|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
21.1.2013 19:22:44   
anuska 1
sakam da prasam pred edna nedela pravev analiza na krvta.se bese vo red smao holesterolot mi e 6.6..doktorkata mi rece deka ne e nisto strasno mozebi e od ishranata za vreme na praznicite poveke blago..dali znae nekoj od koi pricini se pokacuva holesterolot i dali mozi da e na nervna baza.inaku jas sum 26 godini.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
21.1.2013 19:31:28   
arh_diz
Dobredojde na RR anuska 1
Ne ti e mnogu pokacen holesterolot ne e nisto strasno. Ubavo ti rekla doktorkata mozebi ti e od hrana za praznicite. Moze da se pokaci od stres i nervoza , bar kaj mene se ima pokacuvano

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anuska 1)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
21.1.2013 19:36:25   
anuska 1
bidejki pogore vo analizite pisuva deka visok holesterol e nad 6.6 kako sto e kaj mene.a jas koga i da pojdam na doktor bidejki imav simptomi na anksioznost i strav od bolesti poradi burniot zivot i pretrpeni traumi za sto i da pojdam mi velat na nervna baza e.a ovaj mesec i fizickata aktivnost mi bese namalena bidejki bevme na kolektiven odmor od rabota.dali treba na nesto posebno da obrnam vnimanie ili e samo na ishranata.i blagodaram na gostoprimstvoto user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
6.2.2013 22:59:10   
jana mesecinka
zdravo Sandriana.
Gi citav tvoite objanuvanja okolu analizite (hepaptit i hiv)i ke te zamolam da mi kazes dali tie ti se potkrepeni so mislenje od ginikolog, bidejkli i jas isto pri ispituvanjeto na krvna grupa mi gi imaat ispitano i niv i IAT i enzimskite testovi mi se negativni i ne sum obratilla vnimavie sto voopsto znacat ovie analizi.Nikoj ne mi spomnla deka tie se za HIV i Hapatit. Me intersira sea dali ovie dva reazultati ako se negativni toa znaci deka e vo red se i deka nema poteba od doplnitelni analizi. Bi sakala i so strucno lice da razgovaram za toa,bidejki mojot maticen ginikolog samo mi rece se e ok, bez da mi objani za ovie rezultati sto vsusnost znacat iako se negativni. nekolku pati prasav sto vsusnost e toa i ne dobiv nekoe objanuvanje kako sto treba okolu toa i mnogu me napna .... user posted image user posted image user posted image
Ti blagodaram mnogu

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
7.2.2013 1:27:35   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana mesecinka

zdravo Sandriana.
Gi citav tvoite objanuvanja okolu analizite (hepaptit i hiv)i ke te zamolam da mi kazes dali tie ti se potkrepeni so mislenje od ginikolog, bidejkli i jas isto pri ispituvanjeto na krvna grupa mi gi imaat ispitano i niv i IAT i enzimskite testovi mi se negativni i ne sum obratilla vnimavie sto voopsto znacat ovie analizi.Nikoj ne mi spomnla deka tie se za HIV i Hapatit. Me intersira sea dali ovie dva reazultati ako se negativni toa znaci deka e vo red se i deka nema poteba od doplnitelni analizi. Bi sakala i so strucno lice da razgovaram za toa,bidejki mojot maticen ginikolog samo mi rece se e ok, bez da mi objani za ovie rezultati sto vsusnost znacat iako se negativni. nekolku pati prasav sto vsusnost e toa i ne dobiv nekoe objanuvanje kako sto treba okolu toa i mnogu me napna .... user posted image user posted image user posted image
Ti blagodaram mnogu

jana mesecnka jas sum laborant i ako na rezultatit ti pisuva za hepatiti B , C hiv ostanat neg toa e dobro nema bolest nema infekcja a za drugi si ma referentn vrednosti ( normalni)


_____________________________



(Одговор на членот jana mesecinka)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
7.2.2013 9:16:05   
sandriana RR
IAT i enzimskite testovi mi se negativni i ne sum obratilla vnimavie sto voopsto znacat ovie analizi.Nikoj ne mi spomnla deka tie se za HIV i Hapatit. Me intersira sea dali ovie dva reazultati ako se negativni toa znaci deka e vo red se i deka nema poteba od doplnitelni analizi


Се' е во ред - отсуство на ирегуларни антитела значи и отсуство на болеста (антиген- дали вирус ХИВ, дали хетапит). Ако нешто ,не дај Боже, било сомнително, веднаш ќе те алармирале, така да биди си мирна, не паничи user posted image . Тоа се рутински анализи, не значи дека постои основан сомнеж за присуство на вирусот/болеста, туку овие анализи се прават по протокол.

