|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 9:03:47   
dulcinea
Cvekelencule во врска со кандидата не се невирај многу, се јавува кај многу жени и е многу честа во бременоста, а се лечи со вагинални таблетки Канестен, ке ти ги препише твојот лекар и ќе си ги користиш,Јас колку што знам од икуство додека ги користиш вагиналетките и некое време потоа ќе ја однема, но пак ке се јави.Како народен лек против кандида е раствор од сода бикабона и вода и премивање на интимниот дел со овој раствор но не многу често еднаш на десетина дена.Инаку и твојот гинеколог може да ти направи премивање на интимните делови со една плава течност.Но се на се не е ништо страшно за плодот, барем мене така ми кажаа.А во врска до резултатите од испитувањето за Даунов синдром нормално е да биде единица и тоа е добар резултат, не се грижи многу и кај мене е тој резултат односно low risk. Подравче и имај лесна бременост

_____________________________

Никогаш не заборавај го патот по кој чекориш, можеби некогаш ќе посакаш да се вратиш...

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 10:00:51   
temjanuska2
Natasa 981 ne se zakazuva za dd dimeri,direktno si odi na transfuziologija.Moj sovet ti e odi okolu 15-15:30 koga pocnuva vtora smena zemi brojce i ke pocekas malku neka ti zemat krv ,i mozes da si odis a posle okolu18-19h ke si se vratis po rezultati.Pobrzo ke zavrsis ako odes vtora smena,ako odes na prva ke se iznacekas cel den,taka barem jas odam sekade vtora smena user posted image

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 14:15:26   
Cvekelencule
dulcinea
Фала мила на одговорот денес бев на матичен и ми препиша Зинат апчина од 500 мг и вагинални таблетки и треба да ги испијам па пауза да направам и да отидам пак да ми земи брис.Искрено малку се испалашив за апчинава ми се многу јаки за во бременост ама ми нагласи дека треба да ги пијам заради да не дојди прерано отварање на грлото на матката па да се пораодам порано а сега сум бремена 14 недела тое мамички еве го моето искуство со бактериве значи кај ме наогаат па тое е чудо глава не можам да кренам од бактерии user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 17:41:17   
Natasa981
temjanuska mnogu fala za odgovorot! ke odam posle 15, casot pa ke vidam sto ke napravam.. ke mora znaci dvapati bockanje, imam upat za na klinika za f-ri na hemostaza i ddimeri i plus upat za Avicena za opsta krvna slika :( zosto mat. ginekolozi ne davaat upat za krvna slika za Klinika ili sl. ili pak samo mojov ne dava..? mislev so edno bockanje da pominam ama izgleda ne e izvodlivo.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 19:19:42   
dulcinea
Cvekelencule се ќе биде во ред, и јас сум 14 недела и кај мене денеска матичниот ми најде некој бактерија незнам каква user posted image , на брисевите што ги правев излегло позитивно на тоа и сега ми даде некои таблетки clarithromycin и ми рече за месец дена на контрола пак на брис, па ке видиме.Искрено не верувам дека било кој лекар би дале некое лекарство ако тоа му штети на плодот, така да ке примаме се што ке ни дадат user posted image .
П.С. Некој случајно да не знае за што се тие таблетките што ми ги даде лекарот да ги пијам, т.е. за која бактерија се??? Поздравче

_____________________________

Никогаш не заборавај го патот по кој чекориш, можеби некогаш ќе посакаш да се вратиш...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 22:19:09   
Melanija RR
Natasa981 немора во еден ден двапати да се боцкаш крвна слика направи за 5-7 дена потоа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dulcinea)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Испитувања во бременоста
26.3.2013 23:37:36   
Ring
Zamoli gi na transfuziologija da ti napravat i krvna slika , doktorot treba samo da zaokruzi plus i krvna slika.....mene sekogas mi gledaa i krvna slika, bez nikakov problem
Odi prvo na transfuziologija, pa ako ne zavrsis rabota odi i vo Avicena
A inaku doktorite ne smeat da isprakaat na klinika za ispituvanje ako toa moze da se napravi i na sekundarno nivo,...ova e najnovo.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

temjanuska mnogu fala za odgovorot! ke odam posle 15, casot pa ke vidam sto ke napravam.. ke mora znaci dvapati bockanje, imam upat za na klinika za f-ri na hemostaza i ddimeri i plus upat za Avicena za opsta krvna slika :( zosto mat. ginekolozi ne davaat upat za krvna slika za Klinika ili sl. ili pak samo mojov ne dava..? mislev so edno bockanje da pominam ama izgleda ne e izvodlivo.



