|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
10.4.2013 10:56:47   
temjanuska2
Melanija ne e rabotata vo pienjeto na seker,da, ne e strasna rabota,no stresot i maltretiranjeto na bremena zena se mnogu pogolemi od bilo sto drugo.Iskreno stresot poveke ke mu nasteti na plodot i mene od kolku nesto drugo.Jas pravev test za skrien seker pred 2 ned na GAK i otidov okolu 8:15 sabajle,me bocnaa ,piev seker,pa pak za saat ...i se taka do 3-to bockanje.I nakraj dodeka da gi docekam rezultatite stana 11:30h. Posto ziveam na 20 min od klinika a bese ubavo vremeto si trgnav peski i znaes sto mi se sluci mi padna pritisokot ,pocnaa da mi trpnat racete se pepotiv 200pati vo min i sreka moja sto seto toa mi se sluci vo dukanot na edna drugarka kade zastanav na 1 min.pa mi kupi jadenje, odma si go napolniv siseto so voda i se opraviv.Toa mi bese poentata deka maltretiranjata sto ni gi pravat se NEPOTREBNI,toa e moj stav ne baram od nikoj da go podrzuva.Jas nekolku pati do sega si pisav jas sum so nizok seker 1,8 i nizok pritisok 30 god i te molam kako moze mene da me prate za skrien seker a eve 29 ned sum i seker poveke od 4,4 mi se nema pokaceno,a maticnata me maltretira da ispitam skrien seker oti bebeceto bilo pogolemo.ti se molam,strav i bilo....Do sega nekolku pati Princeza ima pisano koga i da komentirame za tezinata na bebeto deka ne treba da se sporeduvame oti edni se ragat so 2,5kg drugi 4,5kg i vo pravo e Princeza.Ete moeto saka da jade user posted image i mozebi ke stasa do 4 kg ,a ne odma skrien seker.Jas ke se onesvestev na sred ulica nemase koj da me pogledne ili ne daj boze ke mu se slucese nesto na meskouser posted image zasto ,za kefot na maticnata...
PS:Izvinete mamicki za dolgiov postuser posted image pozdrav do site

(Одговор на членот aneta002)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: Испитувања во бременоста
10.4.2013 11:04:56   
aneta002
taka e temjanuska2 se soglasuvam so tebe najdobro e da ostavime se kako sto e ...Jas se porodiv pred dve ipol god imam kerka eve sega sum pak bremena i kkao sto prviot pat ne pravev nisto nema ni sega no sepak toa e izbor na sekoj od nas nekoj si pravi zosto mozebi ne se cuvstvuva siguren ...

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: Испитувања во бременоста
10.4.2013 16:30:28   
Melanija RR
temjanuska2 јас убаво напишав дека ние треба да знаеме дали и колку му веруваме на матичниот што значи наша одлука е не само на лекарот,тоа ми беше муабетот.

Ако го сметаш лекарот за совесен и добро намерен сигурно и безвесно испитување ќе направиш,ако се сомневаш можеш да одбиеш.Тоа зборам изборот е наш.
Скриен шеќер имам испитувано и одма ќе ти кажа дека имаш грешка.Од кога ќе испиеш и те боцкаат НЕСМЕЕЕ да се шета и движи никаде туку се седи таму токму од тоа што тебе ти се случило.А штом константно имаш низок шеќер си требала да се разбереш со матичниот и да биде на твоја одговорност.Повторно истото изборот е твој.

Поентата ми беше дека ако за нешто не не прати леле нечини не се грижи за мен си викаме,а ако не праќа аман веќе како малтретираат трудница.
Мене ми е на граница па доброволно ќе одам на скриен шеќер.Знаеш ли кај тие што имаат нормален скоро покачен дека тоа може да им се пренесе во животот недај боже и засекогаш да имаат проблем и зголемен крвен притисок?Еве за информација.