(Одговор на членот jana mesecinka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 11:42:34   
miana
Ајде мамички поискусни помагајте

Со големата бев на лекар денес зошто пак кашла и имаше Т
Докторката не прати на брисеви,на крвна слика ( со ЦРП и АСО ) и на мокрача
Резултативе ми стигнаа е сега незнам да ги прочитам а ке се шекнам до понеделник.
За ЦРП пишува дека е реф.вредност 3.0 а кај неа е 16.17
За АСО пишува реф.вредност - 166 а кај неа е 61,2
Леукоцитите и се 11,4
Во Урината гледам се е во ред само пишува присуство на аскробинска киселина ( што би значело ова знаете ли )
Ве молам за одговор

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:14:06   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ајде мамички поискусни помагајте

Со големата бев на лекар денес зошто пак кашла и имаше Т
Докторката не прати на брисеви,на крвна слика ( со ЦРП и АСО ) и на мокрача
Резултативе ми стигнаа е сега незнам да ги прочитам а ке се шекнам до понеделник.
За ЦРП пишува дека е реф.вредност 3.0 а кај неа е 16.17
За АСО пишува реф.вредност - 166 а кај неа е 61,2
Леукоцитите и се 11,4
Во Урината гледам се е во ред само пишува присуство на аскробинска киселина ( што би значело ова знаете ли )
Ве молам за одговор


CRP- pokazatel na vospaluvanje vo organizmot.
ASO0 ne znam sto e
Leukocitite i se malku pokaceni , sto ukazuva na bakterija
Aksorbinska kiselina e vitamin C.

Moja preporaka e da se zemat brisevi od nos i od grlo. Vo Sistina pravat brisevi na grlo so toa sto osven za bakterii gledaat i gabicki sto isto moze da predizvikaat problemi kako i bakteriite.
Ako ima bakterija antibiotik po antibiogram isklucivo a ne od tepka. Vo megjuvreme sui, svezo ovosje i zelencuk i dobar preparat za imunitet.
Moze da e indikacija i za urinarna infekcija, jas bi napravila i urinokultura ako ima indikacii drugi. Ne znam sto drugo veli urinata i dali ima nekakvi drugi simptomi. 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:14:53   
dostickage
i preporaka za solena soba.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:15:02   
miana
Ke mi pomogne li nekoja od vas? Ajde ve molam sto znaci pokaceno CRP i akrobinska kiselina?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:18:38   
dostickage
ti pisav, CRP- C-reaktiven protein , pokazatel na vospalenie i e nespecificen sto znaci deka lokacijata ne moze da se odredi.
Askorbinska kiselina e Vitamin C.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:33:52   
miana
Jas ja inhaliram so fizioloski rastvor
TOa aso e za streptokoka vo krvta

eve gi rezultatite

ХЕМОГРАМ - деца: 3 - 6 години
ОСНОВНИ ХЕМАТОЛОШКИ
АНАЛИЗИ:

Резултат Реф.вредност
ЕРИТРОЦИТИ 5,52 3.90 - 5.30
ХЕМОГЛОБИН 13,0 11.1 - 14.3
Хематокрит 42,7 31.0 - 43.0
MCV 77,3 3 72.0 - 88.0
MCH 23,6 23.0 - 31.0
MCHC 30,5 26.0 - 34.0
RDWa 64,3 30.0 - 150.0
ЛЕУКОЦИТИ 11,4 1 4.5 - 14.5
Лимфоцити 2,6 1 1.7 - 7.2
Гранулоцити 8,1 2.7 - 8.0
Моноцити 0,7 0.5 - 0.8
Лимфоцити 22,8 25 - 50
Гранулоцити 71,5 25 - 60
Моноцити 5,7 1.0 - 6.0
ТРОМБОЦИТИ 187,0 160 - 550
MPV 7,1 7.0 - 11.0
PDW 11,4 6.0 - 15.3
PCT 0,1 0.10 - 0.32
LPCR 15,7 10.0 - 40.0

