|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
4.3.2015 11:00:06   
Hopeful RR
Е ајде де, и мене не ми е јасно. Досега мене никој не ми спомнал за Coombs, а не знам ни дали ме прашале за кој Rh фактор сум. Од друга страна пак, може ќе биде дел од трансфузиолошките испитувања, не знам, таму сум тек крај на месец.
Денес ми стигнаа резултатите од крвта и уринокултурата, која фала богу е стерилна, а крвта пак ми е слаба, ама тоа е. Никаква разлика немам од медот со коприва, маџунот и Флорадикс сирупот, но ќе си продолжам со Тот-Хема, мислам дека е најдобро.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Испитувања во бременоста
4.3.2015 12:47:25   
Melanija RR
Dothy сите информации и искуства од скрининзи се КЛИК ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Испитувања во бременоста
4.3.2015 22:04:16   
Melanija RR
И уште нешто од денешниот ден, Министерството за здравство со многу изјави. Нешто што би требало да е нормално е сега е во препораките за водење на бременост.Прекрасна грижа за трудниците, па од некаде и некако треба да се почне. Ама да не треба прво гинеколозите на сето ова да ги подучи министерот???

=================================
Причина за ажурирањето на Упатството се статистичките податоци од Заводот за здравствена заштита на мајки и деца кои покажуваат дека е зголемен бројот на предвремено родени деца и деца родени со ниска родилна тежина, како резултат на повеќе фактори (инфекции за време на бременост, несоодветна исхрана за време на бременоста, пушење и сл.). Според податоците од 2013 година, 7,4 отсто на 1.000 живородени деца се со ниска родилна тежина, а претходните две години бил околу 7 отсто. Просекот во развиените земји е 6 отсто, а во неразвиените земји 30 проценти.

Според податоците, се зголемува возрасната граница на породените жени (35,8 отсто од бремените се жени на возраст од 30 – 39 години), така што се зголемува и потребата за навремени гинеколошки прегледи и следење на бременоста, со цел водење здрава бременост.

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција рече дека една од новините кои ги вовеле со ажурирање на Упатството е ултразвучно одредување на должината на грлото на матката кај бремената жена, во рамки на скринингот за структурни аномалии, помеѓу 20. и 24. недела од бременоста. Станува збор за новина, посочи министерот, која не е интегрален дел на упатството на NICE, но е составен дел на препораките од релевантни светски здруженија од областа на гинекологија.

Ажурираното упатство ќе биде објавено во Службен весник и на веб страницата на Министерството за здравство, ќе биде доставено и до сите матични доктори, а редовно ќе се објавуваат препораки од ова упатство и на Facebook страницата Здрава бременост. Наменето е за доктори-гинеколози во примарно и секундарно ниво на здравствена заштита и претставува збир на препораки за водење здрава бременост.

Во упатството, посочи министерот, се наведени и прегледи кои не се задолжителни, но се препорачуваат за бремената жена, како и препораки за здрава исхрана и здрави животни стилови. Дел од препораките се фокусирани на животните навики на кои треба особено да се внимава при водењето здрава бременост, како што се: употреба на суплементи, практикување на физичка активност и спорт, работа во текот на бременоста, диететски режим и промени во телесната тежина изразени преку Индексот на телесната тежина, патување во текот на бременост и слично.

Извор:лидер.мк

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 4.3.2015 22:07:15 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Испитувања во бременоста
12.3.2015 12:28:53   
Azzura
Здраво девојки еве да се јавам..Пред два дена правев Д-димери во гинекологија Чаир и засега тие се во нормала, но според докторот, со тенденција да растат во текот на бременоста. Инаку сега сум 15 недела. Пијам аспирин од 100мг, и сега докторот ми рече да го пијам секој ден, а не на два дена, како до сега. Пак ќе провериме димери за 3 недели. Вчера бев на клиника за конзилијарно мислење и ме гледаше Ливринова, го мереше бебето, и засега е ОК.
До сега имам извадено брисеви комплет (тоа е ОК), правев TORCH (тест за сипаници, херпес...) и правев Приска (значи ехо + крв)..е сега, мене не ми е јасно што треба да правам следно? Скроз се измешав. Дали ова мерењево од вчера е ПРВ скрининг, дали треба да правам Приска 2 (имам 38 год)?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Испитувања во бременоста
12.3.2015 13:16:03   
nadez vera ljubov
azzura kako sto citam vo pogornite postovi vtor skrining se pravi od 20 do 23 nedela bez razlika na godinite. jas sum 35 god .doktorkata sto mi pravese prv skrining mi rece vtor vo 20 nedela samo ne razbrav dali i togas se zema krv za priska.se uste nemam zakazano na 31 mart imam zakazano pregled kontrola kaj petanovski vo remedika i togas ce zakazam za vtor skrining posto i prviot go pravev tamo kaj elena petrova