Затоа пак ќе кажам треба ние да судиме и да информираме .и наш избор е што ќе правиме од испитувања.
Се надевам се разбравме user posted image

Уште нешто испитувањето за даунов синдром е несигурно,но ако има сомнеж постои аминосинтеза.Знаете дека многу го прават за да знаат дали е се во ред ,т.е. дали воопшто да го родат?
Тоа што едни прифаќаат како решил господ ,за други они се господ и одлучуваат.Ни двете страни не ги осудувам.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.4.2013 16:33:45 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот aneta002)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: Испитувања во бременоста
14.4.2013 23:34:05   
temjanuska2
Melanija duso moram da ti dadam replika user posted image kako prvo dodeka go pies sekerot i cekas za saat vreme pak da ti go merat MOZES DA SETAS,znaci dali ke sedes na klinika ili ke setas izborot e tvoj(so setanjeto nemozes da go izmenis nivoto na seker sto go imas vo krvta ),vtoro mene mi padna pritisokot koga zavrsiv so trite bockanja,a ne izmegu bockanjata,kako treto gestaciskiot dijabet vo najgolem slucaj se gubi posle poroduvanjeto ,vo mnogu mal procent moze da prodolzi kako dijabet a deka so dijabetot dobien vo bremenosta posle ke kaces i pritisok si vo golema zabluda.tie dve sosotojbi ne odat sekogas zaednouser posted image .Mene muabetot mi bese deka ima bespotrebni ispituvanja za trudnici i stojam cvrsto zad toa,i pak ke napomenam spored mene.Znaci toa e moj stav i nemora sekoja trudnica da se soglasi so mene,a vo konteks na toa jas kako primer go posociv toa sto mi se sluci mene na edno od tie ispituvanja,pa i neli forumov e za toa da spodelime mislenja ,iskustva i slucki user posted image
Pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: Испитувања во бременоста
15.4.2013 0:19:48   
Melanija RR
Во Центарот за дијабети пред 2 години ни беше забрането да одиме подалеку од бараката, пред 1 недела на испитување во Јане Сандански исто забрането шетање,пред 2 месеци на блиска моја во Букурешт исто им било забрането да се симнат и до приземје.Со движење ,т.е. шетање трошиш енергија па и шеќери.

Е сега кој правила си поставува и колку пати мери јас незнам.Но за сите ови три примери бил принцип земање крв од прст ,пиење, седење 2 часа,па пак болкање во прст и после 1 саат одприликиа резултати.
Во однос на тоа дали останува или не влијание има предходната вредно на шеќерот во крв пред забременување и во тек на бременост,ако секогаш е повишено можело да прејде во дијабетис.

Шеќерот не качува притисок туку може и двете да се појават поизразено во бременост.
Никој не ти го спори ставот а уште помалку што пиша мислење туку разменувавме мислење а ако така си ме сватила ок,не е тоа поентата.
Поентата ми беше и е дека ние треба да одлучиме за некои исптиувања дали ќе ги направиме или не.
Еве и сама викаш дека е непотребно а си била.Тоа е муабетот ако не сакаме никој не не тера со сила да одиме да ги направиме.
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: Испитувања во бременоста
15.4.2013 10:21:22   
topce
јас кога правев испитување за скриен шеќер ми беше нагласено дека не смеам ништо ама баш ништо да правам освен да седам или да лежам.ми рекоа ако сте со кола може дома да чекате 2 часа па да се вратите 10 минути пред истекот за да повторно ми земат крв.И мене ми падна притисокот да не речам ми се слоши 10 минути отприлика, после пиењето на шеќерот ама јас знаев дека тоа ќе ми се случи бидејќи од толку благо нагло ми го качи адреналинот и потоа ме тресна од земја.јас немав скриен шеќер ниту со двете деца.доколку не сакате да правите испитувања кои ви ги предлага матичниот гениколог тогаш можете како мене да си потпишете во картонот дека тоа и тоа испитување одбивам да го направам. така матичниот си е заштитен од контолата од здравство и нема да го казнат, а вие нема да се шетате непотребно по болници и слично.така ако сметате дека има непотребни испитувања можете само со еден ваш потпис да се ослободите од истите.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: Испитувања во бременоста
25.4.2013 9:10:30   
*devojce*
ИЗВОРНА ПОРАКА: happy mommy

Во период од 8 до 14 недела се врши испитување на крвта за да се провери бебушот за Даунов синдром, за ова добив упат во Авицена и треба да одам на ова испитување ама не знам дали воопшто да го правам. Со првата бременост не го правев а и со пријателки што имам разговарано ми кажаа дека воопшто не го направиле тоа испитување  , доволно било само 4Д во 20 та недела.
Дали го имате направено ова испитување ?