УРИНАРНИ АНАЛИЗИ:
pH 6 4.7 - 7.2
Специфична тежина 1,015 1.010 - 1.035
Протеини (урина) 0 0
Глукоза (урина) 0 0
Уробилиноген 0 0
Билирубин 0 0
Кетони 0 0
Нитрити 0 0
Еритроцити (седимент) 0 0 - 1
Леукоцити (урина) 3-4 3 - 10
Епителни клетки 0 +
Кристали 0 +
Цилиндри 0 0 - 1 хијалин
Бактерии 0 0
Забелешка: аскорбинска киселина +
Инаку направивме и брисеви ама за брисевите резултат во понеделник
Ке полудам
Ај ако ги разбирате овие кажете нешто да се смирам малку user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:51:18   
miana
Заборавив и ова да го ископирам
резултат реф.вредност
ASO (Антистрептолизин - О) 61,2 < 166
CRP 16,7 < 3.0

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 12:54:49   
dostickage
Miana , vaka se OK rezultatite se osven CRP.
Mene leukocitite mi se vidoa malku pokaceni no stom se vo referentnite vrednosti na laboratorijata togas se e vo red.
Limfocitite se vo granica sto znaci ne e vo prasanje nekoj virus.
CRP- pokazuva vospalenie no e nespecificno. Treba da se ispita kade e . Urinata vaka e vo red a toa so askorbinskata kiselina t.e. vitamin C stvarno ne znam...
Kje vidis od brisevite sto kje kazat.
Da ne bese CRP-to kje kazev deka samo nastinala ama vaka me buni malce iskreno.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 13:19:12   
miana
И давам ацерола и може затоа има аскорбинска киселина.
А како се одредува каде е тоа воспаление или што и да е ( од црт-то ) ????
Инаку ми се жали и дека ја боли ноџето ид време на време и многу се поти при заспвање а не е покриена user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 13:31:13   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

И давам ацерола и може затоа има аскорбинска киселина.
А како се одредува каде е тоа воспаление или што и да е ( од црт-то ) ????
Инаку ми се жали и дека ја боли ноџето ид време на време и многу се поти при заспвање а не е покриена user posted image


Da , CRP-to e indikatorot za vospalenie, od nego se odreduva.
Nisto cudno od acerolata da se izlacuva vit C vo urinata.
Za potenjeto zirni i gi zlezdickite pod vratot i pod pazuvi da ne ima otok, tie znaat taka da pravat kaj decinja, da predizvikaat potenje i sl. Mozebi sepak se raboti za nekoj virus...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 13:34:24   
miana
Само не ми кажа како се одредува каде е воспалениоето и што значи тоа дека не е специфично црп-то ?
Леле ама те замарам - извини,ама што да правам насекирана сум..Се јавив и кај докторката и ги пратив на мејл и ке чекам утре да ми договори
Фала уште еднаш за одоговрите user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 13:38:14   
dostickage
Pa toa e i fintata so CRP. Nespeciicen znaci deka sam po sebe ne ukazuva na toa kade e vospalenieto tuku ukazuva samo deka go ima.
So pregled doktorot bi zaklucil sto uste treba da se ispita za da dojde do rezultatot te kade e vospalenieto.

Ne se sekiraj , ne me zamaras user posted image
Pomagam vo granici na znaenjeto i iskustvoto sto go imam.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 14:02:43   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

И давам ацерола и може затоа има аскорбинска киселина.
А како се одредува каде е тоа воспаление или што и да е ( од црт-то ) ????
Инаку ми се жали и дека ја боли ноџето ид време на време и многу се поти при заспвање а не е покриена user posted image

miana bolka vo nogata i potenje moze da se javat od nedostatok na vitamin D.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
22.2.2013 15:37:23   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

И давам ацерола и може затоа има аскорбинска киселина.
А како се одредува каде е тоа воспаление или што и да е ( од црт-то ) ????
Инаку ми се жали и дека ја боли ноџето ид време на време и многу се поти при заспвање а не е покриена user posted image

miana bolka vo nogata i potenje moze da se javat od nedostatok na vitamin D.


