|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
13.10.2011 9:35:19   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Дај кажете некој рецепт а некое благо со слатко од вишни. Свеки правеше слатко, ама ние не сме многу по слаткото и така ми стојат 2-3 тегли што ми даде. Ако знаете некој рецепт каде можам да ги потрошам, пишете.

Како што ветив - еве Ви пишувам ПРЕУБАВ рецепт за шери колачиња

200гр.шекер во прав
200гр.мелени ореви
200гр.мелено чоколадо за готвење
2 големи лажици мармалад од кајсии
2 лажици рум ( или арома од рум)
слатко од вишни

Овие состојки убаво се замесуваат.
Се зема мало парче од смесата,во него се става една вишничка од слаткото и се прави бомбица.
Бомбиците може да ги украсите со тркалање во мелено чоколадо,во мрвици или пак во обичен шекер од кој ке светкаат како кристалчиња.
Исто така доколку немате мармалад од кајсии,може да ја искористите водичката од слаткото од вишни,само што ке бидат малце поблаги од вообичаениот рецепт..и нормално од водичката од слаткото ставате се додека не видите дека е доволно за да се соедини убаво смесата.
П.С бомбиците ставете ги во украсни корпици
Колачињата се ПРЕКРАСНИ верувајте ми..Направете ги и напишете како Ви се допаѓаат.



(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2011 13:14:04   
miana
Mamicki da Vi kazam deka gi pravev kroasanite od hrana i vino - i mmmmmmmm preubavi mi ispadnaa...
Gi pravev i domasnite Ferrero Rosher i staviv eurokrem od prilika i zatoa malce ja utnav rabotata ( nekako pomeki mi ispadnaa) a i kupiv nekoe Ш cokolado za gotvenje ama vo sekoj slucaj pak ubavi ispadnaa....
Probajte mnogu se ednostavni i vkusni..A i kroasanite ne se slozeni i mnogu ubav vkus i miris imaat i mnogu se meki kako dusa se..Kaj mene odma se izedoa user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2011 14:09:03   
Natuska85
Миана имаш пишано негде рецепт за кроасаните,дај ми линк ако имаш или пиши го сакам и јас да ги правам штом викаш дека не се сложениuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2011 14:24:02   
miana
nemam pisano...Go kupiv spisanieto 35 denari e ,ama ke vi gi napisam utre spisanieto mi e doma a jas sum na work...
Eve nesto od pamet sto zapomniv

500gr brasno
3 jajca ( od koi dve se stavaat vo testoto a edno sluzi za mackanje odozgora)
jogurt ( e za ova kolicinata ne mi teknuva ama mislam 250ml)
mleko 50ml
malku maslo ( odprilika)
eden kvasec svez
dve lazici seker
malce sol
150gr margarin
eurokrem ( kolku si sakate)
Se stava edna lazica seker,edna lazica brasno  i kvasec vo 70ml mlaka voda da stasa...
Se stava brasnoto,dve jajca,mleko,jogust seker,maslo ( malce)  i malce sol ..Koga ke stasa kvasecot se zamesuva testo i se ostava da stasa 15min.
Os testoto se pravat 8 ednakvi tocinja...
Od sekoe topce rasukuvame kora okolu 10-15cm i ja mackame so margarin ( margarinot najubavo e da se stavi pred rabotenjeto vo mikro na kratko da se opusti za da moze da se macka - i koristete kristal magrarin)
taka ja mackame sekoja kora-osven poslednata....Ostavete gi taka naredeni edna vrz druga da postojat 5-10min
Potoa taka naredenite krugovi ( eden vrz drug ) gi rasukuvate vo edna golema kora ...
Korata ja secete na 12 ednakvi dela ( jas ja secev na 16 ) triagolnici...
Na gorniot kraj od triagolnikot mackate ( stavate )  eurokrem i vitkate kroasani...
krosanite gi redite na tepsija namackana so margarin..
Gi ostavate da otstojat 1 h
gi premackuvate so zolcka ( so malce maslo) i gi pecete na 200 stepeni okolu 30min.
Se  eova taka kako sto e samo za kolicinata j\na jogurtot ke vi pisam..I inaku men emi bese potrebno poveke brasno od standardniot recept ,stavtiv 500 gr i posle toa dodavav po potreba..