Moj sovet e site ispituvanja da se pominat.Jas ispituvanjata gi pravev na GAK, vo 12ta nedela pravev PRISKA , vo 22 4D, sega sum 29 ta nedela maticnata me isprati da proveram skrien seker, e ponatamu neznam sto sledi moze da ni kaze nekoja koja pominala pred nasuser posted image

< Поракaта ја уредил *devojce* -- 25.4.2013 9:11:03 >

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: Испитувања во бременоста
25.4.2013 12:39:43   
princessa
happy mommy i jas ne pravev ispituvanje za daunov sindrom nit vo prvata bremenost nit vo vtorata bremenost. 4D sekako se pravi zadolzitelno. Jas vo 27ma nedela pravev test za skrien seker zasto e zzadolzitelno i toa e toa. E sega imam 3skrining vo 31nedela.
ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

ИЗВОРНА ПОРАКА: happy mommy

Во период од 8 до 14 недела се врши испитување на крвта за да се провери бебушот за Даунов синдром, за ова добив упат во Авицена и треба да одам на ова испитување ама не знам дали воопшто да го правам. Со првата бременост не го правев а и со пријателки што имам разговарано ми кажаа дека воопшто не го направиле тоа испитување  , доволно било само 4Д во 20 та недела.
Дали го имате направено ова испитување ?



Moj sovet e site ispituvanja da se pominat.Jas ispituvanjata gi pravev na GAK, vo 12ta nedela pravev PRISKA , vo 22 4D, sega sum 29 ta nedela maticnata me isprati da proveram skrien seker, e ponatamu neznam sto sledi moze da ni kaze nekoja koja pominala pred nasuser posted image


(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: Испитувања во бременоста
8.5.2013 16:41:52   
*devojce*
Go napraviv ispituvanjeto za skrien seker i se pokaza deka imam skrien seker,granicata bese 8 kaj mene 9.2.Maticnata me prati na endokrinologija i tamu bogami se pocuvstvuvav kako bolna.Mi dadoa dieta,pa da sum merela odnosno da sum se bockala doma sama 2 nedeli, i uste na dve mesta da mi vadat krv bozeeeeeeee veke sum 30ta nedela dodeka gi zavrsam site ispituvanja i kontroli jas ke se porodam, a maticnata vika ne mu steti na bebeto ni tebe samo moze da e pogolemo od normalno i sega sto da pravam stvarno neznam.SOVET?

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: Испитувања во бременоста
13.5.2013 13:36:37   
Melanija RR
На крвната слика од денес ми стои во урина /леукоцити ++ , во седимент на урина пишува :леукоцити 12-14 во поле. Знам дека ова нешто значеше ама неможам сега низ форумот да најдам, нешто со бактеријали или настинка ,или сум грешка?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: Испитувања во бременоста
13.5.2013 21:46:43   
temjanuska2
Melanija Le vo urina znaci bakteriska infekcija,moras da pies terapija antibiotska,taka da odi kaj maticnata da ti pise tableti

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 15:24:28   
Melanija RR
Не ми препиша антибиотик на прва ,туку бидејќи според крвна слика и др. е во ред нема потреба и до 15 било нормално.Бидејќи имам повремено бело прање ми даде некои вагиналти па ќе исконтролираме пак.
Јас по совесно ќе пијам чај посебно од брусница.

Туку треба да испитам Јонизиран калциум,тотални протеини и албумини и док. ми кажа дека испитувале на приватно.Дали можеби некој знае екаде да се испитуват на државно?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 1012
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 15:36:08   
dostickage
Melanija jas gi pravam ovie redovno ama na Klinika za Hematologija a vo slucaj koga ne im rabotat aparatite gi nosat na klinicka biohemija sto znaci deka mozes da gi napravis na drzavno.
Znaes kakov slucaj sum i redovno ispituvam jonogram i ostali biohemiski ispituvanja.

Kolku maticnive znaat ne sum bas najsigurna, ali deka se pravat se pravat na drzavno.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1013
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 15:47:44   
Melanija RR
Ова се испитува се преку крв,така?Значи да се распрашам на хематологија или Клиничка биохемија,веројатно може со упат од општ матилен,а дали се закажува и има процедура гладна,жедна?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1014
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 15:53:45   
dostickage
Maticen lekar ne moze da dade upat za na Klinika, za bilo koja.
Maticen opst lekar te preprakja na internist pa internistot te upatuva na klinicka biohemija.

