|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Испитувања во бременоста
27.5.2013 20:16:55   
temjanuska2
Anonimen ubavo ti pisa predhodnata rr-jka stom ima srceva akcija se e vo red,kako prvo ti si vo rana bremenost za da se vide sto bilo drugo strasno,uzivaj si dodeka mozes oti otposle ke ti pocnat glavobolkite ,te ova ti e malku te ona ti e mnogu,ti ako si pod stress za se sto ke ti kazat doktorite kako misles da isteras bremenost od celi 9 MESECI.Ne se opteretuvaj mnogu oti poloso ke si napravis ,da ne te zaplasuvam ama pometnuvanjeto vo rana bremenost od stress e mnogu golema,a toa neznaci deka ne treba da gi zanemaruvas rabotite sto ke ti gi kazat na pregledite,tuku bidi si opustena i pozitivna i se ke se bide vo red user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 1026
   RE: Испитувања во бременоста
27.6.2013 23:13:36   
Anonimen
denes vleguvam vo 12 nedela i mojot doktor(prijatel) od GAK mi rece da odam da mi napravi skrining.Prasanjeto mi e dali ova se pravi kaj maticen lekar ili ne bidejki mojot maticen mi zakaza za 8 juni i rece ke pravime brisevi i detalen pregled na bebusot .Neznam sto da pravam,dali maticniot ke mi dade upat ?????

(Одговор на членот temjanuska2)
  Непосредна врска до пораките: 1027
   RE: Испитувања во бременоста
1.7.2013 19:29:07   
Anonimen
imam zakazano prv skrining kaj dr mile tofovski na klinika moze li da mi objasnite vo sto se sostoi ispituvanjeto i nesto za doktorot ako nekoj go poznava blagodaram odnapred

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 1028
   RE: Испитувања во бременоста
8.7.2013 21:27:30   
dimitrijeska
Дали некоја од вас за време на 15та недела употребувала канестен за вагинална употреба поради кандида , бидејќи мене гинекологот ми препорача да уботребам ама јас се плашам,дан случајно нешто се случи user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 1029
   RE: Испитувања во бременоста
15.7.2013 13:32:32   
Melanija RR
dimitrijeska нема од што страв од вагиналети ако треба да се користат .Јас ставав Вагисан за кандида,ама таа е многу честа во бременост.
Утре одам на последни брисеви во 34 недела да се спремиме за финишотuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dimitrijeska)
Непосредна врска до пораките: 1030
   RE: Испитувања во бременоста
16.7.2013 13:13:47   
Melanija RR
Бев денес на брис и очекував брисеви а устрвари само еден брис од вагина за стрептококус група Б.
Тоа ли е тоа?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1031
   RE: Испитувања во бременоста
2.8.2013 14:26:48   
Melanija RR
Гледам никој не пишал на крај на 8ми кои испитувања и брисеви ги правелuser posted image

Праве крвна слика на 36н+5д и пак суперuser posted image железо 22, гликоза 4,52 , хемоглобин 11,7 , тромбоцити 226, само како и во 7ми леукоцити во поле 10-15 кои пак во 8ми месец ми беа 4.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1032
   RE: Испитувања во бременоста
2.8.2013 15:24:47   
Anonimen
Maticnata mi dade upat za Prisca za laboratorija vo GAK, a eho skrinigot ke go pravam vo privatna bolnica.
Dali moze posle so merkite/skriningot od privatnata bolnica da odam na GAK samo za prisca testot? Bidejki veke imam upat da ne davam uste + 3000 denari za prisca privatno.
Eho pregledot veke mi e zakazan a na GAK mislam deka rabotat do 6 pa nekako valjda ke stignam na vreme da gi odnesam.
Dali nekoj so sega pravel vaka? Da se odvojat eho skrinigot i pariscata?

