustenceto.Ova se slucuva na periodi,znaci ima period koga go pravi ova,posle pa izvesen period si cica mirno,i posle nekoe vreme pak toa.Isto mi se slucuva vo denovite koga place nekoj podoj da pomine mirno a veke naredniot podoj pak lutkiuser posted image Jas navistina neznam kako da si go objasnam seto ova i ke ve molam ako nekoja mamicka imala vakvo ili slicno iskustvo da go spodeli istotouser posted image

(Одговор на членот bebisito)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Проблеми со доењето
8.6.2013 23:41:39   
miana
Леле mixa и јас со двете деца го имав истиот проблем и кренав раце....Имам пишувано и тука на оваа тема ( пролистај наназад ) иста мака...
Никој не ми даде логично објаснување,ни доктори ,ни никој... Цица и како да се грчи,па ке поминевме на другата града и после 5 мин пак истото и детето ни најадено ни нацицано..Од тогаш си почнавда дохранувам со АД млеко и се раатисав ...И детето си беше најадено и си спиеше како бајче и јас со смирени живци..Со првата керка буклвално се намачив зошто не прифаќаше АД млеко ама со вторава - мераци.. И давава да исцица колку сака од градите и кога ке почне да вришти и да се нервира - оп ,АД млеко... Види како ке тераш па обиди се и со ова... Вака брзо се трга од градата и не е најадено и постојано ке кенка и плаче..Немам јас логично објаснување за ова,мислам дека не ја најадуваше моето млеко и тоа е тоа.

(Одговор на членот mixa)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 13:01:46   
ostoun

ИЗВОРНА ПОРАКА: mixa

Ej mamicki,eve me i mene so mojot problem okolu cicanjeto koj ne znam kako da si go objasnam.Imeno se raboti za toa sto moeto 4 mesecno bebe za vreme na doenjeto se luti se trga kako da ja boli nesto,se istegnuva i koga ke probam da ja svrtam na drugata strana povlekuva desetina pati i povtorno go pravi istoto.Noke e se vo red se budi koga e gladna i mirno si cica.A mleko imam gledam duri koga se luti i trga kako i tece od ustenceto.Ova se slucuva na periodi,znaci ima period koga go pravi ova,posle pa izvesen period si cica mirno,i posle nekoe vreme pak toa.Isto mi se slucuva vo denovite koga place nekoj podoj da pomine mirno a veke naredniot podoj pak lutkiuser posted image Jas navistina neznam kako da si go objasnam seto ova i ke ve molam ako nekoja mamicka imala vakvo ili slicno iskustvo da go spodeli istotouser posted image

Najverojatno i tece poveke mleko od sto moze da iscica, pa zatoa se luti. Obidi se da zabelezis od koja strana poveke se slucuva toa pa davaj mu koga spie od taa strana, a koga e budno od drugata.

(Одговор на членот mixa)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 13:34:34   
bebisito
Sinceto ni ima mesec i dva dena ... kako sto prethodno kazav cica okolu 5 do 7 min , a ponekogas tera i do 10 min so zastoi i pricekuvanja... no najcesti se podoite od 5 min... dali e dovolno toa za nego i koga cica 5 min ii posle 3 casa od prethodnoto doenje so ogled na toa deka ima mesec dena?... a inace probav da mu dadam od moeto mleko preku sisence,radi sto bese voznemiren, pa ispi nekade 70-80 grama mleko a pri toa da ne povrati sto znaci deka mu prijala taa gramaza... poveke od toa ne probav da mu dadam... ne znam dali tolku bi mu bilo dovolno i dali za vreme od 5 minn sto cica ja izvlekuva barem taa gramaza

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 14:03:43   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: mixa

Ej mamicki,eve me i mene so mojot problem okolu cicanjeto koj ne znam kako da si go objasnam.Imeno se raboti za toa sto moeto 4 mesecno bebe za vreme na doenjeto se luti se trga kako da ja boli nesto,se istegnuva i koga ke probam da ja svrtam na drugata strana povlekuva desetina pati i povtorno go pravi istoto.Noke e se vo red se budi koga e gladna i mirno si cica.A mleko imam gledam duri koga se luti i trga kako i tece od ustenceto.Ova se slucuva na periodi,znaci ima period koga go pravi ova,posle pa izvesen period si cica mirno,i posle nekoe vreme pak toa.Isto mi se slucuva vo denovite koga place nekoj podoj da pomine mirno a veke naredniot podoj pak lutkiuser posted image Jas navistina neznam kako da si go objasnam seto ova i ke ve molam ako nekoja mamicka imala vakvo ili slicno iskustvo da go spodeli istotouser posted image

Mixa, и јас поминував низ исто. Од месец дена почна така да ми прави. Исто беше на периоди, а ноќва кога се будеше за цицање, многу мирен беше. Си и кажував на матичната, таа ми викаше можеби не му одговара положба, можеби го притиска на желудникот итн. итн. тие можеби, се пробав, сите положби, да не му е топло, да не му е ладно, да не е сит па нејќе да цица, да му биде удобна атмосфера, ово оно, да на крај стигнеме до тоа да штом види дека ја дигам маицата, а поминало многу часови од последно цицање, тој почнуваше толку силно да се дере, да се опира, буквално поминував низ пекол. И двајцата. На крај толку беше исцрпувачки, не сакаше да цица, почна да не напредува доволно, јас во паника, матична ми советуваше да пробам малку и со дохрана. Од стрес и паника и млекото почна да ми намалува посебно во попладневни часови, па почнав да се измолзувам бидејќи ич не сакаше да цица, и со тек на времето сосема преминавме на АД бидејќи и млекото ми снемуваше постепено.
Со тек на времето почна и ноќе да одбива, само неколку минути цицаше и се тргаше и нејќеше веќе а знам дека е гладен. user posted image

