|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Изгореници
24.1.2010 16:50:38   
mis.
Леле дај помагајте,си ги изгорев нозете на термо печката стоејќи да се стоплам и имам  два огромни плика на двете нозе.Ужасно ме боли и пече.Ми се појавија и меури HELPuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 24.1.2010 16:51:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Изгореници
24.1.2010 16:53:30   
Bogdancanka
леле Мис ако ти е многу зашто не идеш на лекар,јас знам на изгореница се става зејтин многу пече али го вади оганот.....и знам дека тоа веднаш се става.....а тебе веќе ти се појавиле меуриuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Изгореници
24.1.2010 16:54:55   
BEBICA
mis. ja sega vidov skrsi jajce i odvoi ja belkata i namackaj se toa smiruva i razladuva.Toa ti e prva pomos ako ne e strasno mnogu.Ako e poteska izgorenica odma na lekar.
Ke vidis belkata kako se susi i ja izvlekuva golemata temperatura.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Изгореници
24.1.2010 16:56:06   
niki
Аааааааааа боли тоа, леле! Паста за заби помага ама кај помали изгореници, ова со меури незнам дали да ставишuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Изгореници
24.1.2010 16:56:38   
arh_diz
Јас  сум ставала паста за заби на изгореното место и ми помагало

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Изгореници
24.1.2010 16:57:02   
mis.
Се бањав и да се стоплам и од џиш и веднаш се вратив во када со ладна вода зззз и сапун ама пак се направија меури.Сега ставив јекодерм и не знам што друго би ми помогнало.А за лекар кај сега во недела.На едната нога ми е во големина на кајсија а на другата со дијаметар од 10 см отприлика.user posted image пече многу.Сега да ставам зејтин?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Изгореници
24.1.2010 16:58:42   
BEBICA
Jas znam deka belkata od jajceto pomaga i toa mnogu.
Zal mi e sto si se izgorila.user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:00:55   
Bogdancanka
ах јас знам кога ќе се изгориш право зејтин да се зема температурата да не се направат меури али тебе веке ти се направиле меури,незнам сега колку може да ти помогне тоа али пробај ништо не губиш битребало да ти излезе температурата,ама и пече многу али поминува.......

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:01:56   
mis.
ставив белка и навистина смирува не се оделувам бидејќи ако направам пауза пак боли фала бебица,леле ќе пробам и паста само да не боли да помине

< Поракaта ја уредил mis. -- 24.1.2010 17:02:39 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:02:10   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Jas znam deka belkata od jajceto pomaga i toa mnogu.
Zal mi e sto si se izgorila.user posted image user posted image user posted image user posted image



и за ова имам слушнато......


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:08:04   
Izabella
Eve jas kako lekar mislam deka mozam da ti pomognam- nikakvi pasti i belki od jajca...najprvo iscisti gi izgorenicite so 3% hidrogen (ne mlecen,obicen), ke namackas posle toa crem Dermazin, pa ke napravis labava prevrska so vazelinska gaza( vo apteka imas i antibiotska i obicna)

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:08:41   
zlatko petkovski
znam deka na izgorenica se klava sol odma od ko ke se izgoris (no mnogu boli)

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:12:35   
mis.
вазелинска газа се става на местотокај што е изгорено така траба да го оставам?фала ви многу навистина ми значи многу вашата помош.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:15:59   
BEBICA
Dobro izabela nie ne sme doktori cisto pomagame ona sto se vika interno bez recept.
Nemoj odma da se ljutis.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:16:00   
Izabella
Da, da , celo izgoreno mesto da bide pod vazelinska gaza,pa vrz nea labavo prevrzi gi nozete so zavoj, da ne te stega 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Изгореници
24.1.2010 17:18:57   
Izabella
user posted image user posted image user posted image kakvo ljutenje Bebica, samo mnogu cesto se pravat infekcii na toj nacin

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:28:57   
pacuvce
Што се случи со мис...Јас дури сега се вклучувам,а гледам дека нема никакви новости...Како си драга мис?Ти помина ли?

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:31:31   
profesorica
аууууу мис и јас сега прочитавuser posted image user posted image user posted image како си???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:32:19   
mami
леле и јас дури сега читам. Мис како си? како нозете?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:33:18   
mis.
Леле па добро е сега.синоќа си купив дермазин крема а за вазелинските гази не успеав да најдам.Ауу со хидроген нема шанси боли многу.Сега сум само на дермазин но леле колку многу ми помогна.Благодарност до докторката изабела но и до бебица какопрва помош додека најдам дермазин како лексилиум ми дојде.Ме закача сега дека носам гардероба инаку не ме пече.И аптекарот ми кажа ако не помине од кремата да одам на лекар.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:34:39   
profesorica
леле мис јадна ти. а инаку БЕБИЦА  е махер за се околу лекови, креми и сваштарииuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:34:50   
mami
мила, ако почнат пликовите да стануваат големи, правец лекар. татко ми се изгоре од кафе и му се направи еден оооогромен плик, и пошто не сакаше да оди веднаш на лекар сега си шета исто толку оооогромна лузна

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:43:43   
mis.
па на мене на едната нога ми е поголемо место и имам многу помали пликови кои вчера беа меури.Сега меурите ги нема ми потемни кожата и мислам дека нешто морам да ставам да не ми остане лузна.имам контратубекс но не знам кога да почнам со него дека сега мачкам дермазин.За да не ми остане лузна не знам што друго ми ставила.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:47:05   
Палешка РР
Ние за изгореници користиме една црвена маст, ја прават и во аптека, ама и едни комшии кај мајка ми ја прават истата. Многу е ефикасна, ама нема име user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Изгореници
25.1.2010 14:51:20   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

па на мене на едната нога ми е поголемо место и имам многу помали пликови кои вчера беа меури.Сега меурите ги нема ми потемни кожата и мислам дека нешто морам да ставам да не ми остане лузна.имам контратубекс но не знам кога да почнам со него дека сега мачкам дермазин.За да не ми остане лузна не знам што друго ми ставила.user posted image


почекај се убаво да помине па после ке мачкаш со контратубекс. Нека заздрави убаво

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?