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 1033
   RE: Испитувања во бременоста
2.8.2013 18:46:15   
topce
на клиника не признаваат резултати од приватно.така да ке ви направат и ехо и крв ќе ви земат за приска

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1034
   RE: Испитувања во бременоста
3.8.2013 1:41:11   
Melanija RR
Јас носев ехо/скрининг од матичен гинеколог. Мерките важат најмногу три дена а за закажување за ехо/скрининг ти треба време односно треба матичен гинеколог да ти закаже на ГАК.
Пробај оди со мерките во лабораторија и ќе видиш дали ќе те примат зошто време за закажување немаш,или прашај ја матичната да види кога е прв термин за ехо на ГАК

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 1035
   RE: Испитувања во бременоста
7.8.2013 10:13:17   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

на клиника не признаваат резултати од приватно.така да ке ви направат и ехо и крв ќе ви земат за приска

Zosto ne bi priznavale? I mene maticniot mi rece deka mozam slobodno da gi odvojam ehoto i laboratorijata i kade sakam da gi pravam, odnosno so merki od privaten lekar da napravam laboratorija na GAK.
Ima i nekoj drug vakvo iskustvo?

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 1036
   RE: Испитувања во бременоста
7.8.2013 10:36:53   
JovanaJ
Samo sto se javiv vo laboratorija na GAK, i mi rekoa deka nema problem ako se merkite od privaten lekar samo treba da ne bidat stari i da imam upat za laboratorija. Primale pacienti do 7 popladne, taka sto ke vi pisam dali sum zavrsila rabota vo Ponedelnik. user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 1037
   RE: Испитувања во бременоста
7.8.2013 10:50:13   
Melanija RR
Како што напоменав мерките да се максимум 3 дена стари и се ќе биде ок user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 1038
   RE: Испитувања во бременоста
7.8.2013 10:57:45   
JovanaJ
Da Melanija blagodaram user posted image , malku se zbuniv koga procitav deka ne primale merki od privatni lekari, toa bi bilo glupost! user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1039
   RE: Испитувања во бременоста
7.8.2013 14:07:18   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

на клиника не признаваат резултати од приватно.така да ке ви направат и ехо и крв ќе ви земат за приска

Zosto ne bi priznavale? I mene maticniot mi rece deka mozam slobodno da gi odvojam ehoto i laboratorijata i kade sakam da gi pravam, odnosno so merki od privaten lekar da napravam laboratorija na GAK.
Ima i nekoj drug vakvo iskustvo?

и јас ги прашав истото и ми рекоа само дека таква им е процедурата.значи книшката со упатот мора кај сестрата да се однесе и таа ти вика про во соба таа и таа на ехо потоа на крв земање.јас велам еве и слики носам вчера што бев на 4д. таа вели јас тука ништо не можам таква ни е процедурата ама ајде може смениле нешто од пред 1,5 година.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 1040
   RE: Испитувања во бременоста
7.8.2013 14:10:33   
JovanaJ
Ama moze togas ehoto ne se zakazuvalo. Mene ne mi smeta i da mi napravat povtorno eho, ama sega bez zakazano od maticen neznam kako bi me videle na eho.
kako i da e, ke probam vo Ponedelnik pa ke vi kazam za sigurno. user posted image
Se nadevam nema da ima problem, a i maticniot ne mi rece deka toa bi bilo problem.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 1041
   RE: Испитувања во бременоста
10.8.2013 23:00:20   
tnade
jas vo 12 nedela otidov kaj maticniot ginekolog, me gledase na eho, brisevi mi zema i mi kaza brisevite da gi odnesam vo IJZ (brisevi + krv) i mi dade eden upat za GAK za priska....verojatno skriningot sto go spomenuvaat poveketo od vas go zavrsil ginekologot bidejki mi dade eden list i mi kaza ova e za vo klinika da im go dades ???
koga se slednite vakvi trckanici?

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 1042
   RE: Испитувања во бременоста
15.8.2013 14:56:22   
Mihaela
A kolku se plaka za priska so sini kartoni?