Znam ,i i kazav na doktorkata a taa ne mi ja spomna onaa alkalnafosfataza ( ili kako bese ) tuku rece - ajde ke gi vidime rezultative pa ke vidime dali treba da se prevzeme i sto da se prevzeme ponataka i mi potencira deka lek za potenjeto nema,deka moze da e nejzina osobina i deka sega za sega imalo vo Belgrad nekoja metoda za steganje na tie slezdi sto lacat pot ama kaj nas deka nema ..Jas na 20 ti mart odam kaj Vidoevski i so nego ke se posovetuvam za ova konkretno. Inaku doktorkata mi odgovori na mejlto deka rezultatite site bile vo red,nema nisto alarmantno,osven CRP - to sto bi znacelo - deka moze da e pokaceno od nastinka..Preostanva vo ponedelnik da i gi odnesam rezultatite od brisevi i da vidime sto ke prevzememe..Vo meguvreme ni dade samo HERBION od brslen za iskasluvanje i tolku.. I na vas vi blagodaram mnogu...user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
20.3.2013 13:53:46   
stefi@
Sandriana se izvinuvam malku sum dosadna. dali si sigurna deka selectogenite I II i III se ispituvanja za hepatit hiv i dr. infektivni zaboluvanja. bidejki ginekologot neznae da mi objasni . ispituvanjata za krvna grupa gi pravev pred 3 godini na hematologija koga bev bremena ( so selectogeni i IAT i enzimski), sega sum zbuneta, ako negativni selectogeni znacat otsustvo na tie infektivni bolesti.sega za vtora bremenost zasto po novo velat deka se pravat na miktobiologija? te molam dali si sigurna deka toa znacat selectogenite?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
20.3.2013 14:05:47   
stefi@

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

IAT i enzimskite testovi mi se negativni i ne sum obratilla vnimavie sto voopsto znacat ovie analizi.Nikoj ne mi spomnla deka tie se za HIV i Hapatit. Me intersira sea dali ovie dva reazultati ako se negativni toa znaci deka e vo red se i deka nema poteba od doplnitelni analizi


Се' е во ред - отсуство на ирегуларни антитела значи и отсуство на болеста (антиген- дали вирус ХИВ, дали хетапит). Ако нешто ,не дај Боже, било сомнително, веднаш ќе те алармирале, така да биди си мирна, не паничи user posted image . Тоа се рутински анализи, не значи дека постои основан сомнеж за присуство на вирусот/болеста, туку овие анализи се прават по протокол.

Sandriana se izvinuvam malku sum dosadna. dali si sigurna deka selectogenite I II i III se ispituvanja za hepatit hiv i dr. infektivni zaboluvanja. bidejki ginekologot neznae da mi objasni . ispituvanjata za krvna grupa gi pravev pred 3 godini na hematologija koga bev bremena ( so selectogeni i IAT i enzimski i site se negativni), sega sum zbuneta, ako negativni selectogeni znacat otsustvo na tie infektivni bolesti.sega za vtora bremenost zosto po novo velat deka se pravat na miktobiologija? te molam dali si sigurna deka toa znacat selectogenite? denovive ke odam na mikrobiologija epten se ispaniciv, znam deka se rutinski ama sakam da znam dali se tie istite koi sum gi napravila so prvata bremenost?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
20.3.2013 14:07:29   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

Sandriana se izvinuvam malku sum dosadna. dali si sigurna deka selectogenite I II i III se ispituvanja za hepatit hiv i dr. infektivni zaboluvanja. bidejki ginekologot neznae da mi objasni . ispituvanjata za krvna grupa gi pravev pred 3 godini na hematologija koga bev bremena ( so selectogeni i IAT i enzimski), sega sum zbuneta, ako negativni selectogeni znacat otsustvo na tie infektivni bolesti.sega za vtora bremenost zasto po novo velat deka se pravat na miktobiologija? te molam dali si sigurna deka toa znacat selectogenite?

Не си досадна @stefiuser posted image Не знам зошто се прават на микробиологија, јас пред 2 години ги правев на трансфузиологија. Значењето им е тоа. А ги правиш повторно, по протокол. Значи, таква е процедурата, ради нивна сигурност и одговорност (да не нешто се случило меѓу првата и втората бременост).

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
20.3.2013 14:21:13   
stefi@
izvini te molam sandriana. po priroda sum panicarka user posted image sega ne sum bremena, ama planiram user posted image i sakam da gi napravam tie analizi odnapred. nemam nikakva pricina da se plasham ama samite, analizi me voznemiruvaat.Ti bagodaram uste ednash user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Анализа на крв- толкување на резултатите
20.3.2013 15:09:07   
hopeless
Дали некој може да ми каже дали со овие резултати Филип е слабокрвен има 3г и 8м
Хемоглобин 7,40 (7,76-10,6)
Еритроцити 3,87 (4,2-5,5)
Хематокрит 0,34 (0,37-0,54)
Тромбоцити 287 (140-340)
Леукоцит 11 (4-9)
Неутрофили 0,70 (0,58-0,66)
Лимфоцити 0,22 (0,21- 0,25)
Моноцити 0,08 (0,03-0,08)
ЦРП 20
Докторката не рече ништо, рече прво да ги намалиме леукоцитите, па после ќе видиме.
Малку вредностите му се намалени.

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?