(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2011 14:41:19   
lukas
od koj broj spisanie na hrana i vino?pozzz



_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2011 15:36:30   
miana
posledniov....na naslovna se kroasanite

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2011 12:55:03   
majmunce
MAMICKIdali imate praveno kompot od tikva, majkami ovaa godina imaat mnogu tikvi od ovie za pecenje za varenje esenskite i matej takvi jade mnogu se ubavi sakam da gi napravam kako kompot da gi iseckam na kocki i da gi stavam vo tegla so malku seker i da se varat taka isto kako praski so pravime.........bidejki sea cela da presecam kolku bi izel toj edno tanjirce i treba posle cela da ja vrlam .. dobro i za nas doma ama dvajca sme nema edn atekva od 5 kg da ja vrlam taka i nema cel den se toa da jade ...ZATOA ...sakam da napravam edna tikva taka da probam ...DALI IMATE PRAVENO VAKA ILI NA DRUG NACIN KAZETE MI A NAVISTINA E ZDRAVO DA JADE TIKVA JAS NAMERNO MU KUPUVAM TAKVI KASICKI AMA MISLAM SEA KOGA IMA DOMA ZOSTO DA NE NAPRAVAM


AJDE PISETE MI NEKOJ RECEPT ILI PAK NESTO BLAGO SO TIKVA user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.12.2011 14:09:15   
Luci
Дај кажете некој фил за купечки пандишпан, лесен и брз, со пудинг и нешто слично. Фала однапред user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.12.2011 14:15:24   
srnicka
700 gr mleko se vari so 300-350 gr seker i 3 pudinga da se zgusne ubavo. Koga ke se oladi se dodava 250 gr margarin i se mesa so mikser ubavo i se filuva :)))

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
12.12.2011 14:27:18   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Дај кажете некој рецепт а некое благо со слатко од вишни. Свеки правеше слатко, ама ние не сме многу по слаткото и така ми стојат 2-3 тегли што ми даде. Ако знаете некој рецепт каде можам да ги потрошам, пишете.

Како што ветив - еве Ви пишувам ПРЕУБАВ рецепт за шери колачиња




Миана не сум пишала, ама ги направив твоите шери колачиња, стварно се у
бви


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
23.12.2011 1:16:20   
kuklicka26
Дали може некој да ми пише рецепт за торта со портокал.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.12.2011 13:14:58   
klum
Ringerajki brzi kolaci za praznicive, a vkusni user posted image user posted image user posted image ?
nekoja ideja'
Pred nekoj den na sajtov imase novogodisni kolaci a sega gi nema
ako moze nekoj neka skrtne na brzinka nekoj recept
pozz i srekni praznici na site

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.12.2011 14:21:17   
arh_diz
Klum receptite mozes da gi najdes najgore na stranicava ,ima rubrika recepti.
Jas napraviv vakvi kolaci se od prilika staviv dve banani, malku melena plazma , kokos, meleni lesnici ,seker vo prav set_o ova go zamesiv so malku mleko i margarin .Stopiv bela i crna cokolada so belata gi preliv a so crnata gi nasarav.I na Marko mu napraviv od istovo samo nestaviv lesnici i kokos

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 31.12.2011 14:25:22 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот klum)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
31.12.2011 16:18:30   
klum
fala ti arh_diz RR,ke gi probabam kako ponova domakinka da se pokazam
srekni prazniciuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Klum receptite mozes da gi najdes najgore na stranicava ,ima rubrika recepti.
Jas napraviv vakvi kolaci se od prilika staviv dve banani, malku melena plazma , kokos, meleni lesnici ,seker vo prav set_o ova go zamesiv so malku mleko i margarin .Stopiv bela i crna cokolada so belata gi preliv a so crnata gi nasarav.I na Marko mu napraviv od istovo samo nestaviv lesnici i kokos