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 1043
   RE: Испитувања во бременоста
16.8.2013 14:21:09   
tnade
Mihaela 350 den e PRISKA vo GAK, za cetiri brisa i krv vo IJZ plativ 450 den, toa e okolu cenite za ova ispituvanje sto go pravev jas

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 1044
   RE: Испитувања во бременоста
3.9.2013 22:06:42   
tacka31

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не ми препиша антибиотик на прва ,туку бидејќи според крвна слика и др. е во ред нема потреба и до 15 било нормално.Бидејќи имам повремено бело прање ми даде некои вагиналти па ќе исконтролираме пак.
Јас по совесно ќе пијам чај посебно од брусница.

Туку треба да испитам Јонизиран калциум,тотални протеини и албумини и док. ми кажа дека испитувале на приватно.Дали можеби некој знае екаде да се испитуват на државно?

мене на крвната слика на урина леукоцити ај сто се до 10 писува нормално а кај мене е 0,тоа сто знаци?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1045
   RE: Испитувања во бременоста
3.9.2013 22:10:38   
tacka31

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Maticnata mi dade upat za Prisca za laboratorija vo GAK, a eho skrinigot ke go pravam vo privatna bolnica.
Dali moze posle so merkite/skriningot od privatnata bolnica da odam na GAK samo za prisca testot? Bidejki veke imam upat da ne davam uste + 3000 denari za prisca privatno.
Eho pregledot veke mi e zakazan a na GAK mislam deka rabotat do 6 pa nekako valjda ke stignam na vreme da gi odnesam.
Dali nekoj so sega pravel vaka? Da se odvojat eho skrinigot i pariscata?


да јас утре идам на скрининг приватно кај матицната,а приска во дрзавна со упутот од матицниот

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1046
   RE: Испитувања во бременоста
7.9.2013 18:30:17   
dvemacinja
zdravo ringerajki jas sum nova na forumov bremena sum 22 nedela i pred nekolku dena bev vo gak na 4d i kako se bese dobro megutoa sepak mi rece da dam na kontrola za tri nedeli da proverime cirkulacija a na listot sto mi go dade edna merka sto ja dopisa dr i nemozam da i ja procitam ne odgovara so nedelite tuku zaostanuva so 2 nedeli i najdolu pisala eho na srce i uste nesto sto i toa nemozam da i go prcitam taka da stasno sum zagrizena poradi toa sto ova mi e 5 bremenost a imam samo 1 kerkicka mnogu se izmacivma so maz mi i bas bi sakala ako nekoj ima vakvo iskustvo da mi pise

(Одговор на членот tacka31)
Непосредна врска до пораките: 1047
   RE: Испитувања во бременоста
7.9.2013 19:45:18   
crnicka
Zdravo nova sum. Prva bremenost mi e do sega sum bila 2 pati kaj mojot ginikolog nisto posebno ne mi kaza. vtoriot pregled me gledase na vaginalno i samo mi rece ima srceva akcija i nisto poveke. moze li nekoj da mi kaze sleden pregled sto da ocekuvam i kakvi analizi ponatamu....

(Одговор на членот dvemacinja)
Непосредна врска до пораките: 1048
   RE: Испитувања во бременоста
7.9.2013 20:36:39   
Melanija RR
dvemacinja добре дојде на Рингераја user posted image
На скрининзите на ГАК секогаш по прегледот на извештајот пишуваат контрола за еден месец ,пое веројатно е пракса.Исто и кај мене беше ок па ми напиша контрола за 1 месец.За другото што пиша незнам но верувај дека се ќе биде во ред

crnicka засега тоа е тоа ,во 12 недела се зимаат брисеви и се мери нухалниот набор на ехо за тоа повеќе може да проччиташ ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот crnicka)
Непосредна врска до пораките: 1049
   RE: Испитувања во бременоста
8.9.2013 12:22:36   
dvemacinja
ti blagodaram melanija rrmalku me utesi iako ne mi vleguva se uste vo glava sto e taa vonredna merka sto ja dopisa dr i e 2cm i odgovara za 20 gn a jas sum 22 nedela ali nema vrska ke odam vo vtornik na maticen pa ke vidime sepak ti blagdaram

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1050
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?