|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 10:37:23   
arh_diz
Gi zemav rezultatite od vtoriot skrining i fala mu na gospod se e super.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 10:39:37   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Многу ми е мило..user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 10:43:00   
mother 29
user posted image

samo taka  napred bebce na arh-diz!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 13:11:49   
srcence_25
8 ned samo so eho bese utvrdeno deka sum bremena! 12 nedela imav vaginalno eho spored koe dobiv informacija deka se e vo red so bebusot, deka tuka e srcevata akcija, deka skolski se razviva vo milimetri i grama:) istata ned proverivme krv i urina, se bese odlicno, duri doktorot ne mi dade nikakvi vitamini ili lekarstva za pienje! rece deka na 2 meseci ke proveruvame krv i urina! na polni 15 ned i 5 dena, dadov krv za Triple тест - биохемиско испитување, megutoa mi rekoa deka rezultatite malku kasnat, pa koga ke gi dobijat ke mi se javat i ke me informiraat! zasega tolku:) najbitno e bebusot da e vo red! iako malku panika me faka sto od koga ostanav bremena vednas pritisokot pocna da mi ravi problemi, da varira, mnogu da se zgolemuva i da paga, ama toa e, veke se priviknuvam!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 13:21:53   
dostickage
Ne mu se sekraj,se kje si bide vo red.
Jas bi ti rekla da pripazuvas na ishranata ,so toa ne priroden nacin bi go regulirala pritisokot.
Ne bi trebalo izrazito soleni nitu mn blago.Se vo normala,salati jogut,mlekce ,govtveni jadenja,voda i se kje si bide vo red.

Pozz

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 13:43:56   
srcence_25

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Ne mu se sekraj,se kje si bide vo red.
Jas bi ti rekla da pripazuvas na ishranata ,so toa ne priroden nacin bi go regulirala pritisokot.
Ne bi trebalo izrazito soleni nitu mn blago.Se vo normala,salati jogut,mlekce ,govtveni jadenja,voda i se kje si bide vo red.

Pozz



fala dostickage
pa se trudam na prirodno da go stabiliziram! ama koga mi e visok mi stvara neizdrzliva glavobolka....koga mi e visok pijam isceden limon so malku voda....koga mi e nizok pijam nalku koka-kola....problemot e vo toa sto postojano varira....da e mnogu visok ke znaes da go spustis, ama mene od visok odma naglo mi se spusta....ludnica...ginekologot mi rece deka zasega nisto ne mozeme da prevzememe poradi takvite varijacii, i poradi toa sto lekarstvata za pritisok se mnogu jaki i ne se dobri za plodot! ne jadam mnogu soleno, izbegavam blago iako ponekogas si kasnuvam, ama koga ke osetam potreba od toa....i aka! pesacam zaradi cirkulacija na krvta! koga mi e visok pritisokot legnuvam dodeka malku ne mi pomine, i taka.....zdravje, ke bide! seto toa so pritisokot bilo voobicaeno za poslesnoto tromesecie od bremenost, a mene od samiot moment koga ostanav bremena mi pocna, si mislam kako ke bide togas koga navistina e logicno da varira:) stavivme i holter za da vidime kako reagira vo 24 casa, po preporaka na ginekologot, iskreno da kazam ludnica, ako go isklucime periodot na spienje vo nokta, preku den imam pritisok 70-30 no imav i 140-170, paga se kreva, bas kako ke mu tekne:)

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 13:48:27   
mother 29


оstanav bremena mi pocna, si mislam kako ke bide togas koga navistina e logicno da varira:)


не се секирај и јас така на почеток од бременоста ми варираше притисокот ,после се стабилизира!
гинекологот ми кажа дека и самото тело се приспособува така на новата ситуација!

уживај,одмарај и не му ја мисли многу!
јас кога се мислев многу ,го качувавuser posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 24.3.2010 13:53:02 >

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 13:57:34   
srcence_25
fala Mother 29
taka mi rekoa i mene, zatoa sto jas nosev pritisok 60-90, pa sega mi e tesko da se naviknam na ova....ama teloto trpi promeni, zgolemenoto kolicesto na krv si go pravi svoeto...a moze da dobijam i nov pritisok koj ke go nosam ponataka, navodno ke mi se stabiliziral na normalen 80-120! ama ke videme! Ginekologot rece deka za vreme na bremenosta ke go sledime, ke go ublazuvame no nema da mozeme da go sprecime! sega sum poopustena, prethodno mnogu se plasev, ama sega nekako sum posmirena pa i ako mi e 90 so 130 veke ne se custvuvam tolku neubavo....ustvari veke se naviknuvam!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Испитувања во бременоста
24.3.2010 14:03:56   
dostickage
ne se sekiraj,samo odi si redovno na doktor i se kje bide ok.
mozebi ne mozeme sami da napravime nesto konkretno no so pravilna ishrana dovolno e da ne predizvikuvame oscilacii.