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Испитувања во бременоста
27.3.2013 10:44:22   
temjanuska2
Natasa 981 i jas bev kako tebe se vo eden den,na ginekologija me bockaa na ednata raka na transfuziologija na drugata raka,ne e strasno.A za obicna krvna slika ke si pobaras da ti pise na upatot zdrastven dom i mozes sekade na drzavno so toj.Jas odam vo jane sandanski i za krv i urina plakam smesni 79 den user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Испитувања во бременоста
27.3.2013 11:17:19   
masa
Jas za krv i urina zemam upat od kaj opstiot maticen i toa sekoj mesec neli treba i si odam eden den pred da imam zakazano na ginekolog taka so gotovi rezultati si odam kaj ginekologot da ne se vrakam posle samo za da gi gleda rezultatite iako i maticniot ginekolog treba da davat upat za obicna krva slika

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Испитувања во бременоста
27.3.2013 13:20:35   
lady_05
Natasa981 jas koga bev za coomsov na transfuziologija, sabajleto bev kaj maticnata i mi zemaa krv za krvna slika pa posle na transfuziologija za coombsov mi zemaa no na transfuziologija mi rekoa si mozela kaj sto ti zemale krv za krvna slika da ti dadat uste edna epruveta i da ja doneses da ne te bocame dva pati ama koj da znae, ako ne si bila seuste mozes da si prasas dali moze taka, kaj mene malce potesko mi naogjaat veka pa 30-ina min barase vena sestrata ama za user posted image se sto treba ke se napravi

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Испитувања во бременоста
27.3.2013 14:35:05   
Melanija RR
temjanuska2 немора крвна слика во здравствен дом само,туку јас си зимам упар за Адриалаб исто е со картон иако ми е поблиску јане Сандански ама во Адриалаб не се замарам да неможе да ми најдат вена ,инаку крвна слика со железо во серум и мокрача во јануари беше 175 денари со картонче.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Испитувања во бременоста
2.4.2013 17:54:39   
mamicka 29
zdr. jas sum nova i me interesira kako mozam da najdam na internet za pravilnite proporcii na glavce na nozinja i se drugo blagodaram

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 2.4.2013 18:55:49 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Испитувања во бременоста
2.4.2013 23:02:05   
Melanija RR
Колку што читам никој не се пожалил на крвната слика user posted image одлично
Јас имам да се жалам user posted image
Според читања седиментацијата се зголемува во бременоста.Она што не е ок е седиментацијата,ниски еритроцити,ензимите,на долна граница хемоглобин.

Седиментација од 4 сега ми е 16 (<25)
Еритроцити 4.2 (4.1-5.1)
Хемоглобин 12.5(12-15)
Леукоцити 8.3 (4.4-11.3)
Лимфоцити 10.3 (25-40)
Моноцити 5.1 (2-12)
Тромбоцити 229 (140-400)
Ензими AST 47.3(<31) ALT 78 (<31)
Холестерол 5.45 (<5.2)
Триглицериди 1.42(<2)
Железо 12.3 (6.6-26)
Глукоза 5.74 (3.3-5.6)
*Адриалаб


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamicka 29)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Испитувања во бременоста
3.4.2013 18:26:28   
Melanija RR
Денес бев кај општиот матичен лекар и ми потврди дека зголемена седиментација,ензими и холестеролот е нормално во бременоста,па затоа кога се прави крвна слика тоа не се испитува бидејќи може да даде лажен сингал се е до бременоста.
Така што нема потреба за загриженост

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Испитувања во бременоста
7.4.2013 22:23:34   
idnata_mama
Мамички кога бев кај матичниот ми даде упат за Микробилогија да проверам преку крв некои 6 параметри, некаков херпес и нешто што го спомна како Трихоми или сл. Ми нагласи дека ова испитување кошта повеќе од 1.000 Ден, па кажете ми ваше искуство дали сте го правеле?
Истражувајќи на Интернет секаде во светот ова испитување го прават по предходни индикации кај пациентката, никаде вака како кај нас превентивно! Најчесто го прават жени со непостојан партнер кои подлежат на многу инфекции, хепреси и вируси...
Ваше искуство?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Испитувања во бременоста
8.4.2013 10:55:10   
masa
Незнам idnata_mama ова со "новине" испитувања што ги прават на секоја трудница ми е ептен user posted image Дали ова законот со плата по учинок ги стимулира да си најдат работа user posted image Мене денес и матичниот ми рече нема потреба од приска ми зема само пап и микробиолошки.За папот ми рече зошто последан ми е ноември ќе земеме само сега,и немам одамна микробиолошки направено.Во првата бременост пред да останам бремена правев и пап и микорбиолошки и во пребеност правев само еднаш микробиолошки и тоа беше се.И секако крв и урина секој месец.

