|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
25.1.2010 14:20:00   
Edna
Sega bev kaj mojata maticna (inaku nova e i prvpat me pregleduva) i si pobarav mikrobioloski bris vo 28 nedela za clamidia da mi napravi. Taa mi preporaca i pregled na grlo na matka so raka i mi rece deka mi e omeknato malku i mi preporaca vaginaleti. Mislam OK, ke gi zemam, samo me interesira dali ste pravele vakov pregled vie. Pregled na grlo na matka sum imala vo 16 nedela ama ne so prst...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Испитувања во бременоста
27.1.2010 8:33:33   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Janka

Здраво на сите! Ја сум Јанка и сум во 29та недела од бременоста, и редовно си го посетувам сајтот и форумот, супер е!
Кога веќе разговараме за толкување на резултати, се надевам дека ќе може некој да ми помогне...дали ви се познати фактор 8 и Билебранд? Анализа на крв за овие два фактора се прави на трансфузиологија, а двата фактора се поврзани со згрутчување на крвта....денес ги добив резултатите и излезе дека крвта се згрутчува повеќе (и побрзо) отколку што е нормално....на пример нормални вредности се од 60 до 120 % а мене ми е 186 %
Ме интересира дали некој правел вакви анализи? Утре повторно треба да одам на клиника да направам испитување затоа што сакаат да ми ја следат состојбата, а мене одењето таму ми е голем стрес



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Испитувања во бременоста
27.1.2010 8:51:31   
arh_diz
Jas pravam takvi rezultati sekoi dve nedeli. Dokolku ti se zgrutcuva krvta ke ti dadat inekcii ili pak aspirin ( trombo as )mislam deka se vikaat apcinjata.Ne e nisto strasno toa vazno e da se pravat redovni kontroli i da se konsultiras so transfuziologot i ginekologot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Испитувања во бременоста
27.1.2010 12:04:30   
marina82
do koja nedela se pravi parisca testot?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Испитувања во бременоста
27.1.2010 12:12:08   
arh_diz
Na mene mi rece ginekologot deka se pravi od 11-14 i od 16-18 nedela . Za 11 nedela mene mi zakaza

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Испитувања во бременоста
28.1.2010 1:22:34   
alex_mo
  Попладнево бев на ЦТГ и др ми вика дека женскава абер нема од излегување,а јас се си мислев дека кај да е ке биде....оти не можам повеке..половинава и грбот секој ден се повеќе ме болат ,незнам како ке ме биде до крај......Ми рече до одам повторно на ЦТГ за една недела..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Испитувања во бременоста
31.1.2010 11:42:42   
arh_diz
Дали некој правел TORCH испитувања јас вчера ги правев утре треба да бидат готови ррезултатите

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 15:14:43   
alex_mo
   Вечерва сум на ЦТГ...па сигурно ке ви пишам подоцна...што и се прави на женскава..дали и студи сеуште или веке и е тесно.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 15:32:35   
BILJANA_G
Jas ne sum bremena ama planiram na toj pat sum i pred da ostanam maticnata mi dade uput za na transfuziologija da proveram za zgrutcuvanjeto na krvta i uste 2 drugi ispituvanja.A napraviv i brisevi za klamidija PAP test.
A kakvo e toa TORCH ispituvanje prvpat slusam.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 15:34:36   
arh_diz
Toxoplasmosis / Toxoplasma gondii
2 – Other infections (see below)
3. Rubella
4. – Cytomegalovirus
5. – Herpes simplex virus
Jas kako sto razbrav ova se bolesti od detstvoto se pravi da se vidi dali sme gi prelezale ili ne


< Поракaта ја уредил arh_diz -- 3.2.2010 15:35:25 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 15:43:04   
BILJANA_G
Ova ispituvanje se pravi pred bremenost neli?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 15:44:01   
arh_diz
Treba da se pravi pred bremenosta jas go pravev pred nekoj den vo bremenosta . No mislam deka ne e zadolzitelno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 15:49:58   
BILJANA_G
Fala za informacijata

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 16:56:51   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: Edna


Исто така ме фрустрира неусогласеното мислење за примање Рогам инекција. Едниот доктор ми вели нема потреба ако тестот од трансфузиологија е негативен, а другиов ми вика мора, дури и со закон е потврдено. Инаку си одам на 2 доктора, а некогаш и на три затоа што откако забременив тажно констатирав дека во македонското здравство клучно е второто, третото мислење...