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Испитувања во бременоста
12.3.2015 13:39:48   
Melanija RR
Azzura ПРИСКА 2 се прави по мислење на матичен гинеколог.Мојот сметаше дека нетреба да правам приска 1 туку приска 2 а имав 32 год. Повеќе за ПРИСКА можеш да прочиташ ТУКА

nadez vera ljubov скринингот и приската се заедно, но нај најчесто се прави само ПРИКСА 1 , а скрининзи во 12 и тој вториот во 20-24н. а некаде и трет скрининг. Конкретно за да ви се разјасни за приската прочитај ТУКА


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.3.2015 13:42:23 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Испитувања во бременоста
12.3.2015 13:51:43   
Hopeful RR
Девојки, и кај мене е сличен случај. Ме пратија на приска2, и потоа си следеше ран втор скрининг заради моите дилеми за амниоцентеза (имам 34, терминот ми е после 35от роденден), која не ја направив. Вториот скрининг е класичен, мерење и доплер.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Испитувања во бременоста
12.3.2015 15:17:00   
nadez vera ljubov
Мене на извештајот од елена петрова од ремедика ми пишала вториот скрининг во 20 недела а не пишува за приска 2 , кој ќе одам кај петановски ќе бидам 18+6 ќе види што треба скрининг 2 приска 2 што ќе каже тоа ќе направам. Правев скрининг1 и приска1 се беше ок

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Испитувања во бременоста
12.3.2015 15:51:47   
Hopeful RR
Значи вака - приска се прави еднаш, и обично е во исто време со првиот скрининг во 12/13 недела. Доколку е се ок, се прави редовен втор скрининг од 19-22 недела. Нема зошто два пати приска да се прави, ако првата покаже причина за сомнеж, се прави амниоцентеза или NIFTY.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Испитувања во бременоста
13.3.2015 12:36:39   
gina
jas vcera go napraviv vtoriot skrinig vo 22 nedela
i vcera ben na tranzfuziologija kaj Rumjana Apostolova ne pominav loso pi pisa i za frahiparin a ispituvav
steknata trombovolija
hemostaza, D-dimeri,
AT3, proteinC,Protein S, La i AFA
i krvan slika za rezultatite posle edna nedela i za dve nedeli na kontrola

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Испитувања во бременоста
21.4.2015 19:34:55   
Felly RR
user posted image дали испитувањето за скриен шеќер е задолжително???
Јас сега правев крвна слика - Хемоглобинот ми е 123, серумското железо 18, глукоза 4,5, а скриен шеќер остана за наредниот месец, овој сум прва смена на работа и не можев и тоа да го испитувам, па остана за наредниот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Испитувања во бременоста
22.4.2015 22:48:37   
danimar
mamicki ve molam za odgovor mnogu brzo mnogu sum nasekirana denes bev na redoven pregled kaj maticnata i mi kaza deka se e vo red so dolzinata i tezinata na bebenceto deka se razviva normalno ama koga go pogledna na glavceto mi rece deka toa sto go gledala ne i se dopagalo deka gledala nekoja vodena cista ama ne bila sigurna me prati so prioriteten uput na klinika skopje.na uputot mi ima napisano hidrocefalus.kazete mi dali e mozno da gresi ocajna sum :-(

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Испитувања во бременоста
22.4.2015 23:13:08   
lukajana RR
Danimar sekako pobaraj vtoro mislenje pa i treto ako treba,vidi dali moze nekako da se tretira vo bremenosta i sto te sovetuvaat doktorite.
Nie na rr imame tema za Deca so hidrocefalus mozes i tamu da procitas nekoe iskustvo.
Jas se nadevam deka e greska i deka loso videla i se e vo red so tvojot bebus.Pisi ni obavezno sto ti kazale na klinika

