|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инклузија на децата со посебни потреби
6.10.2015 19:16:34   
Sasha Fierce
После години лутање низ правните лавиринти ни кажаа дека детето наше не е со Посебни потреби туку со минливи пречки во развојот.Има интелектуален капацитет но има проблем со адаптација и говор.
Ако земам да пишувам какви трауми имаме од "инклузивната Македонија" ќе читате и нежа да верувате.
Трауми не само за нас како родители туку и за нашето дете.
Кој не искусил затворени врати на држани имституции не знае како ни е.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Инклузија на децата со посебни потреби
5.11.2015 11:20:44   
Dreamer
Sasha Fierce одлично е ова што го читам...user posted image ...минливи пречки во развојот е повеќе од оптимистички...user posted image
Колку години направи керкичката?
Што се однесува до инклузијата, јас имам малку поинакво искуство. Син ми го запишав во јасли (кога имаше 2,4 месеци) во Сончоглед во Автокоманда. Син ми сеуште нема некоја конкретна дијагноза, се сомневав на аутистичен спектар, дефектологот што работи со него вика дека е забавен психомоторен развој, па сме добиле мислење и дека е специгичен говорен развој...можеби и развојна дисфазија??? Навистина не знам што е... Но што и да е, јас во градинка ги запознав од старт тетките какви проблеми има моето дете. Никој не не врати, баш беше убаво прифатен. Сега има 2,9 месеци и оди во Мимоза во Автокоманда. И тука беше добро прифатен, воспитувачката дури ми вели дека може слободно да и се јавувам и да прашувам како напредува. Имаат и дефектолог и логопед, со кои еднаш неделно работи во групата и индивидуално. Тоа е навистина премалку, но толку можат. Е сега колку квалитетно работат, не знам, но важно се интересираат. Ми дадоа и формулар за индивидуален план за детето. Така да ке се воделе и по него... Јас искрено не сум била вратена до сега од некоја институција, особено не од градинките.
Нешто што мене ме интересира е дали некој има искуство асистенти во градинките. Дали воопшто кај нас е можно да се има асистент за детето во градинка, зашто секаде е тоа одамна поставена пракса.

(Одговор на членот Sasha Fierce)
Непосредна врска до пораките: 77
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?