|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 18:45:59   
liljace
duri sega nisto ne ve razbrav hehe user posted image aj ako mozi nekoj neka mi objasni.znaci vaka:jas sum osigurana i pridonesi zaedno so plata plakam 14900 od koi plata mi e 10500 (+/- nesto sitno zavisi od toa kolku denovi ima mesecot) pa sega kolku ke zemam koga ke odam na porodilno (a toa e od ponedelnik) svekrvami raboti vo smetkovodstvo i kazuva deka odi cel iznos na tovar na fondot no eve koj od vas ima iskustvo neka mi objasni sto vsusnost se slucuva iiii citam deka parite ne stigaat na vreme dali toa se parite t.e platata za sekoj mesec i od sto zavisi toa? do sega mene i platata i pridonesite mi se redovni dali ova znaci deka od sega ke docnat? a sto pravite vo toj slucaj za plavi kartoncina? ako ne platis za edne mesec pridonesi ne ti davaat plavi kartoni kako odi toa? dali docnat platite ili?
pozz

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 18:54:08   
Annabel
liljace, плави картони ќе си земаш од фирмата како и до сега...

А породилно ќе си земаш колку што ти е нето платата - 10500 денари (не сум сигурна дали е 90% или 100 %, ама тука е некаде).

Инаку породилното доцни отприлика 2 месеци....на крај на февруари исплаќаа за декември. Исто така, дали ќе доцни, зависи дали на време ќе ги достават документите од кај тебе од фирма во ФЗО.

< Поракaта ја уредил Annabel -- 3.3.2010 18:55:41 >

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 18:57:08   
Палешка РР
Мене ми стигна решение дека ми се одобрени толку и толку пари за отсуство заради бременост и раѓање, а од парите ни трага ни глас user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 19:31:21   
Весна
Решение? Какво решение? Па јас немам ништо такво. Тоа треба на домашна адреса од министерство да стигне или?
А уште не сум добила ни денарче :(

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 21:55:11   
liljace
aha zanci ke ima eden mesec pauza vo zemanje plata user posted image zosto primer za januari plakas pridonesi vo fevruari. a kako toa ide odobrenie za tolku i tolku pari kako sto kazuvaat ovde na forumot ti ja presmetuvaat celata suma za celo bolovanje ili toa e nesto drugo? aj jas ke prasaam edna drugarka taa momentalno e na porodilno bolovanje a e knigovodoitel pa ke pisam sto kako se slucuva.blagodaram na sovetite
pozz

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 21:58:44   
Annabel
Сигурно 2-3 месеци ќе имаш пауза, 1 месец е многу амбициозноuser posted image , ама тоа што ти следува ќе си го земеш кога тогаш.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 23:19:18   
lidijas
Od FZO porodilno se zema cela plata 100%, a najmnogu zavisi koga ke bidat odneseni dokumentite vo Fondot, plavite kartoncinja si se zemaat od firmata, i da mnogu docnat so isplata imaat isplateno za dekemvri, ovoj mesec ke cekame za Januari zdravje.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 23:44:29   
liljace
aha znaci ne gi isplakaat na site isto jas na primer sama si gi nosam moite dok. vo ujp i vo banka (do sega0 i sama kesi gi nosam vo fzo taka da so toa ke nemam problem pa se nadevam deka i plakanjeto ke bide ok.a za plavi kartoni mislev deka ako nema prefrleno plata za eden mesec nanazat ne ti davaat plavi kartoni kako davaat koga kesi na porodilno ako kasnat so isplata?ok mislam ako nekoj znae kako odi rabotata zatoa prasuvam.pozz

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 23:48:15   
Annabel
Плавите картончиња ги земаш кога земаат и другите што работат кај тебе во фирмата.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Породилно отсуство
3.3.2010 23:53:15   
liljace
aha znaci samo platata nema da ja zemam koga ke ja zemaat tie hehehe pa nese fer heheheuser posted image user posted image pa kako i da e ponedelnik treba da go otvoram bolovanjeto pa se nadevam nema da ima problem . amaaa vo toj slucaj koga kese vratam na rabota posle porodilnoto nekolku meseci po 2 plati a hehehe user posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Породилно отсуство
4.3.2010 13:12:14   
MamaOhrid
Мамички, сакам да ве прашам дали некој доби парички за јануари и дали знаете кога ќе биде исплатата?
Поздрав!