(Одговор на членот idnata_mama)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Испитувања во бременоста
8.4.2013 12:06:45   
idnata_mama
Се распрашав кај позната од Фондот за здравство, ми кажа дека овие испитувања никаде во свет не се внесени во протоколите на матичните гинеколози освен кај нас (ние демек имаме таков здравствен систем, што не ни се рамни на Америка ни Швајцарија user posted image ). Не ми беше згодно да ја прашам кој има ќар од овие испитувања ама ми рече дека е моја одлуката дали ќе го правам или не. Ми напомена само дека СИГУРНО оваа испитување ќе ми излезе негативно бидејќи имам постојан партнер кој сигурно не би ми пренел вакви чудесии од болести! Овие испитувања се правеле секаде во свет по индикации, го правеле мајки кои имале шанси да ги фатат овие болести, мајки кои мењале партнери во текот и пред бременоста, мајки со непостојан партнер или оние кои си го работат најстариот занает!
Јас одлучив да не давам 1.500 ден за испитувањево и нема да го правам воопшто!!!

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Испитувања во бременоста
8.4.2013 12:16:14   
masa
и јас би играла така user posted image

(Одговор на членот idnata_mama)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Испитувања во бременоста
8.4.2013 16:52:24   
temjanuska2
Idnata_mama i jas ne gi pravev tie ispituvanja,i da mi recese maticnata nemase da gi pravam isto kako tebe user posted image .Poveketo ispituvanje se samo cista glupost i nikade vo svetot ne gi pravat ,ama nie imame "najdobro" zdrastvo user posted image I jas imam odbieno nekoi ispituvanja sto smetam deka ne bea potrebni,taka da uzivaj si i pravi si krvna slika so eho user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Испитувања во бременоста
8.4.2013 17:17:27   
aneta002
zdravo ..nova sum ovde, momentalno ja citav temava i sto se mislite za nea i se so glasuvam so temjanuska2 ..ni jas ne pravev nikakvo dopolnitelni ispituvanja ova mi e vtora bremenost momentalno sum 19 nedela i osven krvna slika i eho dosega nisto ne pravev NE SAKAV bidejki mislam deka nema potreba.Vo 15 nedela mi zemaa brisevi rezultatite bea super ...pozz

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Испитувања во бременоста
8.4.2013 18:29:46   
Melanija RR
И трудни и нетрудни сите си имаме тертип.не сме ние толку специфични колку што се лекарите па незнаеме кој крај да го фатиме.Ако имаме комплетна доверба само тогаш слушаме што треба да се прави што не.
Во спротивно ако не не прати на некое испитување леле зошто не ме праќа неводи грижа,ако не прати леле па нема индикации зошто да го правам ова испитување.
Ако било што и во двете варијанти ни се случи нормално докторот е виновен.
Јас па сакам скоро се да правам бев оглед дали има индикации.Зошто некои без индикации после си го кркале стапот.
Исто фама и со скриениот шеќер,комент леле голема работа бебето е покрупно немора да значи дека имам скриен шеќер,е ок ама голема штета ако се испие вода со сахароза.
Мислам дека лично треба да си заземеме страна а не друг потоа да обивиниме.Факт е дека има многу негрижливи лекари во повеќето свери од здравството.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот aneta002)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Испитувања во бременоста
9.4.2013 9:09:27   
skakul

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Idnata_mama i jas ne gi pravev tie ispituvanja,i da mi recese maticnata nemase da gi pravam isto kako tebe user posted image .Poveketo ispituvanje se samo cista glupost i nikade vo svetot ne gi pravat ,ama nie imame "najdobro" zdrastvo user posted image I jas imam odbieno nekoi ispituvanja sto smetam deka ne bea potrebni,taka da uzivaj si i pravi si krvna slika so eho user posted image

se slozuvam i jas razmisluvam vo toj pravec.samata doktorka istoto mi go rece t.e deka poveketo ispituvanja se poveke pomodarstvo otkolku vistinska potreba.ako tolku bile efikasni i potrebni bi trebalo da se namali brojot na deca rodeni so anomalii,no toj e ist od 1-3% nepromenet unazad nekolku decenii.ova se zborovi na strucno lice expert vo svojata oblast i jas i veruvam.vo 16ta nedela sum sekoj mesec pravam krvna slika i urina .istoto go pravev i za prvoto dete koe go rodiv zdravo pravo pred 7 god.

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Испитувања во бременоста
9.4.2013 10:40:55   
masa
А кога се испитува скриен шеќер и дали во сите лабаратории се прави?

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Испитувања во бременоста
9.4.2013 14:45:36   
Melanija RR
Маса има тема ТУКА но информација каде се прави имаш и во темава ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Испитувања во бременоста
9.4.2013 16:32:05   
aneta002
dobro toa so skrieniot seker moze da se pravi za toa se soglasuvam ama za daunov sindrom ili za testovo za sida mislam deka nema potreba bidejki za daunov sindrom ne ti kazuvaat deka deteto e takvo ne daj boze tuku ti kazuvaat vo procenti i sto ako mi kaze deka 90 posto moze da bide takvo jas cela bremenost ke mislam ke se sekiram .Bi se nadevala na tie 10 posto ne bi abortirala .Zatoa ne pravam takvo ispituvanje pred tri god rodiv zivo i zdravo bez nikakvo ispituvanje sega se nadevam deka ke bide isto i na site vi posakuvam se najdobro

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?