Hematologija ne ja preporacuvam za trudnici zasto gletkata sto kje ja vidis tamu vo guzvata i tipot na bolesti koi se tretiraat na taa klinika ne e ni malku prijatna za edna trudnica sto zraci si pozitivna energija i sto nosi nov zivot.

user posted image

p.s. se ispituva najnormalno preku krv od vena. Jas po default odam gladna zaradi ispituvanje na sedimentacija taka sto ne znam kakva e situacijata dokolku bi gi ispituvala samo ovie. Od gladna nemas zijan. Voda mozes da pies kolku sakas i treba da pies .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1015
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 15:57:55   
Melanija RR
dostickage фала ти многу user posted image

Ќе се јавам на Биохемија дали ги прават ови и процедурата за упат ж.Фала на советите user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1016
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 15:59:51   
dostickage
Nema gajle, milo mi e dokolku nekako mozam da pmognam user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1017
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 23:18:12   
lady_05
Mamicki denes pravev krvna slika i vo globala e ok samo mi pise ketoni++ vo urina, dali nekoj znae sto e ova potocno doktorkata mi kaza deka treba da pijam poveke tecnosti ama mene me kopka zosto na net nemozam nesto mn da najdam user posted image helppp.Melanija a zosto te ispratija na tie ispituvanja ?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1018
   RE: Испитувања во бременоста
15.5.2013 23:28:21   
Melanija RR
Нема голем основ поради отекување на стапала и трнење на рацете, веројатно телотот само по себе задржува вода и за да се види колку ми е калциумот бидејќи го пијам а раце пак ми трнат најмногу од сабајле од сон ме буди болка user posted image

lady_05 пребарај на кирилица на Гугл

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 1019
   RE: Испитувања во бременоста
18.5.2013 9:11:12   
temjanuska2
Lady 05 ketoni vo urina kaj bremeni e normalna pojava,nema nisto strasno.Mene samo ednas mi se pojavi deka imam vo 30ned na narednata proverka vo 34 ned se povlekoa.A kaj site onie sto ne se bremeni se pojavuvaat vo slucaj na gladuvanje,dijabeticari.... ama toa tebe ne te interesira ..user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1020
   RE: Испитувања во бременоста
18.5.2013 9:15:06   
temjanuska2
Totalni proteini i albumini se ispituvaat kaj bremeni sto imaat otoci sto ne se povlekuvaat.Toa znaci deka se namaleni proteinite i potrebno e pogolem vnes na proteini pr.belki od jajce i jogurt po 1 litar dnevno

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 1021
   RE: Испитувања во бременоста
18.5.2013 15:59:41   
samo ja
mamicki ve molam za sovet sega sum 35ned i 5 dena do 31 nedela se bese vo red no od togas bebusot ostanuva vo 31 ned ne napreduva sega ima zastoj cel 1 mesec maticniot mi veli da pocekame uste 2 ned da vidime kako ke napreduva dr ginekolog mi kazuva da odam vo sk za da ne bide docna posle vo pon ke odam na privatno no do togas ako moze nekoj sovet bebusot mi e 1kg i 800gr ve molam za sovet

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 1022
   RE: Испитувања во бременоста
18.5.2013 21:08:19   
temjanuska2
Najdobro ke ti bide ako odes vo skopje sepak tamu ima mnogu postrucni ginekolozi i oprema
Bez gajle se ke bide vo red user posted image

(Одговор на членот samo ja)
Непосредна врска до пораките: 1023
   RE: Испитувања во бременоста
25.5.2013 23:33:31   
Anonimen
neznam dali prasanjeto e za tuka no jas imam golema maka .Bremena sum 6 nedela i na pregledot ustanoveno e deka bebeto e dobro ima srceva reakcija napreduva no neznam medicinski kako se vika toj krug sto go opkoluva bebusot mi bil malku pogolem ima li nekoj so slicno iskustvo ve molam da mi odgovorite bidejki sum mnogu pod golem stres se plasam da ne e nesto strasno odnapred blagodaramuser posted image user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
  Непосредна врска до пораките: 1024
   RE: Испитувања во бременоста
26.5.2013 16:39:09   
Martins mom
Штом има срцева акција и бебушот си напредува добро,нема зошто да се грижиш,не се оптеретувај премногу..user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1025
Страница:   <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?