Mene mi rekoa deka radi preventiva e obavezna inekcijata bez razlika sto testot e negativen i deka ke ja primam inekcijata vo 30-tata nedela od bremenosta.
Vo sekoj slucaj bi ti preporacala da ja primis,nemozi da steti a mozi samo da koristiuser posted image

(Одговор на членот Edna)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 17:04:05   
mother 29
и јас бев ист случај и др.Димчев ми рече дека нема потреба од примање во текот на бременост,тест-кумсовите беа негативни.ја примав после порагај 72 часа..зашто Марко е rh +.

јас мислам ако нема потреба ,не гледам причина зашто би ја примила..иако во секој случај не би наштетило.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 17:29:45   
Sandric
Da ne znae nekoj dali za PRISCA vo 16 nedela treba slikicka od eho ili ne?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 21:41:01   
alex_mo
   Еве ме со резултати од ЦТГ...женскава абер нема да излезе..паметна на мајка и каде ке оди на ова ладно...Следната контрола во понеделник....значи мирно да спијам....а дај боже вака олабавена,да згреши ЦТГ апаратот и  да биде утре,другиден....
   Во секој случај терминот ми е до 10.02,се надевам ке биде до тогаш,оти сигурно ке ме фати паника после тоа секоја минута да ја бројам...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 21:44:56   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

и јас бев ист случај и др.Димчев ми рече дека нема потреба од примање во текот на бременост,тест-кумсовите беа негативни.ја примав после порагај 72 часа..зашто Марко е rh +.

јас мислам ако нема потреба ,не гледам причина зашто би ја примила..иако во секој случај не би наштетило.





Da,ova vazi za prvata bremenost,se prima vo narednite 72 casa,NO dokolku e vo prasanje vtora,treta bremenost se prima vo 30-ta nedela.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Испитувања во бременоста
3.2.2010 21:48:24   
mother 29
ама зашто, кога си го примила rogamot после породувањето и кога кумсовите се негативни(зборувам за втораuser posted image ...што менува ствар дал е прва ,втора ,трета.......не ми е јасноuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Испитувања во бременоста
5.2.2010 0:49:36   
ananikol
Lele so zadocnuvanje gledamuser posted image

Vaka,vo prvata user posted image  nemas antitela tie ti se stavraat so poragajot i taka da za vtorata user posted image  gi imas prisatni vo tvoeto telo i radi preventiva znaci za da ne dojdi do otfrlanje na tug organizam vo teloto,sto nasiot organizam veke go prepoznava dodeka vo prvata user posted image  ne go prepoznavase e zatoa znaci kako preventiva se prima Rhogam

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Испитувања во бременоста
9.2.2010 20:16:10   
BILE.F
Јас  денес правев испитување на трансфузиологија за фактори на хемостаза, д-димери и слично, фала му на бога се е добро.user posted image user posted image user posted image (сите сомнежи се отргнаа).
Инаку вчера бев на 4Д, малото е супер, дури ми рекоа дека е 5дена понапредно, јас сум 28недела и бебушот тежи 1170 гр.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Испитувања во бременоста
10.2.2010 8:52:25   
arh_diz
Jas denes pravev prisco . Na eho bese se super rezultatite od krv ke gi vidam vo Petok.Bebeto fala bogu napreduva kako sto treba zasega

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Испитувања во бременоста
11.2.2010 17:32:40   
BILE.F
Мои рр има ли некој правено испитувања на трансфузиологија за хемостаза и Д Димери?
Д Димерите треба да се до 500.
Јас видов дека Mimicka има правено такви испитувања, ама многу одамна, а и не знам дали се уште е активна!

Ако има некој правено нека пише, да ги споделиме искуствата!



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Испитувања во бременоста
12.2.2010 16:04:14   
arh_diz
Bile F jas imam praveno ama ne na transfuziologija. Na transfuziologija mislam deka e cenata 500 denari i se ceka nekolku dena za rezultatite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Испитувања во бременоста
12.2.2010 18:03:58   
BILE.F
Јас ги правев во државна, и резултатите ги добив истиот ден и бев кај специјалистот да ми постави дијагноза, а нередниот ден ги однесов кај мојот гинеколог!! Ме интересираше само искуството!



_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?