mene mi se ima slucuvano radi pritisok po 5 dena da me boli glavata bez prestan,ama pominuva.

minatata nedela se macev 3 dena so glavata i slucajno kupiv kolumbo od kras i mi pomina kako so rakauser posted image user posted image user posted image

Izgleda ne bilo lesno da se stane majka :)

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Испитувања во бременоста
25.3.2010 14:02:15   
srcence_25
eee znam kako isgleda taa glavoboilka:( ama ubavo vikas, pominuva... ama mozebi ima finti za poubavo da se custvuvame, kako proizvodite na kras:) kako i da e, nase e da se obiduvame da ni bide polesno...mene mi olesnuva ako izlezam na svez vozduh i disam dlaboko...ne mi pominuva no mi se ulazuva glavobolkata!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Испитувања во бременоста
6.4.2010 18:53:45   
BILE.F
Денес ми стигнаа резултатите од микробиологија и ми открија кламидијаuser posted image user posted image user posted image !
Многу се исплашив! Не ми е јасно, во октомври беше се ок, а сегаuser posted image Гинеколгот ми рече дека најверојатно и тогаш сум имала, ама резултатите биле ЛАЖНО негативниuser posted image Ми препиша еритромицин од 500мг, па ќе видиме што ќе биде. А 36 недела сум.
Секој пат едно позитивно, едно негативно!
Многу ми е тешко и многу се плашам, зашто многу лоши работи слушнав за кламидијата!
Дали има некој искуство со ова? Пишете ми , зашто не знам што да мислам веќе!user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Испитувања во бременоста
6.4.2010 19:08:45   
mother 29
Биле, кламидијата потешко  ќе ја излекуваш , бидејќи често дава лажно негативни резултати ( со терапијата само се намалил бројот на микроорганизми , а се оценува како позитивна само над одреден број микроорганизми ) и секој искусен доктор ја повторува терапијата или веднаш по завршетокот на едната продолжува со друга.
значи ништо страшно ,штом е на време откриена...ке се излечи ,само не така брзо ..малку подолготраен е процесот!
а за мм ти?му дадоа антибиотици?
е сега за бебцето ,ништо страшно,може само да ти предложат царски, да не ја фати и тоа на излегување..за ова консултирај се со гинекологот!
Биле ,ништо страшно..сега секоја втора жена ја има........опасна е ако е на почеток од бременоста ..ти си при крај..ти кажав едино можеш да збориш за царски со др.

не му ја мисли многуuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 6.4.2010 19:15:28 >

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Испитувања во бременоста
6.4.2010 20:10:20   
BILE.F
Фала ти mother 29! Се надевам дека се ќе биде добро!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Испитувања во бременоста
6.4.2010 20:17:22   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

е сега за бебцето ,ништо страшно,може само да ти предложат царски, да не ја фати и тоа на излегување..за ова консултирај се со гинекологот!



Биле, се сложувам со mother 29, ништо страшно за бебето и ништо страшно ако е и царски рез. Нема причина за страв.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Испитувања во бременоста
6.4.2010 23:57:15   
ananikol
Bile se ke bide vo red samo bez panika.
Primaj ja terapijata a za bremenosta nema so da se sekiras.Bebuskata ke si e bezbedna a ke se porodis so carski-mozebi i poarno i polesno za tebe.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Испитувања во бременоста
10.4.2010 21:12:43   
BILE.F
Мили мои рр, еве јас да ви се пофалам, кламидијата се смири, рано беше откриена,user posted image user posted image user posted image во четвртокот матичниот ме преглада вагинално, ме чистеше со јод, и зашто ми даде упат за породување, ми напиша во мајчината книшка дека имало кламидија, ама истата е лечена и чистена, за да знаат и таму да ме исчистат пред да се породувам, имало некои посебни средства за чистење, за бебчето да биде сигурно. Значи не мора царски рез, се разбира ако се е ок!
Што треба нека биде, само бебушот да е добро!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Испитувања во бременоста
11.4.2010 1:12:45   
mama maca
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Испитувања во бременоста
13.4.2010 16:24:51   
srcence_25
zdravo mamicki
vcera bev na ginekolog zatoa sto imav strasna bolka od levata strana na stomakot (ili potocno vo leviot bubreg) denes bev na eho na bubreg, doktorot mi rece deka e ok, deka mozebi ima malku pesok no ne e toj vinoven sto mi se pojavuva taa bolka tuku bebusot moj ko naoga nacin da go pritiska toj del od organizmov...user posted image proverivme i krv i urina, toa pokazuva nesto drugo, pokacena sedimentacija, namaleni leukociti, cudna urina....neznam! ke vidime sabajle so ke kaze ginekologot!!! bebusot bil dobro, dobro se razvival! toa e najbitno! ama neznam...