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
22.1.2012 23:44:49   
bocence
user posted image vakvo nesto mi se jade user posted image

(Одговор на членот klum)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
23.1.2012 0:23:54   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: bocence

user posted image vakvo nesto mi se jade user posted image




ЕПА не си фер ти незнаеш дека мене аптитот навечер баш ова време ми се отвара и баш за вакви торти ???user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image не едно парче туку целаа ке ја лапосам user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.2.2012 8:39:17   
AnnaMolly RR
Девојки, има некој убава рецепта за куглоф? Многу ми се јаде, ама не знам како да си го направам (жити домаќинката).

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.2.2012 19:27:48   
Snowhite RR
Имам јас Анамоли, ама дома ми е запишан(на работа сум), ако не ти се брза ќе ти го пишам покасно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.2.2012 9:11:14   
AnnaMolly RR
Не ми се брза, и така не можам преку недела, ќе правам викендов. Баш пиши ми ако не ти е тешко.
Фала! user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.2.2012 20:29:58   
Snowhite RR
Еве го рецептот

4 јајца со 4 фил.шеќер се матат
3 фил.пресно млеко
2 фил.масло
6 фил.брашно
1 пециво
1 ванила
2лаж. какао
Се дели на два дела, едното да биде бело, а другото кафено, тестото се тура заедно и се пече
Откако ќе се испече се става шеќер во прав (по желба)

Јас го имам неколку пати правено, лесно е брзо и вкусно. Добро што ме потсети и јас викендов ќе го направамuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.2.2012 21:28:57   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Еве го рецептот

4 јајца со 4 фил.шеќер се матат
3 фил.пресно млеко
2 фил.масло
6 фил.брашно
1 пециво
1 ванила
2лаж. какао
Се дели на два дела, едното да биде бело, а другото кафено, тестото се тура заедно и се пече
Откако ќе се испече се става шеќер во прав (по желба)

Јас го имам неколку пати правено, лесно е брзо и вкусно. Добро што ме потсети и јас викендов ќе го направамuser posted image



Ај и јас да влезам во кујна user posted image  Ми се гледа лесно и вкусно.Ова филџаните колкави треба да се? И на колку степени да се печи user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
3.2.2012 15:37:03   
AnnaMolly RR
Фала, Сноувајт! Утре засукувам ракави и ќе го правам, па ќе ви кажам како ми излегло.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
4.2.2012 20:53:37   
Snowhite RR
Епа сега филџани нормални за кафе, јас обично кога правам нешто се' мерам со еден ист филџан. А на колку степени од прилика 180 или 200 зависи шпоретот како ти пече, ти си го познаваш
Анамоли го направи кексот? Кажи како излезе?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
5.2.2012 14:11:46   
Felly RR
Еве и јас имам еден лесен кекс со јаболка.

5 јајца
4 филџани шеќер
1 чаша брашно
1 филџан масло
1 филџан млеко
1 пециво
3-4 поголеми јаболка
сецкани ореви
мед
шлаг

Јајцата и шеќерот се матат, се додава брашно, пециво, масло, млеко.
Јаболката се лупат и се сечат на кругови. Се редат во намрснета тава (со маргарин и брашно), се става врз нив мед, и сецкани ореви. Се потпекува 10-тина минути на 180 степени, па се тура тестото, и се враќа во рерна.
Откако ќе се излади, се превртува јаболката да дојдат горе, и се става шлаг.




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
5.2.2012 14:15:10   
Felly RR
Вчера го правев, многу е лесен и брз, а вкусен. Си наместив јас убаво две парчиња за да ги сликам, да ги пратам тука за во рецептите, и Матеа си се наведна над тањирот го излижа шлаготuser posted image user posted image user posted image па местев нови.user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?