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 23.4.2015 0:54:14 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот danimar)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Испитувања во бременоста
28.4.2015 22:23:32   
lukas
utre ke ispituvam seker vo krv,me interesira vecerva do kolku najkasno smeam da jadam ako utre od sabajle kaj 09h ke odam?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Испитувања во бременоста
28.4.2015 23:01:14   
gina
lukas treba 12 sati nisto da ne jades mozes voda da pies


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Испитувања во бременоста
12.10.2015 22:29:15   
TeaM
Дали Prisca на клиника се прави со закажување?
Скринингот во 12 недела сакам да го правам во Ремедика,а испитувањето од крв на Клиника.
Која е постапката? Треба само матичен гинеколог да ми даде упат или со закажување е вадењето крв?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Испитувања во бременоста
14.10.2015 20:08:45   
ivoni4ka
Zencinja utre ke odam na transfuziologija vo sk pa me interesira procedurata prvo kaj doktor li ili prvo krv zemaat . jadeni ili gladni. Maticniot mi pisa za d dimeri afa I hemostaza dali transfuziologija moze uste da napise isptuvanja. Inaku 7 nedela sum I vo panika za utre. Me prakaat poradi prethodno spontani so iskrvaeuvanje. Bremenost so predvreme sozreana postelka I uste Eden spontani so. Prestanata srceva akcija

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Испитувања во бременоста
14.10.2015 22:26:01   
nataly86
Ако уште е така како пред година и нешто прво доктор па крв..за гладни јадени мислам нема врска можеш дца јадиш..а за плу испитувања зависи кај кој доктор си..јса кај тој што бев едвај два реда муабет врзавме тоа што беше на упат препиша

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Испитувања во бременоста
14.10.2015 22:27:49   
kapina
jas bev gladna i sekogas sum koga mi zemaat krv rez odma ne gi davaat ke treba da cekas edna nedela barem jas tolku cekav

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Испитувања во бременоста
14.10.2015 23:57:50   
lukajana RR
Јас знам дека може да сте јадени и не влијае на резултатот ,прво одиш кај доктор па да ти земат крв ,зависи што ке испитуваш ама за повеќето има резултати истиот ден и со резултатите одиш пак кај докторот.
Спреми си нешто за пиење и нешто благо многу се чека таму не важи мој термин влегуваш два часа по терминот

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2015 2:07:26   
kapina
Na mene sega me primija tocno na terminot vnimavat na toa ama na drugo ne kaj koj doktor imas zakazano oti jas pak treba da odam ama tie dvajca prethodno sto bev kaj niv ne sum zadovolna ic

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2015 8:37:06   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

Zencinja utre ke odam na transfuziologija vo sk pa me interesira procedurata prvo kaj doktor li ili prvo krv zemaat . jadeni ili gladni. Maticniot mi pisa za d dimeri afa I hemostaza dali transfuziologija moze uste da napise isptuvanja. Inaku 7 nedela sum I vo panika za utre. Me prakaat poradi prethodno spontani so iskrvaeuvanje. Bremenost so predvreme sozreana postelka I uste Eden spontani so. Prestanata srceva akcija

Срцка, за димери не треба да си гладна, јас памтам дека попладне одев.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2015 13:13:54   
ivoni4ka
Sega samo sto se vrativ od sk . d dimeri denes ke bidat I hemostaza. A dodeka afa duri drugata nedela . se pogodiv kaj Dr na s I bese prezimeto. A koga ke bidat gotovi site rezulatati moram li kaj nea da otidam bidejki ke odam popladne a taa ne e vo ambulanta popladne

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2015 16:32:34   
Kvisko
Во принцип докторката би требао да ги има видено резултатите и ако има потреба од терапија ќе имаш посебен лист на кој ќе ја пишува терапијата ако не ништо ќе добиеш само резултати. Е сега некогаш прават пропуст па не ги даваат на лекар и не знаеш на што си. Во тој случај пробај да одиш кога ги даваат резултатите одсабајле од 2 до 3 и тогаш докторката би требало да е на смена па ако сакаш ќе може да влезеш и да се консултираш.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Испитувања во бременоста
15.10.2015 17:08:17   
ivoni4ka
A moram li kaj nea so rezulatite ili kaj nekoj drug mozam

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?