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Испитувања во бременоста
14.4.2010 10:56:46   
BILE.F
user posted image user posted image user posted image ти праќам позитивна енергија!
Штом бебушот напредува добро, нема место за паника, а за се друго има лек, штом навреме се открие и полесно се лечи! Сега барем е напредна медицината!
Пиши како си поминала!
Поздравче!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Испитувања во бременоста
14.4.2010 11:03:18   
dostickage
srcence ne se sekiraj se kej bide ok.
kje pies uvin caj verojatno.Mene mi se sucuva da me podboluva bubregot od vreme na vreme no pominuva ako pijam mnogu voda i uvin caj.Site rezultati mi se dobri so urinata,verojatno bebeto pritiska:)

drzim finge user posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Испитувања во бременоста
14.4.2010 12:07:25   
Annabel
Srcence, седиментација кај трудници како што знам не се гледа, секогаш е висока. Мислам дека тоа не треба да те загрижува.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Испитувања во бременоста
14.4.2010 12:18:49   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

Мили мои рр, еве јас да ви се пофалам, кламидијата се смири, рано беше откриена,user posted image user posted image user posted image во четвртокот матичниот ме преглада вагинално, ме чистеше со јод, и зашто ми даде упат за породување, ми напиша во мајчината книшка дека имало кламидија, ама истата е лечена и чистена, за да знаат и таму да ме исчистат пред да се породувам, имало некои посебни средства за чистење, за бебчето да биде сигурно. Значи не мора царски рез, се разбира ако се е ок!
Што треба нека биде, само бебушот да е добро!



да, не мора царски рез само моја препорака ти е да си бараш да направат микробиологија пред да излезете од болница со бебенцето за да знаеш дека е се во ред.им зимаат брис од носето, устата и од очињата, ништо страшно.
со лесно да поминете на пораѓајот.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Испитувања во бременоста
14.4.2010 19:53:45   
srcence_25
Fala vi mamicki i idni mamicki za poddrskata...mnogu Vi blagodaram!
mozebi nema mesto za panika....ama verojatno prvata bremenost na mamickite e popanicna:)
Maticnata doktorka mi rece deka maticniot ginekologot mora da gi vidi rezultatite zatoa sto sum bremena, iako sedimentacijata verojatno e pokacena poradi vospalenieto na bubregot! Koga bev na ginekologija (posto maticniot ginekolog posle 16 h nemoze da se dobie) uste istata vecer mi rekoja da pijam Uvin caj, caj od Brusnica i Magnesol!
Vcera i taka i taka, ama denes nekako poveke se smiri!
Mene najmnogu me cudi sto maticniot ginekolog koj ima privatna ordinacija mi rece utre da napravime nova krvna slika i urina, zatoa sto tamu kade sto sum proveruvala krv i urina ne bile tolku dobri (da ne sum go svatela pogresno) iako stanuva zbor za privatna odrinacija za proverka na tie raboti, a jas toa go svativ kako deka mora kaj nego da proveram krv zatoa sto i onaka pregledite mi gi naplaka privatno iako mi e maticen! Neznam! ludnica! dobivam custvo deka ic ne mu e gajle, bitno mu e toa so ke go zaraboti!Ne ni gi vide rezultatite od eho na bubregot, a tie od krvta taka gi pogledna!
pa sega utre ponovo ke pravime krvan slika i urina! user posted image
Navistina se nadevam deka dusickata vo mene do kraj ke bide ubavo i ubavo ke se razviva, a za drugo ne e bitno. Srcence malo, go izmaltretiravme denovive:)
uste ednas fala vi mamicki....navistina mi davate poddrska! vi posakuvam i vas da vi e se ama bas SE najubavo!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Испитувања во бременоста
15.4.2010 9:49:30   
arh_diz
Dokolku taka insistira dokrotorot napravi si kaj nego analizi srcence nisto strasno. Ima mnogu labalatorii koi pravat po drugi metodi ili netocno. Jas imam praveno analizi vo dve razlicni labalatorii vo ist den a rezultatite bile razlicni

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Испитувања во бременоста
15.4.2010 16:56:21   
srcence_25
Da arh_diz...denes pravev proverka kaj maticniot ginekolog...sedimentacijata e pokacena poradi toa sto ima nesto so urinara! pokaceni se leukocitite na 500tini, pa utre uste edna urinarna analiza na mikrobiologija za da vidime koi baktrerii go pridizvikuvaat toa i dali treba ponataka nekako da se tretira! za sega rece nisto ne treba da prevzemame! ke vidime utre!
Sepak fala vi mnogu za poddrskata i razbiranjeto... pozdravce

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?