Јас се надевам дека вие ќе го надминете ово, бидејќи не е лесно, барем кај нас беше хорор. И немам појма што се случи. Имаше влијание и грчевите, дали поврзуваше со тоа дека го боли мешето после доење навистина не знам.
Искрено се надевам дека ќе го надминете период, немам совет што да ти кажам да правиш бидејќи знам дека веќе се си пробала можеби, освен да бидеш што е можно посмирена. Јас го губив трпението, многу ми влијаеше и на млекото, ама еве и ден-денес знам дека долг период се мачев и се пробав и ништо не остана да немам испробано и на крај видов-невидов се одбивме.

(Одговор на членот mixa)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 14:07:03   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebisito

Sinceto ni ima mesec i dva dena ... kako sto prethodno kazav cica okolu 5 do 7 min , a ponekogas tera i do 10 min so zastoi i pricekuvanja... no najcesti se podoite od 5 min... dali e dovolno toa za nego i koga cica 5 min ii posle 3 casa od prethodnoto doenje so ogled na toa deka ima mesec dena?... a inace probav da mu dadam od moeto mleko preku sisence,radi sto bese voznemiren, pa ispi nekade 70-80 grama mleko a pri toa da ne povrati sto znaci deka mu prijala taa gramaza... poveke od toa ne probav da mu dadam... ne znam dali tolku bi mu bilo dovolno i dali za vreme od 5 minn sto cica ja izvlekuva barem taa gramaza


Бебисито, а мирен ли е после подоите, спие ли убаво?
Ако да, тогаш можно е и да му се доволни 5 минути од една града... СЕга не знам бидејќи се работи за едномесечно бебе колку сила има да влече, ама можно е да му се доволни. Ако напредува во килажа добро, значи дека му е доволно. user posted image

(Одговор на членот bebisito)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 16:11:43   
bebisito
pa vo megjuvreme dodeka cica toj se stega ima i grcevi vomeseto... nekogas vo tekot na cicanjeto gi ispusta nekogas ne... otkako ke zavrsi so cicannjeto ke go ostavam normalno da podrigne pa ke pocne pak da se crveni da gi zbira nodzinjata se gleda deka meseto go boli ...ke pomine nekoja minuta ke mu se smiri i odma mu doagja da zaspie a i zaspiva nekogas so pomos na lazacka cucla se smiruva pobrgu no nekogas i bez toa si se smiruva i zaspiva a spienjeto mu e mirno...poretko se slucuva da zakenka ako go zaboli silno ili ako mu padne cucleto no brzo mu pominuva i pak si zaspiva..... a mozebi pa i grcevite da mu pravat problem stom toj taka cica nekogas e smiren ama nekogas e premnogu voznemiren

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 16:13:29   
bebisito
a inace za mesec dena napredna za 960 grama

(Одговор на членот bebisito)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 16:48:29   
Bethany
Да, тоа се грчеви во прашање еве имаш тема па можеш повеќе околу тоа да прочиташ тука Грчеви кај бебето
Ќе најдеш некој корисен совет како да му олесниш на своето малечко.

А и убаво напредна за еден месец. Ќе го следиш на редовни контроли и ќе видиш посекако како ќе напредува понатаму. Ама изгледа дека му е сосема доволно тоа, веќе е зајакнал и има сила да влече убаво user posted image
Се надевам бргу ќе се решите од грчеви и ќе уживате заедно во доењето user posted image


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 9.6.2013 16:49:48 >

(Одговор на членот bebisito)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Проблеми со доењето
9.6.2013 17:33:23   
mixa

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebisito

pa vo megjuvreme dodeka cica toj se stega ima i grcevi vomeseto... nekogas vo tekot na cicanjeto gi ispusta nekogas ne... otkako ke zavrsi so cicannjeto ke go ostavam normalno da podrigne pa ke pocne pak da se crveni da gi zbira nodzinjata se gleda deka meseto go boli ...ke pomine nekoja minuta ke mu se smiri i odma mu doagja da zaspie a i zaspiva nekogas so pomos na lazacka cucla se smiruva pobrgu no nekogas i bez toa si se smiruva i zaspiva a spienjeto mu e mirno...poretko se slucuva da zakenka ako go zaboli silno ili ako mu padne cucleto no brzo mu pominuva i pak si zaspiva..... a mozebi pa i grcevite da mu pravat problem stom toj taka cica nekogas e smiren ama nekogas e premnogu voznemiren

Vo vrska so grcevite vo meseto jas ke ti go kazam moeto iskustvo:piev od cajot za doilki na Humana nautro i navecer po edna solja i navecer isto taka i na bebuska i davav od kapkite espumisan po 20 i nemavme nikakov problem so grcevi.Neznam mozebi ima vrska i do deteto no jas mislev deka ova navistina deluva bidejki koga nemase da se napijam od cajot deteto manifestirase znaci na grcevi i zatoa ovaa rutina mi stana sekojdnevna za da bide mir.Ova go pravevme do tretiot mesec i potoa postepeno prekinav.Probaj mozebi toa e problemotuser posted image

(Одговор на членот bebisito)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?