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Породилно отсуство
4.3.2010 14:47:39   
zami
Ne sum 100% sigurna ama sepak eve.

Pridonesite za vreme na porodilnoto otsustvo gi plaka firmata, pa zatoa i kartoncinja se zemaat od firmata isto koga i drugite vraboteni

Neto platata za vreme na porodilnoto ja isplaka drzavata odnosno FZO zatoa kasni (neli drzavata nema pari).

E sega imase nekoja finta so prvite dva meseci koj sto plaka, ama za toa ic ne sum sigurna, a moze i da e smeneto.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Породилно отсуство
4.3.2010 15:01:53   
viksa
zami, во прави си за сините картони, тие се земаат од фирмата. А за парите (барем до сега праксата била таква) доцнат секогаш првите два месеци а потоа се испалаќаат редовно секој месец. Кај мене исплатата на парите е околу 15 во месецот и до сега тоа е редовно. Исто така знем дека колку редовно ќе се добиваат парите зависи и од тоа колку фирмата навремено ги доставува потребните информазии до ФЗО. Исплатате е 100%, ама овие 100% се однесуваат на просечната плата што секоја фирма треба да ја има одредено а не 100% од платата што се зема додека се оди на работа.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Породилно отсуство
16.3.2010 0:26:49   
david
Ке ми каже ли некој кога ги исплаќаат парите од ФЗОМ.  Јас сум на боледување од 13.11.2009 и денар ми немаат префрлено. Значи ли тоа дека не ми се однесени документите во Фондот или се доцни во исплатата.user posted image
Сега имаме 4 месеци и 3 дена.

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Породилно отсуство
16.3.2010 7:44:59   
MamaOhrid
Давид, исплатата точно е дека доцни, но 4 месеци мислам дека е премногу доцнење. Кај мене доцни 2 месеци. Јас породилното го отворив на 19.09, а првите пари го добив на 11.11 и оттогаш се земааат редовно секој месец околу 10-ти во месецот со 2 месеца задоцнување. Пример. на 12.03 зедов за јануари.  Мислам дека прво треба да прашаш во фирмата дали ти се однесени документите во фондот. Ако ги имаат однесено тогаш обрати се во фондот да не не е нешто во ред.

(Одговор на членот david)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 0:43:02   
david
Фала многу мама охрид денес ми пуштиле за ноември, а за другите се распрашав дури денес ќе ги однесат документите за јануари и февруари од фирмата во фондот.
Работите стојат се додека не ги поместиш. 

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 13:32:53   
Cacko
mi trae do 26.03 mi se vristiuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот david)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 13:48:11   
ikipp
mene duri deneska,a trebase na 12

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 13:59:31   
pacuvce
ДО 06.05 (Ѓурѓовден)...И едвај чекам да тргнам на работа...Пукнав веќе дома!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 14:05:58   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

ДО 06.05 (Ѓурѓовден)...И едвај чекам да тргнам на работа...Пукнав веќе дома!!!user posted image user posted image user posted image

pacuvce i jas puknav doma,plus na patoloska bev pa sea vidiuser posted image ,ama mi se place posto ke ostanam bez rabota,treba da najdam

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 14:08:13   
pacuvce
Ајде,ајде...Веќе си пуштена во потрага по работа...Ќе излезе нешто,кога најмалку ќе се надеваш...Само напред!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 14:09:37   
Cacko
cul te gospoduser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 14:27:09   
BILE.F
Јас треба да одам на породино од 12 април, и само тоа уште не го разбирам, пр. за тој месец од каде треба да земам пари, од фирмата или од социјалното. А може до 12 од фирма, после од социјално. Стварно не ми е јасно!
Доколку некој знае нека пише, однапред сум ви благодарна!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 14:38:07   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

А може до 12 од фирма, после од социјално


user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 14:39:23   
BILE.F
user posted image user posted image user posted image